Դատարանն անվավեր է ճանաչել ՃՈ որոշումները, սակայն վարորդի դրամական միջոցներն արգելանքի տակ են
Նկարչուհի Զարուհի Մուրադյանը 30 տարվա վարորդ է եւ այդ տարիների ընթացքում իր մասնակցությամբ որեւէ ավտովթար չի գրանցվել, սակայն վերջին ամիսներին ճանապարհային ոստիկանության վարչական տույժ նշանակելու մասին մի շարք որոշումներով Զ. Մուրադյանը դարձել է «իրավախախտ» եւ ստիպված է դատական կարգով վերականգնել բարեխիղճ վարորդի համբավը:
Զարուհի Մուրադյանի պատմելով՝ մոտ մեկ ամիս առաջ իրեն զանգահարել են բանկից եւ տեղեկացրել, որ իր բանկային հաշվի վրա արգելանք է դրված: Արդեն բանկում պարզել է, որ ոչ թե մեկ որոշումով է արգելանք դրվել, այլ՝ երկու:
Վարորդի խոսքերով՝ բանկում տալիս են մի թուղթ, որի վրա նշված է միայն արգելադրված գումարի չափը, վարույթի համարը եւ ԴԱՀԿ ծառայության համապատասխան պաշտոնիայի անունը, ուրիշ ոչինչ նշված չէ, որպեսզի հասկանա, թե ինչ խախտման համար է արգելանք դրվել իր հաշվի վրա: Պարզելու համար ստիպված պիտի գնա Ճանապարհային ոստիկանություն, այնտեղ երկար հերթ կանգնի, վերցնի տուգանքների որոշումների պատճենները, որ հասկանա, թե իր որ խախտման համար է «պատժվում»:
«Երբ բանկից ինձ տվեցին այդ թուղթը, գնացի Ճանապարհային ոստիկանություն, այնտեղ ինձ տվեցին վարչական տույժ նշանակելու մասին միանգամից երեք որոշման պատճեն: Փաստորեն այդ որոշումներից մեկը դեռ բանկ չէր հասել: Նայեցի դրանցից մեկով անմիջապես գլխի ընկա, որ դատարանով հաղթել եմ այս գործը: Աշխատողը զարմացավ, որ դատի եմ տվել ու հաղթել: Խառնվեց իրար, թե դրա համար պատասխան չի կարող տալ եւ ուղարկեց իրավաբանական բաժին»,-պատմում է Զարուհի Մուրադյանը:
Արդեն տանը փաստաթղթերն ուսումնասիրելուց հետո Զ. Մուրադյանը պարզել է, որ Ճանապարհային ոստիկանության երկրորդ որոշումն էլ է դատարանով անվավեր ճանաչվել, իսկ երրորդ որոշումը ընդհանրապես չի ստացել:
«Հաջորդ օրը հաղթած վճիռներով գնացել եմ ԴԱՀԿ, հերթում 325-րդն էի, տեսա այնտեղ ինչ է կատարվում, մտածեցի թե ինչու եմ ընդհանրապես գնացել այնտեղ, ես հաղթած կողմ եմ: Մոտեցա մի աղջկա, ասաց, որ վճիռները պատճենահանեմ, դիմում գրեմ ու հանձնեմ իրեն: Ասաց, որ գնամ դրսում պատճենահանեմ, դուրս եկա մի կիլոմետր գնացի տեսա չկա պատճենահանման տեղ, բարկացա, որ արդեն 3 օր ժամանակս անիմաստ անցկացնում եմ ու գնացի տուն»,-ասում է Զ. Մուրադյանը՝ այդպես էլ չիմանալով իր հաշվի վրա արգելանք դնելու պատճառը:
Դատական գործերից մեկը վերաբերել է 09.10.2013թ. կայացված որոշմանը, որով Զ. Մուրադյանին տուգանել էին 10.000 դրամով: Վարչական դատարանն այս տարվա հուլիսի 18-ին անվավեր է ճանաչել ոստիկանության որոշումը: Ապրիլի 29-ին անվավեր է ճանաչվել նաեւ 05.11.2013թ կայացված 5000 դրամի տուգանքի որոշումը:
Զարուհի Մուրադյանն այսօր բանկից իմացել է, որ իր հաշվին առկա 40.000 դրամի վրա արգելանքը շարունակում է մնալ ուժի մեջ:
Նա պատմում է, որ իր ընտանիքում երեք վարորդ կա, իրեն վերաբերող վարչական ակտերը մեկ-մեկ ստանում է, իսկ ամուսինն ընդհանրապես չի ստանում եւ միանգամից ԴԱՀԿ է գնում:
Զ. Մուրադյանը փաստում է, որ իր համար սկզբունքի հարց է դատարան դիմելն ու Ճանապարհային ոստիկանության անհիմն որոշումները անվավեր ճանաչելը, ինչը չեն անում շատ վարորդներ եւ քաշքշուկների մեջ չընկնելու համար գնում վճարում են 5-10 հազար դրամները:
«Այս գործերով դարձյալ դիմելու եմ դատարան, որպեսզի անձնավորված՝ կոնկրետ անուն ազգանունով մարդու, ում մեղքով, որ այս ամենը եղել է, պատժեն, բացի այդ՝ ես իմ 3-4 օրվա կատարած ծախսերի մասով եմ փոխհատուցում պահանջելու: Այստեղ մարդուն զրկում են օրինական ճանապարհներով քո իրավունքները պաշտպանելու ճանապարհներից: Հիմա ես չունեմ ոչ մի օրինական ճանապարհ իմ իրավունքը պաշտպանելու համար, մնում է կրկին դատարան դիմելը, որը չգիտեմ, թե ինչ որոշում կկայացնի: Այն վճիռները, որ ես ստացել եմ, ստացել է նաեւ ոստիկանությունը, հետեւաբար նա պետք է դիմեր ԴԱՀԿ-ին եւ արգելանքները հանվեին: Ես չգիտեմ իրենք ծրարներն առանց բացելու գցում են, թե իրենց մոտ հակազդեցություն է առաջացնում, որ ինչ որ մեկը հադգնում է իրենց դատի տալ ու պատժում են արդեն հաջորդ տուգանքով»,-ասում է Զարուհի Մուրադյանը:
Ըստ նրա՝ քաղաքացիների մի ստվար զանգված վարկերի ու տոկոսների մեջ է, եւ հաշվի վրա արգելանք դնելու դեպքում վերջիններս զրկվում են գործարքներ անելու հնարավորությունից, ուստի ստիպված գնում շտապ վճարում են տուգանքները:
«Մարդիկ գիտեմ, որ նույնիսկ չեն նայում տուգանքի չափը, չեն բացում տեսագրությունը, չեն նայում՝ իրենք մեղավոր են, թե ոչ, գնում վճարում են, որ քաշքշուկի մեջ չընկնեն: Այսինքն օգտագործում են մարդկանց անելանելի դրությունը եւ այդպես հավաքագրում տուգանքի գումարները: Կան մարդիկ, որ գնում են ոստիկանություն պարզելու համար, թե ինչու է արգելանք դրվել իրենց հաշվի վրա, հենց այնտեղ տալիս են տուգանքի որոշումների պատճենները ու քաղաքացիներն առանց իմանալու, որ իրենց ժամանակին չի ուղարկվել որոշումը, վախեցած հենց տեղում, ապարատի միջոցով վճարում են տուգանքները»,-նշում է Զարուհի Մուրադյանը եւ պատկան մարմիններին հորդորում, որ վերջիններս գնան տեսնեն, թե ԴԱՀԿ ծառայության միջանցքներում ինչ է կատարվում:
«Թշվառ, տանջված, ատելությամբ ու դառնությամբ լցված հարյուրավոր մարդիկ դռնեդուռ են ընկած: Մարդկանց իրավագիտակցությունը ցածր մակարդակի վրա է, իրենց իրավունքները չգիտեն: Իհարկե, բոլորս էլ գիտենք, որ սա գումար կորզելու նպատակով է արվում, ոչ թե մեր ու դիմացինի անվտանգությունն ապահովելու նպատակ է հետապնդում»,-հավելում է Զ. Մուրադյանը:
Նշենք, որ նկարչուհին այժմ էլ ընդդեմ Ճանապարհային ոստիկանության դատական գործ ունի վարչական դատարանում: Նա պահանջում է ոչ իրավաչափ ճանաչել դեռեւս ուժի մեջ չմտած վարչական ակտը՝ վարչական տույժ նշանակելու մասին 28-05-2013թ. որոշումը հարկադիր կատարման ուղարկելու գործողությունները:
Զարուհի Մուրադյանը դեռ չի հասցնում պարզել նախորդ որոշումների պատմությունը, ԴԱՀԿ-ից ստանում է հերթական որոշումը՝ կատարողական վարույթ հարուցելու եւ արգելանք դնելու մասին: Վերջն նման որոշումը թվագրված է եղել սեպտեմբերի 23-ի ամսաթվով: Նա դարձյալ չգիտի, թե ինչի համար է կայացվել այս որոշումը:

Суд признал недействительными решения ДП, однако денежные средства водителя продолжают оставаться под арестом
Художница Заруи Мурадян – водитель с 30-летним стажем. За эти годы она ни разу не попадала в ДТП, однако из-за принятых в последние месяцы нескольких решений Дорожной полиции о назначении ей административного штрафа З.Мурадян стала “правонарушителем” и вынуждена в судебном порядке восстанавливать свою репутацию добросовестного водителя.
По словам нашей собеседницы, примерно месяц назад ей позвонили из банка и сообщили, что ее банковский счет арестован. Уже в банке выяснилось, что арест наложен не одним, а двумя решениями.
Заруи Мурадян передали бумагу, на которой был указан только размер арестованной суммы, номер производства и имя соответствующего чиновника Службы принудительного исполнения служебных актов (СПИСА). Никакой другой информации, из которой бы стало ясно, за какое нарушение “наказали” водителя, не было.
“Получив в банке эту бумагу, я поехала в Дорожную полицию. Там мне выдали копии сразу трех решений о назначении административного штарфа. Фактически одно из этих решений до банка еще не дошло. Я посмотрела одну из бумаг и поняла, что выиграла в суде это дело. Сотрудник удивился, что я подала в суд и выиграла иск. Он растерялся и направил меня в юридический отдел”,- рассказывает Заруи Мурадян.
Уже дома, изучая документы, наша собеседница выяснила, что и второе решение ДП признано судом недействительным, а третье решение она вообще не получала.
“На следующий день, взяв решения суда, я отправилась в СПИСА, где в очереди оказалась 35-ой. Тогда я подумала: а зачем я здесь стою, если уже выиграла иск. Подошла к одной из сотрудниц, которая сказала мне, что нужно сделать ксерокопии решений, написать заявление и передать все бумаги ей. Она также сказала, что ксерокс нужно сделать в другом месте. Выйдя из здания СПИСА, я прошла по улице почти километр, но нигде ксерокса не оказалось. Тогда, рассердившись на то, что я уже три дня бессмысленно трачу время, поехала домой”,- говорит Заруи Мурадян, которая так и не узнала, по какой причине арестован ее счет.
Одно из судебных дел касалось решения от 09.10.2013 г., по которому водителя оштрафовали на 10.000 драмов. 18 июля с.г. административный суд признал решение полиции недействительным. 29 апреля недействительным было признано и решение от 05.11.2013 года о взыскании штрафа в размере 5.000 драмов.
Сегодня в банке Заруи Мурадян сообщили, что арест, наложенный на 40 тысяч драмов, которые имеются на ее счете, продолжает оставаться в силе.
По словам нашей собеседницы, обращение в суд и признание недействительными необоснованных решений Дорожной полиции было для нее делом принципа. “Я вновь обращусь в суд по этим делам, чтобы наказали конкретного человека, по вине которого все это происходит. Кроме того, я намерена требовать компенсации расходов, которые я понесла за эти 3-4 дня. Человека лишают возможности законным путем защищать свои права. Сейчас у меня нет законного пути защитить свои права. Остается только обратиться в суд, но я не знаю, какое решение он примет. Те решения, которые я получила, получила также полиция, следовательно она должна была обратиться в СПИСА, чтобы арест был снят. Я не знаю, может, конверты они выбрасывают не вскрывая, а может, то обстоятельство, что, кто-то осмеливается подавать на них в суд, вызывает у них обратную реакцию, и они наказывают его новым штрафом…?”,- говорит Заруи Мурадян.
По ее словам, значительная часть граждан выплачивает кредиты и проценты по ним, и если на их счета накладывается арест, то этим людям приходится в спешном порядке платить штрафы, чтобы не лишиться возможности осуществлять банковские операции. “Они фактически пользуются безвыходным положением людей и таким образом собирают деньги”,- сказала Заруи Мурадян, призвав компетентные органы пойти в СПИСА и посмотреть, что творится там в коридорах.
“Жалкие, измученные, преисполненные ненависти и горечи сотни людей бегают из одного кабинета в другой. Правовое сознание людей находится на низком уровне, они не знают свои права. Разумеется, всем понятно, что это делается с целью выкачивания денег, а не с целью обеспечения нашей с вами безопасности”,- добавила З.Мурадян.
Отметим, что в настоящее время в административном суде рассматривается иск художницы против ДП. Она требует признать неправомерным не вступивший пока в силу административный акт о направлении решения от 28.05.2013 г. для принудительного исполнения.
Не успев выяснить историю предыдущих решений, Заруи Мурадян получила из СПИСА очередное решение о наложении ареста. Последнее было датировано 23 сентября. Но она опять не знает, в связи с чем оно принято.