Արցախցի չեմպիոն․ «Մի քիչ ուշացած, բայց երկար սպասված հաղթանակ էր»
Նոյեմբերի 20-24-ը Ճապոնիայի Նարիտա քաղաքում կայացած սամբոյի մեծահասակների աշխարհի առաջնությունում չեմպիոնի կոչումը նվաճած արցախցի մարզիկ Մավրիկ Նասիբյանի հաղթական մենամարտը հաջորդ օրն արդեն ողջ Ստեփանակերտն էր դիտում` քաղաքում տեղադրված երեք մեծ էկրաններին։ 74 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Մ․Նասիբյանի շնորհիվ երրորդ անգամ ՀՀ հավաքականի չեմպիոնի տիտղոսը բերում են արցախցի մարզիկները (նախորդ երկու անգամները սամբոյի կրկնակի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանի շնորիվ)։
Ստեփանակերտում այսօր աշխարհի չեմպիոնին անծանոթներն անգամ «մատով են ցույց տալիս», իսկ համարձակները` մոտենում ու ձեռքը սեղմում։ Ստեփանակերտի սրճարաններից մեկում «Հետք»-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ տասնյակ մարդիկ մոտենում, շնորհավորում էին չեմպիոնին։ Մարզիկը դա պարզապես քաղաքի փոքրությամբ է պայմանավորում․ «Փոքրիկ քաղաք է, բոլորն իրար ճանաչում են։ Համ էլ մեր փոքր Ղարաբաղի համար չեմպիոնի տիտղոսը շատերին է ոգևորում։ Հաճելի է, երբ մարդիկ գնահատում են արածդ, ավելին՝ մոտենում ու շնորհավարում են»։
«Հետք»-ի հետ զրուցում չեմպիոնը պատմեց սամբոյում ամենաբարձր տիտղոսին հասնելու իր անցած մարզական ուղու մասին։
Ինչո՞ւ հենց սամբո, չէ՞ որ կարող էր և այլ սպորտաձև լինել։
Ճիշտն ասած` դա իմ ընտրությունը չէր։ 12 տարեկան էի, երբ հայրս որոշեց ինձ սամբոյի տանել։ Այդ ժամանակ սպորտով նախ իմ առողջության համար էի զբաղվում։ Հետո արդեն հասկացա, որ ուզում եմ պրոֆեսիոնալ մարզիկ դառնալ։ Մինչև սամբոյով զբաղվելը, ես, ինչպես և իմ հասակակից տղաները, 1990-ականների վերջին սկսեցինք ավանդական ուշույով զբաղվել։ Պատերազմից հետո նոր-նոր ուշույի խմբակ էր բացվել Ստեփանակերտում։ Բայց շատ շուտ պարզվեց, որ ուշուն ինձ համար չէ։ 15 տարի է` ինչ սամբոյով եմ զբաղվում, որից վերջին 2-3 տարիները՝ մարտական սամբոյով։
Արցախցի մարզիկները միջազգային մրցաշարերում ու առաջնություններում հանդես են գալիս ՀՀ հավաքականի կազմում։ Իսկ մարզիկների հետ շփվելու ժամանակ, ասում ե՞ք, որ Ղարաբաղից եք։ Ի՞նչ գիտեն Ղաարբաղի մասին այդ մարզիկները։
Երբ փոքր էի, հպարտանում էի, որ ՀՀ-ի դրոշի ներքո եմ հանդես գալիս։ Բայց մեծանալով` հասկացա, որ շատ ավելի լավ կլիներ, որ հնարավորություն ունենայինք Արցախի դրոշի ներքո հանդես գալ, որ ամբողջ աշխարհը տեսնի, որ չնայած փոքր ու չճանաչված պետություն ենք, բայց լավ մարզիկներ ունենք, ովքեր արդեն քանի տարի է եվրոպայի ու աշխարհի չեմպիոնների տիտղոսների են արժանանում։
Ինչ վերաբերում է օտարազգի մարզիկներին` իհարկե երբ հարցնում են, ասում ենք որ ԼՂՀ-ից ենք։ Ցավոք` շատերը մինչ այդ չեն լսել Արցախի մասին, իսկ ովքեր լսել էին, հացնում էին, թե արդյոք պատերազմն ավարտվել է։
Արդեն քանի տարի է` մասնակցում ես միջազգային առաջնություններին, բայց ամեն անգամ ինչ-որ բան չէր հերիքում առաջին տեղ գրավելու համար։ Ի՞նչն էր պատճառը։
Ճիշտ է, այսքան տարի տքնաջան պարապում էի, բայց ամնահաջող ելույթը եղավ աշխարհի գավթի ժամանակ, որտեղ զբաղեցրի առաջին տեղը։ Մնացած միջազգային կարևոր մրցաշարերում միշտ երկրորդ կամ երրորդ տեղ էի զբաղեցնում։ Ամեն անգամ մի բան պակասում էր` լավագույն արդյունք ցուցադրելու։ Պատճառները տարբեր են։ Բանն այն է, որ ներկայիս պայմաններն այնպիսին չեն, որ մարզիկը կարողանա մտածել միայն իր պարապմունքների մասին։ Կենցաղային ու ընտանեկան հոգսերը շատ են, իսկ եթե գնում ես պարապմունքի և մտքերդ կենցաղային հոգսերով են ծանրաբեռնված, ապա այդ պարապմունքը ոչ մի արդյունք չի տա։ Բայց այս անգամ, այնուամենայնիվ, ինձ հաջողվեց գերազանցել իմ նախկին արդյունքները։ Ես նպատակ էի դրել պրոֆեսիոնալ սպորտում հասնել ամենաբարձր կոչմանը և երկար ճանապարհ անցա նպատակիս հասնելու համար։ Այսպես ասեմ, դա մի քիչ ուշացած, բայց երկար սպասված հաղթանակ էր։
Չեմպիոնի կոչումն ավելի շատ հպարտությո՞ւն է, թե՞ պարտավորեցնող հանգամանք։
Իհարկե հպարտ եմ, որ կարողացա մեր ժողովրդի պատիվը բարձր պահել։ Բայց, միևնույն ժամանակ, դա ավելի է պարտավորեցնում, որ էլ ավելի շատ պարապեմ։ Ամեն տարի հարյուրավոր մարզիկներ երազում են չեպիոնի կոչմանն արժանանալ։ Ուստի ես պետք է այնքան լավ մարզական վիճակում լինեմ, որ հաջորդ անգամ կարողանամ պահել չեմպիոնի տիտղոսը։
Ի՞նչ ես կարծում, այսօր հայ մազրիկներն ըստ արժանվո՞ւյն են գնահատված։
Իհարկե, մարզիկներին աջակցում են, ինչ-որ կոչումներ ստանալու դեպքում` դրամական պարգևներ են նախատեսված։ Բայց շատ ավելի լավ կլիներ, որ աջակցությունը լիներ ոչ միայն օլիմպիական, աշխարհի կամ եվրոպայի չեմպիոններին, այլև այդ մրցաշարերում երկրորդ և երրորդ տեղեր զբաղեցրած մազրիկներին նույնպես։ Դա իրենց համար լավագույն խթանը կլինի, որ ավելի լավ պարապեն ու հաջորդ անգամ արդեն ավելի լավ արդյունք ցուցադրեն։
Մարզիկներին հուզող խնդիրներից մեկն էլ բուժապահովման հարցն է։ Վնասվածքի դեպքում` շատ մարզիկներ իրենց միջոցներով են բուժզննում անցնում, իսկ հարկ եղած դեպքում էլ` վիրահատվում։ Հաճախ այդ վիրահատությունները բավականին մեծ գումարների հետ է կապված։ Շատ լավ կլիներ, որ գործեր հստակ համակարգ ու մեր մարզիկները պետպատվերի շրջանակներում անվճար օգտվեին բուժսպասարկումից։ Իրականում` մարզիկների հոնորարներն այնքան մեծ չեն, ինչպես շատերն են կարծում։
Երբևէ հրավեր ստացե՞լ ես արտասահմանից։
Շատ վաղուց մի անգամ հրավեր եղել է եվրոպայից, բայց սկզբից չէի կարող գնալ, հետո էլ մոռացա դրա մասին։ Այսօր ես ուզում եմ իմ երկրում ճանաչում վայելեմ ու միջազգային արենաներում ներկայացնեմ իմ հայրենիքը։

Чемпион из Арцаха: “Это была немного запоздалая, но долгожданная победа”
С 20-го по 24-е ноября в японском городе Нарита проходил чемпионат мира по самбо среди взрослых, на котором звание чемпиона завоевал спортсмен из Арцаха Маврик Насибян. На следующей день весь Степанакерт на установленных в городе трех больших экранах смотрел победный поединок своего земляка. Благодаря арцахским спортсменам сборная Армении по самбо уже в третий раз завоевывает звание чемпиона мира (две предыдущие победы были одержаны благодаря дважды чемпиону мира по самбо Ашоту Даниеляну).
Сегодня в Степанакерте Маврика Насибяна узнают все. В ходе беседы с Hetq.am в одном из кафе степанакертских люди подходили и поздравляли арцахского спортсмена с победой. “Город маленький, все друг друга знают. К тому же в нашем небольшом Карабахе звание чемпиона мира воодушевляет многих”,- отметил Маврик Насибян.
В своем интервью наш собеседник рассказал о пройденном им спортивном пути, который привел его к титулу чемпиона мира.
Почему вы выбрали именно самбо?
Честно говоря, это был не мой выбор. Мне было 12 лет, когда отец повел меня на самбо. Тогда спортом занимались для укрепления здоровья. Это потом уже я понял, что хочу стать профессиональным спортсменом. В конце 1990-х, до того, как начать заниматься самбо, я, как и мои сверстники, занимался традиционным ушу. Но вскоре выяснилось, что этот вид спорта не для меня. И вот уже 15 лет я занимаюсь самбо, из них 2-3 года – боевым самбо.
На международных турнирах и чемпионатах арцахские спортсмены выступают в составе сборной Армении. А при общении с другими спортсменами вы говорите, откуда приехали? Что эти спортсмены знают о Карабахе?
Когда я был маленьким, то очень гордился тем, что выступаю под флагом Армении. Став старше, я понял, что у нас должна быть возможность выступать под флагом Арцаха, чтобы весь мир узнал, что хотя наше государство маленькое и непризнанное, но в нем есть хорошие спортсмены, которые удостаиваются звания чемпиона мира. Что касается иностранных спортсменов, то, когда они спрашивают, мы, конечно, отвечаем, что приехали из НКР. К сожалению, многие до этого ничего не слышали об Арцахе, а те, кто слышали, интересовались, закончилась ли война.
В международных соревнованиях вы участвуете уже несколько лет, но каждый раз что-то мешало вам занимать первое место. В чем была причина?
Действительно, я много лет упорно тренировался, но самым успешным стало выступление на соревнованиях за Кубок мира, на которых я занял первое место. На остальных важных международных турнирах я всегда занимал второе или третье места. Причины были разные. Дело в том, что сейчас нет таких условий, чтобы спортсмен мог думать только о своих тренировках. Если есть бытовые и семейные проблемы, то ты уже не можешь полноценно тренироваться. Но на этот раз мне удалось добиться самого выского звания в профессиональном спорте, и для этого я прошел долгий путь. Так что, это была немного запоздалая, но долгожданная победа.
Как вы думаете, армянские спортсмены сегодня оценены по достоинству?
Конечно, спортсменам помогают, а в случае получения званий предусмотрены денежные награды. Но хотелось бы, чтобы поддержка оказывалась не только олимпийским чемпионам, чемпионам мира и Европы, но и тем спортсменам, которые занимают вторые и третьи места. Для них это стало бы огромным стимулом к тому, чтобы на следующих чемпионатах показать более высокие результаты.
Другой волнующей спортсменов проблемой является медицинская страховка. В случае травмы многие спортсмены сами оплачивают медицинское обследование, а в случае необходимости – и операцию. Желательно, чтобы действовала четкая система, и наши спортсмены пользовались медицинским обслуживанием в рамках госзаказа.
Вы когда-нибудь получали приглашение из-за рубежа?
Очень давно получил приглашение из Европы. Но сперва не смог поехать, а потом забыл об этом. Сегодня я хочу пользоваться известностью у себя на родине и представлять свою страну на международной арене.