Դպրոց պահող միակ ընտանիքը
Մեքենան կանգնում է Արեւիսի կենտրոնում, թեպետ առանձնապես ոչ մի բան չի հուշում, որ հենց դա է գյուղամեջը: Մեկհարկանի կիսաքանդ շենքի համեմատաբար բարեկարգ հատվածի պատին ամրացված ցուցանակից եւ «Բարի գալուստ» մաղթող պաստառից պարզ է դառնում, որ այն գյուղի դպրոցն է: Պատկերն ամբողջացնում են մի քանի զարմացած ու հետաքրքրասեր հայացքներ. քիչ անց հասկանում ենք, որ օրերն այստեղ կանխատեսելի եւ կրկնվող են. գյուղ հազվադեպ են անծանոթ մեքենաներ կամ մարդիկ հայտնվում: Պատահական չէ, որ Արեւիս բերող 21 կմ-անոց ճանապարհին ոչ մի մեքենա չնկատեցինք:
Սեպտեմբերի 1-ն է: Դպրոցի բակում տոնական հագնված, ժպտադեմ տնօրենն է, դասվարը եւ արեւիսցի երկու տատիկ, որոնք եկել են սեպտեմբերմեկյան շնորհավորանքներ ու օրհնանքներ հնչեցնելու: Օրհնանքների իրական հասցեատերերը, սակայն, չկան: Դպրոցն ընդամենը 3 աշակերտ ունի` երկրորդ դասարանցի Մերիտան, երրորդ դասարանցի Մանուշակը եւ յոթերորդցի Էռնան: Քույրեր են: Օգոստոսի 30-ին ընտանիքով գնացել են Սիսիան` նախասեպտեմբերյան գնումներ կատարելու եւ չեն վերադարձել: Տնօրենը շվարած է. ցույց է տալիս նոր ուսումնական տարվան խնամքով նախապատրաստված երկու դասասենյակները, պատի թերթերը …: «Մի ընտանիքից կախված դպրոց ենք,- ասում է,- վաղը կգան, դասերը կսկսենք»:
Ծովի մակերեւույթից 1950 մ բարձրության վրա գտնվող լեռնային, սահմանամերձ Արեւիս համայնքում մինչեւ 1990-ականներն անասնապահ ադրբեջանցիներ են ապրել: Նրանց հեռանալուց հետո գյուղը վերաբնակեցվել է հայերով, ովքեր այստեղ էին տեղափոխվել հիմնականում Սիսիանի տարածաշրջանի տարբեր գյուղական համայնքներից: Տեղանքը հարմար է հատկապես անասնապահությամբ եւ մեղվաբուծությամբ զբաղվելու համար: Այդ է պատճառը, որ կարճ ժամանակում բնակիչների թիվը հասավ 150-ի:
| Սասուն Սահակյան |
«Շատ ընտիր բնություն ունենք. ամեն ինչից կարելի է ապրուստի միջոց ստեղծել: Դաշտավարությունը, այգեգործությունը նույնպես ձեռնտու են: Սակայն ոչ բոլորը կարողացան հարմարվել»,- ասում է համայնքի ղեկավար Սասուն Սահակյանը:
Հեռավորությունը, ճանապարհների անմխիթար վիճակը, գյուղմթերքի իրացման դժվարությունները, տրանսպորտի եւ աշխատատեղերի բացակայությունը պատճառ դարձան, որ բնակիչներն աստիճանաբար լքեն Արեւիսը: «Դուք էլ տեսաք, թե ինչ ճանապարհ է. մեքենան փոսն է ընկնում, չի երեւում,- ասում է համայնքապետը:- Մարդիկ հույսները կապել էին հանքարդյունաբերության հետ: Մի քանի տարի առաջ «Գլոբալ գոլդ մայնինգ» ընկերությունը երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ էր սկսել մեր համայնքի տարածքում, աշխատատեղեր բացվեցին, սակայն հետո անհասկանալի պատճառով աշխատանքները դադարեցվեցին: Դրանից հետո 5-6 երիտասարդ ընտանիքներ հեռացան գյուղից»:
Հիմա գյուղը 18 տնտեսություն ունի` 54 մշտական բնակչով: Երիտասարդ ընտանիքներ գրեթե չկան: Համայնքապետի խոսքով` 4-5 տարի է, ինչ ծնունդներ չեն գրանցվում: Նախադպրոցական տարիքի ընդամենը 1 երեխա կա, նույն 3 դպրոցականների ընտանիքից: Եթե այս ընտանիքը որոշի հեռանալ գյուղից, դպրոցը կմնա առանց աշակերտի: Այդպիսի մտավախություն գրեթե ամեն ուսումնական տարվա նախաշեմին ունենում է դպրոցի տնօրենը` Ռիտա Գրիգորյանը: Կրթօջախն աշակերտներով ապահովող բազմազավակ ընտանիքին ինքն է 2 տարի առաջ համոզել, որ Սիսիանից գյուղ տեղափոխվեն: Ընտանիքի մորն էլ աշխատանքի է տեղավորել դպրոցում: Գյուղը չի ապրի, եթե դպրոց չունենա` վստահ է:
| Տնօրեն Ռիտա Գրիգորյան | Դասվար Գայանե Առաքելյան |
Տնտեսագետի մասնագիտություն ունեցող Ռիտա Գրիգորյանը Սիսիանից Արեւիս է տեղափոխվել 1998թ.-ին: Սկզբում աշխատել է որպես ուսուցիչ: Դպրոցի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնում է 2004թ.-ից: Նրա գյուղում հաստատվելու առաջին տարիներին կրթօջախը 18-22 աշակերտ ուներ, հետեւաբար 2002թ.-ին հնարավորություն է ստանում առանձնանալ հարեւան Թասիկի դպրոցից եւ դառնալ առանձին հիմնական դպրոց: Տնօրենը հիշում է, որ այն տարիներին 6 հազար դրամ աշխատավարձ էր ստանում` ամիսներով ուշացած: Բայց մնացել է գյուղում, սեփական տնտեսությունը հիմնել… Իր 2 զավակներն էլ գյուղի դպրոցում են սովորել, հետո բուհ ընդունվել: Հիմա սիրտը ցավում է: «Պետական հոգածություն չկա,-ասում է,- էսպես որ շարունակվի, կունենանք դատարկված գյուղեր: Բնակիչներն էլ են անտարբեր: Նույնիսկ իրենց տները չեն ուզում կարգի բերել: Հոգեբանությունը մեկն է. բոլորս այստեղ ժամանակավոր ենք»:
Երբեմն ինքն էլ է մտածում հեռանալու մասին: Նույնիսկ Արեւիսի դպրոցի տնօրենի թափուր տեղի համար մի քանի անգամ հայտարարված մրցույթներին չի մասնակցել: Հետո հասկացել է, որ ոչ ոք չի ցանկանում հասնել հեռավոր Արեւիս եւ դատարկվող գյուղում դպրոցի տնօրենի պաշտոն զբաղեցնել: Հիշում է, որ անցած տարի պաշտպանության նախարարը մոտակա մարտական դիրքերը բարձրանալիս կանգ է առել գյուղում եւ հետեւյալ հարցն ուղղել. «Գյուղում դպրոց կա՞»: «Ես երբեւէ այդքան լավ չէի զգացել իմ կատարած աշխատանքից. զգացի, որ սահմանապահ այս գյուղն իրոք ունի իմ կարիքը»,- ասում է տնօրենը:
Դպրոցը 10 աշխատող ունի: Դասավանդող ուսուցիչները երկուսն են, որոնցից մեկը ֆիզարձակուրդում է: Հիմա դասավանդող են դասվարն ու տնօրենը: Երկորդ եւ երրորդ դասարանները կկոմպլեկտավորվեն որպես մեկ տարրական դասարան, 7-րդ դասարանում էլ տնօրենը կդասավանդի: «Էստեղ ուսուցիչը դառնում է ունիվերսալ, հետեւաբար որակն էլ չի կարող այնպիսին լինել, ինչ ակնկալում ենք: Բայց եւ ամեն առարկայի համար ես չեմ կարող մասնագետ հրավիրել: Ենթադրենք ֆիզիկա պետք է պարապեն. շաբաթական նախատեսված է 2 ժամ, բայց քանի որ դասարանում 1 աշակերտ է, մենք վարձատրվում ենք 1/4-ով, այսինքն` ձեւավորվում է 0.25 դասարան, վարձատրությունն էլ ստացվում է շաբաթական 0,5 ժամի դիմաց: Կես ժամի համար էդ ով պետք է ծախս անի, 2500 դրամ տաքսուն վճարի` գա, նույնքան էլ վճարի, որ հետ գնա, այն դեպքում, երբ երթեւեկող ուսուցիչների համար 500 դրամ տրանսպորտի վճար է նախատեսվում»: Ռիտա Գրիգորյանի պատմելով` եղել են ուսանողներ, ովքեր տեղափոխվել են գյուղ, բնակվել իր տանը, բայց երբ ուսումն ավարտել են ուրիշ աշխատանք գտնելով` առանց խղճի խայթի հեռացել են:
«Մարդիկ գուցե շահագրգռվեն, ցանկանան ապրել այս գյուղում, եթե պետական աջակցություն լինի, արտոնություններ սահմանվեն»,- ասում է համայնքի 12 տարվա ղեկավար Սասուն Սահակյանը, այլապես, ըստ նրա, գյուղը ծերանում է. աշխատող ձեռք էլ չի մնացել: Արեւիսի 115 հա վարելահողերից նախորդ գյուղատնտեսական տարում ընդամենը 30 հա-ն է մշակվել, այն էլ` համայնքապետն է մշակել: Մեծ աշխատանքներ կատարելու հնարավորություն համայնքապետարանը չունի: Բյուջեն այնքան սուղ է` 3,5-4 մլն դրամ, որ հազիվ 4 աշխատողների աշխատավարձին է բավականացնում: Համայնքապետարանը շենք չունի. դպրոցի երկու սենյակում է տեղավորված: Խմելու ջրատարը քայքայված է, եւ գյուղը որակյալ ջուր չի ստանում, թեպետ շուրջբոլորը լեռնային աղբյուրներն են:
Գյուղի հոգսերի մասին համայնքի ղեկավարը երկար է խոսում …
| Սերգեյ Սահակյան |
Ետդարձին իր հնդկահավերին քջուջի հանած 80-ամյա Սերգեյ պապին ենք հանդիպում, ով Արեւիսի վերջին նախագահն է եղել: «Ընտիր գյուղ ա էս գյուղը` հարուստ բնությամբ,- ասում է,- ուղղակի անտեր ա, հոգատարություն չկա»: Հետո հնչեցնում է իր համար փիլիսոփայություն դարձրած միտքը. «Պետությունը մի օրգանիզմ ա, իսկ օրգանիզմը մահանում ա վերջույթներից` ծայրամասերից: Մենակ հո Երեւանը չի … գյուղը պետք է գյուղ լինի, որ պետությունը ամուր լինի»:

Uncertain Future: Border Village School Has Only Three Pupils; All from the Same Family
Standing outside this nondescript whitewashed one story building in the middle of the village in Arevis, one would be hard pressed to make out that it’s the school if it were not for the plaque and welcome sign attached to the wall.
Our arrival on September 1, the start of the new school year, elicited a number of curious stares from residents milling outside the school. It would appear that unfamiliar cars and visitors are seldom seen in Arevis.
To be honest, we didn’t see any other cars along the road leading to the Arevis, a tiny hamlet in Armenia’s southern Syunik Province. It’s the last stop on the 21 kilometer road that branches away from Sisian. Further afield are the Monastery of Tanahat and then, the border with Nakhijevan.
At the school entrance, I met up with the Principal Rita Grigoryan, who was all smiles and decked out in her holiday finery to welcome her young charges on opening day. Joining her were a teacher and two grannies.
But no pupils ever showed up for class. Principal Grigoryan was flustered.
In point of fact, the school only has three pupils; all sisters from the same family. There’s Merita (3rd grade), Manoushak (3rd grade) and Erna (7th grade).
It turns out that two days ago the sisters went with their parents to Sisian to buy clothes and other school supplies and hadn’t returned.
The principal showed me the two classrooms that had been spruced up for opening day. “We’re a school that’s dependent on one family,” she said. “They’ll come tomorrow and classes will begin.”
At an elevation of 1,950 meters above sea level, Arevis was repopulated by Armenians from Sisian after the local Azeris left during the early 1990 war years. The environment is conducive for animal husbandry and bee-keeping. In a short time the population rose to 150.
Village Mayor Sasoun Sahakyan told me that despite the favorable conditions for independently living off the land, many newcomers couldn’t acclimate to their new home and gradually left. There’s the distance to travel over poor roads and the lack of adequate transportation to get goods to market for sale. “You saw the road. A car can be swallowed up by one of those potholes.
| Mayor Sasoun Sahakyan |
People pinned their hopes on mining,” the mayor said, adding that a few years ago Global Gold Mining started exploratory operations in the area that created a number of jobs.
“Later on, the work abruptly stopped for reasons unknown. Five or six young families soon packed their bags and left the village,” he said.
Today, the population of Arevis has dropped to 54 permanent residents; 18 families in total. And it’s an aging population. The mayor told me that there hasn’t been a birth in the last four or five years. There’s just the one pre-school age child, also from the same family as the three sisters mentioned above.
If this family decides to move, the village school would have to close. It’s a constant concern that nags Principal Grigoryan every September 1.
Not surprisingly, it was Grigoryan who convinced this family to move to the village from Sisian two years ago. The mother of the school’s only three pupils now works at the school herself. Principal Grigoryan believes that the village couldn’t exist without a functioning school.
| School Principal Rita Grigoryan Teacher Gayaneh Arakelyan |
Grigoryan herself moved to Arevis from Sisian in 1998. She first worked as a teacher and has been serving as principal since 2004.
When she started out, the school’s enrollment was 22. Her salary back then was a mere 6,000 AMD (US$14.59 at today’s exchange rate). Payment was often months late. She stayed nevertheless. Her two children attended the village school and then went off to college.
“There’s a lack of government care,” she lamented. “If it continues like this we’ll end up with empty villages. Local residents are apathetic and won’t even repair their homes. The mentality is the same. We are all temporary residents here.”
Principal Grigoryan sometimes thinks about leaving. On several occasions, she hasn’t even replied to the vacancy announcement for a new principal when her contract has expired. But no one else wants the job so she’s stayed on.
What lifted her spirits was when Armenia’s defense minister visited a nearby military outpost last year. Passing through Arevis, the minister stopped and asked, “Is there a school in the village?”
“I never felt so proud of my work here. I realized that this border village really needs me,” said Grigoryan.
For a school with only three pupils, it has a staff of ten. Only two are teachers. One is the principal herself.
Mayor Sahakyan, at the job for the past twelve years, says that an aging population has left the village without adequate manpower to cultivate the 115 hectares of arable land. Last year, only thirty hectares were cultivated; all by the mayor.
The village budget is four million AMD, just even for a staff of four. The municipal office is located in two rooms at the school.
Despite the abundance of mountain springs in the area, Arevis residents are supplied with poor quality water. The supply pipes have all deteriorated.
Along a village path I meet up with 80 year-old Sergey Sahakyan, the last mayor of the village during the Soviet era. Sergey had just let his turkeys out from their pen.
“It’s a great village with a rich natural environment. But’s it been neglected,” he says.
The senior citizen then waxes philosophically: “Government is like an organism. It starts dying at the extremities. This country isn’t just Yerevan. There must be villages for the nation to be strong.”