50 դոլար և 5000 լարի. ինչ կարժենա ջավախքցիների մուտքն իրենց տուն
Եթե Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք ուզում են 90 օրվանից ավել մնալ Վրաստանում և կրկին մուտք գործել երկիր, պետք է վիզա ստանան: Իսկ Վրաստանի նոր վիզային ռեժիմի համաձայն՝ Հայաստանի քաղաքացիները 50 դոլար պետք է փոխանցեն Վրաստանի դեսպանատան հաշվեհամարին հյուպատոսական ծառայությունների համար:
Կարճաժամկետ վիզայի համար փաստաթղթերի ցանկը բարդ չէ, սակայն 90 օրվանից ավել՝ երկարաժամկետ վիզայի դեպքում հավելյալ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ, այդ թվում՝ բանկային հաշվեհամար և այնտեղ առկա 5000 լարի (ավելի քան 1 մլն դրամ) գումարի մասին վկայող բանկային քաղվածք:
«Նախ՝ գյուղերում ապրողներս ոչ ոք էլ հաշվեհամար չունենք, երկրորդն էլ՝ 5000 լարի հետ են խոսում, որտեղից գյուղացիներիս 5000 լարի: Ինչ գումար աշխատում ենք, մաս-մաս ուղարկում ենք ընտանիքներիս՝ հա վառելափայտի փող, հա դպրոցի սեզոն է՝ երեխեքին բան-ման առնել է պետք, հա Նոր տարի է և այլն»,-ասում է Դիլիսկա գյուղի բնակիչ Հարությունը, ով ՀՀ անձնագիր ունի և նոր է վերադարձել արտագնա աշխատանքից: Առաջիկայում նախատեսել էր մինչև ապրիլ մնալ տանը, սակայն հիմա ասում է, որ ստիպված պետք է 3 ամիս մնա ու վերադառնա ՌԴ:
Նշենք, որ ջավախքցիների մեծ մասը ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքի մեկնելու նպատակով: Այժմ նրանք համարվում են «օտարերկրացի», և պետք է վիզայով մուտք ու ելք անեն Ջավախք, եթե նրանց եռամսյա ժամկետը լրացել է:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Վրաստանում սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնել «Արտասահմանցիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավական կարգավիճակի մասին» օրենքը: Վրաստանում առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը կրճատվել է: Նախկին 390 օրվա փոխարեն այժմ օտարերկրացիները կարող են 180 օրվա ընթացքում երկրում գտնվել 90 օր:
Սակայն Վրաստանի արդարադատության նախարարը Թեա Ծուլուկիանին հայտարարել էր, որ օտարերկրացիներին կտրվի լրացուցիչ ժամանակ վիզայի և կացության հարցերը կարգավորելու համար մինչև 2015թ. մարտի 1-ը:
Չնայած Վրաստանի արդարադատության նախարարի այս հայտարարությանը, վրացի սահմանապահները դեկտեմբերի 1-ից արդեն կիրառում են օրենքը և, 180 լարի տուգանելով, արգելում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող այն ջավախքցիների մուտքը Վրաստան, որոնց 90-օրյա ժամկետը լրացել է:
Հայաստանում Վրաստանի հյուպատոս Շորենա Ծիկլաուրին մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մարտի 1-ի ժամկետը վերաբերում է նրանց, ովքեր դեռևս գտնվում են Վրաստանում, չնայած ժամկետը լրացել է, բայց դուրս չեն եկել երկրից: Նրանք իրավունք ունեն միանգամից կացության վկայականի համար դիմել արդարադատության նախարարություն, և նրանց վրա տուգանքներ չեն կիրառվի: Սակայն բոլոր նրանք, ովքեր դուրս են գալիս երկրից, նորից մուտք գործելու համար պետք է վիզա ստանան: Մարտի 1-ը նրանց չի վերաբերում:
Հյուպատոսը հաստատեց, որ երկարաժամկետ վիզայի համար, համաձայն նոր կանոնների, քաղաքացիները պետք է 5000 լարի գումար ունենան իրենց հաշվեհամարին: Մեր դիտարկմանը, որ դա չափազանց ծանր բեռ է հատկապես գյուղերում ապրող բնակիչների համար, հյուպատոսը պատասխանեց. «Ես շատ փաստաթղթեր եմ ընդունել արդեն, ովքեր իրենց հաշվեհամարին չեն ունեցել 5000 լարի, բայց չենք մերժել: Դա կախված է նրանից, թե ինչպիսի փաստաթղթեր են ներկայացնում: Հնարավոր է, նրանք ընտանիքի անդամ ունեն Վրաստանում, կամ արդեն երկար ժամանակ են ապրել Վրաստանում, իհարկե, այդ ամենը անհատական է»:
Թե վիզայի համար որքան հայտեր են ընդունել մինչ օրս, Շորենա Ծիկլաուրին դժվարացավ հստակ ասել, հազարին չի հասել, բայց 100-ից հաստատ ավելի են: «Ես բոլոր փաստաթղթերը ուղարկում եմ Վրաստան, և մեկ ամսվա ընթացում ստանում եմ պատասխանը, և դա մեկ ամսից ավելի չի տևում: Եվ դեռևս մերժում չենք ստացել»,-ասաց հյուպատոսը:

50 долларов и 5000 лари: сколько будет стоить для джавахкцев приезд домой?
Если граждане Армении хотят остаться в Грузии свыше 90 дней и вновь приехать в эту страну, они должны иметь визу. Согласно действующему в Грузии новому визовому режиму, граждане Армении должны перечислить на расчетный счет грузинского посольства 50 долларов на консульские услуги.
Список документов для получения краткосрочной визы не вызывает проблем, однако в случае с долгосрочной визой, срок которой составляет больше 90 дней, требуются дополнительные документы, в том числе расчетный счет и выписка из банка о наличии 5000 лари (свыше 1 млн драмов).
“Во-первых, никто из сельских жителей не имеет расчетного счета. Во-вторых, откуда у крестьян 5000 лари. Все, что мы зарабатываем, по частям отправляем семье”,- говорит житель села Дилиска Арутюн, у которого имеется паспорт Республики Армения и который недавно вернулся из России, куда ездил на заработки. Арутюн планировал остаться дома до апреля, но сейчас говорит, что через три месяца вынужден вернуться в Россию.
Отметим, что большинство джавахкцев получило гражданство РА работы в Российской Федерации. Сейчас они считаются “иностранцами”, и если срок их трехмесячного пребывания истекает, то для выезда и въезда в Джавахк им нужно иметь визу.
Напомним, что после подписания Соглашения об ассоциации с ЕС с 1 сентября в Грузии вступил в силу закон “О правовом статусе иностранцев и лиц без гражданства”. Срок пребывания в Грузии без визы сокращен: вместо прежних 390 дней иностранцы могут оставаться в стране 90 дней в течение трех месяцев.
Однако бывший министр юстиции Грузии Теа Цулукиани заявила, что иностранцам будет дано дополнительно время до 1 марта 2015 г. для решения вопросов, связанных с визой и проживанием.
Несмотря на это заявление министра юстиции, грузинские пограничники применяют закон уже с 1 декабря. Они штрафуют на 180 лари и запрещают въезд в Грузию джавахкцам, имеющим гражданство РА, у которых 90-дневный срок истек.
В беседе с нами консул Грузии в Армении Шорена Циклаури сказала, что заявление министра юстиции касается тех, кто все еще находится в Грузии, чей срок пребывания истек, но они не уехали из страны. Эти граждане имеют право сразу обратиться в министерство юстиции для получения вида на жительство, штрафы к ним применяться не будут. Но те граждане, которые уезжают из страны, для возвращения должны получить визу. Этих лиц установленный до 1 марта срок не касается.
Консул подтвердила, что для получения краткосрочной визы граждане должны иметь на своих счетах 5000 лари. В ответ на замечание о том, что это чересчур большая сумма в частности для сельских жителей, консул ответил: “Мы приняли очень много документов от лиц, на счетах которых не было 5000 лари, но мы им не отказали. Это зависит от того, какие бумаги представляются. Возможно, в Грузии у них есть член чемьи или они долгое время жили в Грузии. Все очень индивидуально”.
Консул затруднилась сказать, какое количество заявок поступило для получения визы, но отметила, что их больше ста. “Все документы я отправляю в Грузию и в течение месяца получаю ответ. До сих пор мы не получили отказ”,- добавила Шорена Циклаури.