«Թողեք տուն գա իմ տղան, էլի ձեր դատը արեք»
Երևանի բնակչուհի Փառանձեմ Հակոբյանը տղային՝ Արթուր Անդրեասյանին, վերջին անգամ տեսել է մի քանի օր առաջ՝ հոկտեմբերի 6-ին նրա գործով հերթական դատավարության ժամանակ, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում:
«Իմ տղան՝ Արթուր Անդրեասյանը, ծանր հիվանդ է, վերջին դատական նիստին էլ գլուխն անընդհատ բռնում էր, աչքերի տակ փոսեր կային: Դատերից առաջ այնքան ցավազրկող է խմում, որ անջատվում է: Գլխուղեղում տրոմբ ունի ու կիստաներ: Բայց արդեն մեկ տարուց ավելի նրան պահում են կալանքի տակ»,- «Հետքին» պատմեց կալանավորի մայրը:
«Հետքը» մեկ ամիս առաջ անդրադարձել էր Արթուր Անդրեասյանի հիվանդության պատմությանը, ինչից հետո նրան տեղափոխեցին «Դատապարտյալների հիվանդանոց»: «Արդեն 1 ամիս է՝ այնտեղ է, ստանում է բուժում, սիստեմաներ: Բայց, միևնույն է, կալանքի տակ է: Ես խնդրում եմ, որ դատարանը թողնի տուն տղայիս, թո էլի դատ անի, բայց վերացնի կալանքը: Մի՞թե առողջությունից թանկ բան կա, սա կյանքի հարց է»,- ասաց Փառանձեմ Հակոբյանը:
Վերջին դատական նիստի ժամանակ Արթուր Անդրեասյանի պաշտպան Մնացական Սարգսյանը գտնում է, որ անհրաժեշտ է անցկացնել կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Առողջապահության նախարարության միջգերատեսչական հանձնաժողովը եկել էր այն եզրակացության, որ Արթուր Անդրեասյանը ստացիոնար բուժման կարիք չունի և կարող է գտնվել անազատության մեջ:
Իսկ մեղադրող դատախազը միջնորդել է դատարան հրավիրել ու լսել հանձնաժողովի երեք անդամներին: Փաստաբանը նաև մի քանի անգամ միջնորդություններ է ներկայացրել խափանման միջոց կալանքը վերացնելու կամ փոխելու մասին, սակայն դատավոր Գագիկ Պողոսյանը դրանք մերժել է:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Անդրեասյանը մեղադրվում է խարդախության մեջ (ՔՕ 178 հոդված, մաս 3, կետ 1, ըստ մեղադրանքի. «2010թ. հունիսին նա որոշել է ՀՀ ԿԱ ոստիկանությունում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող գնդապետ Կարեն Բաբակեխյանի, գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյանի, վերջինիս որդու Երևան քաղաքում գործող «Մոսկվիչկա» խանութների ցանցի սեփականատեր Արմեն Նազարյանի, նրանց ընտանիքների անդամների հետ ունեցած մտերմության ու դրանով պայմանավորված իր անձի նկատմամբ շրջապատում ձևավորված վստահության շահարկմամբ խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ ներդնելու և դրա դիմաց շահույթներ ստանալու պատրվակով հափշտակել տարբեր քաղաքացիների առանձնապես խոշոր չափերով գումարները և ձեռք բերել իրավունք նրանց անշարժ գույքի նկատմամբ»։

“Продолжайте ваш судебный процесс, только разрешите моему сыну вернуться домой”
Жительница Еревана Парандзем Акопян в последний раз видела своего сына Артура Андреасяна несколько дней назад, на состоявшемся 6 октября очередном судебном заседании в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
“Мой сын тяжело болен. На последнем судебном заседании он все время держался за голову, под глазами у него были впадины. До начала судебного заседания он пьет так много обезболивающих лекарств, что отключается. У него в головном мозге тромб и кисты”,- сказала в беседе с Hetq.am мать арестованного.
Месяц назад Hetq.am рассказал о болезни Артура Андреасяна, после чего его перевели в “Больницу для осужденных”. “Он находится там уже месяц, получает лечение, ему ставят капельницу. Но в любом случае он остается под арестом.
Я прошу суд разрешить моему сыну вернуться домой. Пусть продолжают свой судебный процесс, но пусть отменят арест. Неужели есть что-то важнее здоровья, это вопрос жизни”,- говорит Парандзем Акопян.
На последнем судебном заседании защитник Артура Андреасяна Мнацакан Саркисян заявил о необходимости провести повторное медицинское обследование. Межведомственная комиссия Министерства здравоохранения пришла к выводу, что Артур Андреасян не нуждается в стационарном лечении и может находиться в заключении.
Обвинитель ходатайствовал о вызове в суд трех членов этой комиссии. Кроме того, защитник несколько раз представлял ходатайства об изменении меры пресечения в виде ареста, однако судья Гагик Погосян отклонял их.
Напомним, что Артур Андреасян обвиняется в мошенничестве. Согласно обвинению, Андреасян, используя свои близкие отношения с занимавшими высокие посты в полиции РА полковником Кареном Бабакехяном, генерал-майором Нерсесом Назаряном и его сыном Арменом Назаряном, владельцем ереванской сети супермаркетов “Москвичка”, а также обусловленное этими отношениями доверие к своей личности, путем обмана и злоупотребления доверием получил от граждан суммы в особо крупных размерах с целью внедрения в предпринимательскую деятельность и приобрел права на их недвижимость.