ԱՄՆ-ն կոչ է անում կազմալուծել ու վերացնել «Իսլամական պետությունը»
Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը միանում է Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին՝ խստիվ դատապարտելով Սիրիայի Դեյր էզ Զոր քաղաքի հայկական եկեղեցու ավերումը:
Այս անմիտ ավերածությունը կրկին փաստում է ԻԼԻՊ ահաբեկչական կազմակերպության բացարձակ քամահրանքը Միջին Արևելքի հարուստ կրոնական և մշակութային ժառանգության հանդեպ:
Ինչպես պետքարտուղար Քերրին նշել է, ԻԼԻՊ-ը համակարգված կերպով թույլ է տվել մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումներ և հանդիսանում է գլոբալ ահաբեկչական սպառնալիք: Այս սպառնալիքին դիմակայելու համար Միացյալ Նահանգները կոչ է անում միջազգային հանրությանը ամրապնդել միասնական ջանքերը՝ կազմալուծելու ու վերացնելու ԻԼԻՊ-ը:

The US Urges to Degrade and Destroy ISIL
U.S. Embassy Yerevan joins the government and people of Armenia in strongly condemning the destruction of the Armenian Church in Deir Ez-zor, Syria.
This senseless act of destruction demonstrates yet again the utter disregard the terrorist organization ISIL has for the rich religious and cultural heritage of the Middle East.
As Secretary Kerry has stated, ISIL has systematically committed abuses of human rights and international law and presents a global terrorist threat. Faced with this threat, the United States urges the international community to strengthen our united effort to degrade and destroy ISIL.