ԵՏՄ պայմանագրի հակասությունները ՀՀ Սահմանադրության հետ
Սեպտեմբեր ամսին «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» ի վերջո կարողացավ ստանալ և հրապարակել ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագրի նախագիծը: Վերջինս, մայր պայմանագրերի հետ միասին հազարավոր էջեր է կազմում, որոնց ուսումնասիրությունը դեռ բազմաթիվ հետաքրքիր բացահայտումներ կանի:
Սակայն այժմ եկեք քննարկենք այդ պայմանագրի և Հայաստանի Սահմանադրության մի շարք հակասությունները:
Հարկերի չափը
Եվրասիական Տնտեսական Միության մասին (29.05.2014) պայմանագրի 42-րդ հոդվածը ասում է, որ «Միության տարածքում կիրառվում է ԵՏՄ Արտաքին տնտեսական գործունեության միասնական Ապրանքային անվանացուցակ և ԵՏՄ մաքսային սակագին, որոնք հաստատվում են Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի կողմից»: Իսկ 45-րդ հոդվածով ասվում է, որ «ԵՏՄ Հանձնաժողովը սահմանում է ներմուծման մաքսատուրքերի տոկոսադրույքերը»:
Այսինքն, եթե այսօր մեր եկիրը ինքնուրույն է որոշում, թե որ ապրանքների մաքսազերծման համար որքան պետք է լինի դրույքաչափը, ապա ԵՏՄ-ին անդամակցելու դեպքում դառնում է Մոսկվայում նստող ԵՏՄ հանձնաժողովի որոշելիքը:
ՀՀ Սահմանադրության 45-րդ հոդվածն ասում է, որ «Յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է օրենքով սահմանված կարգով և չափով մուծել հարկեր, տուրքեր, կատարել պարտադիր այլ վճարումներ», իսկ դրա 85.5 հոդվածն հստակ սահմանում է, որ «Բացառապես ՀՀ օրենքով են սահմանվում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից վճարվող հարկերի, տուրքերի և այլ պարտադիր վճարների տեսակները, չափը, վճարման կարգը»:
Այսպիսով, ԵՏՄ հանձնաժողովը ընդունում է որոշումներ, որոնք որևէ կերպ չեն կարող համարվել ՀՀ օրեքներ: Օրենք կարող է ընդունել բացառապես ՀՀ Ազգային Ժողովը: Այսինքն, միակ մարմինը, որը, ըստ Սահմանադրության, կարող է սահմանել մաքսային դրույքաչափերը, դա Ազգային Ժողովն է: Եվ այդ գործառույթի փոխանցումը այլ մարմիններին (առավել ևս` օտարերկրյա մարմիններին) հակասում է Սահմանադրության 45 և 85.5 հոդվածներին:
Հարկային քաղաքականությունը
ԵՏՄ պայմանագրի նույն 45-րդ հոդվածով և 1-ին հավելվածի 3-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ ԵՏՄ հանձնաժողովը իրականացնում է մաքսային, ֆինանսավարկային, հակամենաշնորհային, դրամավարկային և մի շարք այլ ոլորտների քաղաքականությունը:
Սակայն, ի հեճուկս դրա, ՀՀ Սահմանադրությունը, իր 89-րդ հոդվածի 4-րդ կետով սահմանում է, որ «Կառավարությունը իրականացնում է ֆինանսատնտեսական, վարկային և հարկային միասնական պետական քաղաքականությունը»: Ուստի այդ ֆունկցիները, բացի կառավարությունից, որևէ այլ մարմին իրավունք չունի իրականացնելու… ԵՏՄ հանձնաժողովին այդ գործառույթների հանձնումը հստակ հակասում է Սահմանադրության նաև այս դրույթին: Սակայն, ամենացավալին դա չէ:
Անկախությունը
ՀՀ Սահմանադրության 1-ին հոդվածն ասում է, որ «Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է», այսինքն, չի կարող ենթարկվել այլ պետությունների ու մարմինների որոշումներին և հրահանգներին:
Սակայն, ԵՏՄ-ի պայմանագրի 1-ին հավելվածի 13-րդ հոդվածում կարդում ենք «ԵՏՄ հանձնաժողովն իր իրավասությունների սահմաններում կայացնում է որոշումներ, որոնք ունեն կանոնակարգային-իրավական բնույթ և պարտադիր են անդամ-պետությունների համար… Հանձնաժողովի որոշումները Միության իրավունքի մեջ են մտնում և ենթակա են անդամ-պետությունների տարածքում անմիջական կիրառման»:
Այսինքն, Մոսկվայում նստող մի հանձնաժողով կայացնելու է որոշումներ, որոնք պարտադիր են Հայաստանի համար և որոնք կարող են լինել նաև Հայաստանի կամքին դեմ: Հայաստանն էլ, ուզ-չուզի, պարտավոր է լինելու կատարել դրանք:
Դրան պետք է գումարենք, որ համաձայն պայմանագրի, մենք այլևս չենք կարող այլ երկրների հետ արտաքին առևտրի քաղաքականությունը ինքնուրույն վարել: Անգամ Առևտրի Համաշխարհային Կազմակերպության հետ Հայաստանի բանակցությունների արդյունքները (համաձայն պայմանագրի 3-րդ հավելվածի 38-րդ հոդվածի) պետք է «դաբռո» ստանան սկզբից Մոսկվայում և ապա նոր քննարկվեն Երևանում:

Противоречия между Договором о членстве Армении в ЕЭС и Конституцией РА
В сентябре “Объединению информированных граждан” наконец-то удалось получить и опубликоваать проект Договора о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе. Объем этого документа вместе с основными договорами составляет тысячи страниц, изучение которых может выявить много любопытного.
Но давайте пока рассмотрим ряд противоречий между этим Договором и Конституцией Армении.
Размеры налогов
В ст.42 Договора о Евразийском экономическом союзе (29.05.2014) говорится, что на территории союза применяются единый перечень товаров внешнеэкономической деятельности ЕЭС и таможенные тарифы ЕЭС, которые утверждаются Комиссией ЕЭС. А в ст.45 отмечается, что Комиссия ЕЭС устанавливает процентные ставки таможенных пошлин на импортируемые товары.
То есть если сегодня наша страна самостоятельно решает, какой должна быть процентная ставка при растаможке того или иного товара, то после членства в ЕЭС этот вопрос будет решать сидящая в Москве Комиссия ЕЭС.
Согласно ст.45 Конституции РА, “каждый обязан в установленном законом порядке и размере уплачивать налоги, пошлины, производить другие обязательные платежи”, а ст. 85.5 гласит, что виды, размеры и порядок выплаты физическими и юридическими лицами налогов, пошлин и других обязательных платежей устанавливаются исключительно законом РА.
Таким образом, Комиссия ЕЭС будет принимать решения, которые не могут считаться законам РА. Закон может принимать исключительно Национальное Собрание РА. Передача же этой функции другим органам (а тем более иностранным) противоречит ст.ст.45 и 85.5 Конституции РА.
Налоговая политика
Та же ст.45 и ст.3 первого приложения к Договору ЕЭС устанавливают, что Комиссия ЕЭС осуществляет политику в таможенной, финансово-кредитной, антимонопольной, денежно-кредитной и ряде других сфер. В противоположность этому п.4 ст.89 Конституции РА гласит, что единую финансово-экономическую, кредитную и налоговую политику проводит правительство. Следовательно ни один другой орган, кроме правительства, не имеет право выполнять эти функции. Их передача Комиссии ЕЭС противоречит и этому положению Конституции РА. Однако самое обидное не это.
Независимость
В ст.1 Конституции РА говорится, что Республика Армения - суверенное государство, то есть оно не может подчиняться решениям и указаниям других государств и органов.
Между тем в ст.13 первого приложения к Договору ЕЭС читаем: “Комиссия ЕЭС в рамках своих полномочий принимает решения, которые имеют регламентарный и правовой характер и обязательны для государств-членов… Решения Комиссии входят в права Союза и подлежат непосредственному выполнению на территории государств-членов”.
То есть сидящая в Москве некая комиссия будет принимать решения, которые должны быть обязательны для Армении и которые могут идти вразрез с волей нашей страны. А Армения, хочет она того или нет, обязана будет их выполнять.
Прибавьте к этому то, что в соответствии с договором мы больше не будем иметь право проводить самостоятельную торговую политику с другими странами. Даже результаты переговоров между Арменией и Всемирной торговой организацией должны быть сперва одобрены в Москве и только потом обсуждены в Ереване.