Խաբեության և ինքնախաբեության վարպետները
Խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի մեկնարկի նախօրեին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ազդարարեց այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով իշխանությունը զարգացնելու է քաղաքական պրոցեսները:
Ըստ էության, նախագահը չթաքցրեց, որ հետապնդում է երկու կարևոր խնդիր. ցանկացած գնով ավարտին հասցնել սահմանադրական փոփոխությունների և այդ շրջանակում պառլամենտական կառավարման համակարգի ներդրման` սկսած գործընթացը և այդ համատեքստում իշխանության անցնցում վերարտադրման այսպես կոչված իրավական հիմքերի ստեղծումը:
Այդ նպատակով նա փաստացի հայտարարեց իշխանական ռեսուրսների մոբիլիզացա` խորհրդարանը հռչակեց որպես հիմնական ռազմաճակատ, իսկ ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցությանը` այնտեղ խրամատավորված զինվորներ: Այս նախապատրաստությունները վկայում են, որ նա պատրաստվում է ներքաղաքական վճռական ճակատամարտի, որտեղ որոշվելու է ոչ միայն իր քաղաքական ապագայի, այլև գուցե ողջ իշխանական համակարգի ամբողջականությունը պահպանելու ճակատագիրը: Դրան նախագահը գնում է գործողությունների հստակ պլանով, տեսլականով, բազմաքայլ կոմբինացիաների պահեստային տարբերակներով, որոնք ուղղված են մի կողմից համակարգին և թիմին վստահություն, մյուս կողմից` մրցակիցներին ու հասարակությանը իր ուժեղ լինելու մեջ համոզվածություն ներշնչելուն: Եվ նա, թվում է, ընտրել է դրա համար ամենահարմար պահը` հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ հակառակ ճամբարը հիմա ամենաքիչն է ընդունակ խոչընդոտելու նպատակների կենսագործմանը:
Չնայած հետագա անելիքները, մարտավարությունը ճշտելու փորձերին` ոչ իշխանական ուժերն իրականում զբաղված են կեղծ օրակարգերի մշակմամբ թե́ հասարակությանը և թե́ իրենք իրենց խաբելով` չկարողանալով դուրս գալ անսկզբունքայնության և անհետևողականության ճիրաններից:
Բացառությամբ ՀԱԿ-ի, խորհրդարանական ոչ իշխանական մյուս ուժերը դեռ երկու տարի առաջ էին ամրագրել, որ Հայաստանի հասարակական-քաղաքական զարգացման բանալին օր առաջ կառավարման կիսանախագահական համակարգից հրաժարվելը և խորհրդարանական համակարգին անցնելն է: Սակայն հիմա, երբ իշխանությունն ինքն է նախաձեռնել դրան ուղղված սահմանադրական փոփոխությունները, այդ ուժերը, բացառությամբ ՀՅԴ-ի, համակարգի փոփոխությունը հռչակեցին ժամանակավրեպ: Միակ բացատրությունը, որը շրջանառության մեջ դրվեց պառլամենտական համակարգին անցնելու հնարավորության մասին առաջին իսկ ակնարկից հետո, այն էր, որ Սերժ Սարգսյանն այս նախաձեռնությունը սկսել է իր իշխանությունն արդեն ԱԺ նախագահի կարգավիճակով հավերժացնելու նպատակով:
Բայց նման կանխակալ կարծիքն այն պաշտպանողներին երկու առումով դրեց անհեթեթ վիճակի մեջ: Նախ` բացի հայեցակարգային որոշ ընդհանրական մոտեցումներից, որոնք ընդամենը փորձեր էին` հիմնավորելու նոր կառավարման համակարգին անցնելու անհրաժեշտությունը, փոփոխության որևէ նախագիծ դեռևս շրջանառության մեջ չկա, և հնարավոր չէ ասել` ինչպիսի՞ լիազորություններով են օժտվելու ԱԺ նախագահն ու վարչապետը, իրական իշխանությունը նրանցից որի՞ն է պատկանելու: Այսինքն` Սահմանդրական փոփոխությունները որպես իշխանության վերարտադրման մեխանիզմ դիտարկողները ոչ թե կարող են պնդումներ անել և վերջնական ախտորոշում տալ, այլ կասկածներ հայտնել: Երկրորդ` փաստորեն դեռ անգամ փոփոխությունների նախագիծը հանրությանը չի ներկայացվել, բայց ընդդիմությունը համոզվածություն է հայտնում ոչ միայն հանրաքվեի միջոցով փոփոխություններն արդեն իսկ անցկացված լինելու մասին, այլև կանխորոշում է ՀՀԿ-ի հաղթանակը գալիք խորհրդարանական ընտրություններում և ԱԺ նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի ընտրվելը: Սա ոչ ավել, ոչ պակաս թե́ սահմանադրության բարեփոխումների պրոցեսում և թե́ խորհրդարանական գալիք ընտրություններում սեփական պարտությունը ճանաչելու անուղղակի ինքնախոստովանություն էր: Բայց սա դեռ ոչինչ:
Եթե ընդդիմությունը հայաստանյան բոլոր ախտերի, ձախողումների, կուտակվող խնդիրների պատճառ համարում է ներկայիս իշխանության բնույթը, ինչպես նաև` պետական իշխանությունն ուզուրպացնելու, մոնոպոլացնելու ներկայիս «սահմանադրական» նկրտումները, ապա հենց դա էլ ընդդիմությունը պետք է դարձներ իր հիմնական պոտենցիալ թիրախը և այդ հեռանկարի շուրջ էլ կառուցեր իր ռազմավարությունը: Երկու օր առաջ տեղի ունեցավ քառյակի երկու առանցքային ուժերի` ԲՀԿ-ի և ՀԱԿ-ի ղեկավարներ Գագիկ Ծառուկյանի և Լևոն Տեր Պետրոսյանի հերթական հանդիպումը: Սակայն դատելով հանդիպման մասին հրապարակված համատեղ պաշտոնական տեղեկատվությունից` իշխանության վերարտադրման կանխարգելման հնարավոր մեխանիզմների խնդիրն, ըստ էության, չի էլ քննարկվել: Իհարկե, չի բացառվում, որ իրականում այն քննարկվել է: Սակայն եթե կողմերը նախընտրում են դրա մասին ոչինչ չտեղեկացնել, փոխարենը շեշտադրում են զուտ մարտավարական նշանակություն ունեցող` իշխանությանը ներկայացված 12 կետանոց պահանջագրի կատարման վիճակն ամփոփող առաջիկա հանրահավաքի կազմակերպչական խնդիրների վրա, պետք է ենթադրել, որ նրանք չեն կարողանում այդ հարցում գալ ընդհանուր հայտարարի: Արդյունքում, ինչպես միշտ, ներքին այդ հակասությունները, շահերի բախումը թաքցնելու հիմնական ձևը դարձել է երկրորդական, տակտիկական որոշ հարցերի շուրջ փոխզիջումային որոշումներ կայացնելու հանգամանքը թմբկահարելը, ինչը պարզունակ քաղաքական աճպարարություն է:
Դրանցից էր, օրինակ, այդ 12 կետանոց պահանջագրի ներկայացումը իշխանություններին, որի կատարման համար, ինչպես հայտնի է, ժամանակ էր տրվել մինչև սեպտեմբեր: Այդ ժամկետն արդեն սպառվել է, և հիմա քառյակը պետք է որոշի` ի՞նչ անել դրանց հետ կամ ավելի ճիշտ` ինչպե՞ս դուրս գալ դրա տակից: Խնդիրն այն է, որ իշխանությունն այդ իսկապես առարկայական և կարևոր, բայց իրավիճակային պահանջներից մեկ-երկուսը կատարել է, մեծ մասը` ոչ: Հիմա քառյակը պետք է որոշի` արդյո՞ք չկատարված մասն այնքան կարևոր է, որ իշխանություններին «կարմիր քարտ» ցույց տրվի: Առայժմ միակ բանը, որ կարողացել են անել քառյակը ներկայանցող ուժերը, հոկտեմբերի կեսերին հանրահավաքի անցկացումն է և այդ հարցի պատասխանը տալը: Բայց բոլորը հասկանում են, որ ամենակարևորը ոչ թե այդ պատասխանն է, այլ այն, թե ի՞նչ է հետևելու դրանից հետո, որո՞նք են լինելու ընդդիմության քայլերը, մինչև ու՞ր է այն գնալու, և արդյոք դա հի՞մք է դարձվելու ամբողջական իշխանափոխության խնդիր դնելու և, օրինակ, նախագահի կամ գոնե վարչապետի հրաժարականը պահանջելու համար: Ահա սրան է, որ քառյակն իրականում պատրաստ չէ և չի եղել երբեք:
ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունն» առաջ են քաշում ամբողջական իշխանափոխության և Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջելու հարցը: ՀՅԴ- ու ԲՀԿ-ն, սակայն, նման արմատական մոտեցումը մերժում են` պաշտպանելով այսպես կոչված դանդաղ շտապելու տարբերակը: Նրանց բոլորի դիրքորոշումների վրա ոչ թե այս կամ որևէ այլ պահանջը կամ դրանց կատարման վիճակն է ազդել, այլ դրված մարտավարական բացարձակապես տարբեր և ի սկզբանե բոլորին հասկանալի միանգամայն տարբեր նպատակները:
Բանն այն է, որ ԲՀԿ-ն առաջնորդվում է առավելագույնը ներքին թավշյա հեղաշրջման տրամաբանությամբ, ընդ որում` չկարողանալով շրջանցել Հովիկ Աբրահամյանի գործոնը: ԲՀԿ-ում հասկանում են, որ ծայրահեղ գործողությունների գնալը գործող իշխանության հետ կարող է խորտակել նաև իրեն` որպես այդ իշխանության գենետիկան ամբողջությամբ կրող հոգեզավակ: Այդ պատճառով ԲՀԿ-ի գործողությունների հիմքում ընկած է գործող համակարգը Սերժ Սարգսյանից սահուն կերպով վերցնելու, նվազագույնը` առավել հարմար պայմաններով կիսելու մտադրությունը: Անգամ Ռոբերտ Քոչարյանի` իշխանության վերադառնալու կամ նրան վերադարձնելու խնդիրը ԲՀԿ-ն դիտարկում է հենց այս տեսանկյունից: ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունն. իրենց հերթին հասկանում են, որ այն սցենարը, որով առաջնորդվում է ԲՀԿ-ն ու իր ետևից քարշ է տալիս իրենց, չի հանգեցնելու որակական, համակարգային փոփոխության, այլ ընդամենը բերելու է դերակատարների պարզ փոխատեղման, որից իրենց բաժին չի հանվելու: Ավելին, նրանք լուրջ մտավախություն ունեն, որ կարող են կամա թե ակամա դառնալ Քոչարյանին վերադարձնելու նպատակին ծառայող գործիքներ:
Միաժամանակ այս 4 ուժերից յուրաքանչյուրն էլ հասկանում է, որ առանց իրար և քառյակից դուրս դատապարտված են մարգինալացման` իրենց համար շատ ավելի դրամատիկ հետևանքներով: Հենց այս գործոնով պայմանավորված` ոչ իշխանական ուժերի համար առաջնայինը դառնում է ոչ թե իշխանափոխության խնդիրը կամ իշխանության վերարտադրման կանխարգելումը, այլ, այսպես ասած, առայժմ ջրի երեսին մնալը, չսուզվելը, քաղաքական դաշտում իրենց ներկայությունն ինչ-որ բանով արդարացնելը: Դրա միակ շանսը տալիս է երկրորդային նշանակության հարցերի շուրջ փոխզիջումային համաձայնությունների հասնելու, շարունակ հանդիպումներ անցկացնելու միջոցով միասնականության տպավորություն ստեղծելը և դա քաղաքական գործոն դարձնելը:
Սա, իհարկե, չի բացառում, որ իշխանության և մասնավորապես Սերժ Սարգսյանի դիրքերի թուլացման նախանշանների ի հայտ գալու պարագայում միասնականության այդ իմիտացիան կարող է փոխակերպվել իրականի: Բայց որքան էլ ներկայումս ընդդիմության դաշտի այս իմիտացիոն դրսևորումները վանող են, այնուամենայնիվ, պետք է հաշվի առնել, որ սա այն է, ինչին ընդունակ է ներկայիս ընդդիմությունը: Այս դաշտում խաղացողների` իրականությունն ամեն կերպ կոծկելու ձգտումը նրանց ստիպում է երբեք չթուլացնել ակտիվությունը, շարունակ հանդես գալ նոր կրեատիվ կամ շաբլոնային նախաձեռնություններով, ինչը կենդանություն է հաղորդում քաղաքականությանը և ամենակարևորը` իշխանությանը որոշ հարցերում փոխզիջումների դրդելու միակ միջոց հանդիսանում:

Мастера обмана и самообмана
Перед началом осенней сессии парламента президент Серж Саргсян представил те основные направления, по которым власти будут развивать политические процессы.
Президент не стал скрывать, что преследует две основные задачи: любой ценой довести до конца конституционные реформы и начавшийся в этих рамках процесс внедрения системы парламентского правления и создать в этом контексте так называемые правовые основания для воспроизводства власти без потрясений.
С этой целью Серж Саргсян фактически объявил мобилизацию властных ресурсов: провозгласил парламент главным фронтом, а членов парламентской фракции Республиканской партии – солдатами, засевшими там в окопах. Все это свидетельствует о том, что он готовится к решающей внутриполитической битве, в которой будет решаться не только его политическое будущее, но и, возможно, сохранение целостности всей властной системы. К этому президент идет с четким планом действием, видением, запасными вариантами многошаговых комбинаций, которые направлены на то, чтобы с одной стороны сформировать доверие к системе и команде, а с другой – убедить соперников и общество в своей силе. И он, пожалуй, выбрал для этого самый удобный момент, учитывая ту реалию, что сейчас противоположный лагерь меньше всего способен препятствовать осуществлению целей.
Невластные силы, несмотря на попытки уточнить дальнейшие планы и тактику, в действительности заняты разработкой ложных повесток, обманывая общество и самих себя, а также будучи не в состоянии вырваться из тисков беспринципности и непоследовательности.
Остальные невластные парламентские силы, за исключением Армянского национального конгресса, еще два года назад пришли к выводу, что ключ к общественно-политическому развитию Армении состоит в скорейшем отказе от полупрезидентской системы правления и переходе к парламентской системе. Однако сейчас, когда власть сама инициировала направленные на это конституционные изменения, эти силы, за исключением АРФ Дашнакцутюн, провозгласили смену системы несвоевременной. Единственное объяснение, которое было представлено после первого же намека на возможность перехода к парламентской системе, состояло в том, что Серж Саргсян начал осуществлять эту инициативу с целью увековечить свою власть уже в статусе председателя Национального Собрания.
Однако это предвзятое мнение поставило его сторонников в абсурдное положение. Во-первых, кроме некоторых общих концептуальных подходов никакого проекта изменений в обращении нет, поэтому нельзя сказать, какими полномочиями будут наделены председатель НС и премьер-министр, кому из них будет принадлежать реальная власть. Во-вторых, общественности еще не представлен даже проект изменений, однако оппозиция уже выражает убежденность не только в том, что изменения уже можно считать принятыми путем референдума, но и предсказывает победу РПА на предстоящих парламентских выборах, а также избрание Сержа Саргсяна председателем НС. Это не что иное, как невольное самопризнание собственного поражения в процессе реформирования Конституции и на предстоящих парламентских выборах. Но это еще ничего.
Если причиной всех существующих в Армении недостатков, провалов и проблем оппозиция считает характер нынешней власти, а также нынешние “конституционные” притязания на узурпацию и монополизацию государственной власти, то именно это она должна была выбрать в качестве своей потенциальной мишени и именно вокруг этой перспективы строить свою стратегию.
Два дня назад состоялась очередная встреча лидеров двух ключевых сил четверки – руководителя партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна и руководителя Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна. Однако судя по опубликованной совместной официальной информации о встрече стороны фактически не обсуждали вопрос возможных механизмов предотвращения воспроизводства власти. А если вопрос обсуждался, но стороны предпочли не сообщать об этом, сделав акцент на представленных властям требованиях из 12 пунктов, то надо полагать, что они не могут придти к общему знаменателю в этом вопросе. В результате основным способом скрыть внутренние разногласия и столкновение интересов стало акцентирование принятия компромиссных решений по некоторым второстепенным тактическим вопросам, что является примитивным политическим трюком.
Таковым можно считать, например, выдвижение властям требований из 12 пунктов, на выполнение которых, как известно, было отведено время до сентября. Срок уже истек, и сейчас четверка должна решить, как выйти из этого положения. Проблема в том, что одно-два из этих действительно важных, но ситуационных требований власть выполнила, но большинство – нет. Четверке предстоит разобраться, действительно ли невыполненная часть требований настолько важна, чтобы показать властям “красную карточку”.
А пока входящие в четверку силы готовятся к митингу, который состоится в середине октября и на котором будет дан ответ на этот вопрос. Однако все понимают, что наибольшую важность представляет не этот ответ, а то, что последует за этим, какими будут шаги оппозиции, как далеко она пойдет и станет ли это основанием для выдвижения вопроса о полной смене власти и требования об отставке, скажем, президента или хотя бы премьер-министра. Это именно то, к чему четверка в действительности не готова и не была готова никогда.
АНК и партия “Наследие” ставят вопрос о полной смене власти и отставке Сержа Саргсяна. Однако АРФ Дашнакцутюн и ППА отказываются от столь радикального подхода.
ППА руководствуется логикой осуществления внутреннего “бархатного” переворота”, при этом она не может обойти фактор Овика Абрамяна. В ППА понимают, что в результате крайних действий против действующей власти ко дну может пойти и сама партия как генетическая носительница этой власти. Поэтому в основе действий “Процветающей Армении” лежит намерение плавно забрать действующую систему у Сержа Саргсяна или как минимум разделить ее на максимально приемлемых условиях.
Даже задачу возвращения к власти Роберта Кочаряна ППА рассматривает именно с этой точки зрения. В свою очередь АНК и  “Наследие” понимают, что тот сценарий, которым руководствуется ППА и тащит их за собой, приведет не к качественным системным изменениям, а всего лишь к смене местами акторов, в результате чего им ничего не достанется. Более того, они серьезно опасаются, что могут вольно или невольно стать инструментом для возвращения Кочаряна.
Вместе с тем каждая из этих четырех сил понимает, что без друг друга и за пределами четверки они обречены на маргинализацию. Именно поэтому первоочередной для невластных сил становится не задача смены власти или предотвращения ее воспроизводства, а необходимость, так сказать, остаться на плаву. Единственный шанс для этого создает достижение компромисса вокруг второстепенных вопросов и создание впечталение единства путем постоянного проведения встреч.
Это, конечно не исключает, что в случае появления признаков ослабления позиций власти и в частности Сержа Саргсяна имитационное единство может стать реальным. Но какими бы отталкивающими ни были нышение проявления этой имитации со стороны оппозиционного поля, тем не менее это то, на что способна сегодняшняя оппозиция. Стремление акторов этого поля всячески скрыть реальность заставляет их не ослаблять активность, постоянно выступать с креативными или шаблонными инициативами, что придает живость политике и, самое главное, является единственным способом заставить власть идти на компромиссы в некоторых вопросах.