«Եհովայի վկային», որ հարվածել էր քահանային, առաջադրվել է նոր մեղադրանք
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազը, վերանայելով Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող եկեղեցու եւ հասարակության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու վերաբերյալ քրեական գործի նյութերը, որոշում է կայացրել մեղադրյալ Ա. Մակվեցյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալը փոփոխելու եւ նրան նոր մեղադրանք առաջադրելու մասին:
Որոշումը հրապարակվել է այսօր տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ: Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը ներկայացնում է դռնբաց դատական նիստում հնչեցված որոշման բովանդակությունը:
Այսպես, 2011թ. մայիսի 15-ին` ժամը 09:00-ի սահմաններում, Րաֆֆու փողոցի «Սուրբ Երրորդություն» եկեղեցու քահանա Տեր Եսայի Քահանա Արթենյանը՝ նկատելով, որ «Եհովայի վկաներ» աղանդավորական կազմակերպության անդամներ Ա. Մակվեցյանը եւ Ս. Գրիգորյանը եկեղեցու բակում զբաղված են երկու քաղաքացիների քարոզչությամբ, մոտեցել է նրանց եւ խնդրել հեռանալ եկեղեցու տարածքից:
Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ Ա. Մակվեցյանը եւ Ս. Գրիգորյանը հրաժարվել են եկեղեցու բակից հեռանալ եւ վիճաբանել են Տեր Եսայի Քահանա Արթենյանի հետ: Տեսնելով, որ նրանք չեն հեռանում` քահանան փորձել է բջջային հեռախոսով նկարել Ա. Մակվեցյանի եւ Ս. Գրիգորյանի` քարոզչությամբ զբաղվելը:
Սակայն Ա. Մակվեցյանը թույլ չի տվել քահանային նկարել` նրա ձեռքից վերցնելով բջջային հեռախոսը: Քահանան փորձել է ետ վերցնել իր հեռախոսը, բայց Ա. Մակվեցյանը բռունցքով հարվածել է նրա ձեռքին` սպառնալիքներ հնչեցնելով քահանայի հասցեին: Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Ա.Մակվեցյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով, 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատաքննության ընթացքում հետազոտված ապացույցները վկայում են այն մասին, որ բացի վերոհիշյալ հանցավոր արարքները կատարելուց, ամբաստանյալ Ա. Մակվեցյանը կատարել է այլ հանցանք եւս, այն է` վերջինս, քրիստոնեական եկեղեցու նկատմամբ ատելություն դրսեւորելով եւ իր գաղափարախոսությունը քարոզելու շարժառիթից ելնելով, խախտել է քաղաքացի Պարգեւ Բադոյանի` առաքելական եկեղեցուն դավանելու, եկեղեցի այցելելու, ինչպես նաեւ` քահան Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի` «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության մեջ իր կրոնի հետեւորդներին ներգրավելու փորձ կատարող անձանց գործողությունները կանխելու իրավունքը:
Ա. Մակվեցյանը հարվածել է Տեր Եսայի քահանային, ապօրինի վերցրել նրա հեռախոսը, սպառնալիքներ տվել` էական վնաս պատճառելով Պ. Բադոյանին եւ Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի օրինական շահերին` խախտելով ՀՀ Սահմանադրության 8.1 հոդվածով վերջիններիս վերապահված իրավունքներն ու ազատությունները:
Դատարանում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազը որոշել է փոփոխել Ա. Մակվեցյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալը եւ նրան առաջադրել նոր մեղադրանք` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով, 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 143-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

A New Charge Brought Against the Jehovah's Witness Who Hit the Priest
The prosecutor of the Prosecutor's Office of Malatia-Sebastia administrative districts reconsidered the materials of the criminal case initiated on demonstrating disrespectful behavior against the Armenian Church and the Armenian society and decided to change the charge brought against A. Makvetsyan and to bring a new charge against him.
It was announced about this decision on October 21 during the Court session. Taking into consideration the public interest, the content of the decision is presented below.
Thus, on May 15, 2011, at about 09:00 a.m. the priest of Holy Trinity Church Ter Yesayi Artenyan noticed that Jehovah's Witnesses A. Makvetsyan and S. Grigoryan were preaching two citizens in the church yard. The priest approached them and asked to leave the territory of the church.
According to the materials of the criminal case, A. Makvetsyan and S. Grigoryan refused to leave the church yard and had a quarrel with Ter Yesayi Artenyan. Seeing that they didn't leave the priest tried to record their preaching with his cell phone. But A. Makvetsyan seized the priest's cell phone, hit his arm and threatened him. Based on the evidence obtained during the preliminary investigation A. Makvetsyan was charged according to the RA Criminal Code Articles 118, 137, part 1 and 322, part 1.
However, it was stated during the trial that the accused A. Makvetsyan committed other crimes as well, that is he expressed hatred against the Armenian Church and broke citizen Pargev Badoyan's right to profess the Armenian Apostolic Church as well as the priest Ter Yesayi Artenyan's right to prevent the actions of the Jehovah's Witnesses to involve the followers of his religion into their religious organization.
A. Makvetsyan hit Ter Yesayi Artenyan, took his phone illegally and threatened him, brought significant damage to P. Badoyan's and Ter Yesayi Artenyan's legal interests and thus violated Article 8.1 of the RA Constitution.
In the Court the prosecutor made a decision to bring a new charge against A. Makvertsyan according to the RA Criminal Code Articles 118, 137, part 1, 322, part 1 and 143, part 1 that is direct or indirect breach of the human rights and freedoms of citizens, for reasons of the citizen’s nationality, race, sex, language, religion, political or other views, social origin, property or other statuses, which damaged the citizen’s legal interests.