Այսօր Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան օրն է
1988-ին, ընկերներս ու ես երանութեան մէջ էինք։ Հազիւ ցոյցերու լուրն առած Նայիրի հանրակացարանէն կը փութայինք օփերայի հրապարակ։ Հրաշալի զգացում էր ժողովուրդին մէկ մասը ըլլալը։ Պզտիկ տետրի մը մէջ կ՚արձանագրէի ի՛նչ կը կատարուէր։ Միայն մտերմուհիս՝ Հուրիկը գիտէր թէ ինչո՞ւ օրագրութեան նման ամէն բան կը գրէի։ Անիկա այն շատ քիչերէն էր, ովքեր գիտէին Մոնթէին հետ կապս։ Այդ օրերուն Մոնթէին անունը փսփսալն անգամ վտանգաւոր էր։ Եւ ո՛չ ՊԱԿ-ի պատճառով, այլ քինախնդիր մարդոց, ովքեր պատրաստ էին վնասել Մոնթէին հետ կապ ունեցող ոեւէ էակի, եթէ անգամ ճանճ ըլլար այն։ Գրառումներս անուղղակի ձեւերով Մոնթէին կը ղրկէի՝ բանտ։ Իսկ ան բանտի իր խուցէն կարելին կ՚ընէր հետեւելու իրադարձութեանց։ Ստորեւ՝ քանի մը մտորումներ այդ ժամանակահատուածէն։
7.10.88
«Այսօր, 9.9.88-ի Երեւանի մէջ տեղի ունեցած ցոյցի որոշ խօսքերու ձայներիզը մտիկ ըրի։ Միայն պզտիկ մաս մըն էր, բայց շատ գէշ բաներ կային մէջը։ Կարծես թէ ժողովուրդը շատ շուարած է հիմա։ Իսկապէս տխուր բան է։ «Անկախութիւն» Ս. Հայաստանի համար ո՛չ թէ «ազգային ինքնորոշում» կը նշանակէ, այլ ազգային հաւաքական ինքնասպանութիւն։ Դժուար է հաւատալ որ հայ մարդիկ, այդ ալ մօտ 100.000-ով, կրնան այդպիսի բաներ պոռալ»։
9.10.88
Հիմա 2 օրէ ի վեր լուր չեմ լսած Արցախի եւ Ս. Հայաստանի մասին։ Անշուշտ շատ-շատ կը մտածեմ անոր մասին։ Միշտ դուն եւ մեր հայրենիքը (իր ամէն մասերով) մտածումներուս մեծ-մեծ մասը կը գրաւեն։ Երեւանի ցոյցերը չեմ տեսած, ուրեմն գրեթէ ստիպուած եմ փորձել կեանքիս փորձառութիւններէն բանի մը հետ բաղդատել։ Գիտեմ, որ 2 երեւոյթներ նուազագոյն նմանութիւններ ունին, բայց նորէն քանի որ Երեւանի մէջ չեմ եղած միտքս բնականօրէն Թեհրանի ցոյցերուն կ՚երթայ։ Հոն ալ ցոյցերը շա՜տ մեծ էին, ժողովուրդը խանդավառ եւ եղբայրական։ Մէկ բան գիտէին. պէտք էր թագաւորը երթար եւ նոր պետութիւն մը շինուէր։ Ասիկա շատ ճիշդ պահանջ մըն էր, բայց առանձին չէր բաւեր։ Վերջապէս թագաւորը գնաց, բայց քաղաքականապէս անպատրաստ եւ շուարած զանգուածային հոսանք մը կար, որ սկսաւ իսկական յեղափոխական ուժերուն ջարդել։ Եւ հիմա յստակ է որ ներկայ պետութիւնը Պարսկաստանի ժողովուրդներուն (ինչպէս նաեւ ուրիշ ժողովուրդներուն Աֆղանիստանի եւ Իրաքի մէջ) շատ աւելի վնաս հասցուցած է քան թէ այդ ֆաշական թագաւորը։ Ինչո՞ւ ասոր մասին կը գրեմ։ Քանի որ մտահոգ եմ։ Մեր Ս. Հայաստանի եւ հոն տեղի ժողովուրդի համար մտահոգ եմ։ Գիտեմ, որ չի պիտի ձգեն որ Ս. Հայաստան «անկախ» ըլլայ (նոյնիսկ եթէ հայ ժողովուրդը իսկապէս պիտի ընդունէր այդպիսի հակա-հայկական քայլ մը) ատիկա շատ-շատ անիրապաշտ է, բայց արդէն հայտնի է, որ առաջուան յստակատեսութիւնը եւ լրջութիւնը սկսած է տեղ տալ շփոթին, շուարումի եւ քաղաքական անհասունութեան։ Մտահոգ եմ քանի որ փորձառութենէ սորված եմ, որ ամէն մէկ սխալի համար գին մը կայ վճարելիք, ամէն մէկ սխալը որոշ չափ վնաս կը բերէ։ Չեմ ուզեր որ մեր ժողովուրդը յետքայլ առնէ կամ ինքնիրեն վնաս բերէ։ Այնքան լաւ շարժում մը սկսած էին...ափսո՜ս եթէ հիմա այս շարժումը աւրուի։ Ո՛չ, ընդունելի չէ։ Արցախի ժողովուրդին համար (գոնէ) իրաւունք չունինք մեր լրջութիւնը կորսնցնելու։ Անկէ անդին ալ այս շարժումը, եթէ քաղաքական հասունութեամբ տարուի, պիտի ամբողջովին փոխէ մեր Ս. Հայաստանը։ Այս շարժումը դուռը բացած է իսկական յառաջդիմութեան։ Անկիւնադարձ է մեր ժողովուրդի պատմութեան համար»։
12.10.88
«Վերջերս Ս. Հայաստանէն շատ լուր չեմ լսած, բայց Էսթոնիայէն, Լաթվիայէն եւ Լիթուանիայէն բաւական հետաքրքրական լուրեր կային։ Ինչպէս Ս. Հայաստանի մէջ, այնպէս նաեւ այս Պալթիքական հանրապետութիւններուն մէջ կարծես բաւական շուարած մարդիկ կան բայց ընդհանուր հոսանքը յառաջդիմական ու առողջ կը մնայ։ Վերջին տարիներուն շատ մտածած եմ Լենինի, Շահումեանի (թէեւ տակաւին Շահումեանի բուն գրութիւնները այս նիւթի շուրջ չեմ կարդացած- անհամբեր կը սպասեմ այն հատորները) եւ ուրիշներու տեսակետները ազգային ինքնորոշման հարցի շուրջ։ Նաեւ շատ մտածած եմ թէ ինչպէ՞ս ներկայիս այն սկզբունքները կրնան աւելի լաւապէս թարգմանուիլ այսօրուան Ս. Միութեան մէջ։ Իմ կարծիքովս ինչ որ այսօր կը պատահի Պալթիքական հանրապետութիւններուն մէջ կրնայ զարգացնել Լենինեան սկզբունքները իրենց յարմարելով ներկայ իրականութեան։ Հակառակ որ տակաւին շատերը չեն փորձեր Լենինի (եւ ուրիշներու) գծած սկզբունքները իրենց խորքով հասկնալ եւ կը նախընտրեն «ազգային ինքնորոշում»-ի գաղափարին քառակուսի սահմանում մը տալ, իմ կարծիքովս բաւական յստակ է, որ ճկուն իմաստ ունի եւ միա՛յն ճկուն կրնայ ըլլալ։ Ոչ մէկ պատճառ կայ որ անպայման Ս.Միութեան մէջ գտնուող բոլոր հանրապետութիւնները ճիփ-ճիշդ նոյն հարաբերութիւնը ունենան կեդրոնին կամ նոյն մօտեցումը ունենան զանազան մարզերու մէջ, երբ ներքին հարցերու կը վերաբերի։ Հոս շատ բարդ եւ երկար բացատրութիւններ ունիմ ընելիք, ուրեմն կը ձգեմ մինչեւ այն օրը երբ իրար հետ ըլլանք։ Արդէն դուն պիտի կարենաս ինծի շատ օգնել այս հարցին վրայ- թէ՛ Ս.Հայաստանը շատ լաւ կը ճանչնաս թէ ալ զանազան ուրիշ հանրապետութիւններ այցելած ես։ Կարծեմ, այսինքն նոյնիսկ վստահ եմ, որ բոլոր հանրապետութիւններուն իսկական շահերը Ս. Միութեան մէջ մնալով կ՚իրականանան, բայց այս չի նշանակեր որ իրար նման կաղապարէն հանած քաղաքականութեան մը հետեւին։ Անշուշտ որոշ բնագաւառներու մէջ պէտք է միասնական ու միալարուած քաղաքականութիւն մը տանին, ուրիշ տեսակէտներով տեղ կայ ճկունութեան համար։ Ս.Հայաստանի վիճակը շատ-շատ-շատ տարբեր է Պալթիքական հանրապետութիւններու վիճակէն, բայց հոն տեղի զարգացումները եւ գործնական փորձառութիւնները ապագային կրնան հետաքրքրական ըլլալ ամէնուն համար»։
10.10.88
«...Այդ առաջին տարիներուն ընթացքին դուն նոյնիսկ լուր չունէիր թէ իսկապէս ի՞նչ կը զգայի քեզ համար, բայց այն տարիները արդէն կը ճանչնայի զգացումիս խորքը, կը զգայի անոր իսկական բնոյթը։ Ամէն օր քեզ կը յիշէի եւ կը տենչայի միայն անգամ մը եւս հետդ նստելու, խօսելու։ Եւ հաւատա՛ Սեդա, քեզ յիշելով է որ կարծեմ մի [քանի]անգամ մահէն փրկուեցայ։ Այո, այդպէս է։ Քեզ յիշելով ինծի կ՚ըսէի՝ «շատ ալ խենթ մի ըլլար։ Լուրջ մտածէ եւ ուշադրութիւն ըրէ, քանի որ Սեդան կայ եւ գոնէ անոր համար պէտք է կեանքդ լուրջի առնես։ Պէտք է բացատրես իրեն ինչ կը զգաս, պէտք է ան հասկնայ եւ դուն ալ պէտք է իրեն հասկնաս...»։ Երբ միասին ըլլանք պիտի այն ամէնադժուար ատենները բացատրեմ քեզ եւ պիտի տեսնես ինչպէս առանց գիտնալու ինծի շատ օգնեցիր։ Ամէնայն դէպս հիմա հոս եմ, ողջ եմ, եւ քեզ կը սպասեմ»։
Սպասումը շատ չտեւեց։ Այս նամակէն շուրջ երեք ամիս ետք վերջապէս միացանք։ Յաջորդող քանի մը տարիներուն աստիճանաբար Մոնթէն ու ես մոռցուեցանք նոյնիսկ մեր երբեմնի ընկերներուն կողմէ։ Կապ ունենալը թէ վտանգաւոր էր, թէ գրպանի վնաս՝ քանի որ երկուքս ալ չէինք կրնար հացի գումար վաստակիլ ընդյատակ ապրելով։ Ֆրանսայի ընկերները պարբերաբար գումար կը հայթայթէին, նաեւ ընտանիքին կողմէ ղրկուած։ 1990-ի ամառը Ֆրանսայէն՝ Մոնթէին համար օդանաւի տոմս գնելու վերջին նուիրատութիւն մը հասաւ։ Ընկերները ալ չէին կրնար շարունակել մեզ օգնել եւ այդ գումարը կարծես վիրջնագիր էր։ Ես, շոգեկարքին մէջ օրեր անցնելով ու իմ Երեւանի ընկերներուս օգնութեամբ հասայ «տուն՝» Նայիրի հանրակացարան։ Ի գին ամէն ինչի Մոնթէն պէտք էր հասնէր Հայաստան։ Հասաւ։ Ու մտածեց միջոցներու մասին, որ իր ամէնավստահելի ընկերն ալ հետեւի իրեն։
«Ով որ այդ տղուն դպնա՛յ, մայրը կը թաղեմ: Ի՜սկապէս,» Մոնթէին ձայնը որոտաց երեկոյ մը մեր հանրակացարանի փոքրիկ սենեակէն ներս: Մոնթէին ճանչցողները, վստահ եմ, կը լսեն իր ձայնը հիմա իրենց ականջներուն մէջ: Ամուսնոյս աչքերը զայրոյթէն կը ճառագայթէին: Իսկ այս իրարանցումը այդ հաւատարիմ ու սրտակից ընկերոջ՝ Ալէք Ենիգոմշեանին համար էր: Մեր սենեակ այցելած էր լիբանանահայ անհատ մը, անցեալէն եկող ու ՀԱՀԳԲ-ի երկու կողմերն ալ ճանչցող: Այցելուն լսած էր, որ Լիբանանի մէջ Ալէքը ճնշման կ'ենթարկուէր յակոբեանական թափթփուքներու կողմէ: Լուրը Մոնթէին հունէն հանած էր: Ալէքին կողքին չկարենալ ըլլալու փաստը կարծես զինք աւելի կը զայրացնէր: Մոնթէն երեք հարցի նկատմամբ շատ զգայուն էր. Կառլէն Անանեանի ու Արամ Վարդանեանի յուշին, Ալէքին, եւ անարժանիս: Երբ «Իրականութիւն» գիրքին վրայ կ'աշխատէինք ըսաւ, որ գիրքը պիտի նուիրենք Կառլէնին ու Արամին յիշատակին: Յետոյ սկսաւ բանակցութեանց մէջ մտնել Հայաստան վերաթաղուելու Կառլէնին ցանկութիւնը իրականացնելու համար: Իր Հայաստան հասնելուն կէս տարի անգամ չէր եղած երբ Ալէքին՝ Հայաստան հաստատուելու առաջարկով իր նամակը ինքս տարի հասցէատիրոջ՝ 1991 թուականի ապրիլին: Երբ մեր հարսանիքին ստացած դրամական նուէրներն ու իմ Միշիկանի համալսարանի աշխատավարձը իրար վրայ դնելով ու իր ծնողքին օգնութեամբ 15 հազար ԱՄՆ տոլարով տուն գնեցինք, ըսաւ՝ «սենեակ մը կը պատրաստենք Ալէքին համար, որ գայ մեր հետ ապրի»: Մեծ սիրով համաձայնեցայ: Ալէքը իմ սերունդի լիբանանահայ երիտասարդութեան ներշնչանքն ու հպարտութիւնն էր, եւ է:
Դժուար չէ կռահել Մոնթէն ի՞նչ պիտի ընէր ի տես անցեալ ամսուան Ալէքին հետ կապուած միջադէպին։ Լկտիութեան սահմանը անցած դրածոներ ԱԶԳԱՅԻՆ անվտանգութեան կամ ազգային որեւէ կառոյցի մէջ ըլլալու իրաւունք չունի՛ն քանզի ակնյայտօրէն ազգային մարդու անվտանգութիւնը վտանգելով զբաղած են: Կրկնելով Մոնթէին խօսքերը՝ «Դժուար է հաւատալ որ հայ մարդիկ, կրնան այդպիսի բաներ ընել»։

Monte Remembered: Notes From Prison
(Monte Melkonian was born on November 25, 1957. Below are passages of notes he sent to Seta, his wife at the time, from prison.)
In 1988, my friends and I were exhilarated. As soon as we heard about the demonstrations, we hurried to Opera Square from our NairiDormitory rooms. Being part of our people was a wonderful feeling. In a tiny notebook I described what was happening. Only my best friend Hourig, one of the few people at that time who knew my relationship to Monte,understoodwhy I was taking notes of everythingas if writing a diary. During those days it was dangerous to even whisper Monte’s name. And not because of the KGB, but because ofvengeful people who were ready to attack anything connected to Monte, even if it was a fly. I indirectly sent my notes to Monte in prison. He did his best to follow the events in Armenia. Below are some excerpts from that period.
7.10.88
“Today, I listened to some recordings of the speeches at the demonstrations in Yerevan on 9.9.88. It was only a short section, but there were very bad things in it. Seems people are confused. It is really very sad. “Independence” for Soviet Armenia does not mean “national self-determination”, but national, collective suicide.
9.10.88
“Now it’s been 2 days that I have not heard any news about Artsakh and S. Armenia. Of course I think very-very much about it. Always, you and our motherland (with all its aspects) occupy the vast majority of my thoughts. I have not seen the demonstrations in Yerevan; therefore I am almost forced to try comparing it with something from my life experience. I know that the 2 situations have minimum resemblance, but again, since I haven’t been in Yerevan, naturally my thoughts go to the demonstrations in Tehran. There, too, the demonstrations were very big, people were excited and brotherly. They knew one thing: the Shah had to go and a new government needed to be established. This was a very fair demand, but it was not enough. Finally the Shah left but there was a politically unprepared and confused current that started to destroy the real revolutionary forces. And now it is clear that the present government has harmed the Iranian people (as well as other people in Afghanistan and Iraq) much more than that fascist Shah. Why am I writing about this? Because I am worried. I am worried about our S. Armenia and the people there. I know, that they will not allow S. Armenia to be “Independent” (even if the Armenian people really take such an anti-Armenian step) that is very-very unrealistic, but it is already obvious, that the previous rationality and seriousness has given way to turmoil, confusion and political immaturity. I am worried because from experience I’ve learned, that for every mistake there’s a price to pay, every mistake brings certain harm. I do not want our people to take a step back or bring harm to itself. They have started such a great movement… It’ll be extremely bad if now that movement is spoiled. No, it is not acceptable. For the people of Artsakh (at least) we do not have the right to lose seriousness. Beyond that, if this movement is taken with political seriousness, it will completely change our S. Armenia. This movement has opened the door to real progress. It’s a turning point for our national history.”
12.10.88
“I have not heard any news from S. Armenia lately, but there were quite interesting news from Estonia, Latvia and Lithuania. As in S. Armenia, same as in these Baltic republics, seems there are quite a bit of confused people, but the general progressive current remains healthy. The last years I have thought a lot about Lenin’s and Shahumian’s (although I have not yet read Shahumian’s articles about this specific topic. I’m impatiently waiting for those volumes) and others’ opinions about the issue of national self-determination. I have also thought about now how these principles can be better interpreted in today’s S. Union. In my opinion, whatever is happening today in the Baltic republics can develop Leninist principles, corresponding them to the present reality. Although many people still don’t try to understand Lenin’s (and others’) principles in full depth and prefer to give the idea of “national self-determination” a square definition, in my opinion it is quite clear, that it has a pliable meaning and can only be pliable. There is no reason for all the republics within the S. Union to have exactly the same relationship with the Center, or have the same approach toward different aspects, when it concerns internal affairs. I have very complex and long explanations here; therefore I will leave it there until we are together. You will be able to help me a lot regarding this matter: you know S. Armenia very well and you have visited many other republics. I think, I mean I am even sure, that the real gains of all the republics will be realized by staying in the S. Union, but this does not mean that they should follow the exact same politics as if they are cut from a mold. Of course they should have unified and harmonized politics in some fields, in other aspect there is room for flexibility. The situation in S. Armenia is very-very different from the situation in the Baltic republics, but the developments and actual experiences there can be interesting for all in the future.”
10.10.88
“…During those first years you didn’t even know what my real feelings were for you, but even those years I recognized the depth of my feelings, I felt it’s real nature. Every day I remembered you, I longed for just one more time to sit with you, to converse with you. And believe me Seta, I think several times I was saved from death by remembering you. Yes, that’s the truth. Remembering you I told myself “Don’t be too crazy. Think seriously and be careful because there’s Seta, and at least for her you should take your life seriously. You should explain to her what you feel and she would understand and you should understand her…” When we’ll be together I’ll explain to you about those very difficult times and you will see how, unknowingly, you have immensely helped me. In any case, I am here, I’m alive and waiting for you.”
About three months after this letter we were finally united. The following few years Monte and I were gradually forgotten even by some friends. Having contact was both dangerous and bad for the pocketbook, since both of us could not win our bread, living underground. The comrades from France sometimes provided money, often sent by the family. In the summer of 1990, comrades in France sent one last donation, a sum to cover Monte’s air ticket. I spent days in the trains and with the help of my friends in Yerevan, I arrived “home” to the Nairi Dormitory. Monte had to reach Armenia at any cost. As soon as he arrived in Yerevan, he started to think of ways, to bring his most trusted friend there.
“Whoever touches that man, I will show them. Really!” Monte’s voice echoed one evening in our small dormitory room and his eyes burned with anger. I’m sure that people, who’ve known Monte, can hear his voice in their ears. The issue concerned a visit from a long-time acquaintance from Lebanon, a person who knew both sides of ASALA well. The visitor mentioned that Alec was pressured by pro-Hagopian cronies. The news outraged Monte. More than anything, he was frustrated for not being there for Alec. It hadn’t even been six month for his arrival in Armenia when in March, 1991 I took his letter to Alec, suggesting that he relocates to Armenia. After our wedding,with the monetary gifts, my Michigan University salary and assistance from Monte’s parents, we bought a house for 15K. Monte said, “We will prepare a room for Alec so he can live with us.” I gladly agreed. Alec was the inspiration and pride of my generation.
It’s not difficult to imagine what Monte would have done in view of last month’s events concerning Alec. Quoting Monte’s words: “It is difficult to believe that Armenian people, can do things like this.”