Րաֆֆի Հովհաննիսյանը գյումրեցիներին հրավիրում է քաղաքացիական ժողովի
Դեկտեմբերի 6-ին Գյումրու Թատերական հրապարակում «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրավիրելու է քաղաքացիական ժողով: Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբում լրագրողների հետ կազմակերպված հանդիպման ժամանակ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասաց, որ եկել է իրազեկման նպատակով, պատրաստ է նաեւ պատասխանելու լրագրողների հարցերին:
«Ամսի 5-ին քաղաքացիական ժողով է իմ կողմից հրավիրվել Երեւանում, շաբաթ օրը ժամը 13-ին կլինենք Վանաձորում եւ նույն օրը ժամը 17-ին Գյումրիում: Բոլորին սիրով հրավիրում եմ հրապարակ՝ առանց փողի, առանց ավտոբուսների»,-շեշտեց «Ժառանգության» առաջնորդը:
Հարցին, թե արդյոք սա էլ հերթական մի հավաք չէ, եւ կլսե՞ն որեւէ նոր բան մարդիկ, ովքեր կընդունեն այդ հրավերն ու կհավաքվեն հրապարակում, Րաֆֆի Հովհանիսյանը պատասխանեց. «Աստծո տված նոր օրը նոր խոսք է տալիս ու հնարավոր է, որ այն լինի հնի կրկնությունը, սակայն գյումրեցին, շիրակցին իրավունք ունի տեղեկանալու, թե ուր ենք հասել մեր պայքարում»:
Նա ասաց, որ իրեն համարում է հաղթած թեկնածու, եւ թեպետ մարդիկ շատ ավելին էին սպասում իրենից, սակայն ինքը չցանկացավ մարդկանց տանել արյունահեղության: «Չկա մարգարե, չկա թագավոր, որ կգա ու մեզ կփրկի, մենք ինքներս պիտի դա անենք,- նկատեց բանախոսը,-անցյալ տարի կոչ արեցինք միացյալ հրապարակի, որ հոկտեմբեր ամսին կայացավ, հուսով եմ քաղաքացիական ժողովի իմ այս կոչն էլ կկայանա: Մեզ միասնական հարթակ է պետք: Հույս ունենք, որ քաղաքական մեր գործընկեր կուսակցությունները, ազատ քաղաքացիները ներկա կլինեն եւ իրենց խոսքը կասեն»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը համոզված է, որ եթե ընդիմադիր ուժերը կամք ցուցաբերեն, մի քանի ամսվա ընթացքում երկիրը կփոխվի: Նա տեղեկացրեց, որ դիմել է իր գործընկերներին հրապարակային հռչակագիր ստորագրելու առաջարկով, որ ի վերջո հստակեցվի, թե որն է այս շարժման անունը, նպատակը եւ գործողությունների ծրագիրը:

Раффи Ованнисян приглашает гюмрийцев на гражданское собрание
Председатель партии “Наследие” Раффи Ованнисян проведет 6 декабря на Театральной площади в Гюмри гражданское собрание. На встрече с представителями СМИ в Клубе журналистов “Аспарез” Ованнисян сказал, что приехал с целью оповещения, но готов также ответить на вопросы журналистов.
“5 декабря мной созвано гражданское собрание в Ереване. В субботу в 13 часов мы будем находиться в Ванадзоре и в тот же день в 17 часов прибудем в Гюмри. Приглашаю всех с любовью на площадь и с этой целью не собираюсь тратить деньги или задействовать автобусы”,- подчеркнул лидер “Наследия”.
На вопрос, услышат ли люди на этом собрании что-то новое, Раффи Ованнисян сказал: “Каждый новый божий день приносит с собой и новое слово. Возможно, оно будет повторением старого, однако гюмрийцы, ширакцы имеют право знать, чего мы достигли нашей борьбой”.
Ованнисян также отметил, что считает себя одержавшим победу кандидатом в президенты, и хотя люди ждали от него большего, он не захотел допустить кровопролития. “Нет такого царя или оракула, который может придти и спасти нас. Мы сам должны это сделать. В прошлом году мы призвали всех собраться на площади, и в октябре люди собрались. Надеюсь, что будет услышан и мой призыв к проведению гражданского собрания. Надеюсь также, что на собрании будут присутствовать и выступят партии, являющиеся нашими политическими партнерами, свободные граждане”, - отметил Раффи Ованнисян.
Он выразил убежденность, что если оппозиционные силы проявят волю, то за несколько месяцев в стране можно будет добиться перемен. По словам Ованнисяна, он обратился к своим партнерам с предложением подписать декларацию, чтобы уточнить наконец название, цель и программу действий этого движения.