Բախումներ Սամցխե-Ջավախքում. կան ձերբակալվածներ
Սամցխե-Ջավախքի Ադիգենի մունիցիպալիտետի Մոխե գյուղում իրավիճակը չի հանդարտվում: Բնակչության միջև բախման առիթ է դարձել 20-րդ դարի 40-ականներին կառուցված մզկիթը, որը հետագայում ծառայել է որպես գյուղական ակումբ և հանձնվել է տեղի համայնքի սեփականությունը:
Շինությունը Ադիգենի շրջանային վարչությունը այս տարի մշակութային կենտրոն դարձնելու մասին որոշում է կայացրել: Այն վերակառուցելու համար մրցույթ է հայտարարվել: Մրցույթը շահող ընկերությունը օրերս սկսել է ապամոնտաժման աշխատանքները, ինչը հարուցել է տեղի մուսուլմանների զայրույթը և դարձել բախման առիթ: Տեղի մուսուլմանները պահանջում են վերադարձնել իրենց շենքը և կրկին շահագործել այն որպես մզկիթ:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ մրցույթը շահող ընկերությունը երեկ սկսել է վերակառուցման աշխատանքները: Սակայն տեղացի մահմեդականները դեմ են կառուցմանը և խոչընդոտել են ընկերության աշխատանքներին: Ոստիկանության Սամցխե-Ջավախքի բաժանմունքի աշխատակիցները եղել են տեղանքում՝ հասարակական կարգը պահպանելու նպատակով: Իրավապահ մարմինները կառուցապատման տարածքը վերցրել են պաշտպանության տակ՝ շրջափակելով շինությունը, որպեսզի կանխեն որևէ առճակատում:
«Ոստիկանությունը կոչ է արել հավաքվածներին պահպանել հասրակական կարգը և հանգստության կոչ արել, սակայն քաղաքացիները վիրավորել են ոստիկանության ծառայողներին և վնասել ոստիկանության ավտոմեքենաները»,- հայտնում է Վրաստանին ՆԳՆ-ի պաշտոնական կայքը:
Դեպքի առնչությամբ 11 անձինք ձերբակալվել են Վրաստանի Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի 166 և 173 հոդվածների հիմքերով, այն է՝ խուլիգանության և ոստիկանության պահանջներին չհնազանդվելը: Եվս 3-ը մեղադրվում են Վրաստանի ՔՕ 353 հոդվածի հատկանիշներով՝ ոստիկանությանը դիմադրելը, որը կատարվել է խմբակային:
Ինչպես հայտնում է akhaltskha.net-ը, ձերբակալություններից հետո մահմեդականների բողոքի ցույցը տեղափոխվել է Ախալցխա՝ Սամցխե-Ջավախքի ոստիկանության գլխավոր բաժանմունքի մոտ, որտեղ մահմեդականները պահանջել են ազատ արձակել ձերբակալվածներին:
Այս առնչությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Վրաստանի հանրային պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին: Վերջինս նշել է, որ Մոխե գյուղում տեղի ունեցած միջադեպը կրոնական հողի վրա ծագած առճակատման վտանգ է ստեղծում: Հանրային պաշտպանը Ադիգենի ղեկավարությանը կոչ է արել դադարեցնել շինության ապամոնտաժման աշխատանքները:
«Կարևոր է, որ բոլոր նմանատիպ խնդիրները լուծվեն և որոշումները կայացվեն տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տեղի բնակչության և անհատների առավելագույն ներգրավմամբ և նրանց տեսակետը հաշվի առնելով, և միայն դրանից հետո որոշում կայացնել: Առավել ևս, որ հիմնախնդիրը կարող է վերաբերել կրոնի ազատության Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքին»,-նշել է Վրաստանի օմբուդսմենը:

Столкновения в Самцхе-Джавахке: есть задержанные
В селе Мохе Адигенского муниципалитета Самцхе-Джавахка сохраняется напряженная ситуация. Поводом для столкновений среди населения стала построенная в 40-х годах прошлого века мечеть, которая в дальнейшем служила сельским клубом и была передана в собственность местной общине.
В этом году районное управление Адигени приняло решение разместить в этом сооружении культурный центр. Был объявлен конкурс на лучший проект реконструкции. На днях выигравшая конкурс компания приступила к демонтажу сооружения, что вызвало возмущение местных мусульман и стало поводом для столкновения. По требованию местных мусульман им вернули здание, которое они вновь начали использовать как мечеть.
Министерство внутренних дел Грузии заявило, что выигравшая конкурс компания вчера приступила к работам по реконструкции здания. Однако местные мусульмане выступают против застройки и препятствуют строительным работам.
С целью обеспечения общественного порядка на место прибыли сотрудники отделения полиции Самцхе-Джавахка. Правоохранители взяли под защиту территорию застройки, чтобы предотвратить проявления конфронтации.
“Полиция призвала собравшихся соблюдать общественный порядок, однако граждане оскорбили сотрудников полиции и повредили полицейскую машину”,- сообщает официальный сайт МВД Грузии.
В связи с произошедшим задержано 11 лиц по статьям о хулиганстве и неподчинении требованиям полиции. Еще трое обвиняются в оказании группового сопротивления полиции.
Как сообщает akhaltskha.net, после задержаний акция протеста перекинулась в Ахалциху. Мусульмане собрались у отделения полиции Самцхе-Джавахка, требуя освободить задержанных.
В связи с этими событиями с заявлением выступил Общественный защитник Грузии, который отметил, что инцидент в селе Мохе создает угрозу конфронтации на религиозной почке. Омбудсмен призвал руководство Адигени прекратить работы по демонтажу здания.
“Важно, чтобы все подобные вопросы решались с максимальным участием органов местного самоуправления, местного населения и частных лиц, с учетом их мнений. Только в этом случае следует принимать решения, тем более, что проблема может касаться зафиксированного Конституцией права на свободу вероисповедания”,- отметил Общественный защитник Грузии.