Պատգամավորների «սեպտեմբերի 1»-ը` խորհրդարանում
Մեկնարկեց հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի վեցերորդ նստաշրջանի աշխատանքները: Ամառային արձակուրդից հետո, այսօր պատգամավորների «սեպտեմբերի 1»-ն էր: Դատելով նրանց պահվածքից` տպավորություն էր ստեղծվում, որ կարոտել էին միմյանց. նիստերի դահլիճում ողջագուրվում էին, օդային պաչիկներ ուղարկում: Ամենաշատը կարոտել էին Մանվել Գրիգորյանին ու Սեդրակ (Սեյրան) Սարոյանին: Հանրապետական տղամարդ պատգամավորները մոտենում էին նրանց ձեռքով բարեւում, ողջագուրվում էին ու գնում նստում իրենց ճոճվող կարմիր փափուկ աթոռներին:
Ոչինչ չէր փոխվել պատգամավորների «աշխատելաոճում». ոմանք շարունակում էին աչքերը փակ, աթոռին նստած օրորվել կամ օրակարգի հաստատման ժամանակ հեռախոսով խոսել, ոմանք էլ աչքը չէին կտրում ժամացույցից, թե երբ պետք է լքեն խորհրդարանի շենքը:
Օրակարգը հաստատվելուց հետո սովորության համաձայն «Էլիտար» մասան` Առաքել Մովսիսյանի գլխավորությամբ, իրար հրելով դուրս եկավ նիստերի դահլիճից: Լրագրողական օթյակից բացված տեսարանը նույնն էր. կիսադատարկ դահլիճ, որից բոլորը շարունակ դժգոհում են:
Նիստերի առաջին օրը պատգամավորներն ավելի բարյացկամ չէին, նրանց արտաքինում էլ քիչ փոփոխություններ կային. միայն ընդմիջումների ժամին ճաշարան շտապողներն ավելի էին գիրացել, մնացած ամեն ինչ նույնն էր: Կանխատեսվում է, որ այս նստաշրջանն ավելի «թեժ» է լինելու. Զարուհի Փոստանջյանը վերադարձել է ԱՄՆ-ից: Առաքել Մովսիսյանը ծանր է տանում ընդդիմադիր պատգամավորի հարցերը` ուղղված իշխանական պատգամավորներին եւ կառավարության անդամներին: Նա ամեն անգամ տեղից արձագանքում եւ վիրավորական արտահայտություններ է անում Զ. Փոստանջյանի հասցեին, ինչից էլ մեծ աղմուկ է առաջանում:
Իրենց հասցեին ուղղված վիրավորական արտահայտությունների պակաս այսօր չունեցան նաեւ լրագրողները: Դեռ նիստը չավարտված նիստերի դահլիճը լքող Մանվել Գրիգորյանից «Ա1+» լրատվական կայքի լրագրող Մհեր Արշակյանը հետաքրքվեց. «Փաստորեն դուք էլ եք լքու՞մ խրամատը»: Ինչին հաջորդեց պատգամավորի անեծքախառը պատասխանը. «Գետինը մտնես դու, էս ի՞նչ հարց ես տալիս»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 6-ի ՀՀԿ խորհրդի նիստի ժամանակ կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ խորհրդարանի աշխատանքներին մատների արանքով նայելը կամ խորհրդարանի աշխատանքներից բացակայելն անթույլատրելի է:
«Այդպիսի մարդիկ ինձ համար նման են այն զինվորներին, ովքեր թողնում են խրամատը»,-ասել էր Ս. Սարգսյանը:
Ընդմիջման ժամը մոտենում էր, միջանցքներում տարածվեց «քյաբաբի» բույրը: Պատգամավորների զգալի մասը շտապում էին «հաց ուտելու» կամ վիսկի խմելու: Նրանց աշխատանքային օրն ավարտվում է հենց այդ ժամից: Մինչեւ աշխատանքային օրվա ավարտը խորհրդարանում աշխատում են մատների վրա հաշված պատգամավորներ:
Այնպես չէ, որ քաղաքական մեծամասնությունը միայն ուտելով է զբաղված: Նրանք ակտիվ են նաեւ քվեարկությունների եւ նիստը սկսվելու առաջին րոպեներին գրանցվելու ժամանակ: Բոլորը պարտավոր են գալ եւ նույնիսկ առանց տեղեկանալու, թե ինչ հարց է քննարկվում, «կողմ» քվեարկել կառավարության եւ իշխանական պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնություններին: Օրինակ՝ այսօր 123 պատգամավոր էր եկել խորհրդարան, որոնք կարողացան իրենց ներկայությամբ ԱԺ նախագահությանը գոհացնել ընդամենը 30-40 րոպե:
Նրանք, իհարկե, նաեւ «դեմ» կոճակի տեղը գիտեն: Այդ կոճակի գոյության մասին հիշում են, երբ ընդդիմադիր պատգամավորներն են առաջարկ ներկայացնում: Հենց այդ պայմաններում էլ ընդունվում են երկրի եւ հասարակության համար կարեւոր շատ օրենսդրական նախաձեռնություններ:

“1 сентября” в Национальном Собрании РА
Стартовала шестая сессия Национального Собрания Республики Армения пятого созыва. После летних каникул сегодня у депутатов было “1 сентября”. Судя по их поведению они соскучились друг по другу. В зале заседаний все обнимались, обменивались воздушными поцелуями. Больше всего законодатели соскучились по двум своим коллегам – Манвелу Григоряну и Сейрану Сарояну. Мужчины-республиканцы здоровались с ними за руку, похлопывали по плечу, после чего усаживались в свои мягкие раскачивающиеся красные кресла.
В поведении парламентариев ничего не изменилось. Одни, закрыв глаза, раскачивались на стуле, другие во время утверждения повестки разговаривали по телефону или с нетерпением поглядывали на часы в ожидании того, чтобы как можно скорее покинуть здание парламента.
После утверждения повестки “элита” во главе с Аракелом Мовсисяном, расталкивая по обыкновению друг друга, покинула зал заеданий. Из предназначенной для журналистов ложи открылась привычная картина: полупустой зал заседаний, который постоянно вызывает у всех недовольство.
В первый день работы парламента депутаты не стали более доброжелательными, мало что изменилось и в их внешности. Увеличилось лишь число законодателей, спешивших во время перерыва в столовую. Предусматривается, что эта сессия будет “жаркой”, так как Заруи Постанджян уже вернулась из США.
Аракел Мовсисян тяжело переносит вопросы депутата-оппозиционера, адресованные провластным депутатам и членам правительства. Каждый раз с места он отпускает с места оскорбительные реплики в адрес Заруи Постанджян, вызывая тем самым шум в зале парламента.
Сегодня не было недостатка и в оскорбительных выражениях в адрес журналистов. Журналист сайта “А1+” Мгер Аршакян поинтересовался у покидавшего зал во время заседания Манвела Григоряна: “Вы фактически покидаете “окоп”?” В ответ парламентарий заявил: “Что б ты в землю провалился. Что за вопрос задаешь?!”
Напомним, что на состоявшемся 6 сентября заседании совета Республиканской партии Армени лидер РПА Серж Саргсян заявил, что недопустимо относиться к работе парламента с пренебрежением, отсутствовать с заседаний НС. “Для меня такие люди сродни солдатам, покидающим окоп”,- сказал С.Саргсян.
Наступало время перерыва, в коридорах распространился аромат кябаба. Значительная часть депутатов поспешила в столовую подкрепиться или выпить виски. Их рабочий день завершается именно в этом время. До окончания заседания в парламенте остается считанное число парламентариев.
Однако нельзя сказать, что политическое большинство занято только приемом пищи. Они активны и во время голосований и регистрации в первые минуты начала заседания. Они также голосуют за инициативы правительства и властных депутатов, даже не зная, какой вопрос обсуждается.
Депутаты-республиканцы, конечно, знают где находится кнопка “Против”, но о ней они вспоминают лишь тогда, когда предложения выдвигают оппозиционные депутаты. Именно в таких условиях принимаются важные для страны и общества многие законодательные инициативы.