Ու՞մ անունով է գրանցված դատավոր Լևոն Արազյանի ունեցվածքը
Դատելով դատավորների (այդ թվում՝ փոխկապակցված անձանց) ներկայացրած գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերից` նրանք սոցիալապես «խոցելի» խմբին պատկանող պաշտոնյաներ են: Դատավորները ո́չ բիզնես ունեն, ոչ եկամտի այլ աղբյուր և բավարարվում են միայն «չոր» աշխատավարձով:
Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լևոն Արազյանը, ըստ իր ներկայացրած հայտարարագրի, ևս միայն աշխատավարձով ապրող դատավորների թվին է պատկանում: Մինչդեռ Արտաշատում բնակվող Արազյանի ունեցվածքին քաղաքում բոլորն են քաջատեղյակ:
Իհարկե, Լևոն Արազյանն այնքան էլ միամիտ չէ, որ իր ունեցվածքը գրանցի իր կամ իր հետ բնակվող ընտանիքի անդամների անուններով. դրանք գրանցված են հոր՝ Ռուբեն Արազյանի անունով:
Վերին Արտաշատ գյուղ տանող ճանապարհի վրա է գտնվում կիսամերկ աղջիկների նկարներով պատված «Չոռնի Անգել» գիշերային ակումբը: Այն պատկանում է Ռուբեն Արազյանին, բայց քաղաքում երբ հարցնում էինք, թե որն է դատավորի գիշերային ակումբը, ցույց էին տալիս հենց «Չոռնի Անգելը»՝ նշելով, որ այն Լևոն Արազյանինն է:
Քաղաքային լճի հարեւանությամբ` Երևանյան փողոցում, վեր է խոյանում դատավորի կնոջ՝ Կարինե Միքայելյանի երկհարկանի գեղեցկության սրահը՝ «Beaty Ri Ki Salon»-ը: Երբ զանգահարեցինք գեղեցկության սրահ, աշխատակցուհին տրամադրեց հենց Կարինե Միքայելյանի բջջային հեռախոսի համարը՝ նրան ներկայացնելով որպես պատասխանատու մենեջեր:
Գեղեցկության սրահից մի քանի մետր հեռու՝ Օգոստոսի 23 փողոցի վրա, Արազյանների դեղատունն է:
Դեղատան վաճառողուհին հաստատեց, որ այն դատավորինն է, սակայն տրամադրած ՀԴՄ կտրոնի վրա գրված էր «Գալստյան Մարիաննա» ԱՁ, որը հաշվառված է Մասիսում և զբաղվում է դեղատներում դեղերի մանրածախ առևտրային գործունեությամբ:
«Արտաշատի ավտոտեխսպասարկման կայան» ԲԲԸ-ն, որն ավտոմեքենաների վերանորոգմամբ է զբաղվել, պատկանում է Ռուբեն Արազյանին: Ըստ հարկային ծառայության տվյալների՝ ԲԲԸ-ի գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է, իսկ գործունեության տեսակը նշված է «հագուստի մանրածախ առևտուր մասնագիտացված խանութներում»:
«Ներսիկ» արտադրական կոոպերատիվը ևս Ռուբեն Արազյանինն է: Այն ակտիվ գործունեությամբ չի զբաղվում և տիրապետում է 1հա հողատարածք, որը նախկինում եղել է լողավազան:
Նշենք, որ Ռուբեն Արազյանի անունով գրանցված է մի քանի հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք Արտաշատ քաղաքում:
Քաղաքապետարանի մեր աղբյուրների հավաստմամբ` դատավորի հոր անունով գրանցված հողերի և գույքի մասով կուտակվել են ապառքներ: Միայն լողավազանի սեփականատեր «Ներսիկ» ԱԿ-ն 205 հազար դրամ հողի և 372 հազար դրամ գույքահարկի ապառք ունի: 100 հազար դրամից ավել գույքահարկի ապառք ունի նաեւ Կարինե Միքայելյանի գեղեցկության սրահը:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով զանգահարեցինք դատավոր Արազյանի կնոջը՝ Կարինե Միքայելյանին: Վերջինս լսելով իրենց ունեցվածքի մասին հարցը` պատճառաբանեց, թե բանկում է, հարմար չէ խոսել: Ճշտող հարցին` հարմա՞ր չէ, թե՞ չի ցանկանում խոսել, Կարինե Միքայելյանը պատասխանեց. «Երևի չէ, հետո զանգեք»: Մեր հետագա զանգերին նա այդպես էլ չպատասխանեց:

На чье имя записано имущество судьи Левона Аразяна
Если судить по декларациям об имуществе и доходах судей (в том числе и связанных с ними лиц), то окажется, что эти чиновники принадлежат к социально “уязвимой” группе. Судьи не имеют ни бизнеса, ни других источников дохода и довольствуются исключительно зарплатой.
К числу таких судей, согласно представленной декларации, относится и судья суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей Левон Аразян. Между тем в городе все знают, каким имуществом владеет проживающий в Арташате Л.Аразян.
Денежные средства и доходы |
Разумеется, Левон Аразян не настолько наивен, чтобы записать свое имущество на себя или проживающих вместе с ним членов семьи. Все, что у него есть, записано на имя его отца – Рубена Аразяна.
По дороге в село Арташат находится клуб “Черный ангел” с изображением полуобнаженных девушек. Он принадлежит Рубену Аразяну, но когда мы интересовались в городе ночным клубом судьи, все указывали именно на это заведение, отмечая, что его владельцем является Левон Аразян.
По соседству с городским озером, на улице Ереванян можно увидеть двухэтажный салон красоты “ Beaty Ri Ki Salon”, который принадлежит жене судьи Карине Микаелян. Когда мы позвонили в салон, то нам дали номер мобильного именно г-жи Микаелян, представив ее как ответственного менеджера.
В нескольких метрах от салона красоты, на улице 23-го августа находится аптека Аразянов.
Работница аптеки подтвердила, что она принадлежит судье, но на выданном нам кассовом чеке было написано: индивидуальное предприятие “Галстян Марианна”. Эта организация зарегистрирована в Масисе и занимается розничной продажей лекарств в аптеках.
ЗАО “Арташатская станция автотехобслуживания”, где производится ремонт автомобилей, принадлежит Рубену Аразяну. По данным налоговой службы, деятельность ЗАО временно прекращена, а в качестве вида деятельности указана “розничная торговля одеждой в специализированных магазинах”.
Аразяну-старшему принадлежит также производственный кооператив “Нерсик”. Эта организация не занимается активной деятельностью и владеет земельным участком площадью 1 га, где раньше действовал бассейн.
Отметим, что на имя Рубена Аразяна в городе Арташате зарегистрирован земельный участок сельскохозяйственного значения площадью несколько гектаров.
Наши источники в мэрии сообщили, что по части земель и имущества, зарегистрированного на имя отца судьи, накопились пени и задолженности – 205 тысяч и 372 тысячи драмов. Задолженность по налогу на имущество в размере 100 тысяч драмов имеет и салон красоты супруги судьи – Карине Микаелян.
Мы позвонили ей для получения разъяснений. Услышав вопрос об имуществе их семьи, Карине Микаелян сказала, что находится в банке и в данный момент не может разговаривать с нами. На уточняющий вопрос: “не можете или не хотите?” – наша собеседница ответила: “Лучше позвоните потом”. Однако на последующие звонки она так и не ответила.