Նամակագիրը հրաժարվո՞ւմ է նամակից. Գուրգեն Աղաջանյանն ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ Գուրգեն Աղաջանյանի` ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հայցի քննության նախնական դատական նիստը:
Քաղաքացի Գուրգեն Աղաջանյանը պահանջում է հրապարակայնորեն հերքել «զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները լրատվության նույն միջոցով», «զրպարտության համար փոխհատուցում վճարել և հատուցել վնասները»: Գուրգեն Աղաջանյանը վիրավորվել է ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ Կարինե Կիրակոսյանի եւ նույն վարչության պետի տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանի մասին արված թերթի հրապարակումից եւ պահանջում է փոխհատուցում` 804 հազար դրամի չափով:
Նշված հրապարակման մեջ «Ժողովորդ»-ը մեջբերումներ է արել խմբագրությանը հասցեագրված` Գուրգեն Աղաջանյանի անունից ստացված նամակից, որտեղ ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ, ՀՀԿ-ական Կարինե Կիրակոսյանին եւ պետի ներկայիս տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանին մեղադրանքներ էին ուղղվել:
Ավելի ուշ խմբագրություն է այցելել Գուրգեն Աղաջանայնը, որի անունից օրաթերթը նամակ էր ստացել եւ հրապարակել: Գ. Աղաջանյանը պնդել է, թե ինչքը չէ նամակի հեղինակը: Խմբագրությունում Աղաջանյանին ցույց են տվել «Հայփոստ»-ի միջոցով խմբագրությանն ուղարկված նամակը (նամակի հետադարձ հասցեն Պետգույքի կառավարման վարչությանն է), վերջինս պատճենահանել է նամակն ու ծրարը եւ հեռացել: Հաջորդ օրը Աղաջանյանը խմբագրություն է ներկայացրել մի հերքման տեքստ, որը օրաթերթը չի հրապարակել, քանի որ, ըստ «Ժողովուրդի, այն իրականում հերքում չէր, այլ գովեստի խոսքեր` իր հետ խմբագրություն այցելած Ա. Մարկոսյանի հասցեին, տեքստն անհեթեթ էր, հրապարակված նյութի հետ որեւէ առնչություն չուներ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը, Գուրգեն Աղաջանյանը «վիրավորվել» է հետևյալ արտահայտություններից. «Կարինեն Աբովյան փողոցի իր բնակարանը ստացել է որպես կաշառք», «7 տարի ղեկավարելով վարչությունը` իր տեղակալ, «գիտնական», կաշառակեր Աշոտ Մարկոսյանի հետ միասին ուղղակի շահեցին պետական ունեցվածքի մի զգալի չափաքանակ», «Կ. Կիրակոսյանն իրեն այդ ոլորտում ավելի ապահով զգալու համար եւ պետգույքի մի զգալի մասը յուրացնելու նպատակով աճուրդի կենտրոնի տնօրեն է նշանակել իր քեռու տղային` Մարտին Քալաշյանին, ով նույնպես կեղծիքների մեծ վարպետ է»…:
Հատկանշական է, որ նույն նյութում «Ժողովուրդ»-ը ներկայացրել էր նաև Կարինե Կիրակոսյանի և վարչության ներկայիս պետ Արման Սահակյանի կարծիքները:
Երրորդ կողմի` Կարինե Կիրակոսյանի և Աշոտ Մարկոսյանի, ինչպես նաև հայցին բերված պատասխանի ծանուցման բացակայության պատճառով նիստը հետաձգվեց, և հերթական նիստի օր նշանակվեց դեկտեմբերի 8-ը:

Автор отказывается от своего письма? Гурген Агаджанян против газеты "Жоховурд"
Сегодня в суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось предварительное рассмотрение иска Гургена Агаджаняна против газеты "Жоховурд".
Г.Агаджанян требует от СМИ публично опровергнуть клеветнические, на его взгляд, сведения, выплатить компенсацию за клевету и возместить судебные издержки. Истца оскорбила опубликованная в газете статья о бывшем начальнике управления по госимуществу РА Карине Киракосян и ее заместителе Ашоте Маркосяне, в связи с чем он требует компенсацию в размере 804 тысяч драмов.
В упомянутой публикации газета "Жоговурд" представила выдержки из письма, полученного от имени Гургена Агджаняна, в котором были выдвинуты обвинения в адрес бывшего начальника управления по госимуществу РА Карине Киракосян и заместителя начальника Ашота Маркосяна.
После выхода статьи в редакцию пришел Гурген Агаджанян, от имени которого газета получила и опубликовала письмо. Он заявил, что автором письма является не он. В редакции Агаджаняну показали полученное по почте письмо (в качестве обратного адреса был указан адрес управления по госимуществу РА).
Он ксерокопировал письмо и конверт и ушел. На следующий день Агаджанян явился в редакцию с текстом опровержения, который газета не опубликовала, поскольку текст, по мнению редакции, представлял собой не опровержение, а похвалы в адрес посетившего вместе с ним редакцию А.Маркосяна, и не имел ничего общего с газетной публикацией.
Как сообщает газета "Жоховурд", Гургена Агаджаняна "оскорбили" следующие выражения: "свою квартиру на улице Абовяна Карине получила в качестве взятки", "возглавляя управление в течение 7 лет, она вместе о своим заместителем – "ученым" и взяточником Ашотом Маркосяном – просто выиграла значительную часть госимущества, а также с целью присвоения значительной части госимущества она назначила директором Аукционного центра своего двоюродного брата – Мартина Калашяна, тоже большого мастера махинаций".
Примечательно, что в том же материале газета привела мнения Карине Киракосяна и нынешнего начальника управления Армана Саакяна.