Սյունիքի Շուռնուխ գյուղում նոր տարածքներ են ականազերծվել
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ համայնքում հակաականային գործողությունների ազգային մարմինը` «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը (ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ) նոր ականազերծված և ստուգազննված տարածքներ հանձնեց Սյունիքի մարզպետարանին:
Ըստ 2012-2013թթ.-ի հետազոտությունների՝ Շուռնուխ համայնքում հայտնաբերված երկու տարածքներ որակվել էին որպես հաստատված վտանգավոր տարածքներ (ՀՎՏ) և չէին օգտագործվում համայնքի բնակչության կողմից: 2014թ. ապրիլին ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ-ի պատվեր-առաջադրանքով «ՀԱԼՕ Թրաստ» կազմակերպությունը, ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներասակրավորային գումարտակի սակրավորների մասնակցությամբ, սկսեց և օգոստոսի 26-ին հաջողությամբ ավարտեց ականազերծման աշխատանքները:
Երեկ ՀԱՓԿ ՊՈԱԿ տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանին հանձնեց ականազերծված տարածքների անվտանգության երաշխավորման հավաստագրերը:

В Шурнухе разминированы новые территории
Государственная некоммерческая организация “Экспертный центр гуманитарного разминирования” (ГНКО ЭЦГР) 28 августа передал администрации Сюникской области новые разминированные территории.
В результате изучений, проведенных в 2012-2013 гг., в общине Шурнух были выявлены две опасные территории, которые не использовались местным населениям. В апреле 2013 г. по заказу ЭЦРГ организация “ХАЛО Траст” при участии саперов миротворческого инженерно-саперного батальона приступила к работам по разминированию территорий, которые успешно завершила 26 августа.
Вчера директор ЭЦРГ Рубен Аракелян вручил губернатору Сюникской области Ваге Акопяну документ, удостоверяющий безопасность разминированных территорий.