Ջոն Հեֆերն. «Որոտան կասկադի գործարքը դեռևս բանակցությունների փուլում է»
«Հետքի» հարցին, թե կայացավ, ի վերջո, Որոտանի հէկերի կասկադի վաճառքի գործարքը ամերիկյան ընկերության հետ, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը պատասխանեց. «Դեռևս բանակցությունների փուլում է»:
Ինչու է ձգձգվում և արդյոք այդ ձգձգումը կապ ունի Ռուսաստանի կողմից ճնշումներին՝ հարցին, դեսպան Հեֆերնը հավելեց. «Բանակացությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և տվյալ մասնավոր ձեռնարկության միջև են, և մենք լիովին սատարում ենք և լիահույս ենք, որ այս գործարքը բարեհաջող ավարտին կհասցվի՝ ի գոհունակություն երկու կողմերի»:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 29-ին ՀՀ կառավարությունը 180 մլն դոլարով Որոտանի կասկադը վաճառեց ամերիկյան «ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերությանը: Այդ գումարի շրջանակներում ամերիկյան ընկերությունը պարտավորվեց 6 տարում 70 մլն դոլարի ներդրում իրականացնել: Կնքված պայմանագրի համաձայն՝ «ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադը» Որոտանի կասկադի շահագործումից առնվազն պետք է տարեկան 8% շահութաբերություն ունենա՝ 25 տարում իր ներդրումների վերադարձն ու շահույթն ապահովելու համար: Սակայն գործարքը դեռևս չի ավարտվել:

According to U.S. Ambassador to Armenia John Heffern, the sale of the three hydroelectric power plants in Armenia (Vorotan Cascade), to U.S. energy giant ContourGlobal has yet to be finalized despite early government reports to the contrary.
When asked by Hetq, Heffern said that the sale was still in the negotiation stage.
On Januray 29, 2014, the Armenian government and ContourGlobal signed a $250 million agreement whereby the company would purchase the plants for $180 million and invest an additional $70 million to refurbish the Soviet-era built hydro-plants.
When asked if pressure from Russia was holding up the finalization of the transaction, Heffern would only say that negotiations were on-going and that the United States hoped that a mutually satisfactory deal for both parties could be reached.