Երբ դասալքում է արտգործնախարարությունը...
Ադրբեջանի զինուժի կողմից ոչնչացված ուղղաթիռի հայ օդաչուների կամ նրանց մարմինների վերադարձման հարցը ռազմական օպերացիայի միջոցով չլուծելու միակ տրամաբանական բացատրությունը կարող է լինել այն, որ հայկական կողմը դեռևս սպառված չի համարում դիվանագիտական ճանապարհով այդ հարցի լուծման հնարավորությունները:
Սակայն եթե այդպես է, ապա առնվազն առաջին պլանում պետք է հիմա լիներ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը` իր ունեցած ռեսուրսներով: Դա ոչ թե նրա իրավունքն է, այլ պարտականությունը, որը պետք է իրացներ միջազգային կազմակերպությունների հետ երկկողմ ու բազմակողմ, կուլիսային ու հրապարակային բանակցությունների, դիվանագիտական աշխատանքի միջոցով:
Այլ մեխանիզմ, կարծես թե չկա, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը, իր ներկայիս բացարձակ անադեկվատ, անտրամաբանական ու հակամարդկային վարքագծով պարզապես ունակ և պատրաստ չէ երկկողմ հարաբերությունների մակարդակով այդ հարցը լուծելուն: Սակայն Հայաստանի արտգործնախարարության ոչ ձայնն է լսելի, ոչ էլ գործողությունները` տեսանելի կամ գոնե զգալի:
Հայաստանի արտգործնախարարությունն այս ամբողջ ողբերգական ու նյարդային սպասողականության մեջ պարզապես չկա: Հետևանքը ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ միջազգային հանրության բացարձակ անտարբերությունն է:
Անգամ Մինսկի խումբը գործնականում ոչինչ չի անում Ադրբեջանին ուշքի բերելու, օդաչուներին հասնելու հնարավորություն ստեղծելու ուղղությամբ: Եվ սա մի պարագայում, երբ այդ ցավալի միջադեպից անմիջապես հետո անխտիր բոլոր ուժային կենտրոնններն անմիջապես արձագանքեցին` հրաշալի հասկանալով, որ հայկական կողմի համարժեք պատասխանը կարող է պատերազմի վերսկսման պատճառ դառնալ:
Այսինքն` տվյալ պահին և նույնիսկ առ այսօր միջազգային հանրություն կոչվածը հայկական կողմի պատասխան գործողություններից ոչ պակաս զգուշանալու խնդիր ունի, քան Ադրբեջանի կատարած աննախադեպ սադրանքից: Ու թվում էր, որ այս հանգամանքը հայկական դիվանագիտական կորպուսի համար ստեղծում է անհրաժեշտ աշխատանքային միջավայրը` դրդելու, ստիպելու միջազգային հանրությանը ճնշումներ գործադրելու Ադրբեջանի վրա:
Բայց դիվանագիտական կորպուսը, այն ղեկավարող նախարարության և նախարարի հետ միասին, անցել է ընդհատակ և այդ բացահայտ կամ երևացող անգործությունը նույն միջազգային հանրության մոտ ձևավորել է այն մտայնությունը, թե հայկական կողմը ևս խուսափում է իրավիճակը լարելուց ու հավանաբար կտրուկ գործողությունների գնալու մտադրություն չունի: Եթե լիներ հակառակը, ապա Երևանից, ըստ ամենապարզ տրամաբանության, պետք է որ սպառնալիքներ հնչեին և պետք է որ դրանով Հայաստանը փորձեր ճնշում գործադրել իրենց վրա: Այս անգործությունը ահա, բերել է նրան, որ անգամ խաղաղության համար միջնորդ հանդիսացող կազմակերպություններն ու երկրները, Մինսկի խումբը բացարձակապես չեն զգում իրենց պատասխանատվությունը ստեղծված իրավիճակի և դրա խաղաղ հանգուցալուծման համար, ինչն էլ իր հերթին ջուր է լցնում ադրբեջանական լկտիության ջրաղացին:
Այդ հանգստությունն ու անպատասխանատվությունը, հայկական կողմի վախվորած դիվանագիտության արդյունքում, հասել է նույնիսկ աբսուրդի. այն դեպքում երբ ադրբեջանական զինուժը ոչնչացված ուղղաթիռի անկման վայրը պահում է շարունակական գնդակոծման տակ, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հանգիստ դիտարկում է անցկացնում Ասկերանի ուղղությամբ շփման գծի ինչ-որ հատվածում ու նույն հանգստությամբ հայտարարում, թե հրադադարի ռեժիմը չի խախտվում: Որևէ երկրի դիվանագիտության համար ավելի խայտառակ իրողություն, քան այս ամենը կախած ականջներով լսելը, ուղղակի չի կարող լինել:
Եվ ահա այս պայմաններում արտգործնախարարության ֆունկցիաները իր վրա է վերցնում պաշտպանության նախարարությունը` թեկուզ և Ադրբեջանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելով, մամուլի քարտուղարի միջոցով Բաքվի պատասխան սպառնալիքներին պատասխանելով, Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության հետ աշխատանքներ ծավալելով, Կասպրշիկի հետ հանդիպելով ու օդաչուների վերադարձման հարցը բարձրացնելով և այլն: Եթե, միևնույնն է, արտգործնախարարությունը որպես այդպիսին, այս պրոցեսներում չկա, ի՞նչ իմաստ ունի առհասարակ նման կառույց պահելը: Բյուջետային խնայողությունների համար թերևս արժե լուծարել այդ մարմինը և պարտականությունները դնել ՊՆ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների վրա: Միևնույնն է` երկրի համար ամենազգայուն, ամենավտանգավոր իրավիճակներում արտգործնախարարությունը բովանդակային իմաստով դադարում է գոյություն ունենալուց կամ լավագույն դեպքում թաքնվում է` գլուխը ավազների մեջ խոթելով:
Ի դեպ, սա առաջին նման դրսևորումը կամ դեպքը չէ: Այս տարվա օգոստոսին, երբ հայ-ադրբեջանական շփման գծի գրեթե ողջ երկայնքով բախումներ էին տեղի ունենում, արտգործնախարարությունն իր նախարարով հանդերձ փախել էր իրեն հատկացված «ճակատից», և ՊՆ-ն այդ ժամանակ ևս աշխատում էր երկու` ռազմական և դիվանագիտական ֆրոնտով: Այն ժամանակ արտգործնախարարը նման վարքագծի համար որևէ բացատրություն չտվեց և գրեթե կասկած չկա` չի տալու նաև այս անգամ: Փոխարենը, երբ ամեն ինչ Աստծո հաջողությամբ հանդարտվի, սովորության համաձայն խրոխտ կեցվածքով Նալբանդյանը կհայտարարի, թե միջազգային հանրության կարծիքի հետ որքան համահունչ են հայկական կողմի դիրքորոշումներն ու ակնկալիքները: Հավանաբար կարծում են, թե այսպիսի գործելաոճի պայմաններում, իրենց ինչ-որ մեկը, դրսում թե ներսում, լուրջ է վերաբերվում:

Когда дезертирует МИД …
Единственным логическим объяснением нерешения вопроса возвращения армянских летчиков уничтоженного вооруженными силами Азербайджана вертолета или их тел не решается посредством военной операции, может быть то, что армянская сторона пока не считает исчерпанными возможности дипломатического урегулирования ситуации.
Если это так, то на первом плане сейчас должно было быть Министерство иностранных дел Армении со всеми своими ресурсами. Это не право, а обязанность внешнеполитического ведомства, которое оно должно выполнять путем двусторонних и многосторонних закулисных и дипломатических переговоров с международными организациями.
Другого механизма, пожалуй, нет, учитывая, что Азербайджан со своим нынешним абсолютно неадекватным, нелогичным и антигуманным поведением не способен и не готов к решению этого вопроса на уровне двусторонних отношений. Однако голос МИД Армении не слышен, а его действия – не видны и не ощутимы.
В этом трагическом и нервном ожидании внешнеполитическое ведомство попросту отсутствует. Между тем следствием такого подхода стало полное безразличие международной общественности к создавшейся ситуации.
Даже Минская группа практически ничего не делает, чтобы отрезвить Азербайджан и создать возможности добраться до летчиков. И это в том случае, когда сразу после этого прискорбного инцидента все без и исключения силовые центры немедленно отреагировали, прекрасно понимая, что равноценный ответ армянской стороны может стать причиной возобновления войны. То есть в настоящий момент так называемая международная общественность должна опасаться ответных действий армянской стороны не меньше, чем совершенной Азербайджаном беспрецедентной провокации. Казалось, это обстоятельство создает для армянского дипломатического корпуса необходимую рабочую среду для того, чтобы подтолкнуть, заставить международное сообщество оказать давление на Азербайджан.
Однако дипломатический корпус вместе со своим министерством и министром ушел в подполье, и это откровенное или кажущееся бездействие создало у той же международной общественности впечатление, что армянская сторона избегает эскалации ситуации и, по всей видимости, не намерена идти на решительные действия. В противном случае, по элементарной логике, со стороны Еревана должны были прозвучать угрозы, и Армения тем самым должна была попытаться оказать на них давление. Между тем бездействие привело к тому, что даже страны и организации, Минская группа, являющиеся посредниками в вопросе установления мира, не чувствуют никакой ответственности за создавшуюся ситуацию и ее мирное урегулирование, что в свою очередь льет воду на мельницу наглости Азербайджана.
В результате робкой дипломатии армянской стороны это спокойствие и безответственность достигли уже абсурда: в ситуации, когда азербайджанские вооруженные силы постоянно обстреливают территорию, на которой находится сбитый ими вертолет, личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик спокойно проводит мониторинг на каком-то участке линии соприкосновении в районе Аскерана и с таким же спокойствием заявляет, что режим перемирия не нарушается. Для дипломатического ведомства любой страны большего позора, чем, развесив уши, слушать все это, быть не может.
И в этих условиях функции Министерства иностранных дел взяло на себя Министерство обороны, которое выступило пусть даже с угрозами в адрес Азербайджана, посредством своего пресс-секретаря ответило на угрозы Баку, развернуло работу с Международным Комитетом Красного Креста, провело встречи с Каспршиком, подняло вопрос возвращения летчиков и т.д. Если в этих процессах Министерство иностранных дел не участвует, тогда какой смысл держать эту структуру? Ради экономии госбюджета стоит, наверное, распустить данный орган, а его обязанности возложить на соответствующие подразделения Минобороны. Все равно в самых опасных и трудных для страны ситуациях МИД перестает существовать или в лучшем случае прячет голову в песок.
Кстати, это не первый подобный случай. В августе этого года, когда вдоль всей линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск происходили столкновения, МИД со своим министром сбежал с вверенного им “фронта”. В тот период Минобороны работало как на военном, так и нак дипломатическом поприще. Тогда внешнеполитическое ведомство не представило каких-либо объяснений по поводу своего поведения, и нет никаких сомнений в том, что не представит их и сейчас. Зато когда с божьей помощью ситуация успокоится, Налбандян по своему обыкновению бодро заявит о том, насколько созвучно мнение международной общественности с позицией и ожиданиями армянской стороны. Им, наверное, кажется, что при таком поведении кто-то в стране или за ее пределами воспринимает их всерьез.