Մեր երկրի տիրազուրկ հարստությունը
Մինչ աշխարհի քաղաքական մեքենայի շարժիչը շարունակում է աշխատել նավթով, ջրային ռեսուրսները հետազոտող համաշխարհային կազմակերպությունները կանխատեսում են, որ մոտ ապագայում մարդու կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ջուրը, որպես ամենաարժեքավոր հումք, կճանաչվի այդպիսին:
Երկիր մոլորակի` բնակչությամբ գերբեռնվածության և էկոլոգիական մտահոգիչ ախտորոշման պայմաններում ջրային դեֆիցիտի խնդիրը ամենից հրատապը կդառնա: Այսօր արդեն աշխարհի բնակիչներից ավելի քան 70 միլիոնը գտնվում է ամենօրյա ջրային դեպրեսիայի մեջ: Քաղցրահամ ջրի սակավությանը հաճախ գումարվում է նրա վատորակությունը, որի պատճառած մարդկային կորուստներն աշխարհում ավելին են, քան պատերազմները կարող են հարուցել: Իսկ ջրի ֆիլտրացումը թանկ է ու հաճախ` անարդյունավետ:
Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որի բնակչության ջրամատակարարումն իրականացվում է ստորգետնյա աղբյուրների ջրերով, որոնք առանց հատուկ մշակման ենթարկվելու պիտանի են օգտագործման համար, քանի որ օժտված են որակական բարձր ցուցանիշներով: Ստորգետնյա աղբյուրներն ապահովում են Հայաստանի բնակչության կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ամբողջ ջրաքանակը` ազգային ջրի ողջ պաշարը: (Նկատի ունենանք, որ մեր երկրի ջրամատակարարման խնդիրները հիմնականում համակարգային են): Սակայն ինչպես ցանկացած օգտակար հանածոյի, այնպես էլ ջրի դեպքում, չի կարելի միայն բնության բարեհաճությանն ապավինել: Այսօրվա հուսադրող վիճակը մարդու անտարբերության կամ վնասարար ներգործության հետևանքով վաղը կարող է գլխիվայր շրջվել: Անցանկալի հետևանքը կարող է երկար չսպասեցնել, հատկապես եթե խոսքը վերաբերում է կենսապահովման համար կարևորությամբ օդից հետո երկրորդ (կամ առաջին տեղը նրա հետ կիսող) բաղադրիչին, և մանավանդ եթե խոսքը վերաբերում է մեր երկրին, որի բարձրադիր ռելիեֆը նպաստում է, որ ջրերը հոսեն դեպի երկրից դուրս, և որն իր աշխարհագրական դիրքի պատճառով զրկված է անհրաժեշտության դեպքում ջրի «ներմուծման» հեռանկարից:
Երկիրն իր վաղվա հնարավոր խնդիրը պետք է սկսի լուծել այսօր, քանի դեռ այդ խնդիրն ինքնստինքյան անբարենպաստ լուծում չի ստացել: Իսկ խմելու և ոռոգման ջրերին վերաբերող վաղվա հնարավոր խնդիրն, առավել ևս, երեկ էր պետք լուծել: Ի դեպ, հենց երեկ էր, որ արհեստական ձկնարդյունաբերության եկամուտներից ոգևորված Հայաստանում ստեղծեցին, այսպես ասած, «հիդրոպոնիկ ձկնարդյունաբերություն», և կարճ ժամանակ անց ներքին շուկայով չբավարարվելով` սկսեցին զբաղվել նաև արտահանմամբ: Վերգետնյա ջրային ռեսուրսներից աղքատ, այսինքն` բնական պայմաններում ձկնարդյունաբերության զարգացման հազիվ ինքնաբավ հնարավորություն ունեցող Հայաստանը` ձուկ արտահանող երկի՞ր: Բայց չէ՞ որ վերոնշյալ ռեսուրսների փոխարեն Հայաստանը հարուստ է ազգային ջրային պաշարով` ստորգետնյա քաղցրահամ ջրերով: Ի՞նչ փույթ, թե դրանք մեր բնակչության կենսական կարիքներն հոգալուց բացի, պահում են մեր փոքրիկ երկրի համար բացառիկ կարևորության տարածքի` Արարատյան դաշտավայրի կենսահամակարգի հավասարակշռությունը: Բնության բարեհաճությամբ` այս դաշտավայրի բերրի հողատարածքներում ստորգետնյա ջրային պաշարներ կան, որոնց 75%-ը կիրառելի է առանց վերամշակման: Հող, ջուր, արև: Բնությունը շռայլ է Արարատյան դաշտավայրի նկատմամբ: Հողի տված բարիքն ու ստորգետնյա խմելու ու ոռոգման ջրերը երեկ անսպառ էին թվում: Բայց իր ծաղկունությամբ մեր կորուսյալ Արարատ լեռան մխիթարանք Արարատյան դաշտավայրն այսօր կանգնած է անապատացման վտանգի առաջ: Դաշտավայրի ստորգետնյա բնական աղբյուրներում մեծ եկամուտների կարթեր գցած մի քանի «կարիքավոր օլիգարխներ» իրենց մասնավոր բիզնեսին ծառայող հորատանցքեր են փորել դեպի այդ աղբյուրները: Երեկ ընդամենը մի քանի, այսօր արդեն 6630 հորատանցքերով մեր ընդերքի բացառիկ հարստությունը` ջուրը, հոսում է դեպի մասնավոր ավազաններ` ծառայելու մասնավոր ձկնարդյունաբերությանը: Մինչդեռ մասնավոր շահը ինքն իրենով մի քանի անգամ բազմապատկվելու դեպքում անգամ չի կարող հասնել կորուստների այն ծավալին, որ կարող է առաջ բերել Արարատյան դաշտավայրի` արդեն իսկ սկիզբ առած անապատացումը:
Բայց միայն ստորգետնյա ջրերը չեն: Ընդհանուր շահին վնասող, մասնավոր շահին նպաստող բիզնեսի այս ճյուղին են ծառայում նաև մեր սակավաթիվ ու սակավաջուր գետերը` ձկնարդյունաբերողի համար նպաստավոր վայրերում խողովակատարերի մեջ մտնելով ու հոսելով ուղիղ դեպի բիզնես ծրագրի իրագործման վայրեր:
Մասնավոր ձկնարդյունաբերության անվերահսկելի աճի հետևանքով այսօր Արարատյան դաշտավայրի ավելի քան 30 բնակավայրեր կանգնած են խմելու և ոռոգման ջրի խիստ սակավության խնդրի առաջ: Բայց մասնավոր ձեռնարկատիրոջն այս հանգամանքը չի մտահոգում: Ամռան ամիսներին ջրի մակարդակը գոլորշիացման հետևանքով նվազում է, սպառման պահանջարկը զգալի մեծանում է, և ջուրը հաճախ հազիվ է բավարարում Մեծամորի ատոմակայանը սառեցնելուն: Մասնավոր ձեռնարկատերը պիտի իմանա` որոշ վտանգներ իրեն էլ չեն շրջանցի:
Հայաստանն ափամերձ երկիր չէ, բայց այստեղ է գտնվում տարածաշրջանի ամենամեծ լիճը` իր բարձրադիր գեղեցկությամբ հավասարը չունեցող Սևանը, որի նկատմամբ վարած սխալ կենսաքաղաքականության պատճառով լիճը վերածվել է խնդիրների ծովի: Իսկ լողափը կտրատվել ու բաժանվել է մասնավոր սեփականատերերի միջև, որոնք ափի` իրենց «տնամերձ» հատվածը մյուսներից զատելու գռեհիկ լուծումներով ու իրենց «չափարից» դուրս եղած տարածքը աղբանոցի վերածելով` մեր կապուտաչյա գեղեցկուհուն վերածել են խալաթով ջուրը մտնողների մի ցածրաճաշակ, անհրապույր վայրի: Այնինչ, եթե Սևանի բնական գեղեցկությանը գումարվեր նրա էկոլոգիական առողջությունը, բարեկարգ, խնամված շրջակայքը, եթե մի կողմ դրվեր ոչ պետական, այսրոպեական շահը, լիճը կարող էր պատիվ ու մեծ օգուտ բերել մեր երկրին: Դրան մեծապես կարող է նպաստել Սևանա լիճը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Բնության համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում ներառելու` միջազգային էկոլոգիական շարժման առաջարկը: Այնինչ մեր ջրային ռեսուրսների թագուհին, ի լրումն արդեն առկա խնդիրների, ներգրավվել է մասնավոր ձկնարդյունաբերության ծրագրում, և այսուհետ պետք է ծառայի մասնավոր բիզնեսին:
Նախատեսված է Սևանա լճից ջրի տարեկան բացթողումների ծավալը 170 մլն խորանարդ մետրից հասցնել մինչև 240 մլն խորանարդ մետրի` դեպի մեր երկրի նվազող ջրային ռեսուրսները, բացի այդ` լճում ցանցավանդակային եղանակով և արհեստական կերով տարեկան 50 հազար տոննա իշխան աճեցնել: Եվ դա այն դեպքում, երբ Սևանը սրտի պես կապված է մեր երկրի ջրատար անոթների ու մազանոթների հետ, և լճի` առանց այն էլ խնդրահարույց վիճակը` մակարդակն ու բնապահպանական պատկերը, ազդում է մյուս ջրային ռեսուրսների առանց այն էլ խնդրահարույց վիճակի վրա, և հակառակն: Եթե ջրի քանակական ու դրան ածանցվող որակական խնդիրներն առաջանում են բավական արագ, ապա այդ խնդիրներից ազատվելու համար անհրաժեշտ ժամանակը կարող է վտանգավորության աստիճան մեծ լինել: Դա է ապացուցում նաև բնապահպանական նպատակով կատարված այն փորձը, որի ընթացքում սննդային, ներկով «նշված» ստորգետնյա ջրերը Արագածից Արարատի մարզի Սև ջուր լիճ են հասել 18 ամսում: Ցանկության դեպքում բավական է փոքր ինչ մոտենալ ոլորտի խնդիրներին, ու պարզ կդառնա, թե ինչ հետևանքներ կունենա մասնավոր ձկնարդյունաբերությունը:
Կաթնաղբյուր, Արզնի, Արզական, Գառնի, Արարատյան 1, Արարատյան 2, Ապարան: Այս ջրամբարները լիարժեք կերպով բավարարում են մեր մայրաքաղաքի ջրամատակարարումը: Ապարանից բացի բոլորն ուղիղ կապով կապված են Սևանի հետ, ու բոլորը, բացի Արարատյան ջրամբարներից, ինքնահոս արտամղվող են և ունեն բարձրորակ ջուր: (Արարատյան ջրամբարների ջուրն արտամղվում է պոմպերի միջոցով): Թվարկված ջրային պաշարները տարեկան կազմում են 140 մլն խորանարդ մետր: Դրանք ունեն ոչ միայն կենսապահովող, այլև բնակարգավորիչ դեր: Բայց մեր երկրի հավերժական բնակարգավորիչը եղել ու մնում է Սևանա լիճը: Լճի անվտանգությունը պետական նշանակություն ունի: Լճի` 1941 թվականի 2014 մետր մակարդակը 2000-ին իջավ մինչև 1997 մետր: Այժմ լճի մակարդակը երբեմն հատում է 2000 մետրը: Այս ցուցանիշն առաջին հայացքից հուսադրող է թվում, բայց Սևան թափվող ջրերի որակական անբավարար վիճակը խախտել է լճի ընդհանուր կենսապատկերը` սպառնալով ճահճացմամբ: Հիմա էլ արհեստական ձկնարդյունաբերությունն է փորձում ներխուժել ու խախտել լճի առանց այն էլ խաթարված կյանքը: Այդ բիզնես ծրագիրը հավերժական չի կարող լինել: Իսկ Սևանի ճակատագրին է կապված մեր երկրի ճակատագիրը:
Բայց բնության բարիքներից կարելի է օգտվել և առանց վնասելու: Դրա համար պետք է մաքրել Սևան լցվող բոլոր 28 գետերը, որպեսզի լճի մեջ որակյալ ջուր լցվի: Պետք է հաշվարկել այդ գետերից լիճ կատարվող տարեկան մուտքերը ու լճից ջրային բացթողումներ անել միայն ներմուծման չափին համապատասխան: Պետք է վերահսկել Սևանի ջրամբարների ջրօգտագործումը, սահմանել դրանցից արտամղվող ջրի թույլատրելի քանակը, և վերահսկել, որ հարկավոր 80 մլն խորանարդ մետրի փոխարեն ապօրինաբար չծախսվի 140 մլն խորանարդ մետր որակյալ ջուր, ինչպես որ արվել է: Չէ՞ որ ինքնին արժեք լինելով հանդերձ` այդ ջրածավալը ապահովում է Սևանի կյանքը:
Այսօր Սևանա լիճը մեր երկրի ամենաթանկ պահուստն է: Աշխարհում ահագնացող ջրային դեֆիցիտի պայմաններում մենք պետք է աչքի լույսի պես պահենք մեր երկրի ջրային ռեսուրսները, և գուցե վաղը հայկական շշալցված խմելու ջուրը մեր երկրի նոր ու շահեկան այցեքարտը դառնա: Սա` լավագույն դեպքում: Միայն թե շատ գործարարների համար լավագույն դեպքը եղել ու մնում է սեփական բիզնեսի բերած եկամուտը: Բայց եթե ջրի բերած հարստությունը արհեստական ձկնարտադրության ոլորտի տերերի սեփականությունն է, ապա դրա տխուր հետևանքները կան ու լինելու են հանրային: Արարատյան դաշտավայրի, Գեղարքունիքի մարզի, ամբողջ Հայաստանի բնակչությունը վաղը մեծ խնդրի առաջ է կանգնելու: Իսկ մեզ պե’տք է այս երկիրը: Մեր նախնիները հազար վտանգից ու վտանգավորից փրկել, մեզ են հասցրել Հայաստանը ո’չ այս վիճակում: Ի՞նչ ենք անում ծովից ծով երկրից մնացած մեր այս մի կաթիլ հայրենիքին:
Քանի դեռ ուշ չէ, պետք է փրկենք Հայաստանը անապատացման վտանգից: Պետք է կատարել ջրամատակարարման համար օգտագործման ենթակա ջրերի ծավալների, դրանց աղբյուրների հիդրոերկրաբանական լիարժեք և լայնածավալ ուսումնասիրություններ: Պետք է ՋիՊիԷս համակարգով հաշվառել ու համարակալել Արարատյան դաշտավայրի` գործելու թույլտվություն ունեցող հորատանցքերը, գրանցել յուրաքանչյուր հորատանցքի կոորդինատները, խորությունը, ջրի ծավալը, իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ հանդիսացող սեփականատիրոջ տվյալները, և այս ամենը գրառել հիդրոլոգիական քարտեզի վրա: Օրինական հորատանցքերն այլկերպ անհնար է տարբերել նոր` օրենքի խախտումով բացված կամ տիրազուրկ հորատանցքերից: Վերջիններս հայտնաբերվելուն պես պետք է փակվեն:
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի համաձայն` ջուրը համարվում է օգտակար հանածո: Մեր երկրում կան գործող 42 քաղցրահամ ջրերի հանքավայրեր, որոնք ստացել են տնտեսագիտական գնահատական և հաստատված պաշարներ: Սակայն այդ 42 հանքավայրերից և ոչ մեկը ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի սահմանած կարգով չի շահագործվում. չունի շահագործման թույլտվություն, պայմանագիր, նախագիծ: Հանքավայրերի քաղցրահամ ջրերի պաշարներն օգտագործվում են` ակունքում չունենալով չափիչ-կարգավորիչ սարքեր` ջրաչափեր: Եթե հանքավայրերից արդյունահանվող ջրի համար սեփականատերը ինչ-որ գումար պետությանը վճարում է, ապա ջրային կորուստների համար, որոնք կազմում են ջրային պաշարի ընդհանուր ծավալի մոտ 80%-ը, ոչ մի լումա չի վճարվում: Պինդ օգտակար հանածոների դեպքում այս խնդիրը օրենքով կարգավորված է: Շահագործման ընթացքում առաջացած կորուստների համար շահագործողը բնօգտագործման վճարից բացի վճարում է նաև կորուստների համար: Բայց քանի որ ջրօգտագործողը չունի օգտագործման թույլատվություն, բնականաբար պետբյուջե վճարներ չի կատարում ո’չ բնօգտագործման, ո’չ կորուստների համար: Սա է պատճառը, որ քաղցրահամ ջրերի կորուստները հասնում են ահռելի չափերի:
ՀՀ օրենսդրությունը սահմանում է քաղցրահամ ջրերի օգտագործման երկու ձև` հաստատված պաշարներով քաղցրահամ ջրերի շահագործման թույլտվություն և ջրային օրենսգրքի համապատասխան` ջրօգտագործման թույլտվություն: Եթե բոլոր հաստատված պաշարներով հանքավայրերը ընդերքի օգտագործման համաձայն ստանան շահագործման թույլտվություններ և կնքվեն ընդերքօգտագործման պայմանագրեր, ջրային կորուստները կհասնեն նվազագույնի, իսկ օգտագործված ջրի դիմաց պետբյուջե մուտքեր կարվեն:
Այս ամենի փոխարեն բոլոր հնարավոր միջոցներով Հայաստանի` մարդու կենսագործունեությանը ենթակա ազգային ջրի պաշարը` մեր ժողովրդի ունեցվածքը, անխնա «օտարվում է»` հարստացնելով մեր երկրի շահին օտարացած գործարարին ու սնանկացնելով, անշրջելի ու ռեալ վտանգի առաջ կանգնեցնելով մեր երկիրը: Այնքան ռեալ, որ Արարատյան դաշտավայրի անապատացումն արդեն տեսանելի դրսևորումներ ունի, ինչը ձկնարդյունահանողին մտահոգում է միայն սեփական բիզնեսի տեսանկյունից: Եվ այդ է պատճառը, որ մեր քաղցրահամ լճի` Սևանի ճակատագիրը վտանգվում է` ընդերքի հարստության հետ միասին ստորադասվելով բիզնեսին, ինչն, ի տարբերություն ճահճացող Սևանի ու անապատացող Հայաստանի` կծաղկի Գեղամա լեռներից մինչև Արարատ լեռան փեշերը:
Երկիր մոլորակի 2/3-ը ծածկված է ջրով, մինչդեռ մարդու կարիքները հոգալու համար պիտանի ջրի պաշարը կազմում է երկրի ջրային ծավալի 3 %-ը, որի մեծ մասը սառած է, և միայն 1 %-ն է հոսում մարդկանց ուղղությամբ: Թվային պատկերով խիստ սակավ թվացող քաղցրահամ ջրի այս քանակն այնուամենայնիվ կբավարարեր մարդկությանը, ավելի քան 1 միլիարդ մարդ զրկված չէր լինի անվտանգ խմելու ջրից, միլիոնավոր մարդիկ ջրի աղտոտվածության զոհ չէին դառնա, եթե չլիներ մարդու միջամտությունը բնության գործերին: Ջուրը զարմանալի ինքնամաքրվող ու ինքնավերականգնվող հատկություն ունի, բայց նախաստեղծ բնությունը չէր կարող կանխատեսել օրեցօր քաղաքակրթվող մարդու ինքնասպանիչ մտադրությունները:
Մենք մեծ ջանքերի շնորհիվ գիտությամբ ապացուցում ենք այն, ինչը պարզապես զգալ էր պետք: Մենք հեռացել ենք մայր բնությունից ու վերածվել նրա բարիքները սպառողի: Մինչդեռ մարդը Երկիր մոլորակի պես 2/3-ով ջրից է կազմված, և ժամանակակից գիտության համար անգամ առեղծված հանդիսացող ջուրն է, որ տալիս է Երկրի բնության ու մարդու ներքին բնության իրական պատկերը: Գիտությունը կարողացել է պարզել, որ ջուրը հիշողություն ունի, բայց հազար տարի անց էլ ոչ մի գիտնական չի կարողանա հասկանալ, թե ինչպես է լինում, որ ջուրը երբեմն տրվում է տխուր հուշերին. մոլեգնում, ափերից դուրս է գալիս, անէանում է կամ ճահճանում: Եվ ինչպես է, որ ջուրը արձագանքում է մարդու աղոթքին: Սա զգացմունքային զեղում չէ, այլ գիտական հետազոտության եզրակացություն:
Մեր ժողովրուրդը երբեք չի մոռանա, որ Արցախյան պատերազմի տարիներին Սևանի ձուկն իրեն փրկեց սովից: Նաև` այդ տարիներին Սևանից 1 մլրդ խորանարդ մետրից ավելի ջուր բաց թողնվեց` բնակչությանն էլեկտրաէներգիա մատակարարելու համար: Մենք պարտք ենք Սևանին և պարտավոր ենք այդ պարտքի զգացումը չունեցողներին թույլ չտալ, որ բնության կողմից մեր երկրին տրված նվերն իրենց անձնական սեփականությունը համարեն:
Սևանա լճի բնությանը դեմ արվող ու արվելիք գործողությունները կասեցնել է պետք, այլապես անիմաստ են մեր երկրի ներքին ու արտաքին կյանքին ուղղված պետական ու ոչ պետական բոլոր նախաձեռնությունները:
Աշխարհին սպասվում է քաղաքական վերաձևում` արդեն ոչ թե նավթի, այլ մարդու կյանքի համար անհրաժեշտ ջրային պաշարների համեմատ, քանի որ ի տարբերություն նավթի` ջուրն այլընտրանքային չէ. չի կարող փոխարինվել որևէ այլ բանով: Մարդկությունը պետք է սովորի ճիշտ վարվել ջրի հետ, այլապես երկրագնդի բնակչության մյուս բոլոր խնդիրները կմղվեն հետին պլան:
Հ.Գ. Մեր Գեղամա գեղեցկուհու ճակատագիրն ասես նման լինի մեր երկրի ճակատագրին: Ինչպիսի պատմական անցյալ, իրադարձություններ, որ նման են լեգենդի: Իսկ այսօր նայում է իր ճահճացող ափերին և իր հատակին հուշի պես պահում է Աշոտ Երկաթի քաջաց նավը` որպես հերոսական անցյալի ապացույց, որը, սակայն, ոչնչով չի փոխում իր այսօրվա կյանքը: Գուցե այսպես է եղել, որ չենք կարողացել պահել մեր ծովից ծով Հայաստանը, հենց այսպես, ինչպես որ չենք կարողանում պահել մի լիճ, որը մեր նպաստավոր ու աննպաստ ջանքից անկախ չքնաղ է ու արժեքավոր և պիտի ապրի`անկախ մեր աննպաստ ջանքից:

БЕСХОЗНОЕ БОГАТСТВО НАШЕЙ СТРАНЫ
Пока двигатель политической машины мира продолжает поглощать нефть, мировые организации по исследованию водных ресурсов прогнозируют, что в ближайшем будущем необходимая для жизнедеятельности человека вода будет признана самым ценным ресурсом. В условиях перенаселенности планеты Земля и неблагоприятной экологической ситуации проблема водного дефицита станет актуальной. Уже сегодня более 70 миллионов человек в мире чувствуют ежедневную острую нехватку воды. Помимо недостатка в пресной воде, зачастую добавляется ее плохое качество, вследствие чего человеческие потери от этого выше, чем от войн. А фильтрация воды обходится дорого и часто неэффективна. Армения одна из немногих стран, где водоснабжение населения осуществляется из подземных источников, воды которых без специальной обработки пригодны к использованию, так как наделены высокими качественными характеристиками. Подземные источники полностью обеспечивают необходимый для жизнедеятельности населения Армении объем воды (обратим внимание, что проблемы водоснабжения нашей страны в основном системные). Однако как для любого полезного ископаемого, так и для воды нельзя надеяться только на благосклонность природы. Сегодняшняя обнадеживающая ситуация вследствие безразличия человека или негативного воздействия на окружающую среду завтра может резко измениться. Нежелательные последствия могут не заставить себя долго ждать, особенно если речь идет о втором по важности после воздуха - или поделившим с ним первое место, - компоненте, и в особенности если это относится к нашей стране, высокогорный рельеф которой способствует тому, что воды рек текут за пределы страны, и которая вследствие своего географического положения лишена перспективы «притока» вод к нам в случае необходимости.
Страна свои возможные будущие проблемы должна начать решать сегодня, пока эти проблемы сами по себе не получили неблагоприятного решения. А будущую возможную проблему с питьевой и поливной водой тем более нужно было решать еще вчера. Кстати, именно вчера было, что, воодушевившись доходами от искусственного разведения рыбы, в Армении было создано так называемое гидропоническое рыбоводство, и спустя некоторое время, не удовлетворившись внутренним рынком, начали экспортировать продукцию. Не странно ли, что Армения, которая бедна поверхностными водными ресурсами, то есть, едва имея достаточный потенциал для развития рыбной промышленности в естественных условиях, становится экспортирующую рыбу страной? Зато вместо вышеупомянутых ресурсов Армения богата национальными водными запасами - пресными подземными водами. Кому какое дело, что, кроме удовлетворения насущных потребностей нашего населения, они обеспечивают равновесие экосистемы исключительной важности для нашей маленькой страны территории - Араратской равнины? По прихоти природы на плодородных участках этой равнины имеются запасы подземных вод, 75% которых пригодны без обработки. Земля, вода, солнце. Природа щедра по отношению к Араратской равнине. Дары земли и подземные - питьевые и поливные, - воды вчера казались неисчерпаемыми. Однако цветущая Араратская равнина - утешение нашей потерянной горы Арарат, - сегодня оказалась перед угрозой опустынивания. Несколько положивших лапу на доходы от этих естественных подземных источников равнины «бедных олигархов» пробурили скважины к ним. Вчера еще из нескольких, а сегодня уже из 6630 скважин выкачанное исключительное богатство наших недр – вода, сегодня наполняет частные бассейны, идя на нужды частных рыбопроизводителей. В то время как полученные барыши, даже огромные, не могут компенсировать того объема потерь, которая может вызвать уже начавшееся опустынивание Араратской равнины.
Но проблема не только в подземных водах. Частным интересам этой отрасли бизнеса, нанося при этом вред общим интересам, служат также наши малочисленные и маловодные реки, которые, войдя в трубы в выгодных для рыбопроизводителей местах, текут прямо в места ведения бизнеса.
Вследствие неконтролируемого роста рыбной промышленности сегодня свыше 30 населенных пунктов встали перед проблемой острой нехватки питьевой и поливной воды. Но бизнесменам эта проблема не волнует. В летние месяцы уровень воды вследствие испарения уменьшается, потребление резко увеличивается и часто воды едва хватает для охлаждения реактора Мецаморской атомной станции. Бизнесмен должен знать – некоторые опасности и его тоже не минуют.
Армения – неприбрежная страна, однако, здесь находится самое большое озеро региона - не имеющее себе равных по высокогорной красоте, - Севан, в отношении которого велась ошибочная биополитика, вследствие чего озеро превратилось в море проблем. А пляж был поделен и роздан частным собственникам, которые своими пошлыми решениями при разграничении собственного «приусадебного участка» и используя «бесхозную» территорию в качестве мусорной свалки, превратили нашу голубоглазую красавицу в низкопробное, непривлекательное место, где в воду заходят в халатах. А между тем, если бы к природной красоте Севана добавили бы его экологическое здоровье, благоустроенные и ухоженные окрестности, были бы отложены в сторону негосударственные, сиюминутные интересы, озеро могло бы принести нашей стране честь и большую пользу. Этому очень может способствовать предложение международного экологического движения о включении озера Севан в список объектов Всемирного наследия природы ЮНЕСКО. А между тем царица наших водных ресурсов включена в программу частной рыбной промышленности и отныне должна служить частному бизнесу.
Предусмотрено объем годового отпуска воды из озера Севан с 170 миллионов кубических метров довести до 240 миллионов кубических метров и направить на восполнение водных ресурсов нашей страны; кроме того, предусмотрено в сетчатых клетках и на искусственном корме выращивать в год 50 тысяч тонн рыбы ишхан. И это в том случае, когда Севан, как сердце, связан с водоносными сосудами и капиллярами нашей страны, и без того вызывающее вопросы состояние озера Севан – уровень и экологическая картина, - влияет на и без того спорное состояние других водных ресурсов, и обратно. Если количественные проблемы воды и производные от нее качественные возникают достаточно быстро, то требуемое для их устранения время может быть до опасной степени долгим. Это доказывает также проведенный экологический эксперимент, в ходе которого «помеченные» пищевой краской подземные воды Арагаца достигли озера Сев джур Араратского марза за 18 месяцев. При желании достаточно быть в курсе проблем сферы и станут ясны последствия частной рыбной промышленности.
Катнахбюр, Арзни, Арзакан, Гарни, Арарат 1, Арарат 2, Апаран. Эти водохранилища полностью обеспечивают водоснабжение нашей столицы. Кроме Апаранского, все остальные водохранилища напрямую связаны с Севаном, и воды всех, кроме двух Араратских (их вода подается насосами), водохранилищ текут самотеком и имеют высокое качество. Годовые водные запасы перечисленных водохранилищ составляют 140 миллионов кубических метров. Они играют не только жизнеобеспечивающую, но и природорегулирующую роль. Но вечным природным регулятором нашей страны был и останется Севан. Безопасность озера имеет государственное значение. Уровень озера – в 1941 году составлял 2014 метр, - опустился в 2000 году до 1997 метра. Ныне уровень озера иногда превышает отметку 2000 метров. Этот показатель на первый взгляд кажется обнадеживающим, однако неудовлетворительное качественное состояние впадающих в Севан вод нарушило общую экологическую картину озера - угрожая заболачиванием. А теперь и искусственное рыборазведение пытается проникнуть и нарушить и без того поврежденную жизнь озера. Эта бизнес-программа не может быть вечной. А с судьбой Севана связана судьба нашей страны.
Однако дарами природы можно пользоваться и без ущерба ей. Для этого необходимо очистить все впадающие в Севан 28 рек, чтобы озеро наполнялось качественной водой. Нужно рассчитать годовые поступления из этих рек в озеро и отпуск воды из озера производить только в соответствии с количеством поступившей воды. Необходимо контролировать использование вод связанных с Севаном водохранилищ, определить допустимое количество забора воды, и следить, чтобы вместо необходимых 80 миллионов кубических метров не расходовалось 140 миллионов кубических метров качественной воды, как делалось прежде. Ведь, само по себе имея большое значение, этот объем воды обеспечивает жизнь Севану.
Сегодня озеро Севан является самым дорогим резервом нашей страны. В условиях разрастающегося в мире водного дефицита мы должны как зеницу ока беречь водные ресурсы нашей страны, и может быть завтра армянская бутилированная питьевая вода станет новой и выгодной визитной карточкой нашей страны. Это – в лучшем случае. Но только для многих предпринимателей лучшим случаем был и остается полученный от собственного бизнеса доход. Однако если полученное от воды богатство является собственностью хозяев отрасли искусственного рыбоводства, то печальные последствия от этого есть и будут публичными. Население Араратской равнины, Гехаркуникской области, всей Армении завтра встанет перед большой проблемой. Но нам нужна эта страна. Наши предки спасли от тысяч опасностей и передали нам Армению не в таком состоянии. Что мы делаем с нашим оставшимся от некогда простиравшейся от моря до моря клочком родины? Пока не поздно, надо спасти Армению от угрозы опустынивания. Необходимо произвести полноценные и обширные гидрогеологические исследования используемых для водоснабжения вод и их источников. Нужно с помощью системы глобального позиционирования (Джи Пи Эс) произвести учет и нумерацию имеющих лицензию на бурение скважин, зарегистрировать координаты каждой скважины, глубину, объем воды, данные собственников – юридических или физических лиц, - и все это отобразить на гидрологической карте. Иначе невозможно отличить законные скважины от открывшихся с нарушениями новыми или бесхозными скважинами. Последние должны быть после их выявления закрыты.
Согласно кодексу Республики Армения о недрах вода считается полезным ископаемым. В нашей стране имеются 42 действующих месторождений пресных вод, которые получили экономическую оценку и подтвержденные запасы. Однако ни одно из этих 42 месторождений в установленном кодексом РА о недрах порядке не эксплуатируется – не имеет лицензию на эксплуатацию, договор, проект. Запасы пресных вод месторождений используются без установки у их истоков контрольно-регулирующих приборов – водосчетчиков. Если за добытую из месторождений воду собственник выплачивает определенную сумму государству, то за потери воды, которые составляют примерно 80% от общего объема водных запасов, не платит ни лумы. В части твердых полезных ископаемых эта проблема регулируется законом. За образовавшиеся при эксплуатации потери собственник кроме платы за природопользование платит также за потери. Однако так как водопользователь не имеет разрешения на эксплуатацию, разумеется не выплачивает платежи в государственный бюджет ни за природопользование, ни за потери. Это является причиной того, что потери пресных вод достигают огромных размеров. Законодательство РА устанавливает два метода использования пресных вод: разрешение на эксплуатацию пресных вод по подтвержденным запасам и разрешение на водопользование в соответствии с водным кодексом. Если все пользователи получат разрешения на эксплуатацию месторождений по подтвержденным запасам согласно праву пользования недрами и в соответствии с этим будут заключены договора, то водные потери достигнут минимума, а в государственный бюджет потекут платежи за использованную воду.
Вместо всего этого всеми возможными способами ресурс нашего народа – необходимый для жизнедеятельности человека национальный водный запас, - безжалостно «разбазаривается» - обогащая отчужденного от интересов нашей страны предпринимателя и обанкрочивая, ставя перед необратимой и реальной угрозой нашу страну. Настолько реальной, что опустынивание Араратской равнины уже имеет зримые проявления, которая заботит рыбопроизводителя только с точки зрения собственного бизнеса. Это и является причиной того, что судьба нашего пресноводного озера – Севана, - подвергается опасности, вместе с богатством недр подчиняясь интересам бизнеса, который, по сравнению с заболачиваемым Севаном и опустыниванием Армении, будет процветать от Гегамских гор до подножия горы Арарат.
2/3 планеты Земля покрыто водой, в то время как запасы пригодной для удовлетворения нужд людей воды составляют 3% водного объема планеты, большую часть которой составляет лед, и только 1% идет на нужды людей. Кажущейся в цифровом выражении малой этого количества воды тем не менее хватило бы человечеству, более 1 миллиарда человек не были бы лишены безопасной питьевой воды, миллионы людей не стали бы жертвой загрязненности воды, если не было бы вмешательства человека в дела природы. Вода имеет удивительные свойства самоочищения и самовосстановления, однако первозданная природа не могла предвидеть становящегося с каждым днем все более цивилизованным самоубийственных намерений человека.
Мы благодаря большим усилиям доказываем научно то, что просто необходимо было чувствовать. Мы отдалились от матери-природы и превратились в потребителя ее даров. В то время как человек подобно планете Земля состоит на 2/3 из воды, и являющаяся даже для современной науки загадкой вода что дает реальную картину природы Земли и внутренней природы человека. Науке удалось выяснить, что вода обладает памятью, но даже через тысячу лет ни один ученый не сможет понять, каким образом бывает, что вода отдается иногда грустным воспоминаниям, бушует, выходит из берегов, исчезает или заболачивается. И как бывает, что вода реагирует на молитву человека. Это не чувственное излияние, а вывод научного исследования.
Наш народ никогда не забудет, что в годы Арцахской войны рыба Севана спасла его от голода. Также в эти годы из Севана было отпущено свыше 1 миллиарда кубических метров воды с целью снабжения населения электроэнергией. Мы в долгу у Севана и обязаны не допустить не имеющим этого чувства долга считать данный природой нашей стране подарок своей личной собственностью.
Все нынешние и будущие действия против природы озера Севан необходимо пресечь, в противном случае все государственные и негосударственные инициативы, направленные на внутреннюю и внешнюю жизнь нашей страны, бессмысленны.
Мир ожидает политическая перекройка, борьба, но уже не за нефть, а за необходимые для жизни людей водные ресурсы, так как по сравнению с нефтью вода не имеет альтернативы: ее нечем заменить чем-то иным. Человечество должно научиться правильно относиться к воде, в противном случае все другие проблемы населения Земли будут отброшены на второй план.
P.S. Судьба нашей Гегамской красавицы как будто похожа на судьбу нашей страны. Какое историческое прошлое, какие события, которые похожи на легенду. А сегодня смотрит она на свои заболоченные берега и хранит на дне память боевого корабля храброго Ашота Железного в качестве доказательства героического прошлого, которое, однако, ничем не меняет нашу сегодняшнюю жизнь. Может так и есть, что, как не смогли сохранить Армению от моря до моря, так не можем сохранить и озеро, которое, независимо от прилагаемых нами благоприятных и неблагоприятных усилий, прекрасна и должна жить.