Դպրոց պահող միակ ընտանիքը
Մեքենան կանգնում է Արեւիսի կենտրոնում, թեպետ առանձնապես ոչ մի բան չի հուշում, որ հենց դա է գյուղամեջը: Մեկհարկանի կիսաքանդ շենքի համեմատաբար բարեկարգ հատվածի պատին ամրացված ցուցանակից եւ «Բարի գալուստ» մաղթող պաստառից պարզ է դառնում, որ այն գյուղի դպրոցն է: Պատկերն ամբողջացնում են մի քանի զարմացած ու հետաքրքրասեր հայացքներ. քիչ անց հասկանում ենք, որ օրերն այստեղ կանխատեսելի եւ կրկնվող են. գյուղ հազվադեպ են անծանոթ մեքենաներ կամ մարդիկ հայտնվում: Պատահական չէ, որ Արեւիս բերող 21 կմ-անոց ճանապարհին ոչ մի մեքենա չնկատեցինք:
Սեպտեմբերի 1-ն է: Դպրոցի բակում տոնական հագնված, ժպտադեմ տնօրենն է, դասվարը եւ արեւիսցի երկու տատիկ, որոնք եկել են սեպտեմբերմեկյան շնորհավորանքներ ու օրհնանքներ հնչեցնելու: Օրհնանքների իրական հասցեատերերը, սակայն, չկան: Դպրոցն ընդամենը 3 աշակերտ ունի` երկրորդ դասարանցի Մերիտան, երրորդ դասարանցի Մանուշակը եւ յոթերորդցի Էռնան: Քույրեր են: Օգոստոսի 30-ին ընտանիքով գնացել են Սիսիան` նախասեպտեմբերյան գնումներ կատարելու եւ չեն վերադարձել: Տնօրենը շվարած է. ցույց է տալիս նոր ուսումնական տարվան խնամքով նախապատրաստված երկու դասասենյակները, պատի թերթերը …: «Մի ընտանիքից կախված դպրոց ենք,- ասում է,- վաղը կգան, դասերը կսկսենք»:
Ծովի մակերեւույթից 1950 մ բարձրության վրա գտնվող լեռնային, սահմանամերձ Արեւիս համայնքում մինչեւ 1990-ականներն անասնապահ ադրբեջանցիներ են ապրել: Նրանց հեռանալուց հետո գյուղը վերաբնակեցվել է հայերով, ովքեր այստեղ էին տեղափոխվել հիմնականում Սիսիանի տարածաշրջանի տարբեր գյուղական համայնքներից: Տեղանքը հարմար է հատկապես անասնապահությամբ եւ մեղվաբուծությամբ զբաղվելու համար: Այդ է պատճառը, որ կարճ ժամանակում բնակիչների թիվը հասավ 150-ի:
| Սասուն Սահակյան |
«Շատ ընտիր բնություն ունենք. ամեն ինչից կարելի է ապրուստի միջոց ստեղծել: Դաշտավարությունը, այգեգործությունը նույնպես ձեռնտու են: Սակայն ոչ բոլորը կարողացան հարմարվել»,- ասում է համայնքի ղեկավար Սասուն Սահակյանը:
Հեռավորությունը, ճանապարհների անմխիթար վիճակը, գյուղմթերքի իրացման դժվարությունները, տրանսպորտի եւ աշխատատեղերի բացակայությունը պատճառ դարձան, որ բնակիչներն աստիճանաբար լքեն Արեւիսը: «Դուք էլ տեսաք, թե ինչ ճանապարհ է. մեքենան փոսն է ընկնում, չի երեւում,- ասում է համայնքապետը:- Մարդիկ հույսները կապել էին հանքարդյունաբերության հետ: Մի քանի տարի առաջ «Գլոբալ գոլդ մայնինգ» ընկերությունը երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ էր սկսել մեր համայնքի տարածքում, աշխատատեղեր բացվեցին, սակայն հետո անհասկանալի պատճառով աշխատանքները դադարեցվեցին: Դրանից հետո 5-6 երիտասարդ ընտանիքներ հեռացան գյուղից»:
Հիմա գյուղը 18 տնտեսություն ունի` 54 մշտական բնակչով: Երիտասարդ ընտանիքներ գրեթե չկան: Համայնքապետի խոսքով` 4-5 տարի է, ինչ ծնունդներ չեն գրանցվում: Նախադպրոցական տարիքի ընդամենը 1 երեխա կա, նույն 3 դպրոցականների ընտանիքից: Եթե այս ընտանիքը որոշի հեռանալ գյուղից, դպրոցը կմնա առանց աշակերտի: Այդպիսի մտավախություն գրեթե ամեն ուսումնական տարվա նախաշեմին ունենում է դպրոցի տնօրենը` Ռիտա Գրիգորյանը: Կրթօջախն աշակերտներով ապահովող բազմազավակ ընտանիքին ինքն է 2 տարի առաջ համոզել, որ Սիսիանից գյուղ տեղափոխվեն: Ընտանիքի մորն էլ աշխատանքի է տեղավորել դպրոցում: Գյուղը չի ապրի, եթե դպրոց չունենա` վստահ է:
| Տնօրեն Ռիտա Գրիգորյան | Դասվար Գայանե Առաքելյան |
Տնտեսագետի մասնագիտություն ունեցող Ռիտա Գրիգորյանը Սիսիանից Արեւիս է տեղափոխվել 1998թ.-ին: Սկզբում աշխատել է որպես ուսուցիչ: Դպրոցի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնում է 2004թ.-ից: Նրա գյուղում հաստատվելու առաջին տարիներին կրթօջախը 18-22 աշակերտ ուներ, հետեւաբար 2002թ.-ին հնարավորություն է ստանում առանձնանալ հարեւան Թասիկի դպրոցից եւ դառնալ առանձին հիմնական դպրոց: Տնօրենը հիշում է, որ այն տարիներին 6 հազար դրամ աշխատավարձ էր ստանում` ամիսներով ուշացած: Բայց մնացել է գյուղում, սեփական տնտեսությունը հիմնել… Իր 2 զավակներն էլ գյուղի դպրոցում են սովորել, հետո բուհ ընդունվել: Հիմա սիրտը ցավում է: «Պետական հոգածություն չկա,-ասում է,- էսպես որ շարունակվի, կունենանք դատարկված գյուղեր: Բնակիչներն էլ են անտարբեր: Նույնիսկ իրենց տները չեն ուզում կարգի բերել: Հոգեբանությունը մեկն է. բոլորս այստեղ ժամանակավոր ենք»:
Երբեմն ինքն էլ է մտածում հեռանալու մասին: Նույնիսկ Արեւիսի դպրոցի տնօրենի թափուր տեղի համար մի քանի անգամ հայտարարված մրցույթներին չի մասնակցել: Հետո հասկացել է, որ ոչ ոք չի ցանկանում հասնել հեռավոր Արեւիս եւ դատարկվող գյուղում դպրոցի տնօրենի պաշտոն զբաղեցնել: Հիշում է, որ անցած տարի պաշտպանության նախարարը մոտակա մարտական դիրքերը բարձրանալիս կանգ է առել գյուղում եւ հետեւյալ հարցն ուղղել. «Գյուղում դպրոց կա՞»: «Ես երբեւէ այդքան լավ չէի զգացել իմ կատարած աշխատանքից. զգացի, որ սահմանապահ այս գյուղն իրոք ունի իմ կարիքը»,- ասում է տնօրենը:
Դպրոցը 10 աշխատող ունի: Դասավանդող ուսուցիչները երկուսն են, որոնցից մեկը ֆիզարձակուրդում է: Հիմա դասավանդող են դասվարն ու տնօրենը: Երկորդ եւ երրորդ դասարանները կկոմպլեկտավորվեն որպես մեկ տարրական դասարան, 7-րդ դասարանում էլ տնօրենը կդասավանդի: «Էստեղ ուսուցիչը դառնում է ունիվերսալ, հետեւաբար որակն էլ չի կարող այնպիսին լինել, ինչ ակնկալում ենք: Բայց եւ ամեն առարկայի համար ես չեմ կարող մասնագետ հրավիրել: Ենթադրենք ֆիզիկա պետք է պարապեն. շաբաթական նախատեսված է 2 ժամ, բայց քանի որ դասարանում 1 աշակերտ է, մենք վարձատրվում ենք 1/4-ով, այսինքն` ձեւավորվում է 0.25 դասարան, վարձատրությունն էլ ստացվում է շաբաթական 0,5 ժամի դիմաց: Կես ժամի համար էդ ով պետք է ծախս անի, 2500 դրամ տաքսուն վճարի` գա, նույնքան էլ վճարի, որ հետ գնա, այն դեպքում, երբ երթեւեկող ուսուցիչների համար 500 դրամ տրանսպորտի վճար է նախատեսվում»: Ռիտա Գրիգորյանի պատմելով` եղել են ուսանողներ, ովքեր տեղափոխվել են գյուղ, բնակվել իր տանը, բայց երբ ուսումն ավարտել են ուրիշ աշխատանք գտնելով` առանց խղճի խայթի հեռացել են:
«Մարդիկ գուցե շահագրգռվեն, ցանկանան ապրել այս գյուղում, եթե պետական աջակցություն լինի, արտոնություններ սահմանվեն»,- ասում է համայնքի 12 տարվա ղեկավար Սասուն Սահակյանը, այլապես, ըստ նրա, գյուղը ծերանում է. աշխատող ձեռք էլ չի մնացել: Արեւիսի 115 հա վարելահողերից նախորդ գյուղատնտեսական տարում ընդամենը 30 հա-ն է մշակվել, այն էլ` համայնքապետն է մշակել: Մեծ աշխատանքներ կատարելու հնարավորություն համայնքապետարանը չունի: Բյուջեն այնքան սուղ է` 3,5-4 մլն դրամ, որ հազիվ 4 աշխատողների աշխատավարձին է բավականացնում: Համայնքապետարանը շենք չունի. դպրոցի երկու սենյակում է տեղավորված: Խմելու ջրատարը քայքայված է, եւ գյուղը որակյալ ջուր չի ստանում, թեպետ շուրջբոլորը լեռնային աղբյուրներն են:
Գյուղի հոգսերի մասին համայնքի ղեկավարը երկար է խոսում …
| Սերգեյ Սահակյան |
Ետդարձին իր հնդկահավերին քջուջի հանած 80-ամյա Սերգեյ պապին ենք հանդիպում, ով Արեւիսի վերջին նախագահն է եղել: «Ընտիր գյուղ ա էս գյուղը` հարուստ բնությամբ,- ասում է,- ուղղակի անտեր ա, հոգատարություն չկա»: Հետո հնչեցնում է իր համար փիլիսոփայություն դարձրած միտքը. «Պետությունը մի օրգանիզմ ա, իսկ օրգանիզմը մահանում ա վերջույթներից` ծայրամասերից: Մենակ հո Երեւանը չի … գյուղը պետք է գյուղ լինի, որ պետությունը ամուր լինի»:

Сохраняющая сельскую школу единственная семья
Машина остановилась в центре Аревиса. На относительно хорошо сохранившейся стене полуразрушенного здания прикреплены табличка и плакат с надписью “Добро пожаловать!”, которые подсказывают, что здесь размещена сельская школа. Картину дополняют несколько удивленных и любопытных взглядов. Чуть позже мы понимаем, что дни в Аревисе проходят однообразно, в село редко приезжают незнакомые люди.
1-е сентября. В школьном дворе стоят директор, классрук и две бабушки, пришедшие поздравить детей с началом учебного года. Однако адресатов поздравлений почему-то не видно. В школе всего три ученицы: второклассница Мерита, третьеклассница Манушак и семиклассница Эрна. Они сестры. 30 августа девочки вместе с родителями отправились в Сисиан делать покупки к 1 сентября. Растерянная директриса показывает подготовленные к началу занятий два класса и стенную газету. “Наша школа зависит от одной семьи. Завтра дети придут, и мы начнем заниматься”,- отметила директор.
До 1990-х годов в приграничном селе Аревис, расположенном на высоте 1950 метров от уровня моря, жили азербайджанцы, занимавшиеся скотоводством. После их отъезда село заселили армяне, переехавшие сюда из различных сельских общин Сисианского района. Местность здесь очень удобна для занятия животноводством и пчеловодством. Вот почему очень скоро число жителей в Аревисе достигло 150 человек.
| Сасун Саакян |
“У нас прекрасная природа, есть все возможности для проживания. Очень выгодно заниматься полеводством, садоводством. Однако не все смогли приспособиться”,- говорит руководитель общины Сасун Саакян.
Отдаленность от райцентра, плачевное состояние дорог, трудности с реализацией сельхозпродуктов, отсутствие транспорта и рабочих мест привели к тому, что жители начали постепенно покидать Аревис. “Люди связывают надежду с добывающей промышленностью. Несколько лет назад компания “Глобал голд майнинг” начала осуществлять на нашей территории геолого-разведочные работы, открылись рабочие места. Однако вскоре работы по непонятной причине прекратились. После этого 5-6 молодых семей покинули село”.
Сейчас в общине 18 хозяйств и 54 постоянных жителя. Молодых семей в Аревисе почти нет, уже около пяти лет дети здесь не рождаются, говорит староста. Есть лишь один ребенок дошкольного возраста и из той же семьи, что и трое школьников. Получается, что если эта семья решит уехать из села, то школа останется без учеников. Такое опасение появляется у директора школы Риты Григорян в преддверии каждого учебного года. Два года назад именно она убедила многодетную семью, обеспечивающую учениками школу, переехать из Сисиана в село, взяла к себе на работу мать семейства. Если не будет школы, то село прекратит свое существование, уверена директор.
| Рита Григорян | Гаяне Аракелян |
Экономист по специальности Рита Григорян переехала из Сисиана в Аревис в 1998 году. Сперва работала учителем, а в 2004-ом заняла пост директора. В первые годы в школе было 18-22 ученика, что дало возможность в 2002 году создать в Аревисе отдельную основную школу.
Директор вспоминает, что в те годы ее зарплата составляла 6 тысяч драмов, да и те выплачивали с опозданием в несколько месяцев. Но она осталась в селе, основала собственное хозяйство. Двое ее сыновей учились в местной школе, поступили в вуз. “Государство не проявляет заботы, если так будет продолжаться, села у нас опустеют. У людей одна и та же психология: мы все живем здесь временно”,- говорит Рита Григорян.
Ее тоже иногда посещают мысли об уходе, несколько раз она даже не участвовала в конкурсах на замещение вакантной должности директора, но потом поняла, что никто не хочет приезжать в далекое село и работать учителем. Рита Григорян вспоминает, как в прошлом году министр обороны, поднимаясь на боевые позиции, сделал остановку в Аревисе и первым делом поинтересовался: “В селе есть школа?” “Никогда еще я не чувствовала такое удовлетворение от своей работы. Я поняла, что это приграничноеи село действительно нуждается во мне”,- сказала директор.
В школе работают 10 человек. Из двух преподающих учителей одна в настоящее время находится в декрете, поэтому сейчас занятия ведут классный руководитель и директор.
По словам Риты Григорян, были студенты, которые приехали в село, жили в ее доме, но, завершив учебу, находили другую работу и без угрызений совести уезжали.
“Если бы государство оказывало помощь, предоставляло льготы, люди, возможно, были бы заинтересованы остаться в селе”,- говорит староста Сасун Саакян, который уже 12 лет руководит этой общиной. В противном случае, добавил он, село начинает стареть, рабочих рук не хватает. Бюджет сельской администрации составляет всего 3,5-4 млн драмов. Этих денег хватает лишь на то, чтобы платить зарплату четырем работникам. Сеть питьевой воды пришла в негодность, село не получает качественную воду, хотя вокруг очень много горных источников.
| Сергей Саакян |
На обратном пути мы встретили 80-летнего деда Сергея, кормившего своих индюков. Он был последним председателем Аревиса. “У нас было отличное село, с богатой природой,- сказал дед Сергей. – Только вот заботиться о нем сейчас некому. А ведь страна – это не только Ереван... Село должно быть селом, тогда и государство будет сильным”.