Գյումրեցի 215 անօթեւանի համար կմեկնարկի Բնակարանների գնման վկայագիր ծրագիրը
2013 թ-ից Գյումրու Մուշ-2 թաղամասում 430 անօթեւանների համար կառուցվող բնակելիների շինարությունը «Գլենդել հիլզ» ՓԲԸ-ն այդպես էլ չավարտեց՝ բավարարվելով միայն մի քանի շենքերի հիմնային աշխատանքներով:
26-րդ տարին տնակային անտանելի պայմաններում իրենց բնակարաններին սպասող անօթեւան գյումրեցիներին խոստումներով կերակրող իշխանություններն ի վերջո որոշեցին հարցի լուծումը տալ` բնակարանների գնման համար գումար տրամադրելով:
Նմանատիպ փորձ Շիրակի մարզի անօթեւանների համար կիրառվել էր դեռեւս 2005 թ-ին: Ծրագիրը մեծ հաջողություն չէր ունեցել: Անօթեւաններից շատերը կեղծ առք ու վաճառքի պայմանագրեր կնքելով՝ ստացած գումարները ծախսել էին ոչ նպատակային: Շիրակի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Ալբերտ Մարգարյանի հավաստամամբ` այս անգամ որոշակի մեխանիզմներ են մշակվել այդօրինակ ձախողումներից խուսափելու համար:
2014 թ-ի հոկտեմբերի 2-ին կառավարությունը որոշում կայացրեց եւ հստակեցրեց Բնակարանների գնման վկայագիր (ԲԳՎ) ծրագրի կարգը: 1,5 մլրդ դրամ է տրամադրվել ծրագիրն իրականացնելու համար: Գործընթացը վստահվել է Շիրակի մարզպետարանին եւ անձամբ վերահսկվելու է մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանի կողմից: Մի քանի օրից կսկսվեն ԲԳՎ-ի տրամադրման աշխատանքները: Ծրագրի առաջին էտապում վկայագիր կտրամադրվի 215 անօթեւանի: Շահառուները կծանուցվեն, որից հետո պարտավոր են եռօրյա ժամկետւոմ ներկայանալ մարզպետարան եւ կնքել պայմանգիր: Ծրագիրը գործելու է 8 ամիս: Կմեկնարկեւ դեկտեմբերի 26 –ին եւ կավարտվի օգոստոսին:
Պայմանագիր կնքած շահառուին երկու ամիս ժամանակ է տրվում փաստաթղթային հարցերի կարգավորման եւ վեց ամիս՝ բնակարան գտնելու համար: Նախորդ ծրագրի փորձը հաշվի առնելով` այս անգամ վերահսկվելու է բնակարանի գնման գործընթացն ամբողջությամբ: Նախատեսված գումարի 60 տոկոսը կփոխանցվի գնորդի հաշվին միայն այն դեպքում, երբ մարզպետարան կներկայացվի նոտարով հաստատված առք ու վաճառքի պայմանագիրը: Այդ պահից սկսած` գնված բնակարանը գրանցվելու է շահառուի անվամբ եւ համարվելու է նրա սեփականություն: Գումարի 40% -ը բնակարանը վաճառած անձին փոխանցվելու է միայն այն ժամանակ, երբ կհաստատվի, որ գնորդը քանդել է իրեն պատկանող տնակը:
«Այդպիսով կփորձենք խուսափել կեղծ գործարքներից,- ասում է Ալբերտ Մարգարյանը,- նախորդ ծրագրի ժամանակ 20-80 տոկոս հարաբերությամբ էր եւ շատերը, հրաժարվելով 20 տոկոսից, գործարքն անում էին, վերցնում գումարի 80 տոկոսն ու դա իրենց բավարարում էր: Մեխանիզմը, որով առաջնորդվելու ենք այս անգամ, նպատակ ունի կանխելու հենց կեղծ գործարքները եւ վստահություն տալու, որ անօթեւանն իրոք բնակարան է գնել»:
| Ախուրյանի կիսատ բնակելիները |
Մեկ սենյականոց բնակարանի համար (45 քմ) նախատեսված է շահառուին տրամադրել 4մլն 900 հազար դրամ, երկսենյականոցի (55 քմ) արժեքը՝ 6 մլն դրամ է, 3 սենյականոց բնակարան (65 քմ) ձեռք բերելու համար հատկացվել է 7 մլն 100 հազար դրամ, իսկ 4 սենյականոց բնակարանի (75 քմ) համար տրամադրվելու է 8 մլն 200 հազար դրամ: Բնակարանների արժեքը հաշվարկվել է 1 քմ-ը 109 հազար 300 դրամով: Շահառուն կարող է ցանկության դեպքում հավելյալ գումար ներդնել եւ գնել իր ցանկացած բնակարանը: ԲԳՎ-ն չի սահմանփակվում Շիրակի մարզով: Անօթեւանը բնակարան կարողէ ձեռք բերել հանրապետության ցանկացած բնակավայրում:
ԲԳՎ ծրագրից հրաժարվողների նկատմամբ այս ծրագրի շրջանակներում պետության պարտավորությունը կհամարվի ավարտված: Անօթեւանն այդ դեպքում պետք է սպասի մեկ այլ պետական ծրագրով իրեն բնակարանով ապահովելու տարբերակին: Ալբերտ Մարգարյանի փոխանցմամբ` հաջորդ տարի կավարտվեն Ախուրյան համայնքի երեք կիսակառույցների շինարարական աշխատանքները, գյուղական մյուս համայնքների անօթեւանների համար դեռ որոշակիացված ծրագիր չկա: ԲԳՎ ծրագրով նախատեսված է Գյումրիում բնակարանով ապահովել 444 անօթեւան ընտանիքի:

В Гюмри стартовала программа выдачи сертификатов на покупку квартир для бездомных
ЗАО “Глендел Хиллз” так и не завершило строительство квартир для 430 бездомных семей, начавшееся в 2013 году в квартале Муш-2. Застройщик ограничился лишь закладкой фундаментов нескольких зданий. Власти, которые уже 26-ой год “кормят” гюмрийцев, живущих в невыносимых условиях домиков-вагончиков, только обещаниями, в конце концов решили просто выделить им деньги на покупку квартир. Аналогичный подход к решению проблемы был проявлен и в 2005 году, но тогда программа не имела успеха. Многие граждане, заключив фиктивный договор о купле-продаже, потратили деньги нецелевым образом. По словам начальника управления градостроительства администрации Ширакской области Альберта Маркаряна, на этот раз разработаны определенные механизмы, позволяющие избежать подобных случаев.
Решением правительства от 2 октября 2014 г. уточнен порядок осуществления программы выдачи сертификатов на покупку квартир. На эти цели предоставлено 1,5 млрд драмов. Осуществление процесс доверено областной администрации Ширака и будет контролироваться лично губернатором Феликсом Цолакяном. Выдача сертификатов начнется через несколько дней. На первом этапе этот документ получат 215 бездомных семей. Выгодоприобретали должны будут в течение трех дней явиться в администрацию для заключения договора. Программа будет действовать 8 месяцев.
После этого гражданам предоставят 2-месячный срок на оформление документов и шесть месяцев – на поиски жилья. Учитывая предыдущий опыт, на этот раз будет контролироваться весь процесс приобретения квартир. 60% предусмотренной суммы будет перечислено на счет покупателя только в том случае, если он представит в администрацию области заверенный нотариусом договор о купле-продаже. Сразу после этого приобретенная квартира будет оформлена на имя выгодприобретателя и станет его собственностю. А 40% суммы поступит на счет покупателя квартиры только тогда, когда подтвердится, что он снес принадлежащий ему домик-вагончик.
“Таким образом, мы попытаемся избежать фальшивых сделок,- отметил Альберт Маркарян. – При реализации предыдущей программы многие отказывались от 20% и брали 80% суммы, что их устраивало. Механизм, которым мы задействуем на этот раз, имеет целью не допустить заключения подобных сделок. чтобы быть уверенными в том, что бездомные действительно купили жилье”.
Для приобретения однокомнатной квартиры (45 кв.м) предусмотрено выделить 4 млн 900 тыс. драмов, двухкомнатной (55 кв.м) – 6 млн, трехкомнатной (65 кв.м) – 7 млн 100 тыс., а 4-комнатной (75 кв.м) – 8 млн 200 тыс. драмов. Прижелании выгодоприобретатель может добавить сумму и купить более предпочтительную для себя квартиру. Кроме того, жилье можно будет приобрести не только в Ширакской области, но и в любом населенном пункте страны.
В отношении тех, кто откажется от этой программы, государство посчитает свои обязательства в ее рамках завершенными. В этом случае нуждающимся в жилье гражданам придется ждать получения квартиры по другой государственной программе.
По словам Альберта Маркаряна, в будущем году завершится строительство трех недостроенных зданий в общине Ахурян. Для бездомных в других сельских общинах определенной программы пока нет. В рамках программы выдачи сертификатов в Гюмри предусмотрено обеспечить жильем 444 семьи.