Ստեղծվել է կեղտաջրերի մաքրման կայանների կառավարման կատարելագործման ուղեցույց
«Սևծովյան տարածաշրջանի երկրների 2007-2013 թթ. համագործակցության ծրագրի» շրջանակներում Ռումինիայի, Մոլդովայի, Հունաստանի, Բուլղարիայի և Վրաստանի հետազոտողների հետ համատեղ, Երևանի պետական համալսարանում (ԵՊՀ) շարունակվող «CISWastewate» (Սև ծովի մերձափնյա երկրներում կեղտաջրերի մաքրման կառույցների արդյունավետության շարունակական կատարելագործման ռազմավարություն) նախագծի 2-րդ փուլում ռումինացի մասնագետների կողմից ստեղծվեց և մյուս մասնակից երկրների աշխատանքային թիմերի կողմից իրենց մայրենի լեզուներով թարգմանվեց «Սահմանումների ուղեցույց» անվանմամբ ձեռնարկը:
Այն իրենից ներկայացնում է կեղտաջրերի մաքրման կայանների (ԿՄԿ) շահագործման աշխատանքների շարունակական կատարելագործման համար նախատեսված ուղեցույց, որում Շարունակական կատարելագործման (ՇԿ) սկզբունքները նկարագրվում են գործընթացների բարելավման համակարգային ռազմավարության միջոցով, որը հիմնված է թերությունների և շեղումների պատճառների որոնման և հեռացման վրա: Այն նաև ընդգրկում է շարունակական և որակական բարելավման ռազմավարություն, որը ներառում է ողջ աշխատանքային խմբի պարտականությունները: Հետևելով DMAIC (ՈՉՎԿՎ) մեթոդաբանությանը, «Սահմանումների ուղեցույցում» մշակվել են մի շարք առանցքային հայեցակարգեր, որոնք իրենց վրա են հրավիրում ԿՄԿ ղեկավարների ուշադրությունը, որպեսզի Սև ծովի աղտոտվածության բարձր մակարդակի նվազեցման նպատակով կարողանան բարելավել քաղաքային և արդյունաբերական կեղտաջրերի մաքրման գործընթացները:
«Սահմանումների ուղեցույցը» ստեղծվել է շարունակական կատարելագործման ռազմավարությունը և նրա կիրառման հիմնական սկզբունքներն ու գործիքները ուսումնասիրելու արդյունքում մաքրման գործընթացների թերությունների վերացմանը ուղղված ԿՄԿ ղեկավարների նախաձեռնություններին աջակցելու համար: Այն նաև տալիս է ՍԱՀՄԱՆՈՒՄ փուլի նկարագրությունը և առանձնացնում է, ռիսկերի կառավարման ռազմավարության մշակման նկարագրությամբ ուղեկցվող, ՇԿՌ նախագծերի ընտրության փուլերը և իրականացման քայլերը: ՍԱՀՄԱՆՈՒՄ փուլի սկզբունքներին և փուլերին ծանոթանալուց հետո ԿՄԿ կառավարիչը պետք է կարողանա ընտրել մաքրման գործընթացների կատարելագործման համապատասխան ռազմավարություն, ինչպես նաև նախապատրաստել դրա հետագա կիրառումը` յուրացրած հիմնական հայեցակարգերը համադրելով ԿՄԿ առանձնահատկությունների հետ:
Նախագծի 3-րդ փուլում բոլոր մասնակից թիմերը տպագրեցին «Սահմանումների ուղեցույցի» մի քանի օրինակներ և Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում (հոկտեմբերի 24-26) առաջին անգամ անցկացրեցին Վրաստանի ԿՄԿ-ների մասնագետների ուսուցումներ:

Created a manual on improving the management of wastewater treatment facilities
In the frameworks of "The Cooperation Program of Black Sea regional countries for 2007-2013" in collaboration with researchers of Romania, Moldova, Greece, Bulgaria and Georgia, in Yerevan State University (YSU) continuing the "CISWastewater" (Continuous improvement strategy for increasing the efficiency of wastewaters treatment facilities in the Black Sea coastal states) 2nd Phase of the project the Romanian professionals created the manual named "DEFINE manual" and other participating countries’ working teams ​​translated it in their native languages.
It represents a sewage treatment stations plants’ (WWTP) guidelines intended for the improvement of continuous exploitation woks, in which the continuous Improvement (CI) principles are described an integrated strategy for processes’ improvement, by searching and removing the causes of defects and variables; they also frame a continuous and qualitative improvement strategy, which involves the commitment of the entire working team. Following the DMAIC methodology, the DEFINE manual developes a series of key-aspects which require the WWTP managers’ attention, for being able to improve the treatment processes of the municipal and industrial wastewater, in order to reduce the Black Sea high degree of pollution.
The DEFINE manual is built to support the initiatives of the WWTP managers for removing the defects of the treatment processes, by learning the continuous improvement strategies and their main implementing principles and instruments. It also displays an overview of the DEFINE phase and highlights the stages for CIS projects selection and the implementation steps, followed by the development of a risk management overview strategy.
After being acquainted with the DEFINE phase’s principles and stages, the WWTP manager will have the ability to identify an adequate strategy of improving the treatment processes, and also to prepare its future implementation, by adapting the learned key-aspects to the WWTP’s specificity.
In the 3rd Phase of the project, all participating teams published several examples of
"DEFINE manual" and in Tbilisi, Georgia (October 24-26) conducted Georgia’s WWTP professionals trainings for the first time.