Ամերիկացի բժիշկը տպավորված է հայ մասնագետների պատրաստվածությունից
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ այս օրերին Երևանում ընթացող ակնաբուժական միջազգային 13-րդ համագումարի աշխատանքների ընթացքում ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Վահան Պողոսյանը և Լոս Անջելեսի մանկական հիվանդանոցի ակնաբուժական կլինիկայի տնօրեն Թոմաս Լին քննարկեցին համագործակցության հետագա ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։ Ճանաչված ակնաբույժը փոխնախարարին ներկայացրեց, որ իրենց հիվանդանոցում մասնագետների տարբեր վերապատրաստումներ են իրականացվում։ Նեոնատալ բուժքույրերի վերապատրաստման չորս դասընթացներ թարգմանվել են հայերեն և տեղադրվել Հայկական ակնաբուժության նախագծի կայքում։ Բուժքույրերը կարող են առցանց անվճար օգտվել այդ դասընթացներից։
«Մենք կարող ենք մանկաբուժության վերաբերյալ բոլոր ուղղություններով տարվող վերապատրաստման դասընթացները նկարահանել և,ձեր նախարարության հետ համագործակցելով` դրանք անվճար հասանելի դարձնել Հայաստանի Հանրապետության մասնագետների համար»,- ասաց Թոմաս Լին։ Նա նշեց, որ տպավորված են հայ մասնագետների պատրաստվածությունից։ «Նրանք իրենց գիտելիքներով չեն զիջում ամերիկյան և եվրոպական բժիշկներին»։
Վահան Պողոսյանը նշեց, որ Հայկական ակնաբուժության նախագիծը և դրա շրջանակում Մանկական կուրության կանխարգելման գերազանցության եզակի կենտրոնի ստեղծումը պետության, միջազգային կառույցների, սփյուռքի և մասնավոր հատվածի համագործակցության արդյունք է։ Նա շնորհակալություն հայտնեց ամերիկացի մասնագետին կրթական ոլորտում համագործակցության առաջարկի համար։
«Նորածինների առողջության պահպանումը մեր երկրում պետության հոգացության ներքո է, և մենք ձգտում ենք հնարավորամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք պետության կողմից երաշխավորված բարձր որակի բժշկական ծառայություններ ստանան»,-ասաց փոխնախարարը։
Այնուհետև քննարկվեց Առողջության համաշխարհային կազմակերպության «Առողջություն 2020» ռազմավարականծրագրից բխող Կուրության կանխարգելման ազգային նոր ռազմավարության մշակման անհարժեշտության հարցը։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց այդ ուղղությամբ համատեղ աշխատանքներ տանել։

Американский врач впечатлен подготовкой армянских врачей
В эти дни в Ереване проходит 13-й международный конгресс офтальмологов, в рамках которого заместитель министра здравоохранения РА Ваан Погосян и директор офтальмологической клиники детской больницы Лос-Анджелеса Томас Ли обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества.
Известный офтальмолог сообщил замминистру о том, что в их больнице специалисты проходят стажировку в различных областях медицины. Четыре курса переподготовки неонатальных медсестер уже переведны на армянский язык и размещены на сайте Проекта армянской офтальмологии. Медсестры могут воспользоваться этими курсами бесплатно.
“Мы можем снять на видео курсы стажировки по всем направлениям офтальмологии и в сотрудничестве с вашим министерством сделать их доступными для специалистов Республики Армения”,- сказал Томас Ли. Он отметил, что впечатлен подготовкой армянских специалистов, которые “своими знаниями не уступают американским и европейским врачам”.
Ваан Погосян отметил, что Проект армянской офтальмологии и создание в его рамках уникального Центра профилактики детской слепоты являются результатом сотрудничества государства, международных структур, армянской диаспоры и частного сектора. Замминистра здравоохранения РА выразил благодарность американскому специалисту за предложение о сотрудничестве в образовательной сфере.
На встрече обсуждался также вопрос о необходимости разработки новой национальной стратегии в области профилактики слепоты, которая будет вытекать из стратегической программы “Здоровье-2020” Всемирной организации здравоохранения. Достигнута договоренность о совместной работе в этом направлении.