ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Նամիկ Թանի դիմակազերծումը
Անցյալ շաբաթ մերկացնող մի փաստաթուղթ ստացա Բենջամին Յաֆեթից, ով 1976 թվականին Թուրքիայից Միացյալ Նահանգներ ներգաղթած հրեա է: Յաֆեթը թոշակառու պրոֆեսոր է և Արիզոնայում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործարար:
Պրոֆեսոր Յաֆեթը խոստովանեց, որ վերջին տարիներին ինքը Թուրքիայի մոլի ջատագովից վերածվել է հակաթուրքական խաչակրի: Նա բացատրեց, որ ինքը սկսեց զզվել Թուրքիայից այն ժամանակ, երբ Հիտլերի «Mein Kampf»-ը դարձավ այդ երկրում բեսթսելեր: Այդ ժամանակվանից ի վեր նա «1000 ու մի պատճառ» է ունեցել Թուրքիայի երկերես քաղաքականությունից գարշելու համար: Իրականում, նա այնքան զզված էր, որ տեղեկացրեց Անկարային, որ ինքը հրաժարվում է Թուրքիայի քաղաքացիությունից:
Յաֆեթը իր էլեկտրոնային փոստին կցել էր 1998 թվականի «Նյու Յորք Թայմս» թերթում տպագրված խմբագրականը՝ «Թուրքիայի կործանարար գեներալները» խորագրով: Խմբագրականը խստորեն քննադատում էր գեներալներին այդ ժամանակ Ստամբուլի քաղաքապետ, իսկ ներկայումս Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեպ Էրդողանին բանտարկելու համար: Քաղաքապետ Էրդողանը պաշտոնանկ էր արվել իսլամական մի պոեմ արտասանելուհամար: «Թայմս» թերթի խմբագիրներն իրենց դժգոհությունն էին հայտնել, որ «Թուրքիայի քաղաքականությանը միջամտող» բռնակալ գեներալները խոչընդոտում են ազատ խոսքը, փակում են իսլամական դպրոցները և ձերբակալում այն գործարարներին, ովքեր ֆինանսավորում են իսլամական քաղաքական գործիչներին:
Որպես Թուրքիայի հավատարիմ ջատագով՝ պրոֆեսոր Յաֆեթը մի ջախջախիչ նամակ հղեց «Թայմս» թերթին՝ պաշտպանելով ռազմական դիկտատուրայի կողմից ձեռնարկված անողոք քայլերը «Բարօրություն» (Ռեֆահ) իսլամական կուսակցության դեմ, որը Էրդողանի«Արդարություն և զարգացում» (AKP) կուսակցության իրավանախորդն էր:
Այնուհետև Յաֆեթն այդ նամակի պատճենն ուղարկեց Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատուն՝ հպարտությամբ տեղեկացնելով նրանց իր ծննդավայրին ի նպաստ գործած «սխրագործության մասին»: Մի քանի օրվա ընթացքում, նա շնորհակալական նամակ ստացավ Նամիկ Թանից, ով այն ժամանակ «խորհրդատու և դեսպանատան խոսնակն» էր, իսկ այժմ Միացյալ Նահանգներում Թուրքիայի դեսպանը: Թանը գովաբանեց պրոֆեսոր Յաֆեթին՝ նշելով, որ նրա «հակահարվածը սրամիտ, լուսամիտ և տրամաբանական փաստարկ է, որը անդրադառնում է հարցերին խորը ըմբռնումով և ընկալմամբ, ինչն ընդհանուր առմամբ միանգամայն համապատասխանում է նաև մեր մոտեցմանը»:
«Թայմսին» ուղղված պրոֆեսոր Յաֆեթի նամակի ուշադիր ընթերցումը բացահայտում է, թե ինչու Նամիկ Թանը նրան արժանացրել է նման շռայլ գովեստի: Համեմատելով Էրդողանի գաղափարախոսությունը Նացիզմի հետ` Յաֆեթը մեղադրեց նրա կուսակցությանը «ժողովրդավարությանը վերջ դնելու քարոզելու» համար՝ նպատակ ունենալով «փոխարինել այն իսլամական կրոնապետությամբ»: Նա շարունակեց բացատրել, որ «կուսակցության ծրագրի ուշադիր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրա օրակարգը Իրանի Այաթոլլահի գաղափարախոսության ճիշտ պատճենն է: Կուսակցության տեսության ուղղակի կիրառումը կզրկեր թուրք կանանց իրենց այդքան դժվարին ձեռքբերված քաղաքացիական իրավունքներից, և նրանք առաջին հերթին կկորցնեին չադրա (լաչակ) ՉԿՐԵԼՈՒ իրենց իրավունքը: «Բարօրություն» կուսակցությունը, ըստ էության, տոտալիտար, ռասսայական և հակասեմական փիլիսոփայություն է և հակաժողովրդական: Այս ցանկը նույնիսկ չի ներառում միջազգային հետևանքները այն արտաքին քաղաքականության, որը նրանք ուզում էին կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ»:
Ավարտելով իր նամակը՝ պրոֆեսոր Յաֆեթը զգուշացրեց, որ իսլամական կուսակցությունը Թուրքիային կհանի ՆԱՏՈ-ի կազմից, կփակի ԱՄՆ բազաները, կսպառնա Իսրայելին, կմիանա Լիբիային, Իրանին և Սուդանին և կսատարի Համասին և Հիզբալլահին: Յաֆեթը նույնիսկ պահանջեց, որ «Թայմսի» խմբագիրները ներողություն խնդրեն թուրք գեներալներից:
Վերջին շաբաթվա իր էլեկտրոնային փոստում պրոֆեսոր Յաֆեթը ծաղրանքով նշեց այն հակասությունը, որ նույն Նամիկ Թանը, ով շնորհակալություն էր հայտնել իրեն իր հակաէրդողանական նամակի համար 1998 թվականին, այժմ ներկայացնում է մի իսլամական կառավարություն, որը նա տարիներ առաջ այդքան արհամարհում էր:
Իսկապես ապշեցուցիչ է, որ 2010 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը կարող էր Վաշինգտոն գործուղել մի դեսպանի, ով դեմ էր Էրդողանի իսլամիստական կուսակցությանը և սատարում էր նրան ձերբակալած գեներալներին: Թեպետ հասկանալի է, որ Էրդողանն ինքն անտեղյակ էր Թանի 1998 թվականի նամակի մասին, սակայն անհավանական է, որ Արտաքին գործերի նախարարությունում իր վերադասները տեղյակ չլինեին նրա ռազմամետ և հակաժողովրդավարական դիրքորոշումներին: Ի վերջո, 1982 թվականից Թանը եղել է պրոֆեսիոնալ դիվանագետ և մինչև Վաշինգտոնում դեսպան նշանակվելը աշխատել է Անկարայում Արտաքին գործերի նախարարությունում ենթաքարտուղարի տեղակալի պաշտոնում:
Մնում է տեսնել, թե ինչպես է վարչապետը արձագանքելու դեսպան Թանի դիմակազերծմանը: Էրդողանը կարող է հանդիմանել Արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ով AKP-ի կառավարությունը Միացյալ Նահանգներում ներկայացնելու համար դեսպան է նշանակել մի մարդու, ով ունի նման հակաիսլամիստական համոզմունքներ:
Իսկապես, դեսպան Թանը կարող է վաղաժամկետ հեռացվել Վաշինգտոնից, ինչը պատահեց նախորդ դեսպան Նաբի Սենսոյին, Դավութօղլուի հետ վիճելուց հետո:

Разоблачение посла Турции в США Намика Тана
На прошлой неделе я получил один разоблачительный документ от Бенджамена Йафета – еврея, эмигрировавшего из Турции в Соединенные Штаты в 1976 году. Йафет – находящийся на пенсии профессор, а также бизнесмен в сфере высоких технологий в Аризоне.
Профессор Йафет признался, что за последние годы он из ярых сторонников Турции превратился в антитурецкого крестоносца. Он объявил, что Турция стала внушать ему омерзение после того, как книга Гитлера «Майн Кампф» стала в этой стране бестселлером. С того времени у него появилась «1000 и 1 причина» гнушаться двуличной политикой Турции. На самом деле, ему было настолько противно, что он проинформировал Анкару об отказе от гражданства Турции.
Йафет через свою электронную почту направил редакторскую колонку под названием «Турецкие генералы-разрушители», опубликованную в газете «Нью-Йорк Таймс» в 1998 году. В колонке содержится резкое осуждение в адрес генералов за арест тогдашнего мэра Стамбула, а ныне премьер-министра Реджепа Эрдогана. Мэр Эрдоган был отправлен в отставку за декламацию одной поэмы. Редакторы газеты выражали свое недовольство тем, что деспотичные генералы, «вмешивающиеся в политику Турции», препятствуют свободе слова, закрывают исламские школы и задерживают бизнесменов, финансирующих исламистских политиков.
Как приверженный сторонник Турции, профессор Йафет направил разгромное письмо в газету «Нью-Йорк Таймс», защищая беспощадные шаги военной диктатуры против исламистской Партии благоденствия (Refah Partisi), которая была предшественницей партии Эрдогана «Справедливость и развитие» (AKP).
Затем Йафет направил копию этого письма в посольство Турции в Вашингтоне, с гордостью проинформировав о своем «подвиге», совершенном на благо его места рождения. Через несколько дней он получил благодарственное письмо от Намика Тана, который в то время был «советником и пресс-секретарем посольства», а теперь является послом Турции в Соединенных Штатах. Тан похвалил профессора Йафета, отметив, что его «контрудар – острый, умный и логический аргумент, затрагивающий вопросы с глубоким пониманием и восприятием, что в целом однозначно соответствует и нашему подходу».
Внимательное прочтение письма Йафета, направленного в газету «Нью-Йорк Таймс», раскрывает причину того, почему Намик Тан удостоил его столь лестной похвалы. Сравнивая идеологию Эрдогана с нацизмом, Йафет обвинил его партию в «пропаганде отмены демократии», с целью «заменить ее исламской теократией». Он также отметил: «внимательное изучение программы партии показывает, что ее повестка – точная копия идеологии иранского аятоллы. Прямое применение теории партии лишило бы турецких женщин с таким трудом приобретенных гражданских прав, и они, в первую очередь, потеряли бы свое право не носить чадру. Партия благоденствия, по сути, является тоталитарной, антидемократичной, исповедует расистскую и антисемитскую философию. Этот перечень даже не включает в себя международные последствия за внешнюю политику, которую они хотели применять в Турции».
Завершая свое письмо, профессор Йафет предостерег, что исламистская партия приведет к выходу Турции из НАТО, к закрытию американских баз, Турция начнет угрожать Израилю, присоединится к Ливии, Ирану и Судану и будет поддерживать «ХАМАС» и «Хизбаллу». Йафет даже потребовал, чтобы редакторы газеты принесли извинения турецким генералам.
В своем электронном сообщении на прошлой неделе профессор Йафет с иронией отметил, что тот самый Намик Тан, который в 1998 году выражал ему благодарность за письмо против Эрдогана, теперь представляет исламистское правительство, к которому годы назад относился с таким пренебрежением.
Действительно поразительно, что в 2010 году правительство Турции могло командировать в Вашингтон посла, который был против исламистской партии Эрдогана и поддерживал генералов, арестовавших будущего премьера. Хотя понятно, что сам Эрдоган был не в курсе письма Тана от 1998 года, однако невероятно, чтобы его начальники в министерстве иностранных дел не знали о позиции Тана. В конце концов, Тан - профессиональный дипломат с 1982 года, до назначения послом в Вашингтоне он работал в МИД Турции на посту заместителя секретаря.
Посмотрим, как премьер-министр отреагирует на разоблачение посла Тана. Эрдоган может упрекнуть министра ИД Ахмеда Давутоглу, который назначил послом правительства AKP в Соединенных Штатах человека, придерживающегося антиисламских убеждений. И, на самом деле, посол Тан может досрочно покинуть Вашингтон, как это случилось с предыдущим послом Наби Сенсоем, после его спора с Давутоглу.