Վերանորոգվում է Հայրենյացի սուրբ Աստվածածին եկեղեցին
Մոտ 10 մետր բարձրության վրա՝ եկեղեցու կամարների ներքո, սրբապատկերներ վրձնող անձնավորության ով լինելը պարզվում է, երբ նա սկսում է զգուշորեն իջնել աստիճաններով՝ ընթացքում ուղղելով ջեմպրի (առանց կոճակների և առանց օձիքի հյուսածո շապիկ- հեղ.) տարուբերվող փեշերը:
Պարզվում է, ոչ թե նկարչի, այլ նկարչուհու հետ է հանդիպումը: Գյումրեցի գեղանկարիչ Ժակլին Սարգսյանը խոստովանում է, որ երբեւէ մտքով չի անցել, թե մի օր առաջարկ կստանա սրբապատկերներ նկարելու:
«Դա իմ ոճը չէ՝ նկատի ունեմ եկեղեցական կանոններով արվող նկարները, բացի այդ էլ՝ երբեք չեմ լսել, որ կին նկարիչը զբաղվի եկեղեցիներում սրբապատկերներ նկարելով, դրա համար էլ, երբ առաջարկ եղավ եկեղեցին նորոգող բարերարից, նախ անակնկալի եկա, հետո համաձայնվեցի»,- պատմում է Ժակլինը:
Նկարչուհին խոստովանում է, որ հոգեկան անդորրը կրկնապատկվել է Հայրենյաց գյուղի սուրբ Աստվածածին եկեղեցում աշխատելու օրերին: Սկզբում դժվարություն է ունեցել կամարների տակ բարձրանալիս: Վախը, որ կարող է աստիճանահարթակը շրջվի, նույնպես առկա է եղել: Մեկ-երկու փորձից հետո հաղթահարել է թե աստիճանների ճոճքի, թե բարձրության նկատմամբ ունեցած տագնապը: «Առաջին անգամ, որ բարձրացա, ասի էլ չեմ իջնի,- Ժակլինը ծիծաղում է,- հետո, որ արդեն սկսեցի նկարել, լարվածությունն անցավ: Ուղղակի վստահ էի, որ Աստծո օգնությամբ դա կանեմ»:
Շիրակի մարզի Հայրենյաց գյուղի սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1881 թ.-ին: Պատկանում է կենտրոնագմբեթ եկեղեցիների դասին: Անաստվածության տարիներին ծառայել է որպես պահեստ: Երկրաշարժի ժամանակ (հավանաբար1926 թ.-ի Լենինականի երկրաշարժի- հեղ.) եկեղեցու գմբեթը վնասվել է: Գյուղացիները անվտանգության նկատառումով գմբեթը քանդել են՝ փոխարինելով այն փայտե ծածկով:
Նորոգչական աշխատանքներն եկեղեցում սկսվել են տասը տարի առաջ: Բարերար Սոս Անդրեասյանն, ում աջակցությամբ նախ կառուցվել է եկեղեցու գմբեթը, ծնունդով Հայրենյաց գյուղից է: Նրա միջոցներով են կատարվում նաեւ ներքին հարդարման աշխատանքները: Դրանք ամբողջությամբ ավարտված չեն: Եկեղեցում աշխատող շինարար երիտասարդները պատմեցին, որ առաջադրանք են ունեցել պատերն ու սյուները մաքրել սվաղից: Խորհրդային տարիներին պահեստի վերածված եկեղեցու պատերը գաջապատել են՝ նպատակ ունենալով թաքցնել քարերի վրա փորագրված խաչերը:
«Ըստեղ առաջ ցորեն, գարի է լցած եղել: Գյուղի կոլխոզի պահեստն էր: Հետո մեծ կշեռք էր դրած, անասուն օր կմորթեին, կբերեին ըստեղ կկշռեին,- պատմում է մոմավաճառ Գայանե Ղարոյանը,- ես 1993 թ.-ին եմ Սարալանջ գյուղից հարս եկել Հայրենյաց: Տունս եկեղեցու կողքին է: Միշտ նեղվել եմ էն մտքից, օր եկեղեցին իրա նպատակին չի ծառայե: Տաս տարի առաջ, օր գմբեթի քարը օծեցին, դրեցին, գյուղին քահանա նշանակվավ, ես էլ դարձա մոմավաճառը: Էդ օրվանից ես ամեն օր դռները կբացեմ, մոմ կվառեմ, կաղոթեմ: Հիմի էլ շինարարություն կերթա, ես բանվորներ հետ հավասար գործերը կենեմ: Գմբեթի վրա ես ուստի (որմնադիր-վարպետի) հետ ելե, գործ եմ էրել, օգնել եմ»:
Ամեն հինգշաբթի սուրբ Աստվածածին եկեղեցում գյուղացիները երեկոյան ժամերգության են մասնակցում: Հայրենյացի հոգեւոր հովիվ տեր Եղիշե քահանա Նազարյանն ասում է, որ ինչ սկսվել է նորոգվել եկեղեցին, գյուղացիներն իրենց կնունքն ու պսակն այստեղ են կատարում:
«Եկեղեցին զանգակատուն չուներ, հետեւաբար եւ զրկված էր զանգերից, սակայն դրսում ապրող բարերարների շնորհիվ երկու զույգ զանգ է նվիրաբերվել եկեղեցուն ու ամրացվել եկեղեցու պատին,- ասում է տեր Եղիշե քահանա Նազարյանը,- հիմա արդեն սուրբ սեղանն է բարեկարգվել, գետինն է սալապատվել, բավականին գործեր են կատարվել, եւ Աստծո կամոք հույս ունենք շուտով ամբողջովին նորոգված ու բարեկարգված տեսնել սուրբ Աստվածածինը»:
Տեր Եղիշեն եկեղեցում սրբապատկերներ նկարելու առաջարկը նկարչուհուն ուղղելն անպատեհ չհամարեց: «Լավ մասնագետի պարագայում սեռի պատկանելիությունը չի կարեւորվում: Մենք Հառիճավանքում ունեցել ենք միանձնուհի, որ ուներ նկարելու ձիրք ու շնորք, սրբապատկերներ էր նկարում ու բավական հաջողված: Այնպես, որ Հայրենյացի եկեղեցում Ժակլին Սարգսյան նկարչուհու ներկայությունը պայմանավորված է նրա շնորհքով: Աստված, որ շնորհը տալիս է, չի նայում՝ կին է, թե տղամարդ: Միայն քահանայի շնորհն է, որ տրվում է տղամարդուն»,- նկատում է Հայրենյացի հոգեւոր հովիվը:
Նախքան եկեղեցում աշխատանքները սկսելը Ժակլինը խորհրդակցել է առավել փորձառու նկարիչների հետ: Նրան խորհուրդ են տվել պատկերները թղթից տպել պատին ու գույներով աշխատել, սակայն նկարչուհին որոշել է նման մոտեցում ցույց չտալ, թեկուզ դժվար, սակայն փորձել է շատ չհեռանալով՝ շունչ հաղորդել նկարներին:
«Ուզեցի որպես նկարիչ իմ դրոշմը, իմ հոգու մասնիկը թողնել այս եկեղեցում, չուզեցի գնալ տրաֆարետային ճանապարհով, որքան էլ որ դժվար լիներ իմ համար դա, չուզեցի հեշտացնել առաջադրանքս,- խոստովանում է նկարչուհին,- համարում եմ, որ ոչինչ պատահական չի լինում, եւ ամեն մեկին չի տրված եկեղեցում նկարել: Ես մեծ ցանկություն եմ ունեցել, գուցե դրա համար էլ այս առաջարկը հենց ինձ արվեց»:

В селе Айреняц реставрируется церковь сурб Аствацацин
На высоте почти 10 метров, под куполом церкви художник рисует кистью фрески с изображением святых. Когда он начал осторожно спускаться вниз, выяснилось, что это … женщина. Жаклин Саркисян из Гюмри призналась, что ей никогда не приходило в голову получить когда-нибудь предложение о создании фресок.
“Это не мой стиль. Я имею в виду картины, создаваемые по церковным канонам. Кроме того, я никогда не слышала, чтобы фрески в церкви рисовала жекнщина. Поэтому когда спонсор, финансирующий реставрационные работы, обратился ко мне с таким предложением, я сперва растерялась, но потом согласилась”,- рассказывает Жаклин.
Первые трудности в работе возникли в связи с тем, что нужно было подниматься очень высоко, под купол. К тому же был страх упасть со строительные лесов. После одной-двух попыток Жаклин преодолела страх высоты. “Когда я в первый раз поднялась наверх, я подумала, что больше не спущусь оттуда. Но когда начала рисовать, то напряжение ушло. Я была уверена, что с Божьей помощью преодолею эти трудности”.
Церковь сурб Аствацацин (святой Богородицы) в селе Айреняц Ширакской области была построена в 1881 г. В советский период здесь располагался склад. В результате землетрясения (по всей видимости, имеется в виду Ленинаканское землетрясение 1926 г. – Авт.) купол церкви пострадал. Крестьяне из соображений безопасности демонтировали купол, заменив его деревянным покрытием.
Реставрационные работы в церкви начались десять лет назад. Благотворитель Сос Андреасян, на средства которого в первую очередь был построен купол, родом из села Айреняц. Внутренние отделочные работы, которые также проводятся на его средства, пока не завершены. Работающие здесь мастера очищают стены от штукатурки, которая была нанесена в советское время с целью скрыть вырезанные на камнях кресты.
“Здесь размещался колхозный склад, где хранили зерно, ячмень. Имелись также большие весы, на которых взвешивали мясо забитых животных,- рассказывает продавщица свечей Гаяне Гароян. – Мой дом находится рядом с церковью, и я всегда переживала из-за того, что храм не служит своему прямому назначению. Десять лет назад освятили камни для купола, потом здесь появился священник, а я стала продавать свечи. Строительные работы ведутся и сегодня. Я работала здесь наравне с рабочими”.
По словам духовного пастыря села Айреняц, священника Егише Назаряна, после начала реставрационных работ крестьяне уже в своей церкви венчаются и проводят крестины.
Церковь не имела звонницы, а значит, была лишена церковного звона. Но благодаря живущим за рубежом благотворителям церкви сурб Аствацацин были подарены два колокола”,- говорит священник, выражая надежду, что очень скоро церковь предстанет перед верующими полностью отреставрированной и благоустроенной.
Касаясь того, что предложение создать в церкви фрески было сделано художнице, отец Егише отметил: “Если специалист хороший, то не имеет значения, какого он пола. Так что присутствие в церкви села Айреняц художницы Жаклин Саркисян обусловлено ее талантом”.
Перед тем, как приступить к работе, Жаклин посоветовалась с более опытными художниками. Ей порекомендовали переводить изображения святых с бумаги на стену, а потом уже начинать работать красками. Но художница решила не прибегать к такому методу, и хотя было трудно, она решила придать картинам живое дыхание.
“Я решила оставить в этой церкви частицу своей души, поэтому не захотела работать с помощью трафаретов, как бы трудно ни было. Мне не захотелось облегчать свое задание,- призналась художница. - Я считаю, что ничего случайного не бывает. Не каждому дано рисовать фрески в церкви. Я очень этого хотела, поэтому это предложение было сделано именно мне”,- отметила Жаклин Саркисян.