Հացիկում ջուր չկա. այգիները ոռոգում են տարաներով բերված ջրով
Օրեր առաջ Արմավիրի մարզի Հացիկ գյուղի բնակիչներ՝ երկու հորեղբոր որդիներ իրար ծեծել են ջրի պատճառով եւ դարձել թշնամիներ: Նրանցից յուրաքանչյուրը փորձել է րոպե առաջ ոռոգել չորությունից խանձվող դաշտը, ինչը կռվի պատճառ է դարձել: Հացիկում նույն պատճառով թշնամի են դարձել գրեթե բոլորը: Գյուղացիների աչքի առաջ ոչնչանում է ոչ միայն այս տարվա ամբողջ բերքը, այլեւ այգիներն ամբողջությամբ՝ զրկելով նրանց նույնիսկ գալիք տարիներին սպասվող բերքից:
Դաշտերում տղամարդիկ վախենում են նույնիսկ ծխախոտ վառել. դաշտերը չորացել են, եւ մեկ անզգույշ քայլը կարող է մոխրի վերածել ամբողջ գյուղը: Հացիկ, Խանջյան, Արաքս եւ Արմավիրի տարածքի մի շարք գյուղերում ջուրը տալիս են շաբաթվա մեջ երեք օր: Գյուղացիները դժգոհում են, որ տրված ջուրը շատ քիչ է եւ չի բավարարում բոլորին: Մեր այցելության պահին գյուղերին ջրով ապահովող ջրանցքը չոր էր, իսկ դաշտերի առուներում նույնիսկ գորտերն էին սատկել:
75-ամյա Ռոբերտ Թովմասյանը արեւի կիզիչ ճառագայթների տակ դաշտում կովերին էր արածեցնում: Նրա մի ձեռքում փայտն էր, մյուսում՝ եռման աստճանի հասած պլաստիկ շշով ջուրը: Տեսնելով անծանոթ մարդկանց՝ առաջ եկավ: Նրա ձեռքերը հուզմունքից դողում էին:
«Ամառվա կեսին խնձորիս այգին լրիվ տերեւաթափ է եղել, այգու մեջ խոտ էլ չա, որ գոնե անասուններին արածեցնեմ: Գարնանից տանջվում ենք, հույսներս դա էր: 75 տարեկան մարդ եմ, կյանքս այս հողերի վրա եմ մաշել: Թող մտածեն, որ գյուղացին է քաղաքի ժողովրդին պահում, որ գյուղացին քյասիբ լինի, էլ երկիրը ի՞նչ երկիր պիտի լինի: Բա ամառվա կեսին գյուղացու ջուրը կտրու՞մ են, դա լրիվ անխղճություն է»,-ասում է Ռոբերտ պապն ու փոքր քայլերով շարժվում չոր դաշտում կանաչ փնտրող կովերի ուղղությամբ:
«Մի երկու կով է մնացել, բայց խոտ չկա, հույս էլ չկա, որ մինչեւ գարուն կովերին պահեմ»,-ինքն իրեն խոսելով գնում էր Ռոբերտ պապը:
Քիչ հեռվում հանդիպեցինք Գարեգին Քերոբյանին: Նա, ձեռքերը գլխին դրած, նստած էր իր այգու դեղձենիների տակ: Տեսնելով մեզ՝ կորածաց մեջքն ուղղելով ոտքի կանգնեց: Նա էլ դժգոհեց, որ խաղողի այգին գրեթե ամբողջությամբ չորացել է, այժմ հերթը դեղձի ծառերինն է: Նա էլ շատերի նման չի հավատում կառավարության եւ պատկան մարմինների խոստումներին՝ ասելով, որ բոլորն իրենց շահերից են խոսում եւ սովորական քաղաքացուն մոռացության են մատնել:
«Պետությունը միշտ էլ ասել է, որ գյուղացու կողքին է, բայց փաստը սա է, որ գյուղացու կողքին չի: Սա ի՞նչ վիճակ է, որ գյուղացին է ապրում, դառը դատեցինք հիմա դատարկ նստելու ենք, էլ հնարավոր չի այսպես շարունակել: Գալիս է սեզոնին ջրի, հողի հարկ են ուզում, ինչպես ենք վճարելու, չենք էլ վճարում դատի են տալիս: Ջուրը հիմա է պետք գյուղացուն, մարդիկ ժամանակից շուտ խնձորները հավաքում են, որ չթափվի: Դեղձերից ամեն մեկը պիտի կես կիլո քաշ ունենար, բայց հիմա աշնան բերքս կանաչ-կանաչ լրիվ թափվում է: Տնամերձ հողամասում նույն վիճակն է, երկու տոննա դեղձ է փչանում, գոնե մի հատիկ վաճառքի ենթակա չի, ընդամենը մեկ անգամ եմ ջրել»,-ասում է Գարեգինը եւ ծառերի չորությունը ցույց տալու համար թեթեւ հպվում չհասունացած դեղձի ճյուղին. դեղձերը փաթվում են գետնին:
Գարեգինը ծնկաչոք փխրեցրել է ծառերի բույնը, պարարտացրել, բայց հույսը կտրել է ոչ միայն այս տարվա, այլեւ եկող տարվա բերքից:
«Այս ծառերը եկող տարի էլ բերք չեն տա: Ակնկալում էի 15 տոննա բերք ունենալ, բայց մի գրամ դեռ չեմ ծախել, եթե հասունանա էլ, պտուղը փոքր է մնալու, ապրանքային տեսք չունի. ոչ չրի է պիտանի, ոչ իրենից սոկ է դուրս գալիս: Գործարանն ասում է՝ բեր 30 դրամով հանձնի, բայց բեռնատարն ինձանից 50.000 դրամ գումար է ուզում, որ գա տանի: Ես ինչքա՞ն հավաքեմ, որ ծախսս հանեմ, բեռնատարի գումարը տամ ու ձմեռն էլ ապրեմ: Պարզ է, չէ՞, որ ծախսս չեմ հանելու, լրիվ սկած եմ: Թափված բերքը հավաքել տարել լցրել եմ հողի գլուխը, որ աչքս չտեսնի, որ եկամուտս թափվել է գետնին»,-նշում է Գարեգին Քերոբյանը:
Սայադ Աղամալյանի աչքի առաջ չորանում է 3 հա արեւածաղկի դաշտը: Նա 1.5 մլն դրամ գումար է ծախսել, բայց ջրի պատճառով նույնիսկ այդ ծախսը չի կարողանալու հետ բերել: Նրա խոսքերով՝ մեկ ամսից ավել է՝ չի կարողանում դաշտը ոռոգել, որ սերմերը հասունանան:
«Նորմայով պետք է 10 օրը մեկ ջրվի, որ բերք տա, բայց ամիսը մեկ էլ չեմ կարողանում մի կաթիլ ջուր հասցնել: Ջուրը 3 օրով են տալիս ու քիչ քանակությամբ, մարդիկ իրար ծեծելով ջուր են փախցնում, ու շատերին այդպես էլ հերթ չի հասնում»,-ասում է Սայադը եւ ցույց տալիս արեւածաղկի ցամաքած սերմերը:
Դավիթ Իսկանդարյանը ծառերը փրկելու ելքը գտել է: Նա ամեն օր իր ավտոմեքենայով պլաստմասսե տարաներով ջուր է բերում ու ձեռքով ջրում է 2 հա մակերեսով դեղձի, խնձորի այգիները: Ասում է, որ իր «մեթոդը» այնքան էլ օգտակար չէ, որովհետեւ ծառը լիարժեք չի հագենում, սակայն իր հանգստության համար փորձում է մի բան անել:
«Իմ այգին երկու ամիս է ջուր չի տեսել, 2 հա տարածք ես ինչքա՞ն կանեստրներով բերեմ ջրեմ: Օրը 10-20 ծառ ստից ձեռքով ջրում եմ, այնքան որ սրտահովանք, թե իբր մի բան անում եմ, որ չչորանա: Էլ բերքի մասին չեմ խոսում, բայց մորս տնկած ծառերն են, չեմ ուզում, որ չորանան»,-ասում է Դավիթը:
Դավիթի որդիները հողի «դարդից» գնացել են երկրից: Հայրը չի կարողացել նրանց հետ պահել, որովհետեւ ամեն տարի աշխատում են, հողում չարչարվում, բայց տարվա վերջում մնում են առանց եկամտի, ինչն էլ ստիպել է որդիներին չստացված եկամուտը Հայաստանի սահմաններից դուրս փնտրել:
«Ի՞նչ անեմ, ես էլ թողնեմ գնա՞մ…Արարատյան դաշտն է ափսոս, հոգուդ մատաղ: Մենք աշխատող մարդիկ ենք, ջուր շատ կա, թե ինչի չեն տալիս չեմ հասկանում: Կամ թող ասեն ընդհանրապես ձեռք քաշեք հողից, ձառերը կտրեք վառեք, կամ էլ թող ջուր տան: Իրենց մի կոպեկ պարտք չեմ, բոլոր հարկերը ժամանակին տվել եմ, հիմա ինչի՞ են ինձ ցավացնում»,-ասում է Դավիթ Իսկանդարյանը
Հացիկի համայնքապետի տեղակալ Ֆիրդուսի Վարդանյանը եւս առանձնացրեց ոռոգման ջուրը: Ըստ նրա, վիճակը շատ թե քիչ լավ է այն տարածքներում, որտեղ խորքային հորեր կան: Ֆ. Վարդանյանն ասաց, որ ջրի պակասը լրացնելու համար այս տարի ցանկացել են վերագործարկել նաեւ խորհրդային տարիներին հորատված հորերը: Դրանցից մեկը մաքրման աշխատանքների ժամանակ փլուզվել է, մյուսի պոմպն է այրվել, իսկ երրորդի վերագործարկման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են եւ հույս ունեն, որ մոտ օրերս կաշխատեցնեն:
«Հուլիս, օգոստոս ամիսներին ամենախիստ ջրի կարիքն է զգացվում, գյուղի 1000 հա ոռոգվող հողերին չկարողացանք պատշաճ ապահովել ջրով: Ջուրը տալիս են երեք օրով, մարդ կա երրորդ օրն է կարողանում ջրել ու դեռ հողամասի կեսը չոռոգած ջուրը կտրվում է, հաջորդ ջրի ժամանակ նորից սկսում է ջրել ոռոգած մասը, ու այդպես էլ վերջին հատվածները չեն ոռոգվում»,-ասում է Ֆիրդուսի Վարդանյանը:
Նա պատմեց, որ ոռոգման ջրի խնդիր գրեթե ամեն տարի եղել է, բայց այս տարի վիճակն ավելի վատ էր: Ըստ նրա՝ եթե գյուղացիներից մեկը կարողանում է մի կերպ ջուր «գողանալ», ապա հարեւանները դույլերով նրա դաշտի մեջից տանում իրենց ծառերը ջրում են՝ հուսալով, որ գոնե ծառերը չեն չորանա:
Հացիկի ավագանու անդամ Սամվել Ասլանյանն էլ ավելացրեց, որ ամառվա սեզոնին համայնքի բնակիչները պատերազմում են իրար դեմ, բայց անօգուտ: «Շատ ենք դիմել, բողոքել, բայց օգուտ չկա: Արաքս գյուղում նույնիսկ ճանապարհ փակեցին, ոչինչ չփոխվեց»,-հավելեց Սամվելը:
Համայնքապետի տեղակալը նշեց, որ գյուղացիները դատարանից մոտ 40 նամակ են ստացել. «Արմավիր» ՋՕԸ-ն գյուղացիներն դատի է տվել եւ պահանջում է նախորդ տարիների ոռոգման ջրի գումարները: Ֆիրդուսի Վարդանյանի դեմ եւս դատական գործ կա, սակայն վերջինս հրաժարվեց խոսել այդ մասին:
«Արմավիր» ՋՕԸ-ի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում չհերքեց, որ այս տարի ոռոգման ջրի պակաս կա եւ իրենք մեծ դժվարությամբ են կարողանում ջրօգտագործողներին ապահովել ջրով: Ըստ նրա՝ դեռ տարեսկզբից գյուղացիներին զգուշացրել են սպասվող դժվարությունների մասին:
Ըստ նրա՝ ջրանցքներում ջուր չկա եւ իրենք ի վիճակի չեն ամբողջությամբ ապահովել Հացիկի 852 ջրօգտագործողների պահանջները: «Մարդիկ կան, որ, օրինակ՝ ծիրանի կամ դեղձի ծառերի տակ առվույտ կամ բանջարաբոստանային մշակաբույսեր են ցանել: Ոռոգման ջրի այգու նորմատիվներն այլն են, մշակաբույսերինը՝ այլ, այս պայմաններում պարզ է, որ դժվարություններ են լինելու»,-ասում է Հովհաննես Պետրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Հացիկ գյուղին ոռոգման ջուր են տալիս 3 օր՝ 4-օրյա դադարներով:
Գյուղացիները պատմեցին, որ մոտ մեկ ամիս առաջ, երբ գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը եկել էր գյուղ, այդ օրը ուժեղ ջուր են տվել գյուղացիներին, բայց նախարարի գնալուց հետո ջրերն անջատել են:

В Ацике нет воды: крестьяне орошают сады водой из пластиковой тары
Несколько дней назад двое жителей села Ацик Армавирской области, двоюродные братья, подрались из-за воды и стали врагами. Каждый из них спешил как можно скорее оросить свое высыхающее поле, в результате вспыхнула ссора. На глазах ацикцев уничтожается не только урожай этого года, но и сады, что может лишить людей возможности получать урожай в ближайшие несколько лет.
В Ацике, Ханджяне, Араксе и ряде других сел Армавирской области воду дают три дня в неделю. Крестьяне жалуются на нехватку воды, которая достается не всем. В момент нашего приезда в канале, обеспечивающем водой жителей сел, было сухо, в аналогичном положении находились и орошающие поля канавы, где даже лягушки сдохли.
75-летний Роберт Товмасян под палящим солнцем пас на поле коров. Увидев незнакомых людей, он пошел нам навстречу. От волнения у него дрожали руки: “В разгар лета с моих яблонь полностью опали листья. В саду нет травы, чтобы можно было пасти скот. Мне 75 лет, всю жизнь я проработал на этой земле. Почему не думаюто том, что село кормит город. Если крестьяне обеднеют, что будет со страной? Разве можно в середине лета лишать крестьян воды. Совесть у них есть?”,- сказал пожилой человек, направляясь через высохшее поле к своим коровам.
Чуть поодаль мы встретили Гарегина Керобяна, который сидел в своем саду под персиковыми деревьями. При виде нас он поднялся с места и вступил с нами в беседу. Гарегин сообщил, что его виноградник почти полностью высох, теперь пришел черед персиков. Наш собеседник, как и его односельчане, не верит обещаниям правительства и компетентных органов, которые, по его словам, думают только о собственных интересах и забыли о простых гражданах.
“Государство постоянно заявляет, что поддерживает крестьян, но факты свидетельствуют об обратном. Разве это жизнь, так больше не может продолжаться... С нас требуют платить налоги на воду, на землю. Если не платишь – подают в суд. Крестьянам вода нужна сейчас, люди раньше времени собирают яблоки. У меня персики, еще зеленые, падают с деревьев. Та же ситуация на моем приусадебном участке. Две тонны персиков портятся, я ничего не смогу продать. Деревья мне удалось полить лишь один раз”,- говорит Гарегин и в доказательство своих слов слегка прикасается к ветке с несозревшими плодами, которые тут же падают на землю.
Гарегин разрыхлил землю вокруг деревьев, внес удобрения, но все равно потерял надежду получить урожай не только в этом, но даже в будущем году.
На глазах Саяда Агамаляна высыхает поле подсолнухов площадью три гектара. Он потратил 1,5 млн драмов, но из-за отсутствия воды не сможет вернуть эту сумму. Вот уже больше месяца Саяду не удается оросить поле.
“Согласно норме поливать нужно каждые десять дней, но я даже раз в месяц воду не получаю. Воду дают три дня и в очень небольшом количестве. Люди дерутся из-за воды, крадут ее друг у друга. А до многих вода даже не доходит”,- говорит Саяд, показывая высохшие семена подсолнухов.
Давид Искандарян нашел способ спасти деревья. Каждый день он на своем автомобиле привозит воду в больших пластиковых бутылках и вручную поливает фруктовые сады на площади 2 гектара. Говорит, что его метод не очень успешный, так как дерево не удается полноценно полить, но ради собственного спокойствия он пытается что-то предпринимать.
“Мой сад не орошался два месяца. Сколько же воды я должен привезти в канистрах, чтобы полить два гектара... Каждый день кое-как поливаю по 10-20 деревьев, делаю вид, что пытаюсь спасти их от высыхания. Об урожае я уже не думаю. Эти деревья посадила моя мать, не хочу, чтобы они высохли”,- говорит Давид.
Из-за отсутствия воды его сыновья уехали из страны. Отец не смог их отговорить. Каждый год они трудились на земле, но в конце года оставались без прибыли.
“Что делать, мне тоже уехать из страны? Араратскую долину жалко. Мы – работяги. Воды много, не понимаю, почему нам ее не дают. Или пусть скажут, чтобы мы вообще отказались от воды, или пусть дают воду. Я им ничего не должен, я заплатил все налоги, почему они заставляют меня страдать?”, - говорит Давид Искандарян.
Проблему воды выделил и заместитель главы администрации Ацика Фирдуси Варданян. По его словам, ситуация более или менее сносная в тех районах, где имеются глубинные скважины. Для того, чтобы восполнить нехватку воды, в этом году решили вновь открыть скважины, пробуренные еще в советские годы. Но одна из них во время очистных работ обвалилась, во второй скважине перегорел насос, третью сейчас ремонтируют, надеются, что в ближайшие дни смогут ее использовать.
“Самая большая потребность в воде бывает в июле и августе. Мы не смогли надлежащим образом обеспечить водой 1000 га орошаемых земель. Воду дают три дня. Есть люди, которые успевают оросить лишь часть своего участка, потом воду отключают. На следующий день, когда дают воду, они опять орошают уже политую часть земли, не успевая дойти до остальной части участка”,- говорит Фирдуси Варданян, отмечая, что в этом году ситуация с водой заметно ухудшилась.
Член совета старейшин Ацика Самвел Асланян отмечает, что в летний сезон жители общины воюют друг с другом из-за воды, но безрезультатно. “Мы много жаловались, писали, но пользы никакой. В селе Аракс даже дорогу перекрыли, но так ничего и не добились”,- сообщил Самвел.
По словам заместителя старосты, крестьяне получили из суда около 40 повесток. Организация “Армавир” требует от крестьян погасить задолженности по оросительной воде за последние годы. Судебное дело возбуждено и против Фирдуси Варданян, но он отказался говорить об этом.
В беседе с Hetq.am директор водопользовательской организации “Армавир” Ованнес Петросян не стал отрицать, что в этом году воды не хватает и что они с большим трудом обеспечивают села водой. По словам Петросяна, об ожидающихся трудностях крестьяне были оповещены еще в начале года.
Воды в каналах нет, поэтому организация не в состоянии обеспечить потребности всех 852 водопользователей Ацика, уверяет Ованнес Петросян. Село Ацик обеспечивается водой в течение трех дней с четырехдневным перерывом. Крестьяне рассказали, что месяц назад, когда в село приехал министр сельского хозяйства Серго Карапетян, воду им дали на полную мощность, однако после отъезда министра ее отключили.