Թուրքիա ենք տանում մորթի ու կաշի, բերում փայտ, պլաստմասսա, սեւ մետաղ ու կերամիկա
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2010-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կատարվել է շուրջ 212 մլն դոլարի ապրանքաշրջանառություն: Հատկանշական է, որ Հայաստանի կողմից արտահանումները կազմում են այս ցուցանիշի միայն 0,5 տոկոսը կամ 1,2 մլն դոլար: Մնացածը, հասկանալի է, թուրքական ներկրումներն են մեր երկիր: Ընդ որում՝ եթե Հայաստանը անցյալ տարի հարեւան երկիր արտահանել է շուրջ 2900 տ ապրանք, ապա ներկրել է մոտ 112000 տ:
Տնտեսագետներն ու փորձագետները նշում են, որ այս ահռելի տարբերության գլխավոր պատճառը հայաստանյան տնտեսվարողների հանդեպ Թուրքիայի խիստ մաքսային քաղաքականությունն ու ստեղծվող արհեստական խոչընդոտներն են: «Հետքն» արդեն գրել է, որ մասնավորապես արգելվում է հայաստանյան համարանիշներով 16-ից ավել տեղ ունեցող միկրոավտոբուսների մուտքը Թուրքիա, եւ հայ առեւտրականները մեծամասամբ նախապատվությունը տալիս են Երեւանից դեպի Ստամբուլ շարժվող թուրքական մեծ ավտոբուսներին: Գրել ենք նաեւ, որ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ Թուրքիան ու Հայաստանը այսօր բանակցում են մի պայմանագրի շուրջ, որը հաջողությամբ իրականացնում են կազմակերպության մյուս անդամները, սակայն դիվանագիտական հարաբերություններ չունեցող հարեւանները նոր են անդրադառնում դրա կյանքի կոչմանը: Ըստ այդմ՝ պարզեցված կարգով Հայաստան-Վրաստան-Թուրքիա եւ հակառակ ուղղությամբ տարեկան մինչեւ 200 բեռնատարներով հնարավոր կլինի բեռնափոխադրումներ իրականացնել:
Այժմ անդրադառնանք նրան, թե, օրինակ, անցյալ տարի Հայաստանն ինչ է արտահանել Թուրքիա եւ ներկրել այնտեղից: Միանգամից նշենք, որ տվյալները ներկայացված են ոչ թե ըստ կոնկրետ ապրանքների, այլ ապրանքային խմբերի: Եվ այսպես՝ 2900 տ հայաստանյան արտահանումների առյուծի բաժինը՝ 2700 տ-ն կամ շուրջ 93 տոկոսը կազմել են «չմշակված մորթիներ եւ մշակված կաշի» խմբի ապրանքները: 50 տ-ն կամ 1,7 տոկոսը եղել են «քարից, գիպսից, ցեմենտից եւ նմանատիպ նյութերից իրեր»: Գրեթե նույնքան էլ եղել են «միջուկային ռեակտորներ, կաթսաներ, սարքավորումներ եւ մեխանիկական մասեր» խմբի ապրանքները: 20 տ կամ արտահանումների 0,7 տոկոսը եղել են «ծխախոտ եւ ծխախոտի արդյունաբերական փոխարինողներ»: Ալյումինի եւ դրանից պատրաստված իրերի արտահանումը եղել է 18 տ (0,6 տոկոս), իսկ պլաստմասսայի եւ դրանից իրերինը՝ 6 տ (0,2 տոկոս):
Թուրքիայից ներկրված ապրանքատեսակները, բնականաբար, ավելի շատ են ու բազմազան: Առաջին հնգյակը հետեւյալ տեսքն ունի.
Փայտ և փայտից իրեր, փայտածուխ |
24000 տ |
Պլաստմասսա և դրանից իրեր |
9700 տ |
Սև մետաղներ |
9000 տ |
Իրեր սև մետաղներից |
7000 տ |
Կերամիկական իրեր |
6400 տ |
Հայաստանը Թուրքիայից ներկրել է նաեւ «օճառ, մակերեսային ակտիվ օրգանական միջոցներ, մաքրող միջոցներ եւ քսուկներ, մոմեր եւ հարդարանքի միջոցներ», «աղ, ծծումբ, հող եւ քար, սվաղման նյութեր, կրաքար եւ ցեմենտ», «ներկանյութեր, պիգմենտներ եւ այլ ներկող նյութեր, լաքեր, թանաք», «թուղթ, ստվարաթուղթ, դրանից պատրաստված իրեր», «սպիտակուցային նյութեր, սոսինձ, մոդիֆիկացված օսլա, ֆերմենտներ», «ապակի եւ դրանից իրեր», «տրիկոտաժե պաստառ մեքենայական կամ ձեռքի գործվածքով» (ամեն ապրանքային խումբը՝ 3000-5000 տ) եւ բազմաթիվ այլ ապրանքներ:

Вывозим в Турцию меха и кожу, а ввозим древесину, пластмассу, черные металлы и керамику
По данным Национальной статистической службы, в 2010 г. товарооборот между Арменией и Турцией составил около 212 млн долларов. Примечательно, что по части Армении экспорт составляет лишь 0,5%, или 1,2 млн долларов. Остальной объем товарооборота, разумеется, приходится на долю Турции. При этом в прошлом году Армения экспортировала в соседнюю страну около 2900 тонн товаров, а импортировала около 112000 тонн.
Экономисты и эксперты отмечают, что главной причиной огромной разницы между объемами экспорта и импорта является жесткая таможенная политика Турции в отношении армянских хозяйствующих субъектов и чинимые им искусственные препятствия. "Hetq" уже писал о том, что в Турции запрещен въезд микроавтобусов с армянскими номерами, имеющими более 16 пассажирских мест, поэтому армянские торговцы отдают предпочтение большим автобусам, которые направляются из Еревана в Стамбул. Мы также сообщили, что Турция и Армения, являющиеся членами Организации Черноморского экономического сотрудничества, уже ведут переговоры вокруг договора, который успешно действует в других странах-членах ЧЭС. Однако не имеющие дипломатических отношений соседние государства только сейчас приступают к реализации этого документа.
А теперь обратимся к вопросу о том, что Армения вывезла в прошлом году в Турцию и что ввезла. Сразу отметим, что данные представлены по группам товаров.
Итак, в объеме армянского экспорта в 2900 тонн львиную долю – 2700 тонн, или около 93%, составили товары группы "необработанный мех и обработанная кожа", 50 тонн, или 1,7%, - предметы из "камня, гипса, цемента и других аналогичных материалов". Почти столько же составили товары группы "ядерные реакторы, котлы, оборудование и механические части". 20 тонн, или 0,7%, экспорта пришлись на "сигареты и промышленные заменители сигарет". Экспорт алюминия и алюминиевых изделий составил 18 тонн (0,6%), а пластмассы и пластмассовых изделий – 6 тонн (0,2%).
Список импортированных из Турции товаров, разумеется, более внушителен. Ниже представляем пятерку лидирующих групп товаров:
Древесина и изделия из дерева, древесный уголь
24000 т |
Пластмасса и пластмассовые изделия
9700 т |
Черные металлы
9000 т |
Предметы из черных металлов
7000 т |
Керамические изделия |
6400 т |
Армения импортировала из Турции также мыло, моющие средства, свечи, соль, серу, камень, известняк, цемент, краски, лаки, чернила, бумагу, картон, клей, модифицированный крахмал, стекло и предметы из стекла, трикотаж (каждая товарная группа – по 3000-5000 тонн) и многие другие виды товаров.