Առաջին դասարանցիների թիվն ավելանում է
Մարզպետարանների կրթության վարչություններում արդեն նախապատրաստվում են նոր ուսումնական տարվան: Պատրաստ են նախնական տեղեկությունները դպրոցի աշակերտների վերաբերյալ: Մարզպետարանի մասնագետներն արձանագրում են, որ այս տարի աշակերտների թվի աճ է նկատվում, ինչը պայմանավորում են ծնունդների աճով:
Գեղարքունիքի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ Գարիկ Բադալյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ նախնական տվյալներով այս տարի մարզում ունենալու են 27.343 աշակերտ, նախորդ տարվա 27.129-ի փոխարեն: Գեղարքունիքում ավելացել է նաեւ առաջինդասարանցիների թիվը՝ 3.100: Նախորդ տարի առաջին անգամ դպրոց հաճախողները եղել են 2.743-ը:
«Աճի միտումը նկատվում է, նախորդ տարի էլ աճ ենք ունեցել: Սա պայմանավորված է ծնելիության մակարդակի բարձրացմամբ»,- ասում է Գ. Բադալյանը:
Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ Արփիար Ղազարյանը եւս լավատեսական կանխատեսումներ է անում, սակայն աճը քիչ է: Այս տարի ակնկալվում է ունենալ 673 առաջինդասարանցի՝ նախորդ տարվա 657-ի փոխարեն: Վարչության պետի խոսքերով՝ իրենց մարզում տատանումները քիչ են:
«Եթե տատանման աղբյուր վերցնենք արտագաղթը, ապա մեր մարզում հիմնականում տղամարդիկ են արտագաղթում, ընտանիքները մնում են այստեղ, այդ իսկ պատճառով էական շեղումներ չկան»,- ասում է Արփիար Ղազարյանը:
Թեեւ Վայոց ձորում առաջինդասարանցիների թվի աճ նկատվում է, սակայն տեմպը դանդաղ է, ինչի բացատրությունը Ա. Ղազարյանը եւս ունի. «Հիմնական պատճառն այն է, որ երիտասարդ տղաները չեն ամուսնանում կամ ուշ են ամուսնանում: Դրա պատճառն էլ սոցիալական է: Հիմա ռազմավարություն ենք մշակում, որ երիտասարդներին ամուսնացնենք»:
Վերջին երկու տարվա կտրվածքով առաջինդասարանցիների թվի աճ է նկատվում նաեւ Սյունիքի մարզում: Մարզպետարանի կրթության բաժնի առաջատար մասնագետ Ինա Բալայանի փոխանցմամբ` այս տարի նախնական տվյալներով առաջին դասարան է հաճախելու 1.625 երեխա՝ նախորդ տարվա 1.532-ի փոխարեն: Նախատեսվում է, որ այս ուսումնական տարում մարզն ունենալու է 14.492 աշակերտ՝ նախորդ տարվա 14.045-ի փոխարեն: Ի. Բալայանի խոսքերով՝ աճը պայմանավորված է հատկապես տարրական դասարանցիների թվի ավելացմամբ:
Գրեթե նույն պատկերն է նաեւ Կոտայքի մարզում: Մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Արմեն Օհանյանի փոխանցմամբ` եթե նախորդ ուսումնական տարում մարզում առաջին դասարանցիների թիվը 3.511 էր, ապա այս տարվա նախնական տվյալներով սպասվում է 3.928 առաջին դասարանցի: Մարզի հանրակրթական դպրոցների աշակերտների ընդհանուր թիվը եւս ավելանալու միտում ունի: Դարձյալ նախնական տվյալներով այս ուսումնական տարում ակնկալվում է 29.069 աշակերտ՝ նախորդ ուստարվա 27.968-ի փոխարեն:

Число первоклассников увеличивается
В управлениях образования областных администраций полным ходом идет подготовка к новому учебному году. Уже готовы предварительные сведения об учащихся школ. Специалисты отмечают, что в этом году наблюдается рост числа школьников, что они обуславливают ростом рождаемости.
Начальник управления образования, культуры и спорта администрации Гегаркуникской области Гарик Бадалян в беседе с Hetq.am отметил, что по предварительным данным в этом году в Гегаркунике в школу пойдут 27.343 ученика вместо 27.129 учеников в прошлом году. В области увеличилось и число первоклассников – 3.100, тогда как в прошлом году этот показатель составил 2.743.
“Тенденция к увеличению числа школьников обусловлена повышением уровня рождаемости”,- считает Г.Бадалян.
Начальник управления образования, культуры и спорта администрации Вайоц дзора Арпиар Казарян тоже представила оптимистические прогнозы, отметив, однако, что ожидается небольшой рост: в этом году в школах ждут прихода 673-х первоклассников вместо 657-ми в прошлом году.
“Если за источник колебаний взять миграцию, то в нашей области эмигрируют в основном мужчины, семьи остаются, поэтому существенных отклонений нет”,- пояснила Арпиар Казарян.
Хотя в Вайоц дзоре число первоклассников увеличилось, однако этот процесс осуществляется медленными темпами, что начальник управления объясняет следующим образом: “Основная причина в том, что молодые люди не женятся или женятся очень поздно. Это вызвано социальными условиями. Сейчас мы разрабатываем стратегию, которая будет направлена на создание молодых семей”.
В последние два года рост числа первоклассников наблюдается и в Сюникской области. По словам ведущего специалиста отдела образования областной администрации Инны Балаян, по предварительным данным в этом году в первый класс пойдут 1.625 детей вместо 1.532-х в прошлом году.
Аналогичная картина и в Котайкской области. Начальник отдела информации и связей с общественностью областной администрации Армен Оганян сообщил, что если в прошлом учебном году число первоклассников в области составило 3.511, то в этом году, согласно предварительным данным, 3.928. Опять-таки по предварительным данным в этом учебном году число школьников составит 29.069 против 27.968-ми в прошлом году.