Ինչը կարող է Նաիրա Զոհրաբյանին ստիպել իջնել տաքսուց
Այսօր Ազգային ժողովում կազմակերպվել էր հակածխախոտային ցուցահանդես, որին իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել դպրոցահասակ երեխաները:
Հենց այդ պահին ծխախոտը ձեռքին՝ ցուցահանդեսը դիտելու եկավ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը: «Ալեքսանյան, ես հիմա ծխախոտի դեմ եմ պայքարում, հանգցրու ծխախոտդ»,- բղավեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ով ևս մասնակցում էր ցուցահանդեսին:
Պատգամավոր Արա Բաբլոյանն էլ հայտարարեց, որ պատգամավորներից 18-ը վերջին տարիներին դադարել է ծխելուց, ինչը լուրջ ձեռքբերում է:
Նաիրա Զոհրաբյանը չծխող պատգամավորների ցանկում է և դժգոհեց, որ ծխողները քայքայում են նաև իր առողջությունը: Պատգամավորի կարծիքով` ծխելու դեմ պայքարելու համար առաջին հերթին պետք է բարձրացվեն ծխախոտի գները:
«Եթե ծխողները որոշել են իրենց առողջությունը թունավորել և հիվանդությունների ռիսկով տառապել, դա իրենց խնդիրն է: Հստակ վիճակագրություն կա, որ չծխողների մոտ, որոնք շնչում են ծխախոտի ծուխը, թոքի քաղցկեղի և նման այլ հիվանդությունների ռիսկայնությունը մեծանում է»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքերով` ճիշտ ժամանակն է, որ ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովում երկարատև «լռված» «Ծխելու սահմանափակումների մասին» օրենքի նախագիծը հնարավորինս արագ դրվի քննարկման:
Նաիրա Զոհրաբյանը կողմ է նաև, որ մեծացվեն չնախատեսված վայրերում ծխողների նկատմամբ կիրառվող տուգանքները: Պատգամավորն ասում է, որ երբ տաքսի է նստում, ու վարորդը ծխում է, անմիջապես իջնում է ավտոմեքենայից:
«Իմ գործընկերների մեծ մասն էլ ծխում է: Ծխում են հանձնաժողովների նիստերին, խմբակցություններում` ուղղակիորեն ոտնահարելով չծխողների իրավունքները: Ես իրենց իրավունքների մասին այլևս չեմ խոսում, որովհետև անիմաստ է: Եթե նրանք որոշել են իրենց սպանել, դա իրենց գործն է»,- հավելեց պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը առաջիկայում հանդիպելու է ծխելու դեմ պայքարող ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ, և չի բացառվում, որ առաջիկայում մասնակցի քայլերթի Երևանի փողոցներով՝ բոլորին կոչ անելով չծխել:

Что может заставить Наиру Зограбян выйти из такси?
Сегодня в Национальном Собрании была организована выставка против курения, на которой были представлены работы школьников.
С сигаретой в руках выставку пришел смотреть депутат-республиканец Лерник Алексанян. "Алексанян, я веду борьбу с курением. Потуши сигарету!",- рассердился спикер Национального Собрания Овик Абрамян, который тоже присутствовал на выставке.
Депутат Ара Баблян сообщил, что за последние годы 18 парламентариев бросили курить, что является серьезным достижением.
Член парламентской фракции "Процветающая Армения" Наира Зограбян, которая принадлежит к числу некурящих законодателей, заявила, что для брьбы с курением необходимо в первую очердь повысить цены на сигареты.
"Если курящие решили отравлять свой организм и подвергать риску свое здоровье, это их дело. Есть конкретная статистика: у некурящих, которые вдыхают сигаретный дым, риск заболеть раком легким и другими аналогичными болезнями увеличиваеся",- отметила Н.Зограбян. Она предложила как можно раньше вынести на обсуждение "замороженный" в комиссии по экономическим вопросам законопроект "Об ограничении курения".
Депутат также высказалась за увеличение размера штрафа за курение в непредусмотренных для этого местах. По ее словам, когда она садится в такси, водитель которого курит, она сразу же останавливает машину и выходит.
"Большинство моих коллег курит, тем самым попирая права некурящих. Если они решили убивать себ я, это их дело",- заявила депутат.
В ближайшее вемя Наира Зограбян встретится с прдставителями общественных организаций, ведущих борьбу с курением. Не исключено, что в ближайшее время депутат примет участие в марше протеста, который пройдет по улицам Еревана, и обратится ко всем с призывом отказаться от курения.