Նալբանդյան. «Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը»
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, երեկ` նոյեմբերի 25-ին, նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ելույթով հանդես եկավ Ստոկհոլմի Միջազգային խաղաղության հարցերով հետազոտական ինստիտուտում:
Նախարարի ելույթին ներկա էին Շվեդիայի պետական գերատեսչությունների, դիվանագիտական կորպուրսի, գիտական կենտրոնների և համալսարանների ներկայացուցիչներ, քաղաքական վերլուծաբաններ: Նախարար Նալբանդյանը պատասխանեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների նկատմամբ ՀՀ մոտեցումների վերաբերյալ ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մոտեցումը, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի։
Էդվարդ Նալբանդյանը մասնավորապես ասաց.
«Որքան միջազգային հանրությունը կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի, այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզ, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` փոխվստահության ամրապնդման և հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ։ Որքան կողմերին կոչ է արվում դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից և ստեղծել միջադեպերի ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քննության մեխանիզմ, այնքան ավելի շատ դիպուկահարների կրակոցներ, սադրիչ միջադեպեր, դիվերսիոն գործողություններ են հետևում ադրբեջանական կողմից` հանգեցնելով բազմաթիվ կորուստների:
Որքան նավթագազային եկամուտներ են մտնում Ադրբեջանի բյուջե, այնքան շատ զենք և սպառազինություն է ձեռք բերվում Բաքվի կողմից: Նախորդ տասնամյակի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը 136 միլիոնից հասել են 3,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի 2014թ.` աճելով ավելի քան քսանհինգ անգամ, և Բաքուն այժմ պարծենում է, թե եկող տարվա ռազմական բյուջեն աճելու է 27%-ով` կազմելով 4.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ադրբեջանի կողմից անհամաչափ ռազմական ծախսերը և սպառազինության ձեռքբերումը լուրջ վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանային և միջազգային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Բաքուն մերժել է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված` ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները՝ ներկայացված Սանկտ Պետերբուրգում (հունիս 2010թ.), Աստրախանում (հոկտեմբեր 2010թ.), Սոչիում (մարտ 2011թ.) և Կազանում (հունիս 2011թ.) կայացած գագաթաժողովների ընթացքում: Կազանի գագաթաժողովին հետևեց հիմնարար սկզբունքների շուրջ բանակցային գործընթացի գրեթե երկու տարվա դադար: Այս ընթացքում Ադրբեջանը հաճախակիացրեց Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումները և սադրիչ գործողությունները։
Բայց ամենից զարհուրելի քայլը ադրբեջանցի սպա Սաֆարովին ներում շնորհելն ու հերոսացնելն էր, ով կացնով գլխատել էր քնած հայ սպային, երբ նրանք Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի դասընթացին:
Երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին` տխրահռչակ սաֆարովյան դեպքից որոշ ժամանակ անց, համանախագահների ջանքերի շնորհիվ Վիեննայում վերսկսվեցին շփումները` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, հույսեր առաջացան, որ բանակցային գործընթացը կարող է առաջ շարժվել: Ցավոք, այդ սպասելիքները չարդարացան: Ադրբեջանը արեց հնարավոր ամեն ինչ` ապակայունացնելու իրավիճակը հակամարտության գոտում։
Ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման մի շարք փորձեր իրականացրեց, որոնք բազմաթիվ զոհերի հանգեցրին` կտրուկ մեծացնելով լարվածությունը:
Հայ գյուղացին, ով սխալմամբ շփոթվել և հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում, ձերբակալվեց, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով դաժանորեն նվաստացվեց տեսախցիկների առջև, իսկ հաջորդ օրը սպանվեց ադրբեջանցիների կողմից։
Ադրբեջանում ականավոր լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, մտավորականության ներկայացուցիչների ահաբեկումն ու հետապնդումը, նրանց «Հայաստանի լրտեսներ», «ժողովրդի թշնամիներ» պիտակավորումը սովորական երևույթ են դարձել և օգտագործվում են` խաղաղության ու հաշտեցման ջատագովներին զրպարտելու, վարկաբեկելու նպատակով։
Այս ամենը լրջորեն վտանգում է բանակցային գործընթացը:
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում եռանախագահ երկրները, նախևառաջ Ռուսաստանի նախագահը՝ Սոչիում, ապա ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Նյուպորտում, այնուհետև Ֆրանսիայի նախագահը՝ Փարիզում, նախաձեռնեցին գագաթաժողովներ` Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ` առաջին հերթին լարվածության նվազեցման և իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու նպատակով:
Փարիզյան հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրացրեց հակահայկական սադրիչ հռետորաբանության մի նոր ալիք, և այդ երկրի պաշտպանության նախարարը նորից սպառնաց, որ իր երկիրը կլուծի ղարաբաղյան հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի` ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցումը, որը խլեց երեք երիտասարդ զինծառայողների կյանք, Բաքվի վերջին հանցավոր սադրանքներից է: Ադրբեջանական զինուժը գրեթե տասն օր շարունակ ուղղաթիռի խոցման վայրը պահեց ինտենսիվ կրակի տակ` խոչընդոտելով փրկարար խմբերին, ԵԱՀԿ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ զոհված օդաչուների մարմինները տարհանելու գործում։
Առերեսվելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպտագույն խախտմանը` Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը ստիպված եղավ դիմելու հատուկ գործողության՝ տարհանելու խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին և մյուս երկու օդաչուների մասունքները։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, որը մեկ անգամ ևս ակնհայտ դարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ուղղաթիռի խոցման վերաբերյալ հրապարակած հայտարարությանը իր արձագանքից: Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը` օրեցօր խորացնելով անդունդը իր և քաղաքակիրթ աշխարհի միջև:
Բաքուն ոչ միայն արհամարհում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերը` ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման, վստահության ամրապնդման միջոցների կիրառման վերաբերյալ, այլև գործում է դրանց հակառակ` կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը:
Այս բոլոր փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը դարձել է իրական սպառնալիք` Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության համար:
Մենք համամիտ ենք Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որ ռազմական ուժի կիրառումը չի կարող հիմնահարցի լուծմանը ծառայել։ Որքան շուտ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հասկանա սա, այնքան բանակցային գործընթացը արդյունքներ կբերի` արցախյան հիմնախնդի կարգավորման համար»:

Armenia's Foreign Minister in Sweden; "Azerbaijan is clearly losing its sense of reality"
On November 25, Armenia's Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian delivered an address on the foreign policy of Armenia at theStockholm International Peace Research Institute.
Representatives of Swedish state agencies, diplomatic missions, research centres and universities, political analysts attended the event. Minister Nalbandian answered numerous questions raised by the attendees regarding the foreign policy of Armenia, Armenia’s approaches on regional and international issues.
Referring to the settlement of the Nagorno-Karabakh issue, Minister Nalbandian mentioned that Armenia shares the OSCE Minsk Group Co-Chairs states’ approach that there is no alternative to peaceful resolution.
Edward Nalbandian stated:
“The more the international community appeals to the sides of the conflict to prepare residents for peace and not for war, the more we hear the Azerbaijani leadership increasing its bellicose warmongering, anti-Armenian hate-speech, persecution of those civil society activists who pursue confidence building and reconciliation projects. The more the international community is calling on the sides to withdraw snipers from the line of contact and to create a mechanism of investigation of ceasefire violations, the more sniper shootings, provocative incidents, subversive acts are coming from the Azerbaijani side, resulting in numerous casualties.
The more oil and gas revenues are enriching the Azerbaijani budget, the more weaponry and armament are purchased by Baku. Over the last decade, Azerbaijan's military budget has plummeted from 163 million to 3.6 billion USD, more than 20 times, and Baku now is bragging that during the upcoming year the military budget will increase by 27% to reach 4.8 billion USD. The disproportionate military spending and acquisition of excess armaments by Azerbaijan poses a serious threat to regional and international stability and security.
Baku rejected all versions of the Basic Principles of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict proposed by the Co-Chairs of the Minsk Group, including those presented at the Saint-Petersburg (June 2010), Astrakhan (October 2010), Sochi (March 2011) and the last one in Kazan (June 2011) summits. The Kazan summit was followed by almost 2 years of stagnation in the peace process. During this period Azerbaijan increased ceasefire violations and provocative actions along the Line of Contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan and along the border between Armenia and Azerbaijan.
But the most notorious case was the pardoning and glorification of Azerbaijani officer Safarov who beheaded a sleeping Armenian officer with an axe while both were participating in a NATO course in Budapest.
When in Vienna last November, thanks to the efforts of the Co-Chairs, top level meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan resumed some time after the notorious “Safarov case”, there was some hope that the negotiations could move forward. Unfortunately, those expectations were not met. Azerbaijan did everything to undermine the situation in the conflict zone.
The Azerbaijani side made several subversive incursions, which resulted in many deaths, drastically raising the tension on the ground.
An Armenian villager who had mistakenly wandered into the territory of Azerbaijan was arrested, humiliated in front of cameras, a tactic used by notorious terrorist organizations, and was found dead the following day.
Inside Azerbaijan the harassment of eminent journalists, civil society activists, representatives of intelligentsia is an expression of “witch-hunt,” as these dissidents are represented as “Armenian spies.” Thus the external “enemy’s image” is used to demonize, discredit the opponents of the Baku regime.
This all seriously has endangered the negotiation process.
During the last three months the Co-Chair countries, first the President of Russia in Sochi, then the Secretary of State of the USA in Newport, and then the President of France in Paris, with participation of the Heads of States of Armenia and Azerbaijan, organized Summit meetings to reduce the tensions and prevent further escalation of the situation.
Immediately after the Paris meeting the leadership of Azerbaijan raised another wave of anti-Armenian provocative rhetoric, and the Defense Minister of that country claimed again that his country would solve the Nagorno-Karabakh issue through military means.
The recent shooting down by the Azerbaijani armed forces of the helicopter of the Nagorno-Karabakh Defense Army during a training flight, which took the lives of three young servicemen, is Baku’s latest criminal provocation. The Azerbaijani army for almost ten days continuously kept the area of the helicopter shooting under intensive fire, hindering rescue teams, the OSCE, International Committee of the Red Cross representatives to approach that site and evacuate the bodies of killed crew members.
Facing this yet another gross violation of international humanitarian law by Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh Defense Army had to undertake a special operation to evacuate the body of one of the crew members and the remains of two pilots of the downed helicopter.
Baku continues to oppose the international community, which was once again demonstrated by its reaction to the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the helicopter shooting. Azerbaijan is clearly losing its sense of reality and, day by day, is deepening the gap between itself and the civilized world.
Baku is not only ignoring the appeals of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, the international community on the non-use of force, consolidation of ceasefire, creation of a mechanism of investigation of incidents on the line of contact, implementation of confidence-building measures, but is acting contrary to them bearing full responsibility for the escalation of the situation.
All these facts demonstrate that Azerbaijan has become a serious threat to the security and stability in the South Caucasus.
We fully agree with the Minsk Group Co-Chairs that the use of military force can not resolve the conflict. The sooner the Azerbaijani leadership understands this, the more the negotiation process could bring results for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.”