«Ինչո՞ւ ենք «ջայլամի քաղաքականություն» վարում պետական մակարդակում»
Հարկ չկա հիշեցնելու, որ 21-րդ դարի սկզբին պետությունների միջազգային ընկերակցության ներսում տեղի են ունենում «տեկտոնական» քաղաքական «խաղեր»՝ ազդեցության ոլորտների և համաշխարհային նյութական ռեսուրսների բաշխման ուղղությամբ:
Այս հավակնությունների հետևանքները կործանարար են առանձին պետությունների, ժողովուրդների ու ազգերի համար: 20-րդ դարի սկզբին ազգային բնաջնջման, բռնի տեղահանման և ինքնության ու մշակույթի կորստի ցավն իր սեփական մաշկի վրա զգացած հայ ժողովրդին պետք է որ ծանոթ լինի այն վիշտն ու հուսահատությունը, որ այժմ պատել է պատերազմի մոլոքում հայտնված ժողովուրդներին ու ազգերին:
Ցեղասպանության արհավիրքներով անցած հայ ժողովուրդը պետք է առաջինն իր ձայնը բարձրացնի ի պաշտպանություն նրանց, ովքեր կանգնած են ֆիզիակական ոչնչացման վտանգի առաջ, հատկապես նրանց, ում հայրենակիցները դարեր շարունակ իրենց ճակատագիրը կապել են հայ ժողովրդի հետ: Ես խոսում եմ եզդի աշխատասեր ժողովրդի մասին, որը հայ ժողովրդի հետ միասին անցել է կյանքի փշոտ ուղի՝ կիսելով նրա հետ բոլոր դառնություններն ու ուրախությունները:
Զարմանալի է, թե ինչո՞ւ մեր կառավարությունը, լինելով միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, երբեք ինքնուրույն չի կողմնորոշվում ճնշված ժողովուրդների շահերի պաշտպանության գործում...
Ինչո՞ւ ենք «ջայլամի քաղաքականություն» վարում պետական մակարդակում՝ ոչ մեկին չենք տեսնում, ոչ մեկն էլ մեզ էլ չի տեսնում:

Почему на государственном уровне мы пользуемся «политикой страуса»
Не мне вам напоминать, что в начале 21 века в мировом сообществе государств происходят «тектонические» политические «игры» по разделу сфер влияния и перераспределению мировых материальных ресурсов.
Последствия этих амбиций разрушительны для отдельных государств, народов и наций.
Нам, армянам, на практике познавшим в начале 20 века в реальности все «прелести» политики национального уничтожения, принудительной депортации и потерю нашей идентичности и культуры, должны быть знакомы та боль и безысходность, которые в настоящее время испытывают все те народы и нации, по которым проходит молох войны.
И, казалось бы, имея такой вековой горький опыт геноцида и гонений, мы, в первую очередь, должны были бы поднять свой голос в защиту тех людей, которые стоят на грани физического уничтожения, особенно, в защиту тех, чьи соотечественники уже много веков свое бытие связали с армянским народом. Я говорю о трудолюбивом народе езидов, которые вместе с армянским народом прошли тернистый путь, разделяя с ним все его тяготы и радости.
Удивительно, почему наше Правительство, будучи субъектом международного права, ни разу самостоятельно не определилось в деле защиты интересов ущемленных народов?!
Почему на государственном уровне мы пользуемся «политикой страуса» - никого не видим, значит и нас никто не видит.