Վիզային ռեժիմի փոխհամաձայնություն Միացյալ Նահանգների ու Հայաստանի միջև
2015թ. հունվարի 1-ից Միացյալ Նահանգները կսկսի վիզաների թողարկումը Հայաստանի Հանրապետության հետ ձեռք բերված նոր փոխադարձ պայմանավորվածությունների համաձայն: Տուրիստական ու գործնական նպատակներով Միացյալ Նահանգներ այցեր կատարելու համար ոչ ներգաղթային B տեսակի վիզայի համար դիմող ՀՀ քաղաքացիներին կտրամադրվի բազմակի մուտքի վիզա՝ մինչև 10 տարի վավերականության ժամկետով: Նաև, մինչև 5 տարի վավերականության ժամկետով բազմակի մուտքի F, M, կամ J տեսակի վիզաներ կտրամադրվեն ուսման նպատակով մեկնողներին, փոխանակման ծրագրերի մասնակիցներին ու նրանց խնամքի տակ գտնվող անձանց: Իսկ ԱՄՆ քաղաքացիները 2015թ. հունվարի 1-ից կկարողանան Հայաստան մուտք գործել առանց վիզայի և մեկ օրացուցային տարում Հայաստանում գտնվել մինչև 180 օր:
Ազատականացված վիզային ռեժիմի ներդրումն առաջ էր քաշվել անցյալ տարի մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացած Տնտեսական համագործակցության հայ-ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքային խմբի հանդիպման ընթացքում: «Այս համաձայնությունների արդյունքում կավելանան փոխադարձ այցելությունները, ներդրումները, բիզնեսի զարգացման հնարավորությունները, ինչը երկուստեք շահավետ կլինի երկու երկրների տնտեսավարողների, այդ թվում նաև զբոսաշրջության համար: Վիզաների վավերականության երկար ժամկետը կդյուրացնի ուսանողների ու փոխանակման ծրագրերի մասնակիցների հայրենի երկիր այցելելու հնարավորությունները՝ տոների ու արձակուրդների ընթացքում»,- ասված է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ:

U.S. Citizens Can Now Travel to Armenia "Visa Free" For Up to 180 Days Per Calendar Year
Effective January 1, 2015, the United States will begin issuing visas in accordance with a new reciprocal arrangement with the Republic of Armenia.
Armenian applicants who qualify for a B-category nonimmigrant visa (NIV) may be issued multiple-entry visas for up to 10 years for business and tourist travel to the U.S. Qualified Armenian students and exchange visitors and their dependents who qualify for F, M, or J-category visas will be eligible for multiple-entry visas valid for up to five years.
Also effective January 1, 2015, U.S. citizens will be able to travel to Armenia visa-free and stay in Armenia for up to 180 days per calendar year.
The implementation of a liberalized visa regime promoting people to people contacts was one of the goals identified in last year’s bilateral meeting of the U.S.– Armenia Task Force (USATF) in Washington D.C. The USATF is an annual bilateral meeting that provides a forum to discuss trade and investment issues, advance financial and market reforms in Armenia, and identify opportunities for the U.S. and Armenia to work together to foster long-term economic development.
As a result of these agreements, businesses in both countries, including the tourism industry, benefit from increased travel, investment, and business development opportunities between the two countries. Longer visa validity will allow students and exchange visitors to more easily return to their home countries during school and work holidays.