Բժշկական համալսարանը շրջանցել է ուսանողների հետ կնքած պայմանագիրը. ինչպե՞ս է տնօրինվել 16 միլիոն դրամը
Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի չորրորդ կուրսին, կառավարության որոշմամբ, հատկացված է 54 անվճար տեղ: Այս տարի, սակայն, ուսանողներին բաշխվել է միայն 29-ը: Կրթության ոլորտը կարգավորող օրենքները, կառավարության որոշումները և ուսանողների հետ կնքած պայմանագիրը պարտադրում են բաշխել թափուր մնացած տեղերը: Սակայն բուհը խնայել է մոտ 16 միլիոն դրամը` 21 ուսանողների մեկ տարվա վարձավճարը: Կրթության նախարարությունը չի պատասխանում, թե ինչպես է տնօրինվել այդ գումարը:
Ռոտացիայի մրցույթի ավարտից հետո չորրորդ կուրսեցիները գրավոր դիմել են ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանին և բուհի ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանին՝ անվճար տեղերն իրենց բաշխելու համար: Դիմումի տակ ստորագրել է կուրսից 99 հոգի:
Դիմումը բավարարվելու դեպքում միայն 21 հոգի պետք է սովորեր անվճար համակարգում: Մնացածը ստորագրել են` ընկերներին աջակցելու համար:
Ուսանողներին գրավոր պատասխանել է կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Մհեր Ղազարյանը` տեղեկացնելով, թե դիմումը քննարկվել է համալսարանի հետ, իսկ անվճար տեղերից ուսանողներին զրկելու հիմքը բուհի` 2013թ. նոյեմբերի 27-ի որոշումն է, համաձայն որի` ակադեմիական պարտք ունեցող ուսանողը իրավունք չունի մասնակցելու ռոտացիայի մրցույթին:
«Ուսման վարձի փոխհատուցման նպաստի համակարգում ընդգրկվելու համար (վճարովի համակարգից անվճար համակարգ անցնելը և հակառակը` «ռոտացիա») ուսանողը պարտավոր է ուսումնական ծրագրով սահմանված ստուգարքները և քննությունները հանձնել միայն քննաշրջանի ընթացքում: Մարման շրջաններում ստուգարքներ և քննություններ հանձնած ուսանողը չի մասնակցում ուսման վարձի փոխհատուցման նպաստի մրցույթին»: Սա բուհի որոշման 24-րդ կետն է, որը հիմք ընդունելով` ուսանողներին զրկել են անվճար տեղերից:
Բուհի գիտխորհրդի որոշումը հակասում է օրենքին, կառավարության որոշմանը և ուսանողների հետ կնքած պայմանագրին
Բժշկական համալասարանի ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը «Հետքի» հարցման պատասխանում մի քանի անգամ ընդգծել է «բարձր առաջադիմություն» բառակապակցությունը` նշելով, որ միայն «բարձր առաջադիմություն» ունեցող ուսանողները կարող են մասնակցել ուսման վճարի փոխհատուցման մրցույթին:
Միևնույն ժամանակ գրել է, որ «բարձր առաջադիմություն» եզրույթը սահմանված է «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքով, Կառավարության 1183-Ն որոշմամբ և ԵՊԲՀ իրավական ակտերով: Եվ քանի որ ուսանողները չեն ունեցել բարձր առաջադիմություն, համալսարանը զրկել է նրանց մրցույթին մասնակցելու հնարավորությունից:
Նշենք, որ «Բարձր առաջադիմություն» եզրույթը սահմանված չէ ո́չ օրենքում, ո́չ էլ որոշման մեջ: Համալսարանի իրավաբան Մելիք Սողոմոնյանը, ով պատրաստել էր պատասխանը, զրույցի ընթացքում հաստատեց, որ եզրույթը սահմանված է միայն համալսարանի որոշման մեջ: «Օրենքը չի սահմանել, դրա համար էլ բուհն է սահմանել»,- ասաց իրավաբանը` ավելացնելով, որ բուհն այդ իրավասությունն ունի:
«Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության» մասին օրենքի 6-րդ հոդվածով` սահմանվում է բուհերի ինքնավարության, իրավասության և ակադեմիական ազատությունների շրջանակը: Դրանց մեջ չի մտնում ուսանողների` ուսման վարձի փոխհատուցման կարգը սահմանելը:
Միևնույն ժամանակ, օրենքի 21-րդ հոդվածի 12-րդ կետի համաձայն` ֆինանսական միջոցների տրամադրման կարգի հաստատումը, ներառյալ՝ ուսման վարձը փոխհատուցելու կարգը սահմանում է կառավարությունը:
Կառավարության 2006թ. հուլիսի 27-ի 1183-Ն որոշմամբ սահմանվել է այդ կարգը: Որևէ խոսք չկա այն մասին, որ ակադեմիական պարտք ունեցող ուսանողն իրավունք չունի մասնակցելու ռոտացիայի մրցույթին:
Որոշման 4-րդ կետը կարգավորում է ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցման, ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցման (զեղչեր) և պետական կրթաթոշակի տրամադրման կարգերը: Ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցմանը վերաբերող հատվածում կարդում ենք. «Առաջին կուրսում ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցում տրամադրվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բուհերի ընդունելության կանոններով սահմանված կարգով բուհ ընդունված ուսանողներին:
Հաջորդ կուրսերում ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցում տրվում է մեկ ուսումնական տարվա քննությունների և ստուգարքների արդյունքներով առավել բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողներին` մրցութային հիմունքներով»:
Այսինքն` օրենքը պարատավորեցնում է բուհի ղեկավարությանը համեմատել ուսանողներին և ընտրել առավել բարձր առաջադիմություն ունեցողներին: Թե ինչ է բարձր աջադիմությունը, օրենքում և կառավարության որոշման մեջ սահմանված չէ, քանի որ որոշվում է համեմատության մեջ: Նույն իրավական ակտերով` ակադեմիական պարտքերի շրջանում քննություն հանձնելը մրցույթին մասնակցելու արգելք չէ:
Ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցման տեղերի քանակը նույնպես սահմանում է կառավարությունը: 2011թ. ապրիլի 28-ի 610-Ն որոշմամբ սահմանվել է ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2011/2012 ուսումնական տարվա` ըստ մասնագիտությունների պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ տեղերի քանակը: Բժշկական համալսարանի ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետին հատկացվել է 54 անվճար տեղ, որից 4-ը` բազային:
Բուհը շրջանցել է կառավարության որոշումը ` հեռացնելու սպառնալիքով ստիպելով վճարել առաջին կիսամյակի վարձավճարը` 400 հազար դրամը:
Գիտխորհուրդը ստացել է նախարար Արմեն Աշոտյանի թույլտվությունը
«Հետք»-ը հարցում ուղարկեց կրթության նախարարություն` տեղեկանալու, թե իրավական ո՞ր ակտի հիման վրա է բուհը նման որոշում կայացրել:
Նախարար Արմեն Աշոտյանը մեջբերել է երկու իրավական ակտ` «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետը և կառավարության 2006թ. հուլիսի 27-ի 1183-Ն որոշման 4-րդ կետի դրույթները, այսինքն` նույն իրավական ակտերը, ինչ որ բուհը` առանց հստակեցնելու, թե որ կետն է արգելում ակադեմիական պարտք ունեցող ուսանողներին մասնակցել ռոտացիայի մրցույթին:
Եթե նախարարի նշած իրավական ակտերրը դա թույլ տային, ապա նշանակում է, որ նախորդ տարիներին բուհը օրենքին ու որոշմանը հակասող քայլեր է ձեռնարկել, որովհետև նույն կուրսի ուսանողները ակադեմիական պարտք ունենալով հանդերձ` 2-րդ և 3-րդ կուրսերում սովորել են անվճար համակարգում:
Ուսանողներից Վաղարշակ Հակոբյանը, ով նույնպես ստորագրել է նախարարին և ռեկտորին ուղղված 99 ուսանողների դիմումը, մերժում ստանալուց հետո փորձել է անձամբ տեսնել ռեկտորին և նախարարին:
«Մտա ռեկտորի մոտ, հարցրեցի` ինչու՞ է էդպես, ինքը, կոպիտ ասած, տեղյակ էլ չէր, ասաց` անցած տարիներին ի՞նչ է եղել: Դե առաջ ինքը չի եղել ռեկտորը, պատմեցի ոնց է եղել, ասեց` ես իմ դիրքորոշումը չեմ կարող ասել, պարոն Աշոտյանը ինչպես ասի, մենք էդպես էլ կանենք, ուզում եք` պարոն Աշոտյանին դիմեք, ես էլ հենց էդ օրը գնացի նախարարություն, բայց պարոն Աշոտյանի հետ չկարողացա անձամբ հանդիպել»,- պատմեց Վաղարշակը:
Բժշկական համալսարանի կառավարման խորհրդի նախագահը կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն է: Այսինքն` հենց նրա իմացությամբ և թույլտվությամբ է բուհը ուսանողներին անվճար տեղերից զրկելու որոշում կայացրել:
«Բարձրագույն և հետբուհական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածը բուհին պարտադրում է ուսանողի հետ կնքել պայմանագիր, որի դրույթները փոփոխության ենթակա չեն ուսումնառության ողջ ընթացքում:
Ուսանողները «Հետք»-ին տրամադրել են իրենց պայմանագրի պատճենը: 6.3 կետում գրված է` կառավարության սահամանած տեղերը տեղափոխվում են կուրսից կուրս, սակայն բուհը խախտել է պայմանագիրը` տեղափոխելով մի մասը:
Միևնույն ժամանակ դարձյալ խոսք չկա այն մասին, որ ակադեմիական պարտք ունենալու դեպքում ուսանողը զրկվում է մրցույթին մասնակցելու իրավունքից:
Ինչպե՞ս է տնօրինվել16 միլիոն դրամը. կրթության նախարարությունը լռում է
Ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի մեկ ուսանողի տարեկան վարձավճարը 2011/2012թթ. եղել է 800 հազար դրամ: Բժշկական համալսարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` 50 հիմնական տեղից բաշխվել է 29-ը: Այսինքն` կրթության նախարարությանը 2014թ. «Բյուջեի մասին» օրենքով որպես պետական բաձրագույն ուսումնական հաստատություններին ուսման վարձի փոխհատուցման համար տրամադրված գումարից 16 միլիոն 800 հազար դրամը չի ծախսվել որպես նպատակային ծախս:
«Բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություն այս տարի չի եղել: Պարզելու համար, թե ինչ է եղել մոտ 16 միլիոն դրամը, «Հետք»-ը հարցում ուղարկեց ՀՀ կառավարություն և Կրթության և գիտության նախարարություն: Կառավարություն ուղարկված հարցումը հասցեագրվել է նախարարություն: Կրթության և գիտության նախարարությունը մինչ այժմ չի պատասխանել, թե իրավական որ ակտի հիման վրա են ծախսվել կամ ծախսվելու ուսանողների հաշվին «խնայված» միջոցները:

ЕГМУ обошел заключенные со студентами договоры. На что потрачены 16 миллионов драмов?
Решением правительства РА четвертому курсу факультета общей медицины Ереванского государственного медицинского университета им.Мхитара Гераци выделено 54 бесплатных места, однако в этом году студентам выделили лишь 29 мест. Регулирующие сферу образования законы, решения правительства и заключенные со студентами договоры обязывают распределять все свободные места, однако вуз сэкономил около 16 млн драмов, или годовую плату за обучение 21 студента. Министерство образования не отвечает на вопрос о том, как потрачена эта сумма.
По завершении ротационного конкурса четверокурсники обратились к министру образования и науки Армену Ашотяну и ректору ЕГМУ Микаелу Нариманяну с письменным заявлением о распределении бесплатных мест. Под заявлением подписались 99 человек.
В случае удовлетворения заявления в бесплатной системе должен был учиться 21 студент. Остальные поставили подписи в поддержку своих товарищей.
Студентам ответил руководитель аппарата министерства образования и науки Мгер Казарян, который сообщил, что основанием для лишения студентов бесплатных мест стало решение вуза от 27 ноября 2013 г., согласно которому имеющие академическую задолженность студенты не имеют права участвовать в ротационном конкурсе.
Решение научного совета ЕГМУ противоречит закону, решению правительства и заключенным со студентами договорам
В ответе ректора медицинского университета Микаела Нариманяна на запрос Hetq.am несколько раз использовалось выражение “высокая успеваемость”, а также отмечалось, что в конкурсах на компенсацию платы за обучение могут участвовать только студенты, имеющие высокую успеваемость. А поскольку студенты не имели высокую успеваемость, то университет лишил их возможности участвовать в конкурсе.
Отметим, что термин “высокая успеваемость” не установлен ни в законе, ни в решении. Юрист университета Мелик Согомонян, который и составил письменный ответ, в ходе беседы с нами подтвердил, что термин содержится только в решении ЕГМУ.
Статья 6 закона РА “О высшем и поствузовском специальном образовании” устанавливает рамки автономии, полномочий и академических свобод. Установление порядка компенсации платы за обучение студентов в них не входит.
Вместе с тем, согласно п.12 ст.21 данного закона, порядок предоставления финансовых средств, включая порядок компенсации платы за обучение, устанавливает правительство.
Однако в утвержденном правительством порядке ничего не говорится о том, что имеющий академическую задолженность студент не имеет права участвовать в ротационном конкурсе.
Четвертый пункт решения регулирует порядки полной компенсации платы за обучение, ее частичной компенсации (скидки) и предоставления государственной стипендии.
В вопросе полной компенсации платы за обучение закон обязывает руководство вуза сравнивать студентов и выбирать тех, кто имеет наиболее высокую успеваемость. Что подразумевается под высокой успеваемостью, в законе и решении правительства ничего не сказано, поскольку все определяется в сравнении. В соответствии с теми же правовыми актами сдача экзамена в период академических задолженностей не является преградой для участия в конкурсе.
Вуз обошел решение правительства и под угорозой исключения заставил студентов внести плату за обучение в первом семестре – 400 тысяч драмов.
Научный совет получил разрешение министра Армена Ашотяна
Hetq.am направил запрос в министерство образования и науки с целью выяснить, на основании какого правового акта оно приняло такое решение.
Министр Армен Ашотян сослался на два правовых акта – п.4 ст.6 закона РА “О высшем и поствузовском специальном образовании” и положения п.4 решения правительства от 27 июля 2006 г., то есть те же правовые акты, что и вуз, не уточнив, какой пункт запрещает имеющим академическую задолженность студентам участвовать в ротационном конкурсе.
Если бы упомянутые министром правовые акты давали бы такое разрешение, то из этого следовало бы, что в предыдущие годы вуз прдепринимал шаги, противоречившие закону и решению, поскольку на 2-ом и 3-ем курсах студенты того же курса, имея академические задолженности, учились в бесплатной системе.
Вагаршак Акопян, который также подписал заявление 99 студентов на имя министра и ректора, получив отказ, попытался лично встретиться с ними.
“Я зашел к ректору и спросил, почему так происходит. Он, грубо говоря, даже не был в курсе и спросил: а как было в предыдущие годы? Раньше ректором был не он. Я рассказал, как было. Он ответил: “Я не могу высказать свою позицию. Как г-н Ашотян скажет, так мы и сделаем. Если хотите, обратитесь к г-ну Ашотяну”. В тот же день я пошел в министерство, но мне не удалось встретиться лично с г-ном Ашотяном” ,- рассказал Вагаршак.
Председателем научного совета ЕГМУ является министр образования и науки Армен Ашотян. То есть именно с его ведома и разрешения вуз принял решение лишить студентов бесплатных мест.
Ст.14 закона РА “О высшем и поствузовском специальном образовании” обязывает вуз заключать со студентом договор, положения которого не подлежат изменению на протяжении всего учебного процесса.
Студенты предоставили Hetq.am копии своих договоров. В п.6.3 написано: установленные правительством места переходят с курса на курс. Между тем вуз нарушил договор, переведя лишь часть мест.
Вместе с тем опять-таки нет ни слова о том, что имеющий академическую задолженность студент лишается права участвовать в конкурсе.
Как были потрачены 16 миллионов драмов? МОН молчит
В 2011-2012 гг. плата за обучение одного студента на факультете общей медицины составляла 800 тысяч драмов в год. Согласно информации, предоставленной ЕГМУ, из 50 основных мест было распределено 29. То есть из суммы, выделенной министерству образования и науки в 2014 г. по закону “О бюджете”, 16 млн 800 тыс. драмов не были направлены на целевые расходы.
В этом году изменения в закон “О бюджете” не вносились. Чтобы выяснить, куда делись около 16 млн драмов, мы направили запрос в правительство и министерство образования и науки РА. Адресованный правительству запрос был переадресован министерству. Министерство образования и науки до сих пор не ответило, на основе какого правового акта были или будут потрачены средства, “сэкономленные” за счет студентов.