Նալբանդյան. «Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը»
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, երեկ` նոյեմբերի 25-ին, նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ելույթով հանդես եկավ Ստոկհոլմի Միջազգային խաղաղության հարցերով հետազոտական ինստիտուտում:
Նախարարի ելույթին ներկա էին Շվեդիայի պետական գերատեսչությունների, դիվանագիտական կորպուրսի, գիտական կենտրոնների և համալսարանների ներկայացուցիչներ, քաղաքական վերլուծաբաններ: Նախարար Նալբանդյանը պատասխանեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների նկատմամբ ՀՀ մոտեցումների վերաբերյալ ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մոտեցումը, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի։
Էդվարդ Նալբանդյանը մասնավորապես ասաց.
«Որքան միջազգային հանրությունը կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի, այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզ, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` փոխվստահության ամրապնդման և հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ։ Որքան կողմերին կոչ է արվում դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից և ստեղծել միջադեպերի ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քննության մեխանիզմ, այնքան ավելի շատ դիպուկահարների կրակոցներ, սադրիչ միջադեպեր, դիվերսիոն գործողություններ են հետևում ադրբեջանական կողմից` հանգեցնելով բազմաթիվ կորուստների:
Որքան նավթագազային եկամուտներ են մտնում Ադրբեջանի բյուջե, այնքան շատ զենք և սպառազինություն է ձեռք բերվում Բաքվի կողմից: Նախորդ տասնամյակի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը 136 միլիոնից հասել են 3,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի 2014թ.` աճելով ավելի քան քսանհինգ անգամ, և Բաքուն այժմ պարծենում է, թե եկող տարվա ռազմական բյուջեն աճելու է 27%-ով` կազմելով 4.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ադրբեջանի կողմից անհամաչափ ռազմական ծախսերը և սպառազինության ձեռքբերումը լուրջ վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանային և միջազգային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Բաքուն մերժել է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված` ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները՝ ներկայացված Սանկտ Պետերբուրգում (հունիս 2010թ.), Աստրախանում (հոկտեմբեր 2010թ.), Սոչիում (մարտ 2011թ.) և Կազանում (հունիս 2011թ.) կայացած գագաթաժողովների ընթացքում: Կազանի գագաթաժողովին հետևեց հիմնարար սկզբունքների շուրջ բանակցային գործընթացի գրեթե երկու տարվա դադար: Այս ընթացքում Ադրբեջանը հաճախակիացրեց Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումները և սադրիչ գործողությունները։
Բայց ամենից զարհուրելի քայլը ադրբեջանցի սպա Սաֆարովին ներում շնորհելն ու հերոսացնելն էր, ով կացնով գլխատել էր քնած հայ սպային, երբ նրանք Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի դասընթացին:
Երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին` տխրահռչակ սաֆարովյան դեպքից որոշ ժամանակ անց, համանախագահների ջանքերի շնորհիվ Վիեննայում վերսկսվեցին շփումները` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, հույսեր առաջացան, որ բանակցային գործընթացը կարող է առաջ շարժվել: Ցավոք, այդ սպասելիքները չարդարացան: Ադրբեջանը արեց հնարավոր ամեն ինչ` ապակայունացնելու իրավիճակը հակամարտության գոտում։
Ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման մի շարք փորձեր իրականացրեց, որոնք բազմաթիվ զոհերի հանգեցրին` կտրուկ մեծացնելով լարվածությունը:
Հայ գյուղացին, ով սխալմամբ շփոթվել և հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում, ձերբակալվեց, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով դաժանորեն նվաստացվեց տեսախցիկների առջև, իսկ հաջորդ օրը սպանվեց ադրբեջանցիների կողմից։
Ադրբեջանում ականավոր լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, մտավորականության ներկայացուցիչների ահաբեկումն ու հետապնդումը, նրանց «Հայաստանի լրտեսներ», «ժողովրդի թշնամիներ» պիտակավորումը սովորական երևույթ են դարձել և օգտագործվում են` խաղաղության ու հաշտեցման ջատագովներին զրպարտելու, վարկաբեկելու նպատակով։
Այս ամենը լրջորեն վտանգում է բանակցային գործընթացը:
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում եռանախագահ երկրները, նախևառաջ Ռուսաստանի նախագահը՝ Սոչիում, ապա ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Նյուպորտում, այնուհետև Ֆրանսիայի նախագահը՝ Փարիզում, նախաձեռնեցին գագաթաժողովներ` Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ` առաջին հերթին լարվածության նվազեցման և իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու նպատակով:
Փարիզյան հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրացրեց հակահայկական սադրիչ հռետորաբանության մի նոր ալիք, և այդ երկրի պաշտպանության նախարարը նորից սպառնաց, որ իր երկիրը կլուծի ղարաբաղյան հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի` ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցումը, որը խլեց երեք երիտասարդ զինծառայողների կյանք, Բաքվի վերջին հանցավոր սադրանքներից է: Ադրբեջանական զինուժը գրեթե տասն օր շարունակ ուղղաթիռի խոցման վայրը պահեց ինտենսիվ կրակի տակ` խոչընդոտելով փրկարար խմբերին, ԵԱՀԿ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ զոհված օդաչուների մարմինները տարհանելու գործում։
Առերեսվելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպտագույն խախտմանը` Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը ստիպված եղավ դիմելու հատուկ գործողության՝ տարհանելու խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին և մյուս երկու օդաչուների մասունքները։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, որը մեկ անգամ ևս ակնհայտ դարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ուղղաթիռի խոցման վերաբերյալ հրապարակած հայտարարությանը իր արձագանքից: Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը` օրեցօր խորացնելով անդունդը իր և քաղաքակիրթ աշխարհի միջև:
Բաքուն ոչ միայն արհամարհում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերը` ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման, վստահության ամրապնդման միջոցների կիրառման վերաբերյալ, այլև գործում է դրանց հակառակ` կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը:
Այս բոլոր փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը դարձել է իրական սպառնալիք` Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության համար:
Մենք համամիտ ենք Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որ ռազմական ուժի կիրառումը չի կարող հիմնահարցի լուծմանը ծառայել։ Որքան շուտ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հասկանա սա, այնքան բանակցային գործընթացը արդյունքներ կբերի` արցախյան հիմնախնդի կարգավորման համար»:

"Азербайджан явным образом теряет чувство реальности"
25-го ноября в Стокгольмском международном институте по исследованиям проблем мира Эдвард Налбандян выступил с речью о внешней политике Армении.
На выступлении министра присутствовали представители государственных ведомств Швеции, дипломатического корпуса, научных центров и университетов Швеции, аналитики. Министр Налбандян ответил на многочисленные вопросы присутствующих относительно внешней политики Армении, подходов РА к региональным и международным проблемам.
Касаясь процесса урегулирования карабахской проблемы, министр Налбандян отметил, что Армения разделяет подход стран-сопредседателей Минской группы, что мирное урегулирование проблемы не имеет альтернативы.
Эдвард Налбандян, в частности, сказал:
“Чем больше международное сообщество призывает стороны конфликта к подготовке народов к миру, а не к войне, тем больше со стороны властей Азербайджана звучит воинственная, провоцирующая войну риторика, пропоганда армянофобии, усиливаются преследования представителей азербайджанского гражданского общества из числа сторонников укрепления взаимного доверия и примирения. Чем больше стороны призываются к отводу снайперов от линии соприкосновения и созданию механизмов расследования инцидентов и нарушений режима прекращения огня, тем больше следует снайперских выстрелов, провокационных инцидентов, диверсионных действий с азербайджанской стороны, приведших к многочисленным потерям.
Чем больше нефтегазовой прибыли поступает в бюджет Азербайджана, тем больше оружия и вооружений закупается со стороны Баку. За последнее десятилетие военные расходы Азербайджана от 136 миллионов достигли 3,6 миллиардам долларов США в 2014г., увеличившись в более чем двадцать пять раз, и Баку сегодня хвастается, что в следующем году военный бюджет увеличится еще на 27%, составив 4.8 млрд долларов США. Несоразмерные военные расходы и приобретение вооружений со стороны Азербайджана представляют серьезную угрозу региональной и международной стабильности и безопасности.
Баку отверг все варианты основополагающих принципов урегулирования карабахской проблемы, представленных сопредседателями Минской группы на состоявшихся в Санкт-Петербурге (июнь 2010г.), Астрахани (октябрь 2010г.), Сочи (март 2011г.) и Казани (июнь 2011г.) саммитах. Казанскому саммиту последовал почти двухгодовой перерыв в переговорном процессе вокруг основополагающих принципов. За этот период Азербайджан участил нарушения режима прекращения огня и провокационные действия на линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном и на границе Армении и Азербайджана.
Но самым ужасным шагом стало помилование и героизация азербайджанского офицера, убившего топором спящего армянского офицера, когда они участвовали на курсах НАТО в Будапеште.
Когда в ноябре прошлого года, спустя некоторое время после печально известного сафаровского дела, благодаря усилиям сопредседателей в Вене возобновились контакты между президентами Армении и Азербайджана, появилась надежда, что переговорный процесс может продвинуться вперед. К сожалению, эти ожидания не оправдались. Азербайджан сделал все возможное, чтобы дестабилизировать ситуацию в зоне конфликта.
Азербайджанская сторона предприняла несколько попыток диверсионного проникновения, которые привели к многочисленным жертвам, резко увеличив напряженность.
Армянский крестьянин, по ошибке оказавшийся на территории Азербайджана, был арестован, жестоко унижен перед камерами в духе печально известных террористических организаций, а на следующий день был убит азербайджанцами.
Запугивание и преследование в Азербайджане знаменитых журналистов, активистов гражданского общества, представителей интеллигенции, вывешивание ярлыков “шпионов Армении”, “врагов народа” стали обычными явлениями и используются с целью компроментирования, дискредитирования поборников мира и примирения.
Все это ставит под серьезную угрозу переговорный процесс.
За последние три месяца страны-сопредседатели, в первую очередь, президент России в Сочи, затем госсекретарь США в Ньюпорте, впоследствии президент Франции в Париже, организовали саммиты с участием глав Армении и Азербайджана, с главной целью уменьшения напряженности и предотвращения дальнейшего обострения ситуации.
Сразу после парижской встречи руководство Азербайджана подняло новую волну антиармянской провокационной риторики, и министр обороны этой страны снова пригрозил, что его страна решит карабахскую проблему военным путем.
Уничтожения азербайджанскими военными совершавшего учебно-тренировочный полет вертолета Армии обороны Арцаха, унесшего жизнь трех молодых военнослужащих, является последней преступной провокацией Баку. Азербайджанские вооруженные силы на протяжении почти десяти дней держали место падения вертолета под интенсивным обстрелом, препятствуя спасательным группам, представителям ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста в деле эвакуации тел пилотов.
Столкунвшись с очередным грубейшим нарушением международного гуманитарного права со стороны Азербайджана, Армия обороны Карабаха была вынуждена прибегнуть к специальной операции для эвакуации тела одного из членов экипажа и останков двух других летчиков сбитого вертолета.
Баку продолжает противопостовляться международному сообществу, что в очередной раз стало очевидным из его реакции на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ о сбитом вертолете. Азербайджан явным образом теряет чувство реальности, изо дня в день увеличивая пропасть между собой и цивилизованным миром.
Баку не только игнорирует призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, международного сообщества о неприменении силы, укреплении режима прекращения огня, создании механизмов расследования инцидентов на линии прикосновения, реализации мер по укреплению доверия, но и действует наоборот, неся всю ответственность за обострение ситуации.
Все эти факты демонстрируют, что Азербайджан стал реальной угрозой безопасности и стабильности на Южном Кавказе.
Мы солидарны с сопредседателями Минской группы в том, что применение военной силы не может служить решению проблемы. Чем быстрее руководство Азербайджана поймет это, тем быстрее переговорный процесс принесет результаты в плане урегулирования карабахской проблемы.”