Սեբաստիայի հայերը. մեկ հայ՝ յուրաքանչյուր գյուղում
Երբ առաջին դասարան էի, դասարանի տարրական ուսուցչուհիս Հայաստանի մասին առաջին տեղեկություններ հաղորդելիս, ցուցափայտով քարտեզի վրա պատմական Հայաստանի սահմանները ցույց տալով, ասաց, որ թուրքերը ցանկանում էին մեկ հայ թողնել, այն էլ որպես թանգարանի նմուշ: Սեբաստիա ոտք դնելիս ու հայկական ինքնությամբ մարդկանց հետ զրուցելիս առաջին միտքը, որ տարիների հեռվից «շաղափեց ուղեղս», սա էր: Ժամանակին հոծ հայկական բնակչությամբ՝ Թուրքիայի այս հատվածի յուրաքանչյուր գավառակ ու գյուղ այցելելիս էլ անպատճառ մի հայ կգտնվի՝ որպես հարյուրամյա հնության ծրագրի մեսիջ:
Հետո պարզեցի, որ խոսքերի նախահեղինակը Կովկասի փոխարքա Գոլիցինն է, որը, ըստ Լեոյի, հայտնի է որպես «Հայաստանն առանց հայերի» կարգախոսի հեղինակ:
Բազմաթիվ պատմաբաններ փաստում են, որ, ընդհանուր առմամբ, Ցարական Ռուսաստանն ավելի շատ հակահայկական նյութեր ունի, քան Օսմանյան Թուրքիան,, սակայն հասկանալի (խորհրդային անցյալի) պատճառներով հասարակական լայն զանգվածներն այդ մասին տեղյակ չեն, ու «թանգարանի նմուշ» հայի մասին խոսքերը վերագրվում են թե սուլթան Համիդին և թե Թալեաթին, որն էլ սրբագրվեց Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմում:
Մշակութաբան Վարդան Ջալոյանն այս առումով ասում է, որ թուրքերը, լինելով արևելյան ժողովուրդ, ի տարբերություն ռուսների, որոնք ավելին կոպիտ և ուղիղ են արտահայտվել, երկերեսանի ու դիվանագետ են, որի պատճառով էլ նրանք միշտ խուսափել են կտրուկ ձևակերպումներից. «Սակայն երկուսի քաղաքականությունն էլ հավասարապես հակահայկական է եղել»:
Սվասը (Սեբաստիան), Կենտրոնական Անատոլիայում գտնվող Թուրքիայի 81 պրովինցիաներից մեկն է, ըստ Թուրքիայի վիճակագրական տվյալների, ունի մոտ 620 հազար բնակիչ, իսկ Սվաս քաղաքի բնակչությունը 300 հազար է, որում հայ համայնքը կազմում է ընդամենը 30 ընտանիք, մոտավորապես 100 մարդ: Ողջ Սեբաստիայում միայն մեկ հայ հայերեն գիտի՝ Երվանդ Միգդիսը, որը քաղաքի կենտրոնում ակնոցների խանութ ունի: Նա էլ որոշ ժամանակ Ստամբուլում է ապրել և այնտեղ է հայերեն սովորել: Սեբաստիա այցելության ժամանակ նա Ստամբուլում էր:
Նույնիսկ Ստամբուլում, որտեղ մեծ հայկական համայնք կա ու 16 հայկական դպրոցներ, շփման լեզուն թուրքերենն է, ինչպես ասում է «Ակոսի» հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը. «Հայերենը թանգարանի նմուշ կզգանք Ստամբուլում. իմ բարեկամիս հետ թրքերեն կխոսիմ»:
Իսկ գավառներում վիճակն ավելի վատ է եղել, ու հայ լինելը մինչև հիմա էլ մարդկանց համար վախի աղբյուր է հանդիսանում, իսկ ծնողներն էլ իրենց երեխաներին արգելել են հայերեն խոսել:
«Մարդիկ մինչև հիմա էլ վախենում են իրենց հայ լինելն ասել, թեպետ հիմա այլևս վախենալու բան չկա, սակայն հին վախը դեռևս սրտներու մեջ է»,- ասում է սեբաստահայ Մուրադը: Նա, սակայն հայերեն սովորել է հենց Սեբաստիայում:
Սեբաստահայ Մուրադ Դյոնդերը, որի հայկական ազգանունը Քիզիրյան է, Սեբաստիայից 15 տարեկանում Ստամբուլ է տեղափոխվել, որից հետո էլ՝ Ֆրանսիա: Նրա հայրը ջաղացպան է եղել Սեբաստիայում, և հաց ունենալու համար թուրքերը նրանց ընտանիքին ձեռք չեն տվել: Նա ասում է, որ Ստամբուլ տեղափոխվելուց հետո շատ են ցանկացել Հայաստան գալ, սակայն խորհրդային կարգերի պատճառով չեն կարողացել:
Մուրադը պատմում է, որ դեռ մինչև 1948 թ. Սեբաստիայում մոտ 150 ընտանիք ու 600 հայ է եղել, սակայն հետո աստիճանաբար, բոլորն էլ գաղթել են: Այն ժամանակ էլ նա հայերեն է սովորել:
«Այդ տարիներին դեռ վերին թաղերում ժողովներ կլլային, էնտեղ կնիկներ կային, որ հայերեն գիտեին ու սովորեցնում էին, ես էլ այնտեղ սովորեցի»,- ասում է նա:
Մուրադը բոլորովին վերջերս 100 սեբաստահայերի խմբի հետ Հայաստան էր եկել, մոտ մեկ շաբաթ պտտվել Հայաստանում և Ֆրանսիա մեկնելուց առաջ այցելել էր հայրենի Սեբաստիա, որտեղ էլ նրան հանդիպեցի:
Սեբաստիայի կենտրոնական փողոցներով քայլելիս նա մեկ առ մեկ ցույց էր տալիս շենքերի առաջին հարկում գտնվող ժամանակակից խանութներն ու նշում, թե այսինչ կամ այնինչ տեղում մոտ 30 տարի առաջ այս կամ այն հայ արհեստավորի ու վաճառականի դուքանն է եղել:
Զարմանալի մարդիկ են հայերը, ինչ արհեստով ասես որ չեն զբաղվել: Նրանցից մեկն էլ Երվանդ Դուրմաջօղլուն է, հայկական ազգանունը՝ Դրդոտյան, որ զինվորական հագուստների դերձակ է ու իր նեղլիկ խանութում զինվորական տարբեր պիտույքներ ու իր կարած հագուստն է վաճառում: Նա ասում է, որ այստեղ 40-ից ավել եկեղեցի ու վանք է եղել, սակայն բոլորը փլեցրել են: Միայն կանգուն է Սուրբ Գևորգ եկեղեցին, որը գտնվում է զինվորականների տրամադրության տակ: Լուրեր կան, որ հնարավոր է այն վերանորոգվի: Եկեղեցին գտնվում է հայկական գերեզմանոց տանող ճանապարհին և չորս կողմից հսկվում է զինվորականներով, ճանապարհից առանձնացված է փշալարերով:
Մոտակա հայկական գործող եկեղեցին Կեսարիայում գտնվող Գրիգոր Լուսավորիչն է, և շրջակայքի բնակչության կրոնական տարբեր ծիսակատարությունների պահանջմունքը բավարարելու համար տարվա մեջ մի քանի անգամ Ստամբուլից հոգևորական է գալիս:
Գերեզմանոցը, որտեղ հանգրվանել են մոտ 100 սեբաստահայերի աճյունները, նոր է. հին գերեզմանոցի տեղում պատրաստվում են նոր շենք կառուցել: Գերեզմանոցը, սակայն, շատ լքված տեսք ուներ, բոլոր մակագրությունները թուրքերեն են և միայն մի տապանաքարի վրա հայերեն արձանագրություններ կային: Շատերն էլ ընդհանրապես ոչ մի մակագրություն չունեն: Երվանդն ասում է, որ ստեղծված Սեբաստահայերի միության ջանքերով ուզում են բոլորի ազգականներին գտնել և տապանաքարերի վրա հուշատախտակներ դնել: Գերեզմանոցը դարպասով փակ է, բանալիներից մեկը Երվանդի մոտ է, մյուսն էլ՝ պահակի, որին սեբաստահայերով վարձատրում են, որպեսզի հոգ տանի գերեզմանոցն ու ջրի ծառները:
Սեբաստիան, ընդհանուր առմամբ, շատ մաքուր, մարդաշատ և ժամանակակից քաղաք է. հին շերտեր, ի տարբերություն Դիարբեքիրի, գրեթե չկան:
Տեղի ցանկացած բնակիչ քրիստոնյա զբոսաշրջիկներին պարտադիր կտանի դեպի մի տապանաքարի մոտ, որի վրա ոչինչ չկա գրված, սակայն նրանք մի մարդու պես հաստատում են, թե դա Ազիզ Վասիլիուսի գերեզմանն է:
Այն իրենից ներկայացնում է չորս կողմից բազալտե քարով շրջափակված մի փոքրիկ հողակտոր, որի ներսում վարդեր են աճում: Տեղական TV58 հեռուստաընկերության լրագրող Օսման Աքյուզն ասում էր, որ նա հայ կաթողիկոս է եղել, ու նրա մասին ֆիլմ են նկարահանում, սակայն ինքն էլ ասաց, որ հավաստի աղբյուրներ չունեն:
Ազիզ Վասիլիսուսի մասին համացանցում շատ տեղեկություն չկա: Երկար որոնումներից հետո վերջապես պարզեցի, որ վերջինս, իրականում 4-րդ դարում հայտնի Բարսեղ եպիսկոպոսն է, որ տանջանքների ենթարկվելով ի վերջո գլխատվել է: Նա դասվել է սրբերի շարքը: Ի դեպ, ոչ մի հիշատակություն չկա, որ նա հայ է եղել, փոխարենը կան հունական աղբյուրներ, և կաթոլիկ եկեղեցում տոնվում է այս սրբի օրը:
Սեբաստիայից են Դանիել Վարուժանը, Մխիթարյան միաբանության հիմնադիր Մխիթար Սեբաստացին, Հարություն Կալենցը:

The Armenians of Present Day Sebastia: Finding At Least One Armenian in Each Village
When I was in the first grade, my teacher would point to a map of historic Armenia and tell us that the Turks wanted to leave just one Armenian on those lands as a museum artifact.
This was the first notion that entered my brain when I first stepped foot in Sebastia and conversed with residents of Armenian lineage.
One can find at least one Armenian in each borough and village of this region of Turkey that once boasted a large Armenian presence; every Armenian is
I later found out that the author of those words was none other than Prince Grigory Golitsin who served as Governor of Transcaucasia from 1897-1904. According to the Armenian historian and writer Leo, he was the one who penned the “Armenia without Armenians” motto.
Many historians have shown that overall, in terms of anti-Armenian promulgations and speeches, the Russian Empire exceeds Ottoman Turkey. Due to Soviet historiography, however, many in Armenia are under the incorrect impression that these words were mouthed by Sultan Abdul Hamid or Talaat Pasha and not an official of the Russian Empire. The Armenian poet Paruyr Sevak set the record straight in his work, The Unsilenceable Belfry.
Sivas (Sebastia) is a city in central Turkey and the seat of Sivas Province. The province is said to have a population of 620,000 and the city itself, 300,000.
The remaining Armenian community numbers a mere 30 families – 100 individuals.
Only one of them, Yervant Miktis, knows Armenian. He owns an eyeglass store in the center of town. He learnt Armenian during his stay in Istanbul. When I visited, Yervant was in Istanbul.
Even in Istanbul, with its 16 Armenian schools, the language of conversation amongst Armenians is Turkish. Even Pakrat Estukyan, the editor of the Armenian edition of Agos confesses that he speaks to his friend in Turkish and that Armenian is akin to a museum artifact.
Speaking Armenian was much more problematic in the interior provinces of Turkey. Any manifestation of Armenian identity was a source of fear and parents would prohibit their children form speaking Armenian.
“Even today, people are afraid to say they are Armenian, despite the fact that there is no longer anything to fear,” says Mourat, an Armenian from Sebastia. He learnt Armenian in his home town.
Mourat Tyonter (Armenian surname Kizirian), left Sivas for Istanbul at the age of 15. He then relocated to France.
His father operated a water mill in Sebastia. Needing someone in the community to mill grain for bread, the local Turks left the family alone. Mourat says that after moving to Istanbul, the family wanted to relocate to Armenia but due to the Soviet regime it wasn’t possible.
Mourat says that there were 150 families still residing in Sebastia in 1948. That’s when he learnt Armenian.
“There were meetings in the upper districts where some women who still knew Armenian taught the language,” he says.
Mourat had visited Sebastia after touring Armenia for a week with a group of the remaining Armenians in the town.
Walking through the central streets of the town together, he would point to the new stores and tell me what Armenian artisan or trader used to occupy the spot thirty years ago.
One Armenian we met along the way was Yervant Turmajoglu (Trtotian), who sews military uniforms and sells military odds and ends in his cramped store.
He tells me that the area once had more than forty churches and monasteries. Over the years, all were destroyed except for Saint Kevork Church. It remains on property under the control of the Turkish military. There is talk of renovating the church that is encircled with barbed wire.
The nearest function Armenian church is St. Gregory the Enlightener in Kesaria (Kayseri). A priest from Istanbul holds services in the church several times a year to fulfill the spiritual needs of the area’s Armenian faithful.
The cemetery, containing the remains of some 100 Sebastia Armenians, is new. A building is being constructed over the old cemetery. Only one of the gravestones had Armenian writing. The other inscriptions were in Turkish. Many had no inscription at all.
Yervant told me that the Union of Sebastia Armenians wants to trace the names of these unknown souls and place memorial plaques on their resting sites.
The gates to the cemetery remain closed. Yervant has one set of keys and the other set is in the hands of a caretaker hired by local Armenians.
In its overall appearance, Sivas is a modern city and very clean. Unlike Diyarbekir, there are little traces of the old city.
When Christian tourists visit Sivas they are automatically taken to a gravestone without any inscription, but which locals claim is the burial site of Saint Blaise.
It is a small plot encircled in basalt stone with a rose bush inside. Osman Akyuz, a reporter with local TV58, said that Saint Blaise was an Armenian Catholicos and that they were shooting a film about him. But the reporter confessed that credible source material as to his identity doesn’t exist.
After a long internet search, I discovered that Saint Blaise (Armenian:Sourb Barsegh; Greek: Agios Vlasios), was a 4th century physician and bishop of Sebastia who, according to tradition, was beaten and beheaded.
There is nothing in the historical record to claim that he was Armenian. Nevertheless, he is honored as a saint in the Armenian Apostolic, Roman Catholic and Eastern Orthodox churches.
A list of prominent Sebastia Armenians includes the writer Daniel Varoujan, Mhkitar of Sebastia (founder of the Mkhitarist Order) and the painter Haroutiun Galentz.