Րաֆֆի Հովհաննիսյանի այցելությունները Արեւմտյան Հայաստանում
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մեկշաբաթյա այցելություններով Արեւմտյան Հայաստանում է: Հոկտեմբերի 22-ին աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած հազարավոր հայերի հետ միասին նա մասնակցեց Տիգրանակերտում (Դիարբեքիր) սուրբ Կիրակոս եկեղեցու վերաբացմանը, ապաեւ վերաօծման արարողությանը: Այդ օրը հինավուրց հայ առաքելական այս եկեղեցում կնքվեցին նախկինում որպես սուննի մուսուլման ներկայացող մի խումբ արեւմտահայեր:
Պատասխանելով հայերի եւ թուրքերի միջեւ պահպանվող սառնության մասին «Հյուրիեթ դեյլի նյուզ» թերթի  հարցին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մասնավորապես ասել է. «Անչափ կարեւոր է, որ երկու ժողովուրդների միջեւ հաստատվի երկխոսություն, սակայն դա պետք է տեղի ունենա առանց մոռացության մատնելու պատմական այն ահավոր ողբերգությունը, ինչպիսին է Ցեղասպանությունը» (http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=armenians-claim-roots-in-diyarbakir-2011-10-23): Խարբերդցի Մուսթաֆան եւ Հովհաննիսյանը այցաքարտեր փոխանակեցին:
Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու շուրջ խմբված բազմությունը, որը բաղկացած էր Հայաստանից, Պոլիսից, Սփյուռքից ժամանած ուխտավորներից, խառնվել էր ինքնության որոնումներում Թուրքիայի գավառներից այստեղ եկած քրդացած հայերի հետ, ինչը մի կողմից ընդգծում էր մեր կորստի համընդգրկուն սահմանները, մյուս կողմից` իր իրացմանը սպասող հայոց ազգային ներուժը:
Այնուհետեւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այցելեց Բիթլիս եւ Մուշ, եղավ Սուլուխում, Խնուսում եւ տեղի Սանասարյան ակադեմիայում: Մի քանի ժամով նա մեկնեց Վան (մինչեւ այնտեղ տեղի ունեցած երկրաշարժը), ապա ժամանեց Կարին, ուր այցելեց «Յառաջ» օրաթերթի գրասենյակի պահպանված շենք:
Արեւմտյան Հայաստանի մի քանի այլ քաղաքներ այցելելուց հետո Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կվերադառնա հանրապետություն:

Лидер партии «Наследие» Раффи К. Ованнисян посетил Западную Армению
Председатель правления партии «Наследие» Раффи Ованнисян недельным визитом находится в Западной Армении. 22 октября, вместе с прибывшими сюда из всех концов планеты тысячами армян он принял учатие в церемонии открытия, а затем и освящения церкви святого Киракоса в Тигранакерте (Диарбекир). В тот же день в этой древней армянской апостольской церкви произошло крещение группы западных армян, до этого представлявшихся в качестве мусульман-суннитов.
Отвечая на вопрос газеты “Хурриет Дейли Ньюз” о сохраняющейся холодности во взаимоотношениях между армянами и турками, Раффи Ованнисян, в частности сказал: “Очень важно, чтобы между двумя народами был налажен диалог, но это должно произойти без предания забвению такой страшной исторической трагедии, каковым является Геноцид армян” (http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=armenians-claim-roots-in-diyarbakir-2011-10-23): Мустафа из Харберда и Ованнисян обменялись визитными карточками.
Вокруг церкви Св. Киракосa столпилось множество паломников, приехавших из Армении, Полиса (Стамбул), Диаспоры, которые перемешались с прибывшими сюда в поисках своей идентичности окурдеченных армян из турецких провинций, что с одной стороны подчеркивало беспредельность нашей утраты, а с другой – ждущий своей реализации армянский национальный потенциал.
Затем Раффи Ованнисян посетил Битлис и Муш, побывал в Сулухе, Хнусе и местной Санасаряновской академии. На несколько часов он отправился в Ван (до постигнувшего этот край землетрясения), после чего прибыл в Карин, где посетил сохранившееся здание редакции газеты «Ярадж».