«Ես կարիք ունեմ ներկայանալու»
Գորիսի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը եւ թատրոնին կից «Երիտասարդ դերասանների ակումբն» այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից «Ես կարիք ունեմ ներկայանալու» մշակութային-ներառական նախաձեռնության շրջանակներում հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներին ներգրավում են նրանց ուժերով պատրաստվող փոքրիկ բեմադրություններում: «Սախարովի անվան մարդու իրավունքների պաշտպանության հայկական կենտրոն» հ/կ-ի աջակցությամբ իրականացվող այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի մշակույթի միջոցով նրանց ինտեգրել հասարակությանը:
Փոքրիկ դերասաններին «հայտնաբերելու» համար թատրոնի տնօրեն Համլետ Հարութունյանը եւ դերասան, նախաձեռնության ռեժիսոր Էրիկ Գրիգորյանը նախապես այցելել են դպրոցներ, Գորիսի ցերեկային խնամքի կենտրոն, անհատական հանդիպումներ ունեցել հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների ծնողների հետ: Հ. Հարութունյանի խոսքով` նախաձեռնության մեկնարկին մեծ թվով երեխաներ էին ցանկություն հայտնել ներգրավվել բեմադրություններում, սակայն արդեն պատրաստվող բեմադրությունների վերջնական փորձերին մասնակցում են երեքը:
«Այս կարճ ժամանակահատվածում փորձել ենք երեխաներին հնարավորինս ծանոթացնել թատերական արվեստի «էլեմենտների» հետ` սկսած լուսավորությունից մինչեւ բեմական խոսք, շարժումների ուսուցում»,- պատմում է թատրոնի տնօրենը: Նախաձեռնության ղեկավարի խոսքով` երեխաների հետ աշխատում են լարված գրաֆիկով, նրանք շատ ոգեւորված են, բայց, հաշվի առնելով նրանց սահմանափակ կարողությունները, չեն կարող երկար ծանրաբեռնել: Նախատեսվող երեք ամիսը շատ քիչ է երեխաներին նախապատրաստելու համար, որպեսզի կարողանան խաղալ ներկայացումների մեջ, թեկուզ` փոքր դրվագներում: Այնուամենայնիվ, ըստ Էրիկի, փոքրիկներն այնքան խանդավառված են, որ կփորձեն միջոցներ գտնել ավելի երկար ժամանակ նրանց հետ աշխատելու համար:
«Մենք փոքր դրամաշնորհներ էինք հայտարարել Շիրակի, Լոռու, Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի մարզերում: Մրցույթի գլխավոր նախապայմանն էր` առաջարկները պետք է ուղղված լինեին խոցելի խմբերի խնդիրների վերհանմանը եւ, համապատասխանաբար, դրանց ուղությամբ ծրագրերի իրականացմանը: Առաջնություն կտրվեր այն ծրագրերին, որոնք կկարողանային շարունակականություն ապահովել»,- մեզ հետ զրույցում նշեց «Սախարովի անվան մարդու իրավունքների պաշտպանության հայկական կենտրոն» հ/կ-ի տնօրեն Լեւոն Ներսիսյանը:
Այն, որ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաները շատ հաճախ իրենց հեռու են պահում հասարակությունից, դրանում Լ. Ներսիսյանը տեսնում է նաեւ ծնողների մեղքը: Ըստ նրա, ծնողների մոտ այն թյուր կարծիքը կա, որ այդ կերպ նրանք «պաշտպանում» են երեխաներին` չհասկանալով, որ երեխաների մեջ կոտրում են անհատականությունը:
«Հատուկ կարիքներով երեխաների ներգրավումը թատերական արվեստի մեջ նպաստում է նրանց թե' մտավոր, թե' խոսքային, թե' ֆիզիկական ընդունակությունների զարգացմանը»,-նշում է հոգեբան Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ավելացնում, որ նման ներկայացումները միջոց են իրազեկելու հասարակությանը, որ յուրաքանչյուր երեխա հավասար հնարավորություններով ապրելու, ստեղծագործելու, ներկայանալու իրավունք ունի:
«Երեխաներն ունեն տեսողության, տեղաշարժման, տարիքային բնականոն աճի հետ կապված խնդիրներ: Բնականաբար, ամեն ինչ հարթ չէր կարող ընթանալ, բայց ժամանակի հետ կարողացանք փոխվստահության մթնոլորոտ ստեղծել»,- նշում է Էրիկ Գրիգորյանը:
Մարին, ով ներկայացման մեջ կկվի դերում է հանդես գալիս, սովորում է չորրորդ դասարանում` գերազանց առաջադիմությամբ: Թե' տնօրենը, թե' ռեժիսորը հիացած են Մարիի խաղով, արագ ընկալելու ունակությամբ: «Մի քանի տարի առաջ ասում էր, որ բժշկուհի է դառնալու, իսկ հիմա համոզված է, որ դերասանուհի կդառնա: Շատ ոգեւորված է, իրեն կարեւորված է զգում»,- ասում է Մարիի մայրը:
Ամանորից առաջ փոքրիկների ուժերով հանդիսատեսին կներկայացվի Թումանյանի «Չարի վերջը» հեքիաթը: Ռեժիսորն ու երեխաները դրան սպասում են յուրօրինակ անհանգստությամբ, բայց վստահ, որ հանդիսատեսը կգնահատի իրենց աշխատանքը:

“Я нуждаюсь в представлении себя”
Горисский государственный драматический театр имени Вагарша Вагаршяна и действующий при нем Клуб молодых актеров С 1 сентября в рамках культурно-инклюзивной инициативы “Я нуждаюсь в представлении себя” вовлекают детей с особыми нуждами в небольшие спектакли. Цель этой инициативы, осуществляемой при содействии общественной организации “Армянский центр защиты прав человека им.Сахарова”, состоит в том, чтобы с помощью культуры интегрировать таких детей в общество.
Для поиска маленьких актеров директор театра Гамлет Арутюнян и актер, режиссер Эрик Григорян побывали в школах Гориса, встретились с родителями детей с особыми нуждами. По словам Г.Арутюняна, желание участвовать в постановках выразили очень многие, но в финальных репетициях участвуют трое.
“За короткий срок мы попытались максимально ознакомить детей с элементами театрального искусства – от освещения до сценического слова”,- говорит директор театра. По словам руководителя инициативы, график работы с детьми довольно напряженный. Сами дети очень воодушевлены, но, учитывая их ограниченные возможности, нагрузку стараются облегчить. Предусмотренных трех месяцев очень мало для того, чтобы подготовить детей для участия в представлениях, пусть даже в небольших эпизодах. Тем не менее ребята, по словам Эрика, участвуют с таким энтузиазмом, что взрослые пытаются найти больше времени для работы с ними. “Мы объявили конкурсы на получение небольших грантов в Ширакской, Лорийскорй, Гегаркуникской и Сюникской областях. Главное условие – предложения должны выявлять проблемы уязвимых групп и способствовать осуществлению программ в этом направлении”,- сказал в беседе с нами директор ОО “Армянский центр защиты прав человека им.Сахарова” Левон Нерсисян.
В том, что дети с особыми нуждами зачастую дистанцируются от общества, Л.Нерсисян видит и вину родителей. У них сложилось ошибочное мнение, что тем самым они “защищают” детей, не понимая, что в результате “ломают” их индивидуальность, считает правозащитник.
“Вовлечение детей с особыми нуждами в театральное искусство способствует развитию у них и умственных, и речевых, и физических способностей”,- говорит психолог Арпине Ованнисян. По ее словам, благодаря этим постановкам общество осознает, что каждый ребенок имеет одинаковые возможности для жизни, творчества и представления себя.
Мари, которая в постановке исполняет роль кукушки, учится в четвертом классе. Она отличница. Директор и режиссер восхищены игрой девочки, быстротой ее восприятия. “Несколько лет назад она говорила, что хочет стать врачом, но теперть убеждена, что станет актрисой. Она очень воодушевлена, чувствует себя нужной”,- отмечает мать Мари.
До Нового года силами детей будет показана сказка Туманяна “Конец зла”. Режиссер и маленькие актеры ждут этого спектакля с особым волнением. Но они уверены, что зрители оценят их работу.