Ջոն Հեֆերն. «Որոտան կասկադի գործարքը դեռևս բանակցությունների փուլում է»
«Հետքի» հարցին, թե կայացավ, ի վերջո, Որոտանի հէկերի կասկադի վաճառքի գործարքը ամերիկյան ընկերության հետ, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը պատասխանեց. «Դեռևս բանակցությունների փուլում է»:
Ինչու է ձգձգվում և արդյոք այդ ձգձգումը կապ ունի Ռուսաստանի կողմից ճնշումներին՝ հարցին, դեսպան Հեֆերնը հավելեց. «Բանակացությունները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և տվյալ մասնավոր ձեռնարկության միջև են, և մենք լիովին սատարում ենք և լիահույս ենք, որ այս գործարքը բարեհաջող ավարտին կհասցվի՝ ի գոհունակություն երկու կողմերի»:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 29-ին ՀՀ կառավարությունը 180 մլն դոլարով Որոտանի կասկադը վաճառեց ամերիկյան «ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերությանը: Այդ գումարի շրջանակներում ամերիկյան ընկերությունը պարտավորվեց 6 տարում 70 մլն դոլարի ներդրում իրականացնել: Կնքված պայմանագրի համաձայն՝ «ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադը» Որոտանի կասկադի շահագործումից առնվազն պետք է տարեկան 8% շահութաբերություն ունենա՝ 25 տարում իր ներդրումների վերադարձն ու շահույթն ապահովելու համար: Սակայն գործարքը դեռևս չի ավարտվել:

Джон Хефферн: “Сделка по Воротанскому каскаду пока находится на стадии переговоров”
Заключена ли в конце концов сделка по продаже Воротанского каскада ГЭС американской компании? Отвечая на этот вопрос Hetq.am, посол США в Армении Джон Хефферн сказал: “Сделка пока находится на стадии переговоров”.
Мы также поинтересовались, почему сделка затягивается и связано ли это с давлением со стороны России. “Переговоры ведутся между правительством Республики Армения и данной частной компанией,- ответил посол Хефферн. – Мы полностью поддерживаем и надеемся, что эта сделка будет успешно завершена к удовлетворению обеих сторон”.
Напомним, что 29 января этого года правительство РА продало за 180 млн долларов Воротанский каскад ГЭС американской компании “Контур Глобал Гидро Каскад”. В рамках этой суммы американская компания обязалась в течение шести лет осуществить инвестиции в размере 70 млн долларов.
Согласно заключенному договору, рентабельность “Контур Глобал Гидро Каскад” от эксплуатации Воротанского каскада должна составить как минимум 8% в год, что позволит вернуть за 25 лет осуществленные вложения и обеспечить доход. Однако заключение сделки пока не завершилось.