Վարչապետ. ՏՏ ոլորտն ամեն տարի արձանագրում է շուրջ 20-25 տոկոս աճ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Cisco Systems ընկերության զարգացման գծով նախագահ, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2014 թ. մրցանակի դափնեկիր Մարիո Մացոլային:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Մարիո Մացոլային ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանանալու առթիվ և նշել, որ պատիվ է ՀՀ կառավարությունում հյուրընկալել այս բնագավառի՝ շրջադարձային ձեռքբերումներ ունեցող ամենաակնառու ներկայացուցիչներից մեկին:
Վարչապետը նշել է, որ տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացումը կառավարության ծրագրի գերակայություններից է՝ որպես Հայաստանի մրցակցային առավելություններն ապահովող ոլորտ. ՀՀ արդյունաբերության ամենաարագ զարգացող այս ճյուղն ամեն տարի արձանագրում է շուրջ 20-25 տոկոս աճ, և առկա է այն հզորացնելու մեծ ներուժ:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր երկրում արժանացած ջերմ ընդունելության համար՝ պարոն Մացոլան ներկայացրել է Cisco Systems ընկերության գործունեությունը, ձեռքբերումները և առաջիկա ծրագրերը:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության խորացման հեռանկարները: Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը մի շարք հաջողված ծրագրեր է իրականացնում բազմաթիվ վերազգային ընկերությունների հետ, որի արդյունքում շատ կազմակերպություններ Հայաստանում հիմնում են իրենց տարածաշրջանային կենտրոնները: Հաշվի առնելով Cisco Systems ընկերության հետ համագործակցության հաջող փորձը (2010 թ. Հայաստանում գործում է «Սիսկո» ցանցային ակադեմիան)` ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ընդլայնել այն և աջակցել յուրաքանչյուր նախաձեռնության: Մարիո Մացոլան նշել է, որ ընկերությունը շահագրգռված է համատեղ նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում՝ նպաստելով ոլորտի հետագա առաջընթացին և համագործակցության խորացմանը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Cisco Systems ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացոլային պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշանվերով՝ անվանական ժամացույցով:

Prime Minister Claims Annual 25% Growth in Armenia’s IT Sector
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan today received Mario Mazzola, the Cisco Systems President for Business Development and Laureate of the 2014 Global IT Award of the President of the Republic of Armenia.
The prime minister congratulated Mazzola and stated that it was an honor for the Armenian government to recognize the achievements of one of the world’s most outstanding representatives of the IT (information technology) sector.
Abrahamyan revealed that strengthening the IT industry is one of the government’s top priorities in order to increase Armenia’s global competitiveness in the field. IT is the fastest growing sector in Armenia with a recorded annual growth of 20-25 percent and has the potential for additional gains.
After expressing his gratitude for receiving the award, Mazzola introduced Cisco Systems’ undertakings, achievements and future plans.
According to Abrahamyan, many world-leading IT companies are opening operational branches in the country, which has been a significant goal of the Armenian government.
Cisco has a history of activity in the country—the Cisco Networking Academy opened in Armenia in 2010. The Armenian government is prepared to take the necessary steps to further advance its collaboration with the company.
Mazzola stated that Cisco is interested in strengthening its presence in Armenia, thereby spurring further bilateral cooperation.