Ամբաստանյալը հաստատեց, որ ընկերությունը ստեղծել են թմրանյութերի փոխադրմամբ զբաղվելու նպատակով
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրում դեկտեմբերի 11-ին հարցաքննվեց 850 կգ թմրանյութի տեղափոխման գործով վերջին վկան՝ Հայկազ Հովհաննիսյանը, ով այս գործով ամբաստանյալ Օսման Ուղուրլուին դեպքի օրը «Մեղրիի» մաքսակետից տեղափոխել է Երևան՝ Կոնգրես հյուրանոց. այդ ժամանակ նա աշխատում էր տաքսի ծառայությունում և կատարել է իր հերթական պատվերը:
Թե ինչ խոսակցություն է եղել ճանապարհին, վկան պատասխանեց, որ 6 ժամվա ընթացքում գրեթե չեն շփվել իրար հետ: «Օ. Ուղուրլուն մի կերպ ռուսերեն լեզվով էր խոսում, միայն հասկացրել է, որ ուզում է Երևանի կետրոնում գտնվող մի հյուրանոց տանեմ ու հարցրել է, թե Երևանից մինչև Վրաստան քանի կմ է»,- ասաց Հ. Հովհաննիսյանը և ավելացրեց, որ իր հեռախոսահամարն է փոխանցել Օ. Ուղուրլուին, որ Վրաստան գնալու համար էլ զանգահարի իրեն: Վկան նաև նշեց, որ երբ ճանապարհին իջնում էր ջուր խմելու, ամբաստանյալը հարցնում էր, թե արդյոք մեքենան խնդիր ունի: «Հիմա մտածում եմ, որ վախից էր հարցնում, մտահոգված էր»,- ասաց Հայկազ Հովհաննիսյանը:
Վկաների հարցաքննությունը ավարտելուց հետո դատարանը հրապարակեց գործում առկա փորձագիտական եզրակացություններն ու փաստաթղթերը:
Ավթանդիլ Մարտիաշվիլու պաշտպան Հրաչ Հակոբյանը միջնորդություն ներկայացրեց Օսման Ուղուրլուի անձնական իրերում հայտնաբերված «ԴԱՎ» մակնիշի ավտոմեքենայի պահեստային բանալին ճանաչել որպես սույն գործով կարևոր նշանակություն ունեցող իրեղեն ապացույց. «Նախաքննության մարմինների կողմից գործով ձեռք բերված կարևոր փաստական հանգամանք հանդիսացող բեռնատարի պահեստային բանալին որպես ապացույց մեզ անհայտ պատճառներով այլ ապացույցների շարքում չի գնահատվել, ինչի արդյունքում իմ պաշտպանյալի մեղավորությունը բացառող հանգամանքը միտումնավոր անտեսվել է»: Հ. Հակոբյանին միացավ նաև Ա. Մարտիաշվիլու մյուս պաշտպան Թեյմուրազ Մայսուրաձեն` ավելացնելով, որ գործի մեջ 2 հատ նույն բանալուց կար, որի մասին իր պաշտպանյալը ոչինչ չգիտեր:
Մեղադրող Արմեն Փանոսյանն առարկեց միջնորդությանը՝ պատճառաբանելով, որ պահեստային բանալու առկայությունը որևէ կերպով չի կարող հերքել Ա. Մարտիաշվիլու մասով մեղադրանքը: Լսելով կողմերի կարծիքները՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը գտավ, որ միջնորդությունը անհիմն է, քանի որ որևէ հանցավոր հետք չի պահպանվել, և հանցագործության օբյեկտ չի հանդիսացել:
Պաշտպան Հ. Հակոբյանը միջնորդություն ներկայացրեց նաև քրեական գործի վարույթը կարճել և քրեական հետապնդումը դադարեցնել հանցակազմի բացակայության պատճառով: Իսկ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառվող խափանման միջոց կալանքը վերացնել և նրան արգելանքից ազատել: Մեղադրող կողմր միջնորդությունը անհիմն համարեց և առարկեց, իսկ դատավորը որոշեց միջնորդությանն անդրադառնալ խորհրդակցական սենյակում՝ դատական ակտ կայացնելիս:
Դատարանն անցավ ամբաստանյալ Օսման Ուղուրլուի հարցաքննությանը, քանի որ ամբաստանյալը պատրաստ էր ցուցմունք տալ իրեն առաջադրված մեղադրանքի շուրջ:
Ամբաստանյալ Օ. Ուղուրլուն ակսեց հետևյալ խոսքով. «Երբ բանալին ինձ տվեցին, ասացին, որ ավազ է. բացարձակապես վախենալու բան չկա: Եթե ես իմանայի, որ թմրանյութ է, կնշանակեր երկուսով գնում ենք մեռնելու, քանի որ Պարսկաստանում դա մահապատիժ է»:
Հնչած հարցերին պատասխանելով՝ ամբաստանյալը հայտնեց դատարանին, որ «Հովո Լոջիստիք» ընկերությունը Վրաստանում գրանցվել է դեպքից 3 ամիս առաջ, որը պետք է զբաղվեր բեռնափոխադրումներով: «ԴԱՎ» մակնիշի մեքենան գնելուց հետո որպես վարորդ աշխատանքի է ընդունել Ավդանթիլ Մարտիաշվիլուն, ում հետ ծանոթացրել էին մեքենա վաճառողները: Մուստաֆա և Իսմայիլ Նարգեզներին ճանաչում է, քանի որ նրանք էլ են բեռնափոխադրմամբ զբաղվում, ովքեր էլ Օ. Ուղուրլուին ծանոթացրել են Նասիրի հետ: Դատավոր Դ. Գրիգորյանի այն հարցին, թե արդյոք գիտեր, որ Մ. Նարգեզը զբաղվում է թմրամիջոցներով, պատասխանեց. «Գիտեի, որ նախկինում զբաղվել է, բայց որ ինձ հետ աշխատել է, չի զբաղվել»:
Մեղադրող Ա. Փանոսյանը հարցրեց նաև, թե որն է եղել «Հովո Լոջիստիք» ֆիրմայի ստեղծման հիմնական նպատակը` թմրանյութերի փոխադրման գործո՞վ պիտի զբաղվեին: Ամբաստանյալը հայտնեց, որ «ֆիրման ստեղծեցինք, նոր ինձ այդ մասին ասացին»: Մեղադրող կողմը նշեց, որ ամբաստանյալի ցուցմունքը հակասում է նախաքննության փուլում տված ցուցմունքներին ու խնդրեց հրապարակել դրանք:
Թուրքիայում Օ. Ուղուրլուն մեքենայի պահեստային բանալին հանձնել է Նասիրին, ով ասել է, որ պետք է վերանորոգման որոշ աշխատանքներ կատարեն մեքենայի վրա և, 2 օր հետո վերադարձնելով մեքենան, ասել է, որ «ավարտել է գործը» և միայն այդ ժամանակ է ասել, որ կցորդի հատակի ներքևի մասում թաքստոց է սարքվել, որը, ըստ ամբաստանյալի, անզեն աչքով տեսանելի չէր: Այդ կցորդում առաջին անգամ ավազ կտեղափոխեն, իսկ հետո` հաշիշ: Ուղուրլուն ասաց, որ հաշիշ տեղափոխելու համար նրան առաջարկել են 100 հազար դոլար տալ, բայց ինքը չի համաձայնել:
Թե ինչու Օ. Ուղուրլուն պահեստային բանալու մասին չի ասել Ա. Մարտիաշվիլուն, ամբաստանյալը պատասխանեց, որ «եթե վարորդն իմանար, որ ավազ են բեռնելու, կարող է չընդուներ»:
Դատավորի այն հարցին, թե ինչու է «Մեղրիի» մաքսատնից գնացել, երբ իմացել է որ մեքենայում օտար մարմին է հայտնաբերվել, եթե վստահ էր որ մեքենայում ավազ էր, ամբաստանյալը պատասխանեց, որ «վախեցել եմ ու այդ պահին եմ հասկացել, որ ինձ օգտագործել են»:

Подсудимый подтвердил, что компания была создана с целью перевозки наркотиков
11 декабря в горисской резиденции суда общей юрисдикции Сюникской области был допрошен последний свидетель по делу о перевозке 850 кг наркотиков Айказ Ованнисян. Последний в день обнаружения контрабандной партии наркотиков доставил подсудимого Османа Угурлу с таможенного пункта “Мегри” в ереванскую гостиницу “Конгресс”. В тот период Ованнисян работал в службе такси и выполнял свой очередной заказ.
На вопрос, о чем говорили по дороге, свидетель ответил, что в течение шести часов они почти не общались: “Угурлу с трудом говорил по-русски. Он лишь кое-как объяснил мне, что хочет поехать в какую-нибудь гостиницу в центре Еревана, и еще поинтересовался, сколько километров от Еревана до Грузии”,- сообщил А.Ованнисян, добавив, что передал свой номер телефона Угурлу, чтобы тот позвонил ему, если захочет поехать в Грузию. Свидетель также отметил, что когда по дороге он вышел из машины выпить воды, подсудимый спросил, не возникли ли проблемы с машиной. “Сейчас я думаю, что он спросил об этом из страха, так как испытывал тревогу”,- сказал Айказ Ованнисян.
После допроса свидетелей суд огласил имевшиеся в деле заключения экспертиз и другие документы.
Защитник Автандила Мартиашвили Грач Акопян представил ходатайство о том, чтобы найденный в личных вещах Османа Угурлу запасной ключ от автомобиля марки “ДАВ” признать важным вещественным доказательством: “Запасной ключ от грузового автомобиля, являющийся полученным следственным органом важным доказательством, по неизвестным нам причинам не был признан таковым, в результате чего было умышленно проигнорировано обстоятельство, опровергающее вину моего подзащитного”,- отметил Г.Акопян. Его поддержал другой защитник А.Мартиашвили – Теймураз Майсурадзе, который добавил, что в деле имеются два аналогичных ключа, о которых его подзащитный ничего не знал.
Обвинитель Армен Паносян возразил против ходатайства, отметив, что наличие запасного ключа не опровергает обвинение по части Мартиашвили. Выслушав мнения сторон, судья Давид Григорян посчитал ходатайство необоснованным.
Защитник Акопян подал также ходатайство о прекращении производства уголовного дела и уголовного преследования за отсутствием состава преступления, а также об освобождении своего подзащитного из-под стражи. Обвинение расценило ходатайство как необоснованное, а судья решил рассмотреть его в совещательной комнате при вынесении судебного акта.
Суд приступил к допросу подсудимого Османа Угурлу, который был готов дать показания по выдвинутому ему обвинению.
Угурлу рассказал: “Когда мне дали ключ, то сказали, что это песок, бояться нечего. Если б я знал, что это наркотик, то это бы означало, что мы оба идем на смерть, поскольку в Иране за это предусмотрена смертная казнь”.
Отвечая на вопросы, подсудимый сообщил суду, что компания “Ово Лоджистик” была зарегистрирована в Грузии за три месяца до призошедшего. Компания должна была заниматься грузоперевозками. После покупки грузового автомобиля “ДАВ” он принял на работу в качестве водителя Автандила Мартиашвили, с которым его познакомили продавцы грузовика. Мустафу и Исмаила Наргезов подсудимый знал, так как они тоже занимались грузоперевозками. Именно они познакомили Угурлу с Насиром. На вопрос судьи, знал ли он, что М.Наргез занимается наркотиками, подсудимый ответил: “Знал, что раньше занимался, но когда он работал со мной, то не занимался”.
Обвинитель А.Паносян поинтересовался: какова была истинная цель создания фирмы “Ово Лоджистик” – “она должна была заниматься перевозкой наркотиков?” Подсудимый сообщил, что об этом ему сообщили после создания фирмы. Обвинитель отметил, что эти показания подсудимого противоречат его показаниям, данным на этапе предварительного следствия, и попросил огласить их.
В Турции О.Угурлу передал запасной ключ от машины Насиру, который хотел отремонтировать ее. Через два Насир вернул автомобиль, сказав, что “закончил дело”. Только тогда он сообщил, что в нижней части дна прицепа оборудован тайник, который, по словам подсудимого, не невооруженным глазом был заметен. В первый раз в этом прицепе перевезли песок, а потом – гашиш. По словам Угурлу, за перевозку гашиша ему предложили 100 тысяч долларов, но он отказался.
Касаясь того, почему он не сообщил А.Мартиашвили о запасном ключе, подсудимый сказал, что “если бы водитель узнал, что будут загружать песок, он, возможно, не согласился бы”.
На вопрос судьи, почему, узнав о том, что в грузовике обнаружен посторонний предмет, он уехал с Мегринской таможни, если был уверен, что в машине находится песок, Осман Угурлу ответил: “Я испугался. В тот момент я понял, что меня использовали”.