Ինվազիվ ծառայությունը Գյումրիում կդադարեցնի գործունեությունը, եթե հիվանդները շարունակեն չվճարել
Սրտի ստենտավորման եւ կորոնարոգրաֆիայի համար Շիրակի մարզի բնակիչներն այլեւս հարկ չունեն հասնել մայրաքաղաք կամ մեկնել արտերկիր: 2014 թ-ի մայիսի 1-ից ինվազիվ ծառություններ են մատուցվում Գյումրու բժշկական կենտրոնում: «Կենտրոնի շահագործման օրվանից մենք ունեցել ենք բոլոր հարկավոր սարքավորումները, սակայն մասնագետի բացակայության պատճառով մոտ տարի ու կես հնարավորություն չունեինք ինվազիվ ծառայությունը հասանելի դարձնելու մարզի բնակչությանը»,-ասում է կենտրոնի տնօրեն Արմեն Իսահակյանը:
Ինվազիվ (միջամտական)-սրտաբան Կարեն Միքայելյանի Գյումրի տեղափոխվելուց հետո խնդիրը կարգավորվել է: Բժիշկ-սրտաբանը մինչ այդ աշխատում էր Արամյանց բժշկական կենտրոնում եւ ընտանիքով Երեւանից Գյումրի է տեղափոխվել տեղի բժշկական կենտրոնի տնօրենի հրավերով: Անցած 4 ամիսների ընթացքում Կարեն Միքայելյանը Գյումրու բժշակական կենտրոնում իրականացրել է մոտ 40 ստենտավորում եւ 30 կորոնարոգրաֆիա:
«Սա մեր առաջնահերթ ծրագրերից մեկն էր՝ մարզի բնակչությանը որակյալ ինվազիվ ծառայություն մատուցելն ու մենք ի վերջո կարողացանք այդ հարցը կարգավորել, սակայն դրան զուգահեռ ծագել են այլ խնդիրներ: Կենտրոնն այս տարի արդեն իսկ հասցրել է կուտակել մոտ 12 մլն դրամ պարտք, որի առյուծի բաժինը ինվազիվ ծառայությանն է»,-ասում է Արմեն Իսահակյանը:
Բավական թանկ արժեցող այս ծառայությունը Գյումրիում մատուցվում է միջինը 1 մլն 300 հազար դրամից մինչեւ 1մլն 800 հազար դրամի սահմաններում: Կարեն Միքայելյանն ասում է, որ վիրահատության արժեքը կախված է տեղադրվող ստենտների քանակից: «Այստեղ շատ հաճախ դերակատարում ունի ոչ թե վիրահատության բարդությունը, այլ օգտագործվող նյութերը»,-պարզաբանում է ինվազիվ-սրտաբանը:
Ստենտավորումն ինֆարկտի դեպքում մարդու կյանքը փրկելու ամենաարդյունավետ միջոցն է։ Վերլուծությունները ցույց են տվել, որ սրտանոթային հիվանդությունները մեր երկրում լայն տարածում ունեն։ Մարդիկ չեն կարեւորում առողջ ապրելակերպը: Նույնիսկ նրանք, ովքեր տեղյակ են, որ ունեն սրտանոթային խնդիրներ՝ շարունակում են ծխել, ալկոհոլ եւ անառողջ սնունդը օգտագործել, խուսափում ֆիզիկապես ակտիվ կյանք վարելուց։
«Գյումրիում շատ ավելի հստակ երեւաց այդ պատկերը, երբ հիվանդին կենտրոն են հասցնում ծայրահեղ ծանր վիճակում,-ասում է Կարեն Միքայելյանը,-պլանային վիրահատություն ասվածը թվում է, թե հայերի համար չէ: Համարում են, որ խնդիրը գումար չունենալու մեջ է, բայց մի՞թե ծայրահեղ վիճակում հիվանդանոց հասնելով այդ գումարը լինում է: Իհարկե ոչ: Էլի դիմում են բարեկամների օգնությանը կամ վարկ են վերցնում: Եթե այդ գործողությունները մարդը պատրաստ է կատարելու հարազատի կյանքը փրկելու համար, ինչու՞ չանել նախօրոք»:
| Կարեն Միքայելյան | Արմեն Իսահակյան |
Արմեն Իսահակյանն ասում է, որ ինվազիվ ծառայության առկայությունը Գյումրիում բավական առավելություններ ունի: Հիվանդատերը բավական գումար է խնայում հիվանդի տեղափոխության եւ մեկ շաբաթ Երեւանում մնալու, հավելյալ ծախսեր կատարելու առումով: Նաեւ տեղափոխության ընթացքում գրանցվող մահվան ելքերն են հասցվում նվազագույնի:
«Դե ինչ սուր ինֆարկտով մարդուն տեղափոխես 120 կմ, ինչ քաղաքի մեջ 3-5 կմ, դրանք տարբեր բաներ են եւ հիվանդն այստեղ շահում է: Միայն թե մեկ ուրիշ տենդենց է նկատվում, որ մարդիկ ամեն կերպ խուսափում են վճարել մատուցված ծառայության դիմաց: Որպես բժիշկ, մենք իրավունք չունենք մերժելու հիվանդին, թե մինչեւ փողը չբերես, վիրահատություն չենք կատարի: Չկա մեր մոտ այդպիսի մոտեցում: Մենք պայմանգիր ենք կնքում, վիրահատությունը կատարվում է, սակայն երբ հերթը հասնում է վճարին՝ այլեւս չենք կարողանում գտնել հիվանդատիրոջը»,-նկատում է Արմեն Իսահակյանը:
Մարզի համար չափազանց կարեւոր այս ծառայությունը կարող է շուտով փակվել, եթե վճարումները նման բնույթ կրեն: Գյումրու բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին զարմացնում է, թե ինչու նույն մարդիկ Երեւանի կամ Մոսկվայի կլինիկաներում վիրահատվելու պարագայում շտապում են անմիջապես վճարումներ կատարել, իսկ ահա Գյումրու պարագայում փորձում են մարդիկ գտնել, ովքեր պիտի միջնորդեն չկատարել նույն այդ վճարումները:
«Մենք ձեռք ենք բերում ստենտներն այլ կազմակերպությունից: Նախքան վիրահատությունը պետք է ձեռքի տակ ունենանք 100 ստենտ, որովհետեւ չգիտենք, թե տվյալ հիվանդին որն է հարկավոր լինելու: Ստացվում է, որ մենք պարտք ենք մնում տվյալ ֆիրմային եւ ֆիրման սկսում է դժվարությամբ աշխատել մեր հետ»,-պարզաբանում է բժիշկ-սրտաբանը:
Արմեն Իսահակյանի փոխանցմամբ, 2015 թ-ից սուր ինֆարկտով հիվանդների համար կգործի պետպատվեր հասկացությունը մեկ ստենտի տեղադրման չափով: Դա որոշակիորեն կթեթեւացնի սոցիալապես ծանր պայմաններում գտնվողների վիճակը, ովքեր չենք օգտվում որեւէ արտոնությունից, չունեն բժշկական ապահովագրություն: Իսկ ինչ վերաբերում է դատական կարգով չվճարված գումարները պարտապաններից գանձելուն, ապա կենտրոնն առայժ չի ցանկանում դիմել նման քայլի, թեպետ վստահ է, որ դատական մեկ նախադեպը մի փոքր կսթափեցնի մյուսներին:

Если больные будут продолжать не платить, инвазивная служба в Гюмри прекратит свою деятельность
Для проведения стентирования и коронорографии жителям Ширакской области уже не надо добираться до столицы или ехать за границу – с 1 мая 2014 г. инвазивные услуги оказываются также в медицинском центре Гюмри.
“С первых дней деятельности центра у нас была вся необходимая аппаратура, однако из-за отсутствия специалистов мы полтора года не имели возможность оказывать жителям области инвазивные услуги”,- говорит директор медцентра Армен Исаакян.
После переезда в Гюмри инвазивного кардиолога Карена Микаеляна, эта проблема была решена. До этого доктор Микаелян работал в ереванском медцентре “Арамянц”. В Гюмри переехал с семьей по приглашению директор медцентра. За прошедшие 4 месяца Карен Микаелян провел в местной клинике около 40 операций по стентированию и 30 коронорографических обследований.
“Программа по оказанию населению области качественных инвазивных услуг была одной из перевоочередных, и мы смогли решить этот вопрос. Однако параллельно этому возникли другие проблемы. В этом году центр уже накопил задолженность на сумму 12 млн драмов, львиная доля которой приходится на инвазивную службу”,- сообщил Армен Исаакян.
В Гюмри стоимость этой довольно дорогостоящей услуги составляет в среднем от 1.300.000 до 1.800.000 драмов. По словам Карена Микаеляна, стоимость операции зависит от количества и качества устанавливаемых стентов.
При инфаркте стентирование является наиболее эффективным средством спасения жизни человека. Аналитические исследования показывают, что в нашей стране сердечно-сосудистые заболевания имеют очень широкое распространение, люди не придают важность здоровому образу жизни, многие, несмотря на наличие проблем со здоровьем, продолжают курить, употреблять алкоголь, нездоровую пищу.
“В Гюмри очень часто сталкиваешься со случаями, когда больного привозят в центр в крайне тяжелом состоянии,- говорит Карен Микаелян. – Такое впечатление, что понятие “плановая операция” не для армян. Люди утверждают, что проблема в отсутствии денег. А разве когда больного привозят в больницу в крайне тяжелом состоянии, деньги появляются? Конечно, нет. Опять прибегают к помощи родственников или берут кредит. Если для спасения жизни близкого человека люди готовы идти на такие шаги, почему они не делают это заранее?”.
Наличие в Гюмри инвазивной службы создает ряд преимуществ – в частности, родственники больного экономят значительные средства за счет того, что не привозят его на лечение в Ереван. “Но сейчас наблюдается другая тенденция – люди всячески избегают платить за оказанные им услуги. Мы как врачи не имеем права отказывать больному и заявлять, что пока он не принесет деньги, его не прооперируют. Мы заключаем договор, проводим операцию, но когда дело доходит до внесения платы, не можем найти родственников больного”,- отметил Армен Исаакян.
Если люди будут продолжать не платить, то эта чрезвычайно важная для области служба очень скоро может перестать действовать. Работников гюмрийского медцентра удивляет, что в случае проведения операции в ереванских или московских клиниках те же люди спешат сразу заплатить за лечение, а вот в Гюмри они постоянно пытаются найти посредников, чтобы освободиться от этой платы.
“Стенты мы приобретаем у других организаций. До операции мы должны иметь под рукой 100 стентов, так как не знаем, какой из них потребуется данному больному. Получается, что мы постоянно имеем задолженность перед конкретной фирмой, в результате чего она начинает работать с нами с большим трудом”,- пояснил врач-кардиолог.
По словам Армена Исаакяна, с 2015 года для больных с острым инфарктом начнет действовать госзаказ на установку одного стента. Это в какой-то степени облегчит положение больных, находящихся в тяжелых социальных условиях. Что касается взимания в судебном порядке сумм с лиц, не заплативших за оказанные им медицинские услуги, то руководители медцентра пока не спешат идти на этот шаг, хотя уверены, что даже один судебный прецедент заставит остальных одуматься.