Մի ցուցանմուշի պատմություն. թանգարանային տանկի երկրորդ մարտական «գրոհը»
Հաղթանակի զբոսայգում գտնվող «Մայր Հայաստան» թանգարանում պահվող հարյուրավոր ցուցանմուշներից յուրաքանչյուրն իր պատմությունն ու ճակատագիրն ունի: Սակայն նրանցից մեկին վիճակվել էր լինել այն եզակին, որը պիտի նախքան իր վերջնական դադարն առնելը մեկներ կարճ «ճամփորդության»:
Մի սովորական օր, երբ «Մայր Հայաստան» Զինվորական թանգարանի աշխատակիցները շտապում էին գործի, հասնելով թանգարանի բակ, զարմանքից քար կտրեցին՝ տեսնելով, որ մի ամբողջ տարածք դատարկ էր. դրսում ցուցադրվող «Տ-34» հսկայական տանկը պատվանդանին չէր, անհետացել էր: Դա 1990 թվականն էր, Ղարաբաղյան շարժման տարիներն էին, երբ հայ կամավորական ջոկատները, հատկապես սկզբում, ունենալով զենքի սուղ պահանջ, ստիպված էին լինում այն հայթհայթելու համար դիմել ամեն կարգի հնարամտությունների, որ կռվեն թշնամու դեմ:
«Իմանալով, որ մենք զինվորական թանգարան ենք, կամավորականները պարբերաբար գալիս էին մեզ մոտ, խնդրում էին, որ իրենց զենք տանք: Բացի այդ՝ մենք նրանց համար ինֆորմացիայի հիանալի աղբյուր էինք, մեզանից իմանում էին, օրինակ, ազգային հերոսների, գեներալների մասին տեղեկություններ: Մարդկանց մոտ արթնացել էր հայրենասիրական ոգին, և ամեն երկրորդը Գորբաչովին նամակ էր գրում՝ պատմելով թե ինչ ուժեղ ազգ ենք մենք, ինչ հերոսներ ենք տվել…»,-«Հետք»-ին պատմեց «Մայր Հայաստան» թանգարանի աշխատակից Լիլիա Անտոնյանը:
Սակայն բոլոր այն բացատրությունները, որ թանգարանի զենքերը, զինտեխնիկան գործածությունից հանված էին եւ անսարք, ապարդյուն էին անցել: Կամավորականները գիշերով գնացել էին թանգարան, տանկը կապել էին ինչ-որ մեքենայի ու տարել: «Մենք ունեինք գիշերային պահակային ծառայություն, որը չէր միջամտել նրանց գործողությանը. այդ ժամանակ ամեն մեկն ուզում էր ինչ-որ կերպ օգտակար լինել շարժման մասնակիցներին»,- նշեց Լ.Անտոնյանը:
Թանգարանից անմիջապես ահազանգել էին ոստիկանություն, եւ, աշխատակցի խոսքով, մեկ ամիս անց տանկը գտնվել էր Էջմիածնի ճանապարհից. «Այդպիսով, տանկը կրկին բերեցինք թանգարան, արտաքին տեսքը կարգի բերեցինք ու դրեցինք իր տեղում: Հետո լսեցինք, որ այն տարել էին պարզապես թշնամուն վախեցնելու համար»,-մանրամասնեց Լ.Անտոնյանը:
Հետաքրքիր է, որ գողացված տանկի վերաբերյալ շրջանառվում են պատմություններ, ըստ որոնց, դրա վրա տեղադրվել էր բուլդոզերի շարժիչ եւ տանկը հասել էր մինչեւ ռազմաճակատ: Պատմում են նաեւ, որ նույն ժամանակահատվածում թանգարանից տարվել էր զենիթային հրանոթ, որը, ի տարբերություն տանկի, հետ չէր վերադարձվել:
Թանգարանային արժեքների ու ցուցանմուշների կողոպուտը պատժվում է օրենքով: Սակայն սա, թերևս, այն եզակի դեպքերից էր, որին բոլորը ներողամիտ հայացքով նայեցին: Պատժվողներ չեղան, քանի որ երբեք չես իմանա, թե հանգամանքներն ինչպես կարող են արդարացնել արարքները: Իսկ Երևանի բարձունքում հանգրվանած տանկն այսօր էլ քաղաքին է նայում երկու պատերազմներում անցած երկաթե մարտիկի հայացքով:
Հ.Գ. «Տ-34»-ը Հայրենական պատերազմի տարիներին եղել է Կարմիր բանակի հիմնական տանկը: Պատերազմի ավարտից հետո տանկի մեկ օրինակ բերվել է Թբիլիսիից եւ 1974թ. հոկտեմբերի 30-ին տեղ է գտել «Մայր Հայաստան» Զինվորական թանգարանում:

Yerevan 1990: The Strange Disappearance of the Mayr Hayastan T-34 Tank
Visitors to Yerevan’s Haghtanak (Victory) Park have probably seen the old WWII tank on display beneath the Mayr Hayastan (Mother Armenia) monument.
Many probably don’t know that one day, back in 1990, the T-34 tank, weighing several tons, suddenly went missing.
You can imagine the shock felt by staffers at the Mayr Hayastan Military Museum as they went to work early that morning to see that the tank had disappeared.
Now here’s what happened. Remember that in 1990, the Artsakh War had heated up and Armenian volunteer units were in short supply of weapons of any kind. They had to improvise to get needed equipment to the front.
Lilia Antonyan, who works at the museum, told Hetq that at the time volunteers would approach them asking for weapons.
“In addition, we were a good source of information about our national heroes and military generals. People were imbued by patriotic fervor and were writing letters to Gorbachev telling him that we were a powerful nation with many heroes to our name,” Antonyan told Hetq.
The museum staff explained to the volunteers that the equipment on display at the museum had been taken out of service and inoperable.
Evidently, the volunteers weren’t convinced for one night they rigged the tank to a tractor or some other heavy vehicle and towed it away.
“We had a night watchman but he didn’t interfere. At the time, everyone wanted to do help the volunteers in any way they could,” Antonyan said.
The museum staff immediately contacted the police. According to Antonyan, the missing tank was found one month later on the road to Etchmiadzin.
“The tank was returned to the museum. We fixed it up a bit and placed it back on its pedestal. We later found out that the tank had been taken to the front merely to scare the enemy,” Antonyan said.
Rumors at the time said that the tank had been outfitted with a bulldozer engine to get it to the front. There was also a story that a rocket had been ‘stolen’ from the museum as well, and that it was never returned.
While the theft of museum pieces is a criminal violation, no one was ever charged with taking the T-34 tank. People seemed to turn a blind eye to the incident.
The tank that temporarily went missing 24 years ago now sits in its former place of pride, overlooking Yerevan with the gaze of a combatant that has seen two wars.
P.S. During the Great Patriotic War (WWII), the T-34 was the tank of choice for the Red Army. After the war, a T-34 was brought from Tiflis and installed at the Mayr Hayastan Military Museum. It’s the same tank one sees there today.