Դիվերսիայի ժամանակ թշնամուն դիմադրած Նորայր Քամալյանը դեռ լիովին չի ապաքինվել
Հուլիս 31-ին ադրբեջանական հերթական դիվերսիային դիմադրած Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղից շարքային Նորայր Քամալյանին սովորական հագուստով ու առանց քթին ու բերանին միացված բժշկական սարքավորումների դժվար է միանգամից տեղը բերել։
Միջին հասակի, պինդ կազմվածքով 20-ամյա երիտասարդի դեմքն արդեն «զարդարում» են մի քանի սպիեր՝այդ թվում ծնոտի հատվածում ստացված հրազենային վնասվածքի հետքը։
Շապիկը թաքցնում է ևս մի քանի հրազենային վնասվածքների հետքերը։ Նորայրի ապաքինումը բժիշկներն ու ծնողները հրաշք են համարում։ Նորայրի վրա արձակված գնդակներից մեկը անցել է սրտի մոտով։
Նորայրի մայրը՝տիկին Արինան, պատմում է, որ հոսպիտալում պառկած ժամանակ տեղի սարկավագը, իմանալով, որ տղան կնքված չէ, առաջարկեց կնքել։
«Բուժքույրերից մեկի բարեկամը գտավ կնքահայր։ Այնպես ստացվեց, որ Նորայրի կնքահայր դարձավ «Խաչակիրներ» ջոկատի հրամանատարի տեղակալ Շահե Աճեմյանը։ Պարզվեց՝ վերջինս էլ էր ուզում գալ Նորայրին տեսակցության։ Կնքելու օրն էլ մարտական ընկերների հետ Նորայրին համակարգիչ նվիրեցին և գումար տվեցին, որպեսզի Նորայրի համար ձմեռային տաք հագուստ գնեմ»,-ասում է տիկին Արինան։
Այսօր Նորայրի հիմնական խնդիրը հրազենի հարվածից վնասված ծնոտն է։
«Ծնոտիս ձախ մասի ոսկորը չկա, լրիվ փշրվել ա։ Ժամանակավոր երկաթի կտոր են դրել։ Էդ հատվածում անգամ ատամներ չունեմ ու ուտելու հարցում մի քիչ դժվարանում եմ։ Երկու ամիսը մեկ ստուգման եմ գնում Երևան, մինչև որ արդեն կողիցս ոսկոր կտրեն ու տեղադրեն ծնոտում»,- բացատրում է Նորայրը։
Արդեն զորացրված շարքայինը շարունակում է բուժօգնություն ստանալ Երևանի Մուրացանի անվան զիվորական հոսպիտալում։ Նորայրի հայրը՝ Միքայելը, ասում է, որ մինչ այսօր որդուն տրամադրված բուժօգնությունն անվճար էր, իսկ բուժանձնակազմի վերաբերմունքը՝ անգնահատելի։
Միքայելի խոսքով՝ տուն գալուց հետո, մի անգամ արդեն ստուգման գնացել են։ Ճիշտ է, հիվանդանոցի ծախսերը էլի պաշտպանության բանակն է հոգում, բայց ճանապարհածախսն ու սնունդը իրենց հաշվին է։
«Ծնոտի վիրահատությունը դեռ մի 6 ամսից հետո պիտի անեն, իսկ ստուգման պետք է գնալ առնավազն երկու ամիսը մեկ։ Առաջին ստուգման ժամանակ թողել են, որ հոսպիտալում մնանք, իսկ այս անգամ՝ չգիտենք։ Եթե չստացվի հոսպիտալում մնալ, ստիպված ենք լինելու նաև մեր հաշվին բնակարան վարձել Երևանում։ Հույս ունեմ՝ երբ գա պահը, ստիպված չենք լինի վճարել վիրահատության համար»,-ասում է Միքայելը և հավելում, որ որդուն ծանր վիճակում Երևան տեղափոխելու ժամանակ բանակից ստացած միակ նյութական օգնությունը (բացի անվճար բուժօգնությունից) 200․000 դրամն է եղել։
Նորայրը, տեսնելով ծնողների դժվար կացությունը, ուզում է աշխատանք գտնել, միայն թե ծնողները չեն թողնում։ Տիկին Արինան ասում է, որ մինչև վիրահատությունը բժիշկները խորհուրդ են տվել ծնոտը չմրսեցնել։
«Տունը նստում եմ՝ ինչ անեմ, ուզում եմ գնամ մի գործ անեմ, որ ծնողներիս օգնեմ իմ բուժման ծախսերը հոգալ։ Բժիշկներն ասել են, որ մեկ վիրահատությամբ հարցերը չեն լուծվի»,-ասում է Նորայրը։
Քամալյանների ընտանիքի հիմնական եկամտի աղբյուրը գյուղատնտեսությունն է։
Նորայրն ասում է, որ շուտով պիտի իրեն հաշմանդամության կարգ տան ու նպաստ նշանակեն։
Խոսելով առաջիկա պլաներից՝ նա ասում է, որ անհամբեր սպասում է եղբոր զորացրվելուն։ Ժամկետն արդեն լրացել է և ուր որ է պիտի տուն գա։
«Կգնանք նորից սովորելու, հետո էլ արդեն կփորձենք գործ գտնել»,-ասում է նա՝ու շտապում ավելացնել, որ եթե թույլատրեն, կցանկանա ուսումն ավարտելուց հետո նորից բանակում ծառայել։
«Եթե տղամարդը քաղաքացիական ինչ-որ աշխատանք է անում, ապա նա ընդամենը փող է վաստակում ու ընտանիք պահում, իսկ երբ ծառայում է բանակում, ապա այդ աշխատանքը կրկնակի իմաստավորված է՝ համ հայրենիքն է պաշտպանում, համ իր ընտանիքը կերակրում», ասում է Նորայրը։
Հ.Գ. Առաջին նկարնում Նորայրը Շահե Աճեմյանի հետ հոսպիտալում, վերջին նկարում հոր, ավագ եղբոր և տատիկի հետ, իրենց տանը: Վերջին նկարները տրամադրել է Նորայրը:

Здоровье раненного во время антидиверсионных действий Норайра Камаляна пока полностью не восстановилось
В обычном костюме и без специальных медицинских аппаратов на лице рядового Норайра Камаляна из села Гиши Мартунинского района не узнать. 31 июля Норайр участвовал в действиях против очередной азербайджанской диверсии.
Лицо 20-летнего парня среднего роста и крепкого телосложения уже “украшают” несколько шрамов, в том числе след от огнестрельного ранения в челюсть. Еще нескольких огнестрельных ранений на теле скрывает рубашка. Врачи и родители считают чудом, что Норайр остался жив и идет на поправку. Одна из выпущенных в него пуль прошла рядом с сердцем.
Мать Норайра Арина рассказывает, что когда сын лежал в больнице, местный священник, узнав, что он не крещен, предложил парню покреститься.
“Так получилось, что крестным Норайра стал заместитель командира отряда “Хачикнер” Шаге Ачемян. Оказалось, что он сам хотел навестить Норайра в госпитале. В день крестин боевые друзья подарили сыну компьютер, а также передали деньги, чтобы я купила для него теплую одежду”,- рассказывает Арина.
Сегодня Норайра беспокоит в основном челюсть. “Кость слева отсутствует, она полностью раздроблена. Временно поставили металлическую пластину. В этом месте у меня и зубов нет, поэтому жевать пока трудно. Каждые два месяца еду на обследование в Ереван. Врачи должны взять у меня реберную кость и установить в челюсти”,- объясняет Норайр.
Уже демобилизованный солдат продолжает получать медицинскую помощь в ереванском военном госпитале имени Мурацана. По словам отца Норайра Микаела, сына до сих пор лечили бесплатно. Характеризуя отношение медперсонала Микаел говорит, что не находит слов, чтобы выразить благодарность медикам.
“Челюсть будут оперировать через шесть месяцев. Во время первого обследования нам разрешили остаться в госпитале. Как будет на этот раз, не знаю. Если не получится остаться в госпитале, то придется снять в Ереване квартиру. Надеюсь, что когда придет время, нам не придется платить за операцию”,- сказал Микаел, добавив, что когда сына в тяжелом состоянии доставили в Ереван, единственную помощь, которую оказала армия, были 200 тысяч драмов.
Видя, в каком тяжелом положении находится семья, Норайр хочет найти работу, но родители ему не разрешают – врачи сказали, что до операции нельзя простуживаться.
По словам врачей , одной операцией дело не ограничится, говорит Норайр.
Основной источник дохода Камалянов – сельское хозяйство. В ближайшее время Норайру дадут группу инвалидности и назначат пособие.
Говоря о ближайших планах, он сказал, что с нетерпением ждет демобилизации брата. Срок его службы уже истек, так что очень скоро брат будет дома.
“Мы продолжим учебу, а потом попытаемся найти работу”,- отметил Норайр, добавив, что если ему разрешат, то он очень хотел бы вновь служить в армии.
“Когда мужчина занимается какой-либо гражданской работой, то он лишь зарабатывает деньги, чтобы содержать семью. А когда он служит в армии, то его работа обретает двойной смысл: и родине служит, и семью кормит”,- считает Норайр.