50 դոլար և 5000 լարի. ինչ կարժենա ջավախքցիների մուտքն իրենց տուն
Եթե Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք ուզում են 90 օրվանից ավել մնալ Վրաստանում և կրկին մուտք գործել երկիր, պետք է վիզա ստանան: Իսկ Վրաստանի նոր վիզային ռեժիմի համաձայն՝ Հայաստանի քաղաքացիները 50 դոլար պետք է փոխանցեն Վրաստանի դեսպանատան հաշվեհամարին հյուպատոսական ծառայությունների համար:
Կարճաժամկետ վիզայի համար փաստաթղթերի ցանկը բարդ չէ, սակայն 90 օրվանից ավել՝ երկարաժամկետ վիզայի դեպքում հավելյալ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ, այդ թվում՝ բանկային հաշվեհամար և այնտեղ առկա 5000 լարի (ավելի քան 1 մլն դրամ) գումարի մասին վկայող բանկային քաղվածք:
«Նախ՝ գյուղերում ապրողներս ոչ ոք էլ հաշվեհամար չունենք, երկրորդն էլ՝ 5000 լարի հետ են խոսում, որտեղից գյուղացիներիս 5000 լարի: Ինչ գումար աշխատում ենք, մաս-մաս ուղարկում ենք ընտանիքներիս՝ հա վառելափայտի փող, հա դպրոցի սեզոն է՝ երեխեքին բան-ման առնել է պետք, հա Նոր տարի է և այլն»,-ասում է Դիլիսկա գյուղի բնակիչ Հարությունը, ով ՀՀ անձնագիր ունի և նոր է վերադարձել արտագնա աշխատանքից: Առաջիկայում նախատեսել էր մինչև ապրիլ մնալ տանը, սակայն հիմա ասում է, որ ստիպված պետք է 3 ամիս մնա ու վերադառնա ՌԴ:
Նշենք, որ ջավախքցիների մեծ մասը ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքի մեկնելու նպատակով: Այժմ նրանք համարվում են «օտարերկրացի», և պետք է վիզայով մուտք ու ելք անեն Ջավախք, եթե նրանց եռամսյա ժամկետը լրացել է:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Վրաստանում սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնել «Արտասահմանցիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավական կարգավիճակի մասին» օրենքը: Վրաստանում առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը կրճատվել է: Նախկին 390 օրվա փոխարեն այժմ օտարերկրացիները կարող են 180 օրվա ընթացքում երկրում գտնվել 90 օր:
Սակայն Վրաստանի արդարադատության նախարարը Թեա Ծուլուկիանին հայտարարել էր, որ օտարերկրացիներին կտրվի լրացուցիչ ժամանակ վիզայի և կացության հարցերը կարգավորելու համար մինչև 2015թ. մարտի 1-ը:
Չնայած Վրաստանի արդարադատության նախարարի այս հայտարարությանը, վրացի սահմանապահները դեկտեմբերի 1-ից արդեն կիրառում են օրենքը և, 180 լարի տուգանելով, արգելում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող այն ջավախքցիների մուտքը Վրաստան, որոնց 90-օրյա ժամկետը լրացել է:
Հայաստանում Վրաստանի հյուպատոս Շորենա Ծիկլաուրին մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մարտի 1-ի ժամկետը վերաբերում է նրանց, ովքեր դեռևս գտնվում են Վրաստանում, չնայած ժամկետը լրացել է, բայց դուրս չեն եկել երկրից: Նրանք իրավունք ունեն միանգամից կացության վկայականի համար դիմել արդարադատության նախարարություն, և նրանց վրա տուգանքներ չեն կիրառվի: Սակայն բոլոր նրանք, ովքեր դուրս են գալիս երկրից, նորից մուտք գործելու համար պետք է վիզա ստանան: Մարտի 1-ը նրանց չի վերաբերում:
Հյուպատոսը հաստատեց, որ երկարաժամկետ վիզայի համար, համաձայն նոր կանոնների, քաղաքացիները պետք է 5000 լարի գումար ունենան իրենց հաշվեհամարին: Մեր դիտարկմանը, որ դա չափազանց ծանր բեռ է հատկապես գյուղերում ապրող բնակիչների համար, հյուպատոսը պատասխանեց. «Ես շատ փաստաթղթեր եմ ընդունել արդեն, ովքեր իրենց հաշվեհամարին չեն ունեցել 5000 լարի, բայց չենք մերժել: Դա կախված է նրանից, թե ինչպիսի փաստաթղթեր են ներկայացնում: Հնարավոր է, նրանք ընտանիքի անդամ ունեն Վրաստանում, կամ արդեն երկար ժամանակ են ապրել Վրաստանում, իհարկե, այդ ամենը անհատական է»:
Թե վիզայի համար որքան հայտեր են ընդունել մինչ օրս, Շորենա Ծիկլաուրին դժվարացավ հստակ ասել, հազարին չի հասել, բայց 100-ից հաստատ ավելի են: «Ես բոլոր փաստաթղթերը ուղարկում եմ Վրաստան, և մեկ ամսվա ընթացում ստանում եմ պատասխանը, և դա մեկ ամսից ավելի չի տևում: Եվ դեռևս մերժում չենք ստացել»,-ասաց հյուպատոսը:

Some Javakhk Armenians Will Have to Pay $50 and Have 5,000 Lari in the Bank to Get Home
Citizens of Armenia may now enter Georgia without a visa for a short-term stay not exceeding 90 days (in any 180 day period) but will have to pay US$50 in consular fees to get a visa for more than 90.
This is according to the new Georgian visa policy as of September 1, 2014.
The list of required documents isn’t too complicated for a short-term visa. To stay more than 90 days, however, one must have 5,000 Georgian Lari in a bank account. This translates to 1.238 million AMD or US$2,706.
The cash requirement is a real problem for many Javakhk Armenians with foreign citizenship
“First off, we village residents have no bank account, let alone 5,000 Lari. Whatever money we earn we send back to our families, wither money to buy wood for fuel, school items, for New Years,” says Harutyun, a resident of the village Diliska in Georgia’s Javakhk region who has a Republic of Armenia passport and recently returned from work abroad.
Harutyun was planning to stay at home until April but under the new law he must now return to Russia earlier.
It should be pointed out that most Armenians of Javakhk applied for Armenian citizenship in order to go to Russia for seasonal work.  Now they are regarded as foreigners who must enter and leave Georgia with a visa when their three months are up.
After Georgia signed the European Union Association Agreement, visa regulations got stricter as of September 1 of this year. Prior to this, foreign citizens could remain in Georgia for up to ninety days in any 390 day period without a visa.
In October, Georgian Minister of Justice Tea Tsulukiani announced that foreigners would be granted a grace period (until March 1, 2015) to get their documents in order.
Despite her pronouncement, Georgian border guards have been enforcing the new law as of December 1 and have been prohibiting Javakhk Armenians with Armenian citizenship whose ninety days are up from entering Georgia by fining them 180 Lari.
Georgia’s consular general in Armenia, Zhorena Tziklaouri told Hetq that the March 1 deadline refers to those who are still in Georgia, despite the deadline having expired. They have the right to apply for a residency certificate and will not be fined.
The consular general confirmed that those applying for long-term visas must have 5,000 Georgian Lari in the bank.
When this reporter noted that such a large amount was particularly beyond the reach of village residents, Tziklaouri responded, “I have received documents from many people who don’t have 5,000 Lari in the bank, but we haven’t rejected their applications.”
The consular general couldn’t say how many visa applications his office has received to date, but it’s been more than one hundred.
“I send all the documents to Georgia and receive an answer in less than a month. So far, there haven’t been any rejections,” he said.