«Գործելով երկու հարկային դաշտում` երկու տեղ էլ հարկ ենք վճարում»,- ասում է ղարաբաղցի գինեգործը
Արցախի Մարտունու և Հադրութի շրջանների սահմանագծի ճամփեզրին է գտնվում Շեխեր գյուղի գինու գործարանը: Շինության երկաթյա փոքրիկ մուտքն աշխատողների բացակայության ժամանակ վստահ հսկում է հսկա «պահակ շունը»: Աստիճանները տանում են ուղիղ արտադրամաս, որտեղ և 2011թ. Ամարասի ու Շեխերի այգիների երկու տեսակի խաղողից պատրաստում են երկու տեսակի սպիտակ և երեք տեսակի կարմիր գինի: Գինիների գործարանային արժեքը 900-1800 դրամ է:
Շեխեր գինիներն արտադրող «Արագիլ» ՍՊԸ -ի հիմնադիր տնօրեն Բաղդասար Ղուլյանն ասում է, որ գինու արտադրությունն ընտանեկան բիզնես է. սեզոնին աշխատանքների բոլոր փուլերում ընդգրկվում են 4-18 տարեկան իր 7 զավակներն ու կինը: Իսկ սեզոնի ամենաթեժ պահին վարձում են նաև մոտ տասը աշխատող Շեխեր գյուղից: Ոչ սեզոնին հիմնական աշխատողները չորսն են:
Ինչ վերաբերում է հումքի մթերմանը, ապա Բ. Ղուլյանը նախընտրում է իր 6 հա խաղողի այգու բերքից բացի` շուկայական ավելի բարձր գնով գնել գյուղացիներից, այլ ոչ թե ընդլայնել իր այգիները: «Նախ` ինձանից ավելի հմուտ այգեգործներ կան մեր շրջանում, երկրորդ՝ գյուղացիներին հարմար գնով գնում եմ բարձրորակ խաղող»,- բացատրում է գինեգործը:
Բ. Ղուլյանը ողջունում է Արցախում գինեգործության ու գինի խմելու մշակույթի զարգացումը:
«Գերագույն ցանկություն կլինի ինձ համար, երբ եթե ոչ ամեն գյուղում, ապա գոնե ամեն երկրորդ-երրորդ գյուղում լինի մի գինու գործարան: Թեկուզ քիչ քանակությամբ, բայց կարտադրվի բնական հումքից գինի, որն էլ, ըստ իս, մրցակցություն ստեղծելու լավագույն տարբերակն է»,- ասում է Բ. Ղուլյանը:
Շեխերի գինիների 1/3-ը սպառվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում, մասնավորապես` հայկական ռեստորաններում: Իսկ արտադրանքի մնացած մասը՝ Հայաստանում ու Արցախում:
«Դրսի շուկայի խնդիրներից մեկն այն է, որ եթե չունես իրենց անհրաժեշտ քանակը, ապա շատ հաճախ չեն էլ ուզում հետդ պայմանագիր կնքել: Մեկ տարվա կտրվածքով ՌԴ արտահանած իմ ապրանքը նրանք տասը օրում են սպառում: Վերջերս ինձ 500 հազար շշի պատվեր տվեցին, բայց ստիպված էի հրաժարվել, քանի որ տարեկան մենք արտադրում ենք ընդամենը 70 հազար շիշ, որից 20 հազարը մշտական հաճախորդ ունի »,- պատմում է զրուցակիցս՝ հավելելով, որ ՌԴ-ից նման մեծ պատվերը պայմանավորված է վերջերս Ռուսաստանի դեմ կիրառված սանկցիաներով:
Այն հարցին, թե որքանով են արդարացնում ներդրումները, Բ. Ղուլյանը պատասխանում է, որ եթե նույն արտարդրությունը Հայաստանում կազմակերպվեր, ապա ամեն շշից մոտ 270 դրամ շահույթ կստանար: Բայց քանի որ բացի բուն մթերքից ամեն ինչ ներկրվում է Հայաստանից, լրացուցիչ ծախսեր է ենթադրում:
«Ես ստիպված եմ Երևանում մասնաճյուղ պահել` տարեկան մեկ-երկու անգամ ՌԴ ապրանք արտահանելու համար: Դրսում Ղարաբաղի իմ կնիքը չի գործում: Ավելին, գործելով երկու հարկային դաշտում` երկու տեղ էլ, փաստորեն, հարկ ենք վճարում»,- բացատրում է նա՝ հավելելով, որ չի հասցնում շահույթը տեսնել:
Գինեգործարանը հիմնելու համար Բ. Ղուլյանը մոտ 27 միլիոն դրամ վարկ է ստացել Արցախի ներդրումային հիմնադրամից: Զրուցակիցս վստահեցնում է, որ եթե մնացած 40 մլն դրամը հարազատները չտային, ինքը վաղուց կսննկանար ու ի վիճակի չէր լինի անգամ հիմնադրամի վարկը փակել:
Անդրադառնալով Հայաստանի` Մաքսային Միությանն անդամակցությանը`գինեգործն ասաց, որ այդ հանգամանքն իր բիզնեսի վրա մասնակի կազդի. «Բանն այն է, որ Իտալիայից ներկրված գործարանային տեխնիկայի դիմաց մաքսայինը ինձ 14 մլն դրամ է պարտք մնացել, և ես ՌԴ ապրանք արտահանելու համար մինչ այսօր 20 տոկոս եկամտահարկ չէի վճարում, այն գանձվում էր այդ 14 միլիոնից: Այսուհետ էդ 20 տոկոս եկամտահարկը պիտի ՌԴ-ում մուծեմ արդեն իմ գրպանից, այլ ոչ թե իմ այն ունեցած 14 մլն դրամից»:

“Действуя в двух налоговых полях, я и налоги плачу вдвойне",- говорит карабахский винодел
В селе Шехер, расположенном между Мартунинским и Гадрутским районами, действует винный завод. Поднимаемся по ступенькам и сразу попадаем в цех. Здесь из растущего в Амарасе и Шехере винограда двух сортов готовят два вида белого и три вида красного вина, заводская стоимость которого 1800 драмов.
По словам учредительного директора шехерского винного завода, или ООО “Арагил”, Багдасара Гуляна, производство вина – семейный бизнес. Во всех этапах сезонных работ участвуют жена и семеро детей Гуляна от 4 до 18 лет. А в самый разгар сезона к ним присоединяются около десяти работников из Шехера. В остальное время здесь трудятся четыре человека.
Что касается заготовки сырья, то Багдасар Гулян предпочитает помимо урожая со своего виноградника площадью 6 га закупать виноград по более высокой цене у крестьян, а не расширять свои виноградные сады. “Во-первых, в нашем районе есть более опытные садоводы, во-вторых, я закупаю высококачественный виноград по удобной для крестьян цене”,- объяснил винодел.
Наш собеседник поддерживает развитие в Арцахе виноделия и культуры пития вина. “Мое самое большое желание – иметь если не в каждом селе, то в очень многих селах винные заводы. Вино будет производиться из натурального сырья, что, на мой взгляд, лучший вариант создания конкуренции”,- говорит наш собеседник.
1/3 шехерских вин реализуется в Российской Федерации, в частности в армянских ресторанах, остальная продукция – в Армении и Арцахе.
“Если на внешнем рынке у тебя нет достаточного объема продукции, то очень часто с тобой даже не хотят заключать договор. Товар, который я экспортирую в РФ с расчетом на год, они потребляют за десять дней. Недавно я получил заказ на 500 тысяч бутылок, но вынужден был отказаться, так как мы производим в год всего 70 тысяч бутылок, из которых 20 тысяч имеют постоянных покупателей”,- говорит мой собеседник, добавляя, что столь крупный заказ был обусловлен введенными недавно санкциями против России.
На вопрос, окупаются ли инвестиции, Гулян ответил, что если бы это же производство он организовал в Армении, то прибыль с каждой бутылки составляла бы около 270 драмов. Но поскольку все, за исключением сырья, ввозится из Армении, то это требует дополнительных расходов.
“Я вынужден держать в Ереване филиал, чтобы один-два раза в год экспортировать товар в РФ. За рубежом моя карабахская печать не действует. Более того, действуя в двух налоговых, я фактически плачу налоги и там и там”,- объяснил Багдасар Гулян.
Для создания винного завода он взял в Инвестиционном фонде Арцаха кредит на сумму 27 млн драмов. Но если бы родственники, одолжившие ему 40 млн драмов, он давно бы обанкротился и не смог бы даже погашать кредит.
Касаясь членства Армении в Таможенном союзе, винодел отметил, что это обстоятельство скажется частично на его бизнесе: “Дело в том, что за ввоз из Италии заводской техники таможня задолжала мне 14 млн драмов, и я до сих пор не плачу за экспорт продукции в РФ 20-процентный налог на прибыль. Он взимается с этих 14 млн драмов. Но теперь эти 20 процентов мне придется платить в России уже из своего кармана”.