Մի ցուցանմուշի պատմություն. Երևանի քաղաքային ժամացույցը, որ խափանում էր սիրահարների հանդիպումները
Մենք ամեն օր անցնում ենք Երևանի ժամանակի մասին իր ղողանջով ազդարարող Հանրապետության հրապարակի ժամացույցի կողքով և կարծում ենք, թե երևանցիները ողջ կյանքում զարթնել, ուշացել կամ շտապել են՝ հենց դրա սլաքներին հետևելով:
Սակայն քչերին է հայտնի, որ հրապարակի ժամացույցի տեղադրումից մոտ 50 տարի առաջ Երևանի ոստիկանական վարչության շենքի վրա կախված է եղել Հին Երևանի քաղաքային ժամացույցը:
Հայտնի է, որ Երևանի քաղաքային դուման 1891-ի սեպտեմբերի 10-ին որոշել էր, որ երևանցիներն արժանի էին ճշգրիտ ժամն իմանալու, և քաղաքի համար պետք էր ձեռք բերել մեծ աշտարակային ժամացույց:
Սակայն սա ունի իր նախապատմությունը. մերոնք ավելի վաղ դիմել էին Պետերբուրգի հայտնի ժամագործ Ֆրիդրիխ Վինտերին, ով ներկայացրել էր հինգ ժամացույցների տեսականի: Դրանցից ընտրվել էր 875 ռուբլի արժողությամբ որակյալ ժամացույցը, և նույն թվականի ապրիլի 5-ին քաղաքային դուման դիմել էր ժամագործ Յուլիոս Գենեին, ով համաձայնել էր հանձն առնել այն Երևան ուղարկելու և տեղադրելու աշխատանքները:
Այն ժամանակների համար, սակայն, ժամացույցի գինը բավական մեծ գումար էր, և քաղաքային իշխանությունները տարակուսանքի մեջ էին՝ չպատկերացնելով, թե ինչպես պետք է լուծվեր խնդիրը: Ի վերջո, երկար բանակցություններից հետո ժամացույցը ձեռք բերելու համար Երևանի նահանգապետը քաղաքագլուխ Լևոն Տիգրանյանցին առաջարկել էր հանգանակություն հավաքել ժողովրդից (Գումարի հավաքումը հանձնարարվել էր Գ.Քալանթարովին): Այդպիսով, ամեն երևանցի իր լուման էր ունեցել քաղաքային ժամացույցի՝ Երևանում հայտնվելու գործում:
Սակայն ժամացույցի համար մինչ մեր մայրաքաղաք հասնելը երկար ու խրթին ճանապարհ էր նախանշված: Հատկանշական է, որ պետերբուրգցի ժամագործ Ֆրիդրիխ Վինտերն ավելի վաղ զգուշացրել էր, որ ժամացույցի տեղափոխությունը կարող էր վտանգավոր լինել, և նրա խոսքերը, ցավոք, մարգարեական էին եղել: Հսկա ժամացույցը տեղափոխելու ժամանակ դրա մեծ ապակին անզգուշության հետևանքով կոտրվել էր, և, քանի որ դրան փոխարինող այլ ապակի չկար, ժամացույցը հենց առանց «ծածկի» էլ տեղադրվել էր Քաղաքային ոստիկանության շենքի վրա՝ հատուկ տաղավարի մեջ:
122 սմ տրամագծով ժամացույցը տեղադրելու կապակցությամբ ճարտարապետ Պոգրիբնին աշտարակի կապիտալ վերանորոգման նախագիծ էր կազմել: Սակայն, այնուամենայնիվ, 40 և 45 սանտիմետրանոց սլաքները մնացել էին բաց: Երևանցիներն անգամ պատմում են, որ այն ժամանակներում քաղաքում շատ ագռավներ կային, որոնք ժամացույցի սլաքներին նստելու արտասովոր սովորություն ունեին: Դրա պատճառով սլաքների տեղերը հաճախ փոխվում էին, և խախտվում էր Երևանի ժամանակը: Ասում են՝ շատ սիրահարների հանդիպումներ են խափանվել քաղաքային ժամացույցի չարաբաստիկ «խաղերի» պատճառով: Բանը հասել էր նույնիսկ նրան, որ քաղաքային ոստիկանությունը հատուկ պահակ էր կարգել՝ օդում կրակելու միջոցով ագռավներին ցրելու համար:
Հ.Գ. Երևանի ոստիկանական վարչության շենքի քանդվելուց հետո ժամացույցը հանվել է, այժմ այն գտնվում է Երևանի պատմության թանգարանի ֆոնդում՝ անսարք վիճակում:
Փաստական տեղեկությունները և լուսանկարները՝ Երևանի պատմության թանգարանի գիտաշխատողներ Հերմինե Սարգսյանի եւ Մարինե Նավասարդյանի

Every day, Yerevan residents walk past the clock affixed to the Armenian Government building facing Republic Square.
One might think that the massive clock face has been a fixture for decades in the Armenian capital, chiming out the hours of the day for all to hear.
But not many realize that before the current clock was installed some fifty years ago there was an older clock affixed to the building then housing the Yerevan Police Department.
We know that in September1891, the Yerevan Duma decided that city residents needed to know the correct time and that a large tower clock was the solution.
Earlier that, city authorities sought out Friedrich Winter, a famous clock maker in Petersburg. He suggested five models and the city fathers picked one costing 875 rubles.
875 rubles was a lot of money at the time, so LevonTigranyants (Yerevan mayor 1894-1895) decided to hold a benefit drive to raise money for the clock. City residents chipped in and the clock was purchased.
Getting the clock to Yerevan, however, was a long and complex process. Even Winter warned about the risks of transporting the huge clock such a distance. His warnings were prophetic. Along the way, the glass clock face was smashed due to negligence. The clock finally reached Yerevan and was installed on the police building in a special protective shield.
Architect Pogribni made renovations to the tower before the clock with its 122 centimeter diameter was installed. The clock’s hands (40 and 45 centimeters) remained opened to the elements. Old-timers would relate how the city’s crows would perch on the clock’s hands and move them into showing the wrong time.
People would joke that lovers would miss their rendezvous due to the mischievous games of the clock. The situation got so bad that the police posted a special guard nearby to occasionally fire in the air to scare off the pesky crows.
When the Yerevan Police Building was torn down, the clock was removed and is now stored at the Yerevan History Museum. Sadly, the old clock no longer tells time.
Photos and information graciously provided by Hermineh Sargsyan and MarinehNavasardyan, researchers at the Yerevan History Museum.