Էջմիածնի հիվանդանոցը սպասում է վերանորոգման իր հերթին
Էջմիածնի 40 տարի առաջ կառուցված հիվանդանոցը երբեք կապիտալ չի վերանորոգվել: Հիվանդանոցը սպասարկում է քաղաքի և շրջակա գյուղերի 120 000 բնակչությանը: Հիվանդանոցն ունի 2 մասնաշենք․մեկը կառուցվել է 1972թ․, մյուսը՝ 1980-ին։ Տարբեր տարիների հիվանդանոցի որոշ բաժանմունքներում կատարվել են կոսմետիկ վերանորոգման աշխատանքներ, որոնք մասնակիորեն թարմացրել են հիվանդանոցի արտաքին տեսքը։
ՀՀ առողջապահության նախարարության 2014թ․ գերակա 4 խնդիրներից մեկը մարզային բժշկական հաստատությունների վերանորոգումն ու վերազինումն էր։ Ակնհայտ է, որ Էջմիածնի հիվանդանոցն այս տարի չի վերանորոգվի:
«Մենք մեր միջոցներով միշտ կարողանում ենք կատարելայդ ընթացիկ վերանորոգումները»,- ասում է հիվանդանոցի տնօրեն Վաչագան Մկրտչյանը: Նա հիվանդանոցի տնօրենն է 1998-ից։ Մեզ հետ զրույցում Վաչագան Մկրտչյանը պատմեց, որ վերանորոգման հարցը պարբերաբար արծարծվել է եւ դեռևս նախկին նախարարի՝ Դերենիկ Դումանյանի օրոք «հարցը մտցրել էին ծրագրի մեջ»: Բայց նախարարը փոխվել է, փոխվել են նաեւ հիվանդանոցին վերաբերող ծրագրերը։ Այժմ նոր նախարարի հետ այդ ծրագրի քննարկումը պետք է նորից սկսվի։
«Մինչ այդ,-ասում է տնօրենը,- արդեն Արմավիրի մարզպետարանի հետ ջեռուցման, նոր՝ եվրո դուռ-լուսամուտ դնելու և առաստաղի վրա աշխատանքներ իրականացնելու ծրագիր կա»։ Նա հավաստիացրեց, որ այդ աշխատանքների համար հատկացվելու է 127 մլն դրամ: Նախկինում հիվանդանոցը տաքացվում էր «տեներով», սակայն էլեկտրաէներգիայի թանկացման պատճառով դա այլևս ձեռնտու չէ։
Վ․ Մկրտչյանը հույս է հայտնում, որ Առողջապահության նախարարության ԾԻԳ-ի հետ միասին առաջիկա 1-2 տարիների ընթացքում հիմնովին կվերանորոգեն հիվանդանոցը։ ԾԻԳ-ի կայքում Էջմիածնի հիվանդանոցի վերանորոգման վերաբերյալ որևէ ծրագիր մեզ չհաջողվեց գտնել։ Քանի որ հիվանդանոցը գտնվում է Արմավիրի մարզպետարանի ենթակայության տակ, հարցում ուղարկեցինք մարզպետ Ա․ Ղահրամանյանին՝ ճշտելու, թե մարզպետարանն ինչ քայլեր է ձեռնարկում հիվանդանոցը վերանորոգելու ուղղությամբ, և ներառվա՞ծ է այն, արդյոք, 2015թ․ ծրագրերում։ Մարզպետարանից մեզ տեղեկացրին, որ հիվանդնանոցի վերանրոգման հարցն «այժմ քննարկվում է Արմավիրի մարզի բարեկամ-գործընկեր Չեխիայի Հանրապետության Մորավսկի-Սիլեզյան երկրամասի առողջապահական հաստատությունների ղեկավարների հետ և ակնկալվում է, որ այն առաջիկայում լուծում կստանա»։
Վ․Մկրտչյանի խոսքերով` հիվանդանոցն ապահովված է անհրաժեշտ դեղորայքով և սարքերով (բացի համակարգչային տոմոգրաֆից), պարզապես դրանք ժամանակակից չեն։ Մեր այցելության պահին հիվանդներից մեկը պալատից ձայն տվեց՝ «գրեք, որ սառնարան չկա, ուտելիք չենք կարողանում պահել»: Բայց սառնարանը առկա խնդիրների ցանկում, թերևս, վերջին տեղերում է։ Նույն այդ հիվանդին ներարկվող դեղը կախված էր ոչ թե շտատիվից, այլ պատի վրա խփված մեխից։
«Մեզ մոտ 24-ժամյա ջրամատակարարում է,- ասում է Վ.Մկրտչյանը։- Ջուր ունենում ենք այնքան, ինչքան լինում է քաղաքում․երբ որ ջրագծերն էլ փոխվեն, խնդիրը կկարգավորվի»։ Տնօրենն ասում է, որ հիվանդանոցում ջրավազան կա, անհրաժեշտության դեպքում այդ ջուրն օգտագործվում է։
Սակայն, որոշ կաբինետներում և հիվանդասենյակներում կարելի էր տեսնել պլաստիկ շշերով և դույլերով հավաքած ջուր։
Հարցին, թե ինչու են ջուրը պահեստավորել, եթե 24-ժամյա ջրամատակարարում կա, հիվանդները պատասխանեցին, որ «ջուր գալիս է օրվա մեջ 2 անգամ»՝ առավոտյան և երեկոյան ժամերին, այդ պատճառով էլ այն «հավաքելու» կարիք է լինում։
Լողանալու համար ջուրը կաթսաներով պետք է նախօրոք տաքացնել։
Այդ պատճառով մարդիկ բաղնիքից այդքան էլ հաճախ չեն օգտվում, իսկ զուգարանից հաճախ չօգտվել չեն կարող: «Էն անգամ էս դռան վերևի քարը ընկնելու էր հիվանդներից մեկի գլխին․բախտը բերեց»,- պատմում է հիվանդանոցի աշխատակիցներից մեկը։
Տանիքի թիթեղներն այնքան են մաշվել, որ անձրևների ժամանակ ջուրը ներս է հոսում։ «Մի անգամ հիվանդին բոքսից գրկել, իջացրել եմ ուրիշ պալատ, որովհետև ջուրը կաթում էր» ,- պատմում է հիվանդանոցի աշխատակիցներից մեկը, ով չցանկացավ հրապարակել իր անունը (աշխատակիցներից ոչ մեկը չցանկացավ իր անունով հանդես գալ-հեղ.)։ Ջրի արտահոսքից էլ խոնավանում են պատերը:
Բայց այս ամենով հանդերձ՝ հիվանդանոց գնացողների թիվը չի նվազել:
«Հիվանդների հոսքը շատ է,- նշում է Վ․Մկրտչյանը։- Մարդիկ նույնիսկ օրեր առաջ հերթագրվում են մեզ մոտ պառկելու համար»։
Թեև տնօրենն վստահեցնում է, թե ամեն ինչ անելու է, որ մինչև իր թոշակի անցնելն այս հարցը կարգավորված լինի, սակայն աշխատակիցներից ոմանք թերահավատ են: «Ինչքա՜ն ժամանակ է՝ մարզպետը գալիս է, նախարարն է գալիս, խոստանում են, հինը մոռանում է, նորն է գալիս ու ոչինչ չի փոխվում»,- ասում էաշխատակիցներից մեկը։
Արդյունքում 120 000 մարդ սպասարկող քաղաքի միակ հիվանդանոցը դեռ սպասում է որևէ ծրագրում հայտնվելու իր հերթին։

Эчмиадзинская больница в ожидании ремонта
Построенная 40 лет назад в Эчмиадзине больница никогда капитально не ремонтировалась, хотя обслуживает 120-тысячное население города и соседних сел. Больница имеет два корпуса: один был построен в 1972 году, второй – в 1980-ом. В разные годы в некоторых отделениях проводился косметический ремонт, который лишь частично обновлял внешний вид здания.
Одной из четырех приоритетных задач Министерства здравоохранения на 2014 г. является ремонт и переоснащение областных медицинских учреждений. Между тем очевидно, что в этом году эчмиадзинская больница не будет отремонтирована.
“Текущий ремонт нам удается делать на свои средства”,- говорит директор больницы Вачаган Мкртчян. Эту должность он занимает с 1998 года. В беседе с нами директор отметил, что вопрос ремонта ставится постоянно и был включен в программу еще при бывшем министре Деренике Думаняне. Однако министр сменился, в результате чего изменились и программы по эчмиадзинской больнице. Сейчас этот проект придется вновь обсуждать уже с новым министром.
“В настоящее время есть совместная с администрацией Армавирской области программа отопления, установки евродверей и окон, ремонта потолка”,- сообщил Вачаган Мкртчян. По его словам, на эти работы будет выделено 127 млн драмов. До сих пор больницу отапливали с помощью тенов, однако после подорожания электроэнергии это уже невыгодно.
Директор надеется, что в ближайшие 1-2 года Минздрав вместе с Агентством реализации программ капитально отремонтирует больницу. Нам не удалось найти на сайте АРП какую-либо программу по ремонту эчмиадзинской больницы. Поскольку больница находится в подчинении администрации Армавирской области, мы обратились к губернатору А.Каграманяну с просьбой сообщить, какие шаги предпринимает администрация для ремонта больницы и включен ли этот вопрос в программу 2015 г. Из администрации нам сообщили, что вопрос ремонта больницы в настоящее время обсуждается с руководителями медучреждений Моравско-Силезского края Чехии, партнера Армавирской области, и в ближайшее время получит решение.
Вачаган Мкртчян заверил, что больница обеспечена необходимыми лекарствами и аппаратурой (за исключением компьютерного томографа), просто она уже устаревшая. Один из больных, услышав наш разговор, попросил: “Напишите, что холодильника нет, продукты негде держать”. Однако в списке проблем вопрос холодильника находится, пожалуй, на последнем месте. Тому же больному капельницу ставят не с помощью штатива, а с помощью вбитого в стену гвоздя.
На вопрос, почему в больнице набирают воду, если есть 24-часовое водоснабжение, больные ответили, что воду дают два раза в день – утром и вечером, поэтому приходится ее набирать.
Для купания вода заранее подогревается в кастрюлях, поэтому больные не часто пользуются баней. А вот не ходить часто в туалет они не могут. “В прошлый раз на одного из больных чуть камень сверху не упал”,- рассказала одна из сотрудниц больницы.
Крыша здания протекает. “Как-то раз мы на руках перенесли больного из бокса в другую палату, потому что сверху капало”,- сказали нам в больнице.
Несмотря на все эти проблемы, число пациентов не уменьшается. “Чтобы лечиться у нас, люди записываются в очередь за несколько дней”,- отметил директор.
И хотя Вачаган Мкртчян заверил, что делает все, чтобы до своего выхода на пенсию вопрос капитального ремонта был решен, есть сотрудники, которые в этом сомневаются. “К нам уже давно ходят и губернатор, и министр, дают обещания, приходят новые люди, но ничего не меняется”,- сказал один из сотрудников.
Сегодня единственная в Эчмиадзине больница, обслуживающая 120 тысяч человек, ждет своей очереди на включение в какую-либо программу.