«Հայաստանը կարող է դառնալ թմրամիջոցների փոխադրման տարանցիկ երկիր»
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը կարևորվում է այն առումով, որ Հայաստանը կարող է դառնալ թմրամիջոցների փոխադրման տարանցիկ երկիր: Այսօր մեկնարկած թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ տարածաշրջանային կոնֆերանսըին այս մասին հայտարարեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը:
«Կարծես թե Անդրկովկասում սկսում է ձևավորվել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության կովկասյան նոր խումբ, որի մեջ ներգրավված են նաև տարածաշրջանի երկրները: Այդ պայմաններում խիստ կարևորվում է Հայաստանում թմրամիջոցների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացումը»,- հավելեց Աղվան Հովսեփյանը:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանն էլ ասաց, որ թմրանյութ պարունակող բույսերի աճեցման դեմ պայքարը արդյունավետ չէ իրավական ոլորտում, որովհետև ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ տվյալ ոլորտը կարգավորող դրույթը անորոշ է: 273 հոդվածը, այն է՝ մշակումն արգելված թմրանյութեր, հոգեմետ (հոգեներգործուն), խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութեր պարունակող բույսեր ապօրինի ցանելը կամ աճեցնելը, արդյունավետ չի գործում և անորոշ է շարադրված: Նա, թեև, նշեց, որ երկրում վերջին շրջանում արդյունավետ ու լուրջ պայքար է կազմակերպվում, խնդիրներ ու անելիքներ, այդուհանդերձ, դեռևս կան թե օրենսդրության, թե դրա կիրառման ոլորտներում:
«Այս տարվա սկզբին թմրադեղերի արգրավման դեպքերը ցույց տվեցին, թե ինչպես է միջազգային համագործակցությունը նպաստում, որպեսզի մեր ժողովուրդներին պաշտպանենք լուրջ հանցագործություններից և ռիսկերից»,- լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Որքան էլ բարեփոխումներին աջակցում է ԱՄՆ-ն, այնուամենայնիվ, Հայաստանի դեմ Եվրադատարանը շարունակում է վճիռներ կայացնել: Լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչպես է գնահատում դեսպանը այդ բարեփոխումների արդյունքները, Ջոն Հեֆերնը պատասխանեց. «Դատաիրավական համակարգի տարբեր ուղղություններով մենք Հայաստանի հետ աշխատում ենք ավելի քան 10 տարի: Ցանկացած երկրում այս ոլորտում անելիքները շատ են՝ քրեական գործերի քննությունից մինչև քրեական հետապնդում և դատական հանգուցալուծում, և այդ ճակատամարտը երբևէ չի ավարտվի: Այդ գործերը դյուրին չեն բոլոր երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում»,- ասաց դեսպան Հեֆերնը:
Ջոն Հեֆերնը նշեց, որ արդարադատության ոլորտում Հայաստանն առաջընթաց ունի, և իրենք շարունակելու են աշխատել և համագործակցել, որպեսզի հասնեն հնարավորինս լավ արդյունքների:

“Армения может стать транзитной страной для перевозки наркотиков”
Важное значение борьбе с незаконным оборотом наркотиков придается в связи с тем, что Армения может стать транзитной страной для их перевозки. Об этом сегодня на открытии региональной конференции по вопросам незаконного оборота наркотических средств заявил председатель Следственного комитета РА, бывший генпрокурор Агван Овсепян.
“В Закавказье как будто начинается формироваться новая кавказская группировка, занимающаяся незаконным оборотом наркотиков, в которую вовлечены также региональные страны. В этих условиях крайне важно повысить в Армении эффективность борьбы с наркотиками”,- отметил А.Овсепян.
В свою очередь председатель уголовной палаты Кассационного суда РА Давид Аветисян заявил, что в правовой сфере борьба против выращивания растений, содержащих наркотические вещества, не проводится успешно из-за того, что положение Уголовного кодекса РА, которое регулирует данную сферу, сформулировано неопределенно.
На встрече с журналистами Чрезвычайный и Полномочный посол США в РА Джон Хефферн отметил: “Произошедшие в начале этого года случаи конфискации наркотических препаратов показали, что международное сотрудничество способствует тому, чтобы наши народы были защищены от серьезных преступлений и рисков”.
Несмотря на то, что Соединенные Штаты содействуют осуществлению реформ в Армении, Европейский суд продолжает принимать решения против РА. Отвечая на вопрос одного из журналистов, как посол оценивает результаты этих реформ, Джон Хефферн сказал: “Мы уже свыше 10 лет работаем с Арменией в различных направлениях судебно-правовой системы. В любой стране в этой сфере еще многое предстоит сделать: рассмотрение уголовных дел, уголовное преследование, судебные процессы. И эта битва никогда не заканчивается. Эти дела сопряжены с трудностями во всех странах, в том числе и в США”.
Посол также отметил, что Армения добилась прогресса в правовой сфере, и они будут продолжать работать и сотрудничать с целью добиться максимальных результатов.