Ադրբեջանցիների սադրանքի պատճառը
Երեկ ավարտվել է Մեծ Բրիտանիայի Լոնդոն քաղաքում կայացած «WTM-Excel London-2014» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը: Հիշեցնենք, որ ցուցահանդեսին մասնակցում էր նաեւ ԼՂՀ պատվիրակությունը` Արցախի զբոսաշրջային ներուժը ներկայացնելով բրիտանական տուրիստական շուկայում: Բացի տեղեկատվական նյութեր տարածելուց` պատվիրակությունը կազմակերպել է գինու համտես, ինչպես նաև՝ ավանդական ուտեստների հյուրասիրություն:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնինը` ցուցահանդեսին ներկա մի խումբ ադրբեջանցի երիտասարդներ դրոշներով շրջապատել էին Արցախի տաղավարը և փորձել խափանել պատվիրակության աշխատանքները՝ փակելով մուտքը դեպի ԼՂՀ տաղավար: Հատկանշական է, որ «ցուցարարների» մեջ եղել են նաև Մեծ Բրիտանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցներ: Կարճ ժամանակ հետո անվտանգության աշխատակիցները դուրս են բերել ադրբեջանցի կարգազանց երիտասարդներին:
Ըստ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանի, ով այս օրերին ղեկավարում էր Արցախի պատվիրակությունը Լոնդոնի ցուցահանդեսում՝ վերջին շրջանում միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսներում ադրբեջանցիների նման պահվածքը պայմանավորված է գլխավորապես ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունում Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված հակահայկական բանաձևի ձախողմամբ:
«Խոսքը վերաբերում է ս.թ. հոկտեմբերին Սամարղանդում կայացած նշյալ կառույցի գործադիր խորհրդի նիստում Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված «Օկուպացված տարածքներում զբոսաշրջության քարոզչությունը կանխելու մասին»  բանաձևին: Նիստի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից առաջարկված  վերոհիշյալ բանաձևը չի ընդունվել ոչ մի երկրի կողմից: Իսկ ադրբեջանական ցույցերը նպատակ են հետապնդում ֆիզիկապես անհնար դարձնել ԼՂՀ մասնակցությունը միջազգային խոշոր ցուցահանդեսներին, սակայն ապարդյուն»,- նշել է Սերգեյ Շահվերդյանը:
«World Travel Market»  միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը համարվում է խոշորագույն տուրիստական իրադարձություն, որի ժամանակ հազարավոր ընկերություններ և աշխարհի գրեթե բոլոր երկրները ներկայացնում են զբոսաշրջության ոլորտում իրենց ներուժն ու ձեռքբերված հաջողությունները:

Причина провокаций азербайджанцев
Вчера в Лондоне завершилась международная туристическая выставка “WTM-Excel London-2014”. Как уже сообщалось, в ней приняла участие и делегация Нагорно-Карабахской Республики, которая представила на британском рынке туристический потенциал Арцаха. Кроме распространения информационных материалов делегация организовала дегустацию вина и традиционных арцахских блюд.
Пришедшая на выставку группа азербайджанской молодежи окружила павильон Арцаха и, заблокировав вход в него, попыталась помешать работе делегации НКР. Примечательно, что среди “пикетчиков” были сотрудники посольства Азербайджана в Великобритании. Однако сотрудники службы безопасности выставки очень быстро вывели из зала нарушавших порядок молодых азербайджанцев.
По словам начальника управления туризма и сохранения исторической среды при правительстве НКР Сергея Шавердяна, который в эти дни руководит делегацией Арцаха на лондонской выставке, подобное поведение, проявляемое в последнее время азербайджанцами на международных туристических выставках, обусловлено главным образом провалом антиармянской резолюции, представленной Азербайджаном во Всемирной организации туризма ООН.
“Резолюция “О предотвращении пропаганды туризма на оккупированных территориях” была предложена Азербайджаном на состоявшемся в октябре с.г. в Самарканде заседании исполнительного совета указанной структуры. Предложенная Азербайджаном резолюция не была поддержана ни одной страной. Что касается акций азербайджанцев, то они преследуют цель сделать участие НКР в крупных международных выставках физически невозможным. Однако все эти усилия оказываются тщетными”,- отметил Сергей Шавердян.
Международная туристическая выставка “World Travel Market” считается крупнейшим событием в туристической сфере. Тысячи компаний и почти все страны мира представляют на этой выставке свой потенциал и успехи в области туризма. Об этом сообщает управление информации и по связям с общественностью правительства НКР,