«Ոսկե ծիրանը» Ջավախքում է
«Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնը արդեն 7-րդ անգամ հյուրընկալվեց Ջավախքում: «Ոսկե ծիրանը անիվների վրա» ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 8-10-ը Ախալքալաքում ցուցադրվում են կինոփառատոնի ֆիլմերի ընտրանին, ինչպես նաև Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից վերջին տարիներին ստեղծված լավագույն ֆիլմերը:
Սեպտեմբերի 8-ին Ախալքալաքի «Ոսկե ծիրան» կինոդահլիճում տեղի ունեցավ փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը:
Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության մամլո դիվանը հայտնում է, որ Ջավախքի ընդ. առաջնորդական փոխանորդ՝ Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը իր շնորհակալական խոսքում բարձր գնահատեց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի անձնակազմին, որ արդեն 7-րդ անգամ կինոյի լավագույն փառատոնն անցկացնում են նաև Ջավախքում:
Փառատոնի նախագահ՝ Հարություն Խաչատրյանն իր ողջյունի խոսքում կարևորեց կինոյի դերն ու նշանակությունը մարդկանց կյանքում: «Ոսկե ծիրանը» Ջավախքում կինոփառատոնն իրականացվում է «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանության, Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
Բացման արարողությանը ներկա էին «Փյունիկ» հիմանդրամի պատվավոր նախագահ Լևոն Սարգսյանը, գրականագետ՝ Մերուժան Տեր-Գուլանյանը, վրաց մետրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին և այլք:
Սեպտեմբերի 8-ին ջավախքյան հանդիսատեսն հնարավորություն ուներ դիտելու` հայկական «Թևանիկ», ռեժ. Ջիվան Ավետիսյան, և վրացական «Մանդարիններ» ռեժ. Զազա Ուռուշաձե, գեղարվեստական ֆիլմերը:

“Золотой абрикос” в Джавахке
Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” приезжает в Джавахк уже седьмой раз. В рамках программы “Золотой абрикос” на колесах” с 8 по 10 сентября в Ахалкалаке демонстрировались некоторые фильмы кинофестиваля, а также лучшие картины, созданные за последние годы Национальным киноцентром Грузии.
8 сентября в ахалкалакском кинотеатре “Золотой абрикос” состоялась торжественная церемония открытия кинофестиваля.
В своем приветственном слове председатель кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян отметил важное значение и роль кино в жизни людей. “Золотой абрикос” в Джавахке” проводится при содействии Фонда развития человеческих ресурсов “Пюник”, посольства Грузии в РА и Национального киноцентра Грузии.
На открытии кинофестиваля присутствовали почетный председатель фонда “Пюник” Левон Саркисян, публицист Меружан Тер-Гуланян, грузинский митрополит Николоз Пачуашвили и др.
8 сентября джавахкские зрители получили возможность посмотреть армянский художественный фильм “Теваник” режиссера Дживана Аветисяна и грузинский художественный фильм “Мандарины” режиссера Зазы Урушадзе.