Բասկերի խորհրդարանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը
2014 թվականի սեպտեմբերի 12-ին՝ ուրբաթ օրը, Եվրամիության տարածքային խորհրդարանը պատմության մեջ առաջին անգամ փաստաթուղթ է ընդունել, ըստ որի աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրագործմանը: Այս մասին տեղեկացնում է «Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ» կազմակերպությունը:
Բասկերի Խորհրդարանի՝ այսօր ընդունած փաստաթուղթը խրախուսում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ժողովրդավարության սկզբունքներին հավատարմությունը` անկախ ստեղծված բարդ իրավիճակից: Փաստաթղթում նշվում է, որ Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի ընտրել սեփական ապագան, մասնավորապես` իր ինքնորոշումը, որն առանցքային տարր է հակամարտության կարգավորման ցանկացած բանակցային գործընթացի համար: Փաստաթղթում շեշտվում է Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության կարևորությունը ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի հակամարտության կարգավորմանը նվիրված բանակցություններին:
Այս կապակցությամբ «Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ» կազմակերպության աջակցությամբ ԼՂ Արտաքին Գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը մեկնել է Բասկերի Երկիր, որտեղ կատարել է պաշտոնական այցեր, հանդիպել Բասկերի խորհրդարանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, օրենսդիր մարմնի ղեկավար Տիկին Բակարտխո Տեջերիա Օտերմինին, գերատեսչական և գլխավոր տեղական իշխանություններին, նաև՝ տարածաշրջանով հետաքրքրվող կազմակերպություններին:
«Ուրախ եմ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդավար կառավարության ճանաչման համար և ողջունում եմ ԵՄ օրենսդրությանը համապատասխանելուն միտված ջանքերը: ԼՂ հանրությունը պետք է հպարտ լինի, որ եվրոպական տարածքում ժողովրդավարության հանձնառությունը որպես անքակտելի մաս ճանաչվել է ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլ նաև՝ ԵՄ-ում», - նշել է ՀԵԲ տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
Սկսած 1979 թվականից, Բասկերի Երկիրը Իսպանիայի 17 ինքնավար համայնքներից մեկն է և ունի մոտավորապես 2,5 մլն բնակչություն: Այն ունի գործադիր և օրենսդիր սեփական մարմինները: Բասկերի Խորհրդարանը ենթապետական խորհրդարաններից մեկն է, որը վայելում է լիակատար իրավասություն Եվրոպական Միության տարածքում: Բասկ պաշտոնյաներն ազատ քաղաքականություն են վարում բազմաթիվ տիրույթներում, օրինակ` ֆիսկալ քաղաքականություն, հարկերի հավաքագրում կամ ոստիկանական կառավարում՝ ունենալով առանձին ոստիկանական ուժեր: Տարածքային մակարդակում այլ իրավասություններից են առողջապահությունը, կրթությունը /տարրական դասարաններից մինչև համալսարաններ/, կամ տարածքային զարգացում:
Ավելին, Բասկերի Երկիրն ունի Արտաքին գործողությունների սեփական ծառայություն, որը ղեկավարում է քաղաքական և մշակութային ավելի քան 200 պատվիրակությունների ցանց ամբողջ աշխարհում: Տնտեսապես Բասկերի Երկիրը Եվրամիության առավել զարգացած տարածքներից մեկն է՝ գրանցելով ավելի քան 31, 000€ տարեկան մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ, ինչը 20%-ով բարձր է ԵՄ ընդհանուր ցուցանիշից (25, 700€):

Парламент Страны Басков признал право Нагорного Карабаха на самоопределение
12 сентября 2014 г. территориальный парламент Евросоюза впервые в своей истории принял документ, в котором выразил поддержку реализации права Нагорного Карабаха на самоопределение. Об этом сообщает организация “Европейские друзья Армении”.
Принятым сегодня документом парламент Страны Басков поддерживает приверженность народа Нагорного Карабаха принципам демократии, независимо от создавшейся сложной ситуации. В документе отмечается, что народ Карабаха имеет право выбирать собственное будущее и в частности самоопределяться и что право на самоопределение является ключевым элементом любого переговорного процесса по урегулированию конфликта. В документе подчеркивается важность участия Нагорного Карабаха в переговорах по урегулированию конфликта, проходящих в рамках Минской группы ОБСЕ.
В связи с этим министр иностранных дел Нагорного Карабаха Карен Мирзоян при содействии организации “Европейские друзья Армении” отбыл в Страну Басков, где провел встречи с высопокопоставленными лицами парламента, руководителем законодательного органа госпожой Бакартхо Течерией Отермин, представителями местных властей, интересующихся регионом организаций. “Я рад за признание демократического правительства Нагорного Карабюаха и приветствую усилия, направленные на приведение в соответствие законодательству ЕС”,- сказал директор “ЕДА” Эдуардо Лоренцо Очоа.
С 1979 г. Страна Басков является одной из 17 провинций Испании с численностью населения 2,5 млн человек. Провинция имеет собственные исполнительные и законодательные органы. Парламент Басков пользуется полноценным равенством на территории Европейского Союза.
В экономическом отношении Страна Басков является одной из наиболее развитых территорий ЕС, где ВВП на душу населения составляет свыше 31, 000 евро в год, чт на 20% выше общего показателя ЕС (25,700 евро).