Հավատա՞լ, թե չհավատալ պաշտոնյաների հայտարարագրերին
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած պաշտոնյաների ու նրանց փոխկապակցված անձանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը հավատ չեն ներշնչում:
Նրանց մի մասը գործարարներ են, ունեն եկամտի այլ աղբյուրներ, սակայն հայտարարագրերը «դատարկ» են կամ էլ հայտարարագրած գումարների աղբյուրն է անհայտ:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարո Կարապետյանը կամ նույն ինքը՝ Յուվեցի Կարոն, ֆինանսական ոլորտում բարելավել է իր դիրքերը: Պատգամավորն ու իր կինը՝ Հասմիկ Ստեփանյանը, ավելացնում են իրենց դրամական միջոցները՝ առանց հավելյալ եկամուտների: Իսկ որդին, հանդիսանալով ընկերությունների սեփականատեր, զրոյական եկամուտ է ցույց տալիս:
Պատգամավորի ու իր կնոջ 2012թ-ի եկամուտներին արդեն անդրադարձել ենք:
Մեկ տարի անց՝ 2013թ., ըստ ամուսինների գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի, Կարո Կարապետյանն իր հաշվին ունեցել է 60 մլն դրամ եւ 120 հազար դոլար, իսկ եկամուտը մնացել է նույնը՝ 3 մլն 124 հազար դրամ, որը պատգամավորական աշխատավարձն է:
Հասմիկ Ստեփանյանը 0 դրամ եկամուտով շարունակում է իր հաշվի առկա դրամական միջոցները մեծացնել: Մասնավորապես, նույն տարում նա ունեցել է 80 մլն դրամ եւ 220 հազար դոլար: Թե որտեղից պատգամավորի կնոջն այդքան գումար՝ անհասկանալի է:
Նրանց որդին՝ Վիլիկ Կարապետյանը 2012թ., որպես իր հաշվին առկա դրամական միջոց, հայտարարագրել էր 85 միլիոն դրամ եւ 260 հազար դոլար: Ուշագրավ է, որ նշված տարում Վիլիկը որեւէ եկամուտ չի ունեցել:
Իսկ 2013թ-ին նրա հայտարարագիրը դատարկ է. ոչ դրամական միջոց ունի, ոչ էլ եկամուտ:
Մինչդեռ հայտնի է, որ 2011թ-ից Վիլիկ Կարապետյանին է պատկանում 162 միլիոն 728 հազար դրամ կանոնադրական կապիտալ ունեցող «Շահումյան Վինո» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը: Ընկերությունն արտադրում է գինի, սպիրտային այլ խմիչքներ:

Верить или не верить декларациям чиновников?
Декларации об имуществе и доходах чиновников и членов их семей, представляемые в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, не внушают доверия. Часть из них занимается бизнесом, имеет другие источники дохода, однако их декларации “пусты”, либо источник задекларированных сумм неизвестен.
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Каро Карапетян, он же Ювеци Каро, улучшил свои позиции в финансовой сфере. Депутат и его жена Асмик Степанян в отсутствие дополнительных доходов увеличили свои денежные средства, а их сын, являющийся собственником компаний, показал нулевой доход.
Мы уже писали о том, какие доходы имели депутат и его жена в 2012 году.
Через год, в 2013 г., согласно декларациям об имуществе и доходах супругов, на банковском счете Каро Карапетяна было 60 млн драмов и 120 тысяч долларов, при этом доход депутата оставался неизменным - 3 млн 124 тыс. драмов, которые он получил в Национальном Собрании в качестве зарплаты.
Асмик Степанян, имея нулевой доход, продолжала увеличивать свои денежные средства. Так, в указанном году у нее было 80 млн драмов и 220 тыс. долларов. Непонятно, откуда у жены депутата может быть столько денег.
Их сын Вилик Карапетян в 2012 г. в качестве принадлежащих ему денежных средств задекларировал 85 млн драмов и 260 тыс. долларов. Примечательно, что в указанном году Вилик не имел доходов. А вот его декларация 2013 года пуста – в ней не указаны ни денежные средства, ни доходы. Между тем известно, что с 2011 г. Карапетян-младший является владельцем 100% акций ООО “Шаумян Вино”, имеющего уставной капитал в размере 162 млн 728 тыс. драмов. Компания производит вино и другие алкогольные напитки.