Կառավարության արտոնությունները՝ քրեական անցյալով վրացի գործարարին և նրա օֆշորային ընկերությանը
Այս տարվա օգոստոսին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվող` ՀՀ տարածքում 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայանի կառուցման և շահագործման համաձայնագրին:
Նախարարությունն իր հետաքրքրությունն է հայտնել Հայաստանում գազային էլեկտրակայանի և ենթակառուցվածքների կառուցման հարցում՝ էներգետիկ կենսունակությանը նպաստելու և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները մեծացնելու նպատակով:
«Նախատեսվող գազային էլեկտրակայանի կառուցումը նպատակաուղղված է արտադրական հզորությունների զարգացմանը, ՀՀ էներգետիկ անվտանգության բարձրացմանը և կենսունակության ապահովմանը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների աճին»,-մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է ՀՀ կառավարությունը:
«Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն հանդես է գալիս որպես ներդրող, իսկ ընկերության խոհրդի նախագահ՝ վրացի գործարար Թեյմուրազ Կարչավան: Ըստ համաձայնագրի՝ ընկերությունը պետք է ներդրում կատարի շինարարական աշխատանքներում և սեփական միջոցների հաշվին կառուցի 540 ՄՎտ հզորության երկու էլեկտրակայան (2x270ՄՎտ) ու հարակից ենթակառուցվածքները, այնուհետև տնօրինի և գործարկի այն: Ենթակայանը Վանաձորում է կառուցվելու:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Ղահրամանյանը, մեր հարցմանը պատասխանելիս, նշել է, որ գազային էլեկտրակայանի կառուցման շուրջ 600 մլն դոլար կազմող ներդրումների ֆինանսավորումն ամբողջությամբ իրականացվելու է «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի կողմից:
«Վերջինս կրելու է նախագծի իրականացման ողջ ռիսկերը, իսկ կառավարությունը կաջակցի մի շարք հարցերում, ինչպիսիք են՝ գործող օրենսդրության շրջանակներում անհրաժեշտ թույլտվությունների տրամադրումը, կոմունալ միացումների հարցում՝ ոչ խտրական մոտեցման ապահովումը, ներդրումների երաշխավորված պաշտպանությունը, գազի երաշխավորված ծավալների մատակարարումը»,-հավելել է Կարեն Ղահրամանյանը:
Նախագծի ամբողջական կատարման համար նախատեսվել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից լիցենզիայի տրամադրման պահից ոչ ուշ քան երեսունվեց (36) ամսվա ժամկետ, ընդորում` առաջին էներգաբլոկը պետք է կառուցվի ոչ ուշ քան տասնութ (18) ամսվա ընթացքում: Ծրագրի իրականացման համար Հայաստանում ստեղծվել է նոր ընկերություն՝ «Անակլիա էներջի» ՍՊԸ, որի 100 % բաժնետերը նույն վրացին է՝ Թեյմուրազ Կարչավան: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ստեփանյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ «Անակլիա էներջի» ընկերությունը դեռևս լիցենզիա ստանալու հայտ չի ներկայացրել հանձնաժողով:
Ով է Թեյմուրազ Կարչավան
Զուգդիդում ծնված, Թբիլիսիում գրանցված վրացի ներդրողը հետաքրքիր կենսագրություն ունի: Մինչ 2004թ. նա ապրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Նրան է պատկանել Կրեմլից ոչ հեռու գտնվող VIP National Club կազինո-ռեստորանային համալիր-ակումբը: Նա այնուհետև ներքաշված և ձերբակալված է եղել մի քրեական պատմության մեջ՝ սկզբում ՌԴ ֆինանսների նախարարության աշխատակցին Mercedes SLK 350 մեքենա կաշառք տալու մեղադրանքով, այնուհետև՝ փաստաթղթերի կեղծման և ապօրինի օգտագործման համար: Իսկ փաստաթուղթը ՌԴ արտասահմանյան կեղծ անձնագիրն էր, որն օգտագործելով նա մուտք է գործել ՌԴ: Կաշառքի մասով Կարչավան դատարանում արդարացվել է, սակայն կեղծ փաստաթղթերի օգտագործման և ապօրինի ՌԴ տարածքը հատելու մեղադրանքով դատապարտվել է՝ 1 տարի ու 9 ամիս բանտում անցկացրել:
Այս պատմությունից հետո նա տեղափոխվել է Ռուսաստանից, և ըստ վրացական աղբյուրների, այժմ ապրում է Լոնդոնում: Չնայած Վրաստանի ընկերությունների պետական ռեգիստրում իր անվամբ գրանցված 10-ից ավելի ընկերություններ կան, սակայն այս անձը Վրաստանում նշանավոր չէ: Ունի գինու արտադրություն: Աչքի է ընկել 2009-ին նախաձեռնած Անակլիա նավահանգստի ծրագրով: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլու հովանավորությամբ Վրաստանի արևմուտքում՝ Աբխազիայի սահմանին մոտակա Անակլիա ավանում փորձ է արել սկսել նավահանգստի կառուցման նախագիծ: Սակայն ժամկետների մեջ չի տեղավորվել և չի կարողացել ապահովել խոստացած ներդրումները: Փոխարենը նոր ընկերություն է «մտել» նրա տարածք և սկսել շինարարություն իրականացնել: Այդ ժամանակ արդեն Սահակաշվիլին շրջանառության մեջ էր դրել Լազիկա քաղաքի և նավահանգստի կառուցման գաղափարը և կասեցրել էր Անակլիայի կառուցումը:
2012-ին Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը միակողմանի լուծել է Կարչավայի ընկերության հետ ստորագրած պայմանագիրը և 100 մլն դոլարի չափ տույժ-տուգանքներ է հաշվարկել ժամկետների մեջ չտեղավորվելու համար: Կարչավան դատական քաշքշուկների մեջ է մտել Վրաստանի կառավարության հետ: Իր ասուլիսներից մեկում նա պնդել է, որ կառավարությունը իր հողերի վրա արդարադատության տուն և երիտասարդական ճամբար է կառուցում, որը նախատեսված էր իր նախագծի՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման համար:
Սակայն Բիձինա Իվանիշվիլու իշխանության գալուց հետո նոր ղեկավարությունը որոշեց, որ ոչ թե Լազիկան, այլ, այնուամենայնիվ, Անակլիան կկառուցվի:
| Անակլիա նավահանգստի վայրը |
Այս տարվա օգոստոսի 6-ին Վրաստանի կառավարությունը Անակլիա նավահանգստի կառուցման մրցույթ է հայտարարել: Սակայն ընդամենը օրեր անց՝ օգոստոսի 14-ին (երբ դեռ հայտնի չէր նավահանգիստը կառուցող ընկերությունը) ՀՀ կառավարությունը Կարչավայի ընկերության հետ գազային էլեկտրակայի համաձայնագիր է ստորագրել: Համաձայն «Անակլիա էներջի» նախագծի՝ Հայաստանում արտադրված էլեկտրաէներգիան պետք է ուղղվի հենց այս նավահանգստին, որի ճակատագիրը դեռ անհայտ է, և դեռևս նոր է հայտարարվել կառուցողի մրցույթը:
Սա դեռ ամենը չէ. կառավարության որոշման հավելվածում «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի հասցե նշված է Լոնդոնը ( Suite 7, 55, Park Lane, Mayfair, London, W1K 1NA, UK): Սակայն Բրիտանական Վիրջինյան կղզիների ընկերությունների գրանցամատյանից մեր ձեռք բերած փաստաթղթի համաձայն՝ այն իրականում գրանցված է օֆշորում՝ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում՝ 2013-ի վերջին: Չունի որևէ պատմություն էներգետիկ ոլորտում:
Չնայած այս ամենին, Հայաստանի կառավարությունը որոշ արտոնություններ է սահմանել ընկերության համար. էներգետիկայի նախարարությունը ընկերությանը երաշխավորել է էլեկտրակայանը շահագործման հանձնելուց հետո տարեկան 1 մլրդ խմ բնական գազի մատակարարումը նույն պայմաններով, որոնք կիրառվում են էներգիա արտադրող այլ կայանների դեպքում։ Բնական գազի գինը ստորագրման օրվա դրությամբ կազմում է 230.82 ԱՄՆ դոլար (առանց ԱԱՀ)։ ՀՀ կառավարությունը նաև խոստացել է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծվող ապրանքների մասով ԱԱՀ-ի վճարումները հետաձգել, իսկ էներգիայի արտահանման ժամանակ կիրառել ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափ։
Իսկ այս պատմության ամենաուշագրավ մասն այն է, որ կառավարությունում «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ին ներկայացրել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար, այժմ ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Մովսիսյանը: Հիշեցնեն՝ հենց նրա մասնակացությամբ էին «Նաիրիտ գործարանը» և «Վանաձորի Քիմպրոմը» հայտնվել օֆշորային լաբիրինթոսի մեջ:
Լուսանկարում՝ ձախից՝ Թեյմուրազ Կարչավան և ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը

Льготы правительства – грузинскому предпринимателю с уголовным прошлым и его оффшорной компании
В августе этого года правительство Армении одобрило соглашение о строительстве и эксплуатации на территории РА газовой электростанции мощностью 540 мВт, заключенное между министерством энергетики и природных ресурсов РА и ООО “Анаклия АйИПи Холдинг”.
Министерство выразило заинтересованность в вопросе создания в Армении газовой электростанции и инфраструктуры с целью содействия энергетической жизнеспособности и увеличению объемов выработки электроэнергии.
“Строительство предусмотренной газовой электростанции направлено на развитие производственных мощностей, повышение уровня безопасности и обеспечение жизнеспособности энергетической сферы, рост объемов выработки электроэнергии”,- говорилось в ответе правительства РА на наш письменный запрос.
ООО “Анаклия АйИПи Холдинг” выступает в качестве инвестора, а председателем совета этой компании является грузинский предприниматель Теймураз Карчава. По соглашению компания должна осуществить инвестиции в строительство двух электростанций общей мощностью 540 мВт и инфраструктур, после чего приступить к их эксплуатации. Подстанцию предусмотрено построить в Ванадзоре.
Руководитель аппарата министерства энергетики и природных ресурсов РА Карен Каграманян в ответ на наш запрос сообщил, что финансирование строительства газовой электростанции стоимостью около 600 млн доларов полностью осуществит ООО “Анаклия АйИПи Холдинг”.
“Компания берет на себя все риски в деле реализации проекта, а правительство окажет содействие в ряде вопросов, в том числе в предоставлении необходимых разрешений в рамках действующего законодательства, обеспечении недискриминационного подхода к вопросу коммунальных соединений, гарантированной защите инвестиций, поставках гарантированных объемов газа”,- отметил Карен Каграманян.
На осуществление всего проекта дан срок не более 36 месяцев с момента предоставления лицензии Комиссией по регулированию общественных услуг РА. При этом первый энергоблок должен быть построен не позже, чем за 18 месяцев. Для выполнения этой программы в Армении была создана новая компания – ООО “Анаклия энерджи”, 100 процентов акций которой принадлежат тому же Теймуразу Карчаве. Пресс-секретарь Комиссии по регулированию общественных услуг Мариам Степанян сообщила Hetq.am, что компания “Анаклия энерджи” пока не обращалась к ним для получения лицензии.
Кто такой Теймураз Карчава
Родившийся в Зугдиди и прописанный в Тбилиси грузинский предприниматель имеет интересную биографию. До 2004 г. Карчава жил в Российской Федерации. Там ему принадлежал ресторанный комплекс-казино-клуб VIP National Club, расположенный недалеко от Кремля. Вскоре он был задержан за причастность к одной уголовной истории. Сперва Карчаву обвинили в даче взятки в виде Mercedes SLK 350 сотруднику министерства финансов РФ, затем – в подделке документов и их незаконном использовании. Документ представлял собой фальшивый иностранный паспорт РФ, с которым Карчава приехал в эту страну. По части взятки суд его оправдал, однако по обвинению в использовании фальшивого паспорта и незаконном пересечении российской границы предприниматель был осужден к 1 году 9 месяцев тюрьмы.
После этой истории Карчава уехал из России и, согласно грузинским источникам, сейчас живет в Лондоне. Несмотря на то, что в государственном реестре компаний Грузии на имя Карчавы зарегистрировано свыше 10 компаний, эта личность не пользуется известностью у себя на родине. Он занимается производством вина. Отличился предложенным в 2009 г. проектом строительства порта Анаклия. Под патронажем бывшего президента Грузии Михеила Саакашвили на западе Грузии была предпринята попытка приступить к строительству порта в поселке Анаклия, недалек от от границы с Абхазией.
Однако Карчава не уложился в сроки и не успел обеспечить обещанные инвестиции. Вместо этого на его территории появилась новая компания, которая и начала осуществлять строительство. В это время Саакашвили уже ввел в обращение идею строительства города и порта Лазика, поэтому строительство порта Анаклия было приостановлено.
В 2012 г. министерство экономики Грузии в одностороннем порядке расторгло договор с компанией Карчавы и за нарушение сроков назначило штрафы и пени на сумму 100 млн долларов. Карчава затеял судебную тяжбу с правительством Грузии. На одной из своих пресс-конференций он заявил, что правительство строит на его землях Дом правосудия и молодежный лагерь, хотя по его проекту там было предусмотрено строительство транспортных инфраструктур.
После прихода к власти Бидзины Иванишвили новое руководство страны решило, что будет построена все же не Лазика, а Анаклия.
6 августа этого года правительство Грузии объявило конкурс на строительство порта Анаклия. Однако через несколько дней, 14 августа (когда еще не было известно, какая компания будет строить порт), правительство РА подписало с компанией Карчавы соглашение о строительстве газовой электростанции. Согласно проекту “Анаклия энерджи”, вырабатываемая в Армении электроэенргия должна поступать именно в этот порт, судьба которого пока неизвестна, а конкурс на его строительство был объявлен буквально на днях.
Но это еще не все. В приложении к решению правительства в качестве адреса ООО “Анаклия АйИПи Холдинг” указан Лондон (Suite 7, 55, Park Lane, Mayfair, London, W1K 1NA, UK). Однако согласно документу, полученному нами из регистрационного журнала компаний на британских Виргинских островах, в действительности компания зарегистрирована в оффшоре – на британских Виргинских островах в конце 2013 г. и никакой истории в энергетической сфере не имеет.
Несмотря на все это, правительство Армении предоставило “Анаклия АйИПи Холдинг” определенные льготы. Так, министерство энергетики гарантировало, что после сдачи в эксплуатацию электростанции компания начнет получать ежегодно 1 млрд кубометров природного газа на тех же условиях, на которых получают другие энерговырабатывающие станции. Стоимость природного газа на момент подписания составила 230.82 долларов США (без НДС). Правительство РА также обещало отсрочить выплаты НДС по части товаров, импортируемых в рамках инвестиционной программы, а для экспорта энергии применять нулевую ставку НДС.
Однако самым примечательным в этой истории является следующее: в правительстве ООО “Анаклия АйИПи Холдинг” представлял бывший министр энергетики и природных ресурсов, ныне советник президента РА Армен Мовсисян, человек, при участии которого завод “Наирит” и ванадзорский ”Химпром” оказались в оффшорном лабиринте.
На фото слева направо: Теймураз Карчава и бывший министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян