«Պարտությունների գեներալների» նոր պատերազմը
Հոկտեմբերի 24-ի հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ համաժողովրդական շարժում նախաձեռնած եռյակի ստրատեգիան հայտնի է. իշխանություններին պարտադրել հրաժարական, ապա անցկացնել արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ` նախապես հիմնովին վերափոխելով ընտրական օրենսգիրքը և վերացնելով լայնածավալ ընտրակեղծիքների հնարավորությունները: Սակայն չնայած դրան` եռյակը, ըստ ՀԱԿ առաջնորդի, չի բացահայտելու իր տակտիկան, այսինքն նշված նպատակին հասնելու համար իրականացվելիք հետագա գործողությունների բնույթը, քայլերի հերթականությունը և ժամանակացույցը` այն սկուտեղի վրա Սերժ Սարգսյանին չմատուցելու նպատակով:
Տեր-Պետրոսյանն սկզբունքորեն, իհարկե, ճիշտ է: Անմտություն է, երբ ճակատամարտի պատրաստվող բանակի հրամանատարությունը վճռական մարտից առաջ բարձրախոսով հայտարարում է, թե ինչպիսի սխեմաներով, մարտադաշտում ուժերի ինչպիսի դասավորությամբ և գործողությունների հաջորդականությամբ է պատրաստվում հաղթել իր հակառակորդին: Դա պարտության առաջին նախապայմանն է: Բայց Տեր-Պետրոսյանը մոռանում, կամ միտումնավոր անտեսում է մի շատ կարևոր հանգամանքը, որը թե նրան, թե ընդդիմության սկսած «կռիվը» դուրս է դնում այդ տրամաբանությունից: Իսկ այդ հանգամանքն այն է, որ ինքը ոչ թե հաղթող, այլ արդեն առնվազն 4 ճակատամարտում պարտված «գեներալ» է:
Առաջինը` 1998թ. երբ լինելով երկրի նախագահ, իշխանության ներսում վերածվեց մարգինալի ու ստիպված եղավ հրաժարական տալ: Երկրորդ անգամ` 2008թ. նախագահական ընտրություններին և դրան անմիջապես հաջորդած հետընտրական զարգացումներում, այն էլ չափազանց լուրջ կորուստներով: Երրորդ անգամ` 2009թ. Երևանի քաղաքապետի ընտրություններում և վերջապես 2011թ.` իր սկսած համաժողովրդական շարժումը իշխանության հետ երկխոսության ճահիճի մեջ խեղդելով: Հետևաբար, պարզագույն տրամաբանությունը հուշում է, որ եթե նպատակ ունի նաև 5-րդ անգամ նույն ջուրը մտնել, ապա նման անփառունակ հրամանատարի խնդիրը ոչ թե իր տակտիկան հակառակորդից թաքցնելու մտահոգությունը պետք է լիներ, այլ սեփական, հուսալքված բանակի, տվյալ դեպքում հասարակության մոտ իր նկատմամբ հավատը վերականգնելու:
Բնական է, որ այդ բանակը հիմա արդարացիորեն ուզում է հասկանալ` արդյոք սա իրեն հերթական ավանտյուրային տանելու փո՞րձ է պարտություններում շարունակաբար կոփվող գեներալի կողմից, թե՞, ի վերջո, նա դասեր է քաղել անցյալից և բավականաչափ իմաստնացել` նոր արկածախնդրություն սկսելու համար: Իսկ դա հնարավոր է հասկանալ միայն այն դեպքում, երբ բանակը պարզ տեսնում է ոչ միայն այն, թե ինչին է ուղղված այդ ճակատամարտը, այլև թե որքանով է արժանահավատ և հուսադրող հաղթանակին հասնելու մարտավարությունը:
Մինչդեռ դրա փոխարեն Տեր-Պետրոսյանը հիմա առաջարկում է հաջողության երաշխիքը դարձնել ոչ ավել ոչ պակաս իրեն ու իրենց հրամանատարական շտաբի հանդեպ անվերապահ և կույր վստահությունը: Այսինքն այն, ինչի շահագործումը մշտապես ապահովել է նրա բանակի ֆիասկոն:
Իրականում, դատելով թե հոկտեմբերի 10-ի և թե 24-ի հանրահավաքներից, հարթակից հնչած մոտեցումներից, եռյակի կողմից մարտավարությունը չաբացահայտելու պատճառը, ոչ թե այդ մարտավարության կրեատիվությունը, հանճարեղությունը և դրանք չմերկացնելու անհրաժեշտության գիտակցումն է, այլ ուղղակի որևէ կոնկրետ մարտավարության, այսպես կոչված ճանապարհային քարտեզի բացակայության, և ի հայտ եկող ռազմավարական հակասությունների պարզունակ սքողման պահանջը: Այն դեպքում, երբ «Ժառանգություն»-ը, առաջնորդվելով հանրահավաքի եկած և իրականում շատ ավելի վճռականորեն տրամադրված զանգվածի «հիմա, հիմա» պահանջներով, առաջարկում էր անմիջապես անցնել կոնկրետ գործողությունների` թեկուզ նստացույցեր սկսելու տեսքով, մյուս երկու լիդերները` ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, դրան դեմ էին:
Եթե Տեր-Պետրոսյանի համար շարժման ուղղությունը իշխանություններին նախ հրաժարական պարտադրելն է, նոր դրանից հետո ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունն ու համապետական ընտրությունների անցկացումը, ապա Գագիկ Ծառուկյանի համար այդ ուղղությունը նախ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունն է, նոր միայն ընտրությունների անցկացումը: Ընդ որում, Ծառուկյանը նույնիսկ չի էլ հստակեցնում` ի նկատի ունի հերթակա՞ն, թե՞ արտահերթ ընտրությունները կամ օրենսգիրքը փոխելու պահանջի կատարման համար ի՞նչ ժամկետներ է նախատեսում: Չի բացառվում, որ «Ժառանգության» և ՀԱԿ-ի համար լիովին անակնկալ էր նաև հանրապետության ողջ տարածքով համաժողովրդական շարժման շտաբների ստեղծման նախաձեռնության մասին Ծառուկյանի հայտարարությունը: Որովհետև դրա հնչեցումից անմիջապես հետո նրանցից ոչ մեկն այդպես էլ չկարողացավ բացատրել, թե ինչ խնդիր են լուծելու շտաբները:
Այս վիճակը շատ նման է նրան, երբ նոր ճակատամարտ սկսող բանակի երեք հրամանատարներից յուրաքանչյուրը ոչ միայն յուրովի պատկերացումներ ունի հաղթանակին հասնելու եղանակների, զինանոցի ու գործողությունների մասին, այլև հոգեբանական ու քաղաքական ճնշումներով համառորեն փորձում են միմյանց պարտադրել իրենց այդ պատկերացումները: Այս հակասություններն այնքան ակնառու են, որ արդեն սկսել են խոչընդոտել ընդհանուր որոշումների կայացմանը: Նախորդ հանրահավաքից անցել է շուրջ մեկ շաբաթ, սակայն եռյակն այդպես էլ չի բացահայտում գոնե կարճաժամկետ կտրվածքով իր հաջորդ քայլեը կամ գոնե չի հստակեցնում` երբ է լինելու հաջորդ հանրահավաքը, լինելո՞ւ է այն մոտակա ժամանակահատվածում առհասարակ, թե՞ ոչ:
Դա պայմանավորված է երեք հիմնական հանգամանքով: Նախ` երկու հանրահավաքների «զարգացման» դինամիկան ցույց է տալիս, որ դրանք ոչ թե բերում են հակասությունների մեղմացման, այլև ավելի սրման և հանրահավաքներն աստիճանաբար վերածում են քաղաքական բանավեճի յուրօրինակ հարթակների: Երկրորդ` սրվում է եռյակի ներսում ընթացող դիրքային պայքարը` միմյանց ծուղակը գցելու ակնհայտ տրամադրվածությամբ:
Ծուղակային այս ներքին մարտավարությունը շատ հետաքրքիր դրսևորումներ է ունենում: Տեր-Պետրոսյանն, օրինակ, փորձելով ստանձնել եռյակի «կնքահոր», գաղափարական առաջնորդի ոչ ֆորմալ դերը, փորձում է ճնշել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության նպատակահարմարության հարցում նրան դնելով մեղմ ասած անհարմար դրության մեջ: Այս հարաբերություններում Տեր-Պետրոսյանը գործում է մոտավորապես` «ճար չունես. եթե ուզում ես լինել խաղի մեջ, պետք է դուրս գալ ԵՏՄ-ի հարցում «ջղաձգվողի» կարգավիճակից» բանաձևով:
Դրան զուգահեռ նրանք երկուսով, անընդհատ առաջ քաշելով արմատական գործողությունների գնալու հարցը և մատնացույց անելով դրա հետ կապված նաև հրապարակում հավաքվող զանգվածի տրամադրությունները` փորձում են Ծառուկյանին դրդել այնպիսի հայտարարությունների, գործողությունների, նրան այնպիսի վիճակի մեջ դնել, որտեղից այլևս վերադարձ հնարավոր չի լինի և վերջինս այլընտրանք չի ունենա, քան «վա բանկ» գնալը և հենց Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջի առաջադրումը: Իր հերթին Ծառուկյանը, հրաշալի հասկանալով այդ մտադրությունը, նրանց քարշ է տալիս պրոցեսի ձգձգման մի տարածություն, որը կարող է հասնել ընդհուպ մինչև 2017-18թթ համապետական ընտրություններ:
Եվ երրորդ` ՀԱԿ-ի ու «Ժառանգության» մոտ, Ծառուկյանի այս հայտարարությունները և գործողությունները չեն կարող առնվազն կասկածներ չաառաջացնել առ այն, որ իրենց պարզապես օգտագործում են ԲՀԿ-ՀՀԿ առայժմ ընդամենը ուրվագծվող ներքին երկխոսությունում կամ նույնիսկ ընթացող գործարքում: Բայց սա արդեն բոլորվին այլ թեմա է:

Новая война “генералов поражений”
На митинге 24 октября лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян заявил, что стратегия тройки, инициировавшей общенародное движение, известна: принудить власти к отставке, после чего перейти к внеочередным президентс ким и парламентским выборам, но перед этим основательно реформировав Избирательный кодекс и устранив возможности для широкомасштабных избирательных фальсификаций. Но, несмотря на это, тройка, по мнению лидера АНК, не должна раскрывать свою тактику, то есть характер дальнейших действий, направленых на достижение указанной цели, и график шагов, чтобы не преподнести все это на блюдечке Сержу Саргсяну.
В принципе Тер-Петросян, конечно, прав. Было бы безрассудством, если бы командование готовящейся к сражению армии перед решающим боем объявило в громкоговоритель, по какой схеме, с каким раскладом сил на поле боя и с какой очередностью действий оно собирается одержать победу над противником. Это первое условие поражения. Но Тер-Петросян забывает или умышленно игнорирует одно важное обстоятельство, которое ставит за рамки этой логики и его, и начатую оппозицией “войну”. А обстоятельство это состоит в том, что он является не победившим “генералом”, а проигравшим как минимум четыре сражения.
Первое поражение Тер-Петросян потерпел в 1998 году, когда, будучи президентом страны, превратился в маргинала внутри власти и вынужден был подать в отставку. Второе поражение он потерпел на президентских выборах 2008 г. и в последовавших за ними поствыборных процессах, причем с чересчур серьезными потерями. Третьим поражением стали выборы мэра Еревана в 2009 г. И, наконец, четвертое поражение, когда начатое им общенародное движение задохнулось в болоте диалога с властью. Так что элементарная логика подсказывает, что если поставлена цель в пятый раз войти в одну и ту же реку, значит задача этого бесславного командующего должна состоять не в сокрытии от противника своей тактики, а в восстановлении у собственной разочаровавшейся армии – в данном случае общества – веры в себя.
Сейчас эта армия справедливо хочет понять, является ли это попыткой “закаленного” в поражениях генерала повести ее к очередной авантюре или он в конце концов извлек уроки из прошлого и стал достаточно мудрым для того, чтобы начать новую авантюру. А это можно понять только в том случае, если армия ясно увидит, на что направлено это сражение и насколько обнадеживающей является тактика достижения победы.
Но вместо этого Тер-Петросян предлагает сейчас в качестве гарантии успеха ни больше-ни меньше слепое доверие к себе и своему командному штабу. А это именно то, что постоянно обеспечивало фиаско его армии.
В действительности, судя по митингам 10 и 24 октября и звучавшим на них подходам, причина неразглашения тройкой своей тактики состоит не в ее креативности и гениальности, а в отсутствии конкретной тактики, так называемой дорожной карты и требовании элементарного сокрытия уже дающих о себе знать стратегических разногласий. В случае, когда “Наследие”, руководствуясь требованием “сейчас! сейчас!”, которое выдвигает пришедшая на митинг и решительно настроенная масса, предлагает немедленно приступить к действиям хотя бы в виде сидячего пикета, двое других лидеров – председатель “Процветающей Армении” Гагик Царукян и Левон Тер-Петросян – выступают против этого.
Если для Тер-Петросяна движение направлено в первую очередь на принуждение властей к отставке и только потом на изменение Избирательного кодекса и проведение общегосударственных выборов, то для Гагика Царукяна это направление сводится прежде всего к изменению Избирательного кодекса и только потом к проведению выборов. При этом Царукян даже не уточняет, какие выборы он имеет в виду – очередные или внеочередные и какие сроки предусматривает для изменения Избирательного кодекса. Не исключено, что для “Наследия” и АНК неожиданностью стало и завление Царукяна о создании по всей республике штабов общенародного движения. Потому что сразу после этого заявления никто из них так и не смог объяснить, какие задачи будут решать эти штабы.
Все это очень напоминает ситуацию, когда каждый из трех командующих армии, которой предстоит начать сражение, не только имеет свое представление о путях достижения победы, об арсенале и действиях, но и посредством психологического и политического давления упорно пытается навязать эти представления остальным. Эти противоречия настолько очевидны, что уже начали препятствовать принятию общих решений. После предыдущего митинга прошла почти неделя, однако тройка так и сообщила о последующих шагах и даже не уточнила, когда состоится следующий митинг и состоится ли вообще.
Это обусловлено тремя основными обстоятельствами. Во-первых, динамика “развития” митингов показывает, что они приводят не к смягчению противоречий, а к еще большему их обострению, в результате чего митинги превращаются в своеобразную площадку для политической дискуссии. Во-вторых, внутри тройки обостряется позиционная борьба с явным намерением толкнуть друг друга в ловушку.
Такая внутренняя тактика имеет очень интересные проявления. Тер-Петросян, например, желая взять на себя неформальную роль “крестного отца” и идейного лидера тройки, пытается оказывать давление на Раффи Ованнисяна, ставя его, мягко говоря, в неловкое положение в вопросе целесообразности членства Армении в Евразийского экономического союза.
Параллельно этому они вдвоем, постоянно выдвигая вопрос осуществления радикальных действий и ссылаясь на связанные с этим настроения собирающихся на площади масс, пытаются подтолкнуть Царукяна к таким заявлениям и действиям и поставить его в такое положение, чтобы у него уже не было пути к отходу и альтернативы, кроме как идти “ва-банк” и требовать отставки Сержа Саргсяна. В свою очередь Царукян, прекрасно понимая это намерение, “тащит” их к затягиванию процесса, который может продлиться вплоть до общегосударственных выборов 2017-2018 гг.
И третье. Эти заявления Царукяна не могут не вызвать у АНК и “Наследия” как минимум сомнение в том, что их просто используют пока только в обозначенном внутреннем диалоге “Процветающая Армения”-Республиканская партия Армении, а может даже в уже заключаемой сделке. Но это уже совсем другая тема.